Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża

Miło nam Państwa poinformować, że Muzeum Regionalne im. dr. S. Kadyiego w Jaśle finalizuje projekt związany z twórczością Antoniego Bolka z Załęża.

Antoni Bolek na plenerze w Turnie, 1979 r.

Początki pasji Antoniego Bolka sięgają lat 60. Od tego czasu, za sprawą swojej niesłabnącej pracy twórczej stał się najbardziej rozpoznawalnym rzeźbiarzem regionu jasielskiego. Dzięki uczestnictwu w plenerach i konkursach sztuki ludowej zebrał ponad 100 nagród i wyróżnień.

Co istotne, mało kto wie, że Antoni Bolek jest także twórcą rzeźb sakralnych zdobiących ponad 50 kościołów, cerkwi i kapliczek Podkarpacia oraz Małopolski. Nierzadko jest też autorem pełnego wystroju świątyń w kraju i za granicą.

Antoni Bolek w swojej pracowni, 2021 r.

Twórca jest także utalentowanym malarzem, o czym świadczą podarowane Muzeum szkice, grafiki oraz prace w technice akwareli i pasteli, odnalezione w meandrach jego pracowni w trakcie etnograficznych badań terenowych w 2021 r.

Stąd pomysł na projekt honorujący ten ogromny dorobek twórczy i jednocześnie tego bardzo skromnego człowieka. Nadrzędnym celem działań projektowych zostało ukazanie dotąd nieznanej strony twórczości Antoniego Bolka, a więc jego malarstwa i rzeźb zdobiących okoliczne kapliczki i świątynie.

Spotkanie po latach, Antoni Bolek w dębowieckim sanktuarium, 2022 r.

Pierwszymi działaniami związanymi z projektem było spisanie wywiadów z twórcą, segregacja, odświeżenie i zeskanowanie podarowanych prac oraz wpis do ksiąg, a więc inwentaryzacja i archiwizacja podarowanego daru. Szczególnie cenna okazała się dokumentacja fotograficzna obrazująca zmiany w stylu rzeźbiarskim twórcy na przestrzeni ostatnich dekad.

Chałupy w Dębowcu, lata 90.

Kolejnym etapem było sfotografowanie prac twórcy w obiektach sakralnych oraz ich obróbka graficzna, której podjął się Michał Szopa. Efekty zrealizowanych zadań można zobaczyć w katalogu: Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża oraz na fotograficznej wystawie plenerowej.

Stworzony katalog jest skrótem opowieści o miłości do drewna i pasji do pracy twórczej. Natomiast wystawa będąca wynikiem pracy w terenie, która dla samego Antoniego Bolka była wzruszającą, sentymentalną podróżą w przeszłość, jest hołdem dla jego geniuszu i talentu.

Wiatr, lata 70.

Jednym z zadań projektowych było także wykonanie zapisu w 3D, trzech wybranych rzeźb Antoniego Bolka z kolekcji MRJ. Zlecenie to zrealizowała pracownia graficzna Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, w osobie tamtejszego grafika Jakuba Basara. Na stronie https://muzeumjaslo.pl/, w zakładce EKSPONATY obejrzeć można prace twórcy pt.: Rzeźnik Ipek, Pokój Ukrainie, Kopanie ziemniaków.

Wierzby nad Wisłoką, Załęże, lata 70.

Serdecznie zapraszamy do Muzeum, gdzie już w grudniu dla zwiedzających udostępniony będzie katalog: Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża oraz na Plac Inwalidów w Jaśle, gdzie zaprezentowana jest wystawa poświęcona sakralnym rzeźbom twórcy. Wystawa ta będzie miała charakter objazdowy, zobaczyć ją będzie można w okolicznych miasteczkach i wsiach, gdzie prace Antoniego Bolka zdobią miejscowe świątynie.

Działania te były i są możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Adrianna Napiórkowska – Bek
Etnografka MRJ

Artykuł sponsorowany

Napisany dnia: 30.11.2022, 09:19
 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657