Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Nieprędko zbudują zaporę i wały

0
Po dramacie, który przed tygodniem przeżyli mieszkańcy Jasła, ożyła dyskusja nad budową zapory na Wisłoce w Kątach w gminie Krempna. Wiadomo też, że nie rozpocznie się w tym roku budowa wałów przeciwpowodziowych wokół jasielskiego osiedla Gądki.

O budowie sztucznego jeziora w gminie Krempna mówi się od 20 lat. Ma ono ochronić przed powodziami miasta położne wzdłuż Wisłoki: Jasło, Dębicę i Mielec.

- Zbiornik wodny Kąty - Myscowa jest jednym z elementów zagospodarowania rzek wypływających z Beskidu Niskiego - wyjaśnia Małgorzata Wajda, dyrektor ds. inwestycji Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. - W ramach tej strategii zbudowano już zapory w Besku na Wisłoku i w Klimkówce na Ropie.

I mimo to, po intensywnych opadach, wody Wisłoka zalewają czasem Krosno, a wody Ropy wylewają w Jaśle. Czy zapora w Katach zapobiegnie wylewaniu Wisłoki? - Niewątpliwie spłaszczy falę powodziową spowodowaną intensywnymi opadami - tłumaczy Małgorzata Wajda. - To będzie stosunkowo niewielki zbiornik. Jego stała pojemność wyniesie około dziesięciu milionów metrów sześciennych wody. Rezerwa powodziowa będzie jednak aż dwukrotnie większa.

Dla porównania, jezioro w Klimkówce mieści ponad 43 mln m sześc. wody, a rezerwa powodziowa wynosi tylko 8 mln m sześc. Jednak skutecznie chroni Gorlice przed powodziami.

Kiedy rozpocznie się budowa?

Zaporę w Kątach będzie budował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, któremu podlegają rzeki Podkarpacia. Koszt całej inwestycji szacowany jest na 724 mln zł. W tym roku na prace przygotowawcze przeznaczono 3 mln zł. Dlaczego tak mało?

- Dostaliście tyle, ileście chcieli - powiedział kilka dni temu w Jaśle wicepremier Ludwik Dorn. - Budowa tego zbiornika jest na liście inwestycji rządowych i będą na nią sukcesywnie przeznaczane środki według zgłaszanych przez inwestora potrzeb.

To zapewnienie oznacza, że intensywne prace przy budowie zapory i jeziora powinny się zacząć już w przyszłym roku. Potrwają około 10 lat.

Posłowie upominają się o zalew

W ub. tygodniu o budowę zalewu upomnieli się w Sejmie podkarpaccy posłowie. O zalew w Kątach pytali podsekretarza w MSWiA Pawła Solocha posłowie Jan Bury (PSL), Stanisław Zając (PiS) i Krystyna Skowrońska (PO). W odpowiedzi usłyszeli, że sprawa jest \'\'przedmiotem troski i zainteresowania rządu\'\'. Zbiornik jest na liście 9 priorytetowych inwestycji ministra środowiska. - Taka odpowiedź nas nie satysfakcjonuje - mówi posłanka Skowrońska. - W sprawie zabezpieczeń przeciwpowodziowych dla całego kraju, w tym zbiornika Kąty-Myscowa, potrzebna jest debata podobna do tej o służbie zdrowia.

Kiedy wały w Gądkach?

Zanim wody Wisłoki zostaną ujarzmione zaporą w Kątach, trzeba wałami przeciwpowodziowymi chronić mieszkańców jasielskiego osiedla Gądki. Ludwik Dorn przyrzekł pieniądze na pierwszy etap budowy. Kiedy się ona rozpocznie?

- Gdy otrzymamy potwierdzenie przyznania środków, to ogłosimy przetarg na budowę wałów w Gądkach - odpowiada Małgorzata Wajda. - Procedura przetargowa trwa około pół roku. Budowa rozpocznie się więc wiosną przyszłego roku.



KRZYSZTOF ROKOSZ

Super Nowości z dnia 12_06_2006
Napisany dnia: 12.06.2006, 05:03

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657