Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Nowa produkcja filmowa Muzeum Rzemiosła. Bohaterem Józef Cisowski

0

Po sukcesie ubiegłorocznych filmów z serii „Majstersztyk. Dzieła mistrzów krośnieńskiego rzemiosła” o krośnieńskich rzemieślnikach: Michale Mięsowiczu, Janie Zygmuntowiczu oraz Stanisławie Janiku, Muzeum Rzemiosła w Krośnie szykuje premierę kolejnej produkcji . „Ślusarz. Historia Józefa Cisowskiego” będzie dokumentem częściowo fabularyzowanym.

Józef Cisowski to postać wyjątkowa, jednak nieznana – szczególnie młodemu pokoleniu. Urodzony w 1907 roku doskonale wykształcony rzemieślnik, właściciel krośnieńskiej Fabryki Pilników "Żbik", która stała się jednym z najnowocześniejszych zakładów ślusarskich w regionie. Cisowski był także żołnierzem AK – w „Żbiku” prowadzono tajne nauczanie i mimo wielkiego ryzyka, działała tam odlewnia granatów dla oddziałów Armii Krajowej. Sam Cisowski brał udział w ich transporcie – tę scenę zobaczyć będzie można na ekranach.

Józef Cisowski był Honorowym Starszym Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie. Przez wiele lat z Podstarszym Cechu Tadeuszem Bochenkiem z Moderówki, gromadził zabytki o profilu rzemieślniczym. Dzięki ich staraniom w 1989 roku powstało w Krośnie opus vitae Cisowskiego – Muzeum Rzemiosła. Odznaczony został Złotym, Kawalerskim i Oficerskim Krzyżem Zasługi, Medalem za Akcję "Burza", Złotym Medalem Kilińskiego. Za działalność społeczną uhonorowano go tytułem "Zasłużony Obywatel Miasta Krosna" oraz "Zasłużony dla województwa krośnieńskiego". Zwieńczeniem jego działalności jako wielkiego mistrza, rzemieślnika i nauczyciela było uhonorowanie najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym – Szablą Kilińskiego.

- Filmowo postać Cisowskiego jest dla nas intrygująca. Jak powiedziała nam jego córka Ewa Cisowska, jej ojciec żył na przełomie epok, ustrojów i na styku różnych środowisk. Wciąż musiał się dostosowywać, ale nigdy się do końca nie poddawał. Starał się być samowystarczalny i niezależny dzięki pracy. Za sprawą Pani Ewy Cisowskiej, która zgodziła się wystąpić w filmie, postaramy się pokazać widzom postać jej ojca również od tej prywatnej, nikomu do tej pory nieznanej strony – mówi Jakub Kowalczyk, scenarzysta i reżyser filmu.

W rolę Józefa Cisowskiego wcielił się Mateusz Mikoś. Na ekranie zobaczymy także: Michała Chołkę, wcielającego się w postać Józefa “Młota” Mroza – postać, która razem z Józefem Cisowskim transportowała broń i granaty dla oddziałów AK, oraz Pawła Gładysia – wcielającego się w postać niemieckiego oficera i Rafała Dłużniewskiego grającego postać niemieckiego żołnierza.

- Film jest pierwszą próbą pokazania sylwetki Józefa Cisowskiego. Cieszymy się, że mamy możliwość opowiedzenia historii jednego z założycieli Muzeum Rzemiosła w Krośnie, wybitnego rzemieślnika, konstruktora, twórcy wielu patentów, ale też bohatera, prowadzącego niebezpieczną działalność konspiracyjną niemal pod okiem gestapo – mówi Marta Rymar – dyrektorka Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Film jest również próbą zebrania i zdigitalizowania wszystkich materiałów o Józefie Cisowskim, w tym niepublikowanych dotąd fotografii znajdujących się w zbiorach prywatnych córki Józefa, Ewy Cisowskiej.

W produkcji oprócz udziału zawodowych aktorów występują statyści – min. Piotr Burger z Muzeum Rzemiosła, Tomasz Gaweł i Marek Serwa z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 545. Sperr-Division z Rzeszowa. Zdjęciami, montażem oraz postprodukcją filmu zajmuje się firma Trznadel Media.

- Premierę filmu na dużym ekranie zaplanowaliśmy jesienią. Liczymy na pełna salę kinową. Po premierze film będzie emitowany min. w naszych kanałach w social mediach oraz w serwisie YouTube - zaprasza Magdalena Czelna-Mikosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie, zaangażowana w produkcję filmu.

Koproducentem filmu “Ślusarz. Historia Józefa Cisowskiego” jest Podkarpacka Komisja Filmowa, która doceniła pomysł i scenariusz udzielając częściowego dofinansowania produkcji. Film jest również częściowo finansowany przez Gminę Miasto Krosno. Sceny fabularyzowane powstawały w miejscowości Bratkówka przy wsparciu Wójta Gminy Wojaszówka.

Muzeum Rzemiosła w Krośnie

fot. Łukasz Sypień

Napisany dnia: 09.09.2021, 12:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Trwa protest policjantów. 46 funkcjonariuszy na L4

  Od ubiegłego tygodnia blisko 50 policjantów spośród 180 z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle przebywa na zwolnieniu lekarskim. To efekt trwającego w Polsce protestu funkcjonariuszy, którzy walczą o podwyżki.

   

 • Prawo jazdy z dofinansowaniem do 100%? Z Akademią Jazdy Impuls to możliwe!

   

  Zdobycie wymarzonego prawa jazdy, wbrew obiegowej opinii może okazać się zadaniem bardzo łatwym. Kluczowym warunkiem jest dokonanie właściwego wyboru ośrodka szkolenia, gwarantującego indywidualne podejście do kursantów oraz opiekę najlepszych instruktorów. Takim ośrodkiem jest Akademia Jazdy Impuls, gdzie kursanci mają możliwość uzyskania dofinansowania do 100% na prawo jazdy.

 • 7 pacjentów przyjętych na oddziale covidowym. Jedna osoba zakażona na OIOM-ie

  Na Oddziale Zakaźnym Szpitala Specjalistycznego w Jaśle przekształconym w oddział covidowy przebywa sześciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Jedna osoba w stanie ciężkim leży na Oddziale Intensywnej Terapii pod respiratorem. Większość z nich to osoby niezaszczepione.

 • Niewielkie zainteresowanie szczepieniem uczniów organizowanych przez szkoły

  Akcja szczepienia uczniów przeciw Covid-19 nie cieszy się powodzeniem. Niewielu rodziców ze szkół podstawowych w Jaśle oraz ponadpodstawowych w powiecie jasielskim zadeklarowało chęć zaszczepienia swoich dzieci. Jak poinformowało MEiN, w skali kraju jedynie 48 303 deklaracje chęci zaszczepienia dzieci złożyli rodzice u dyrektorów szkół.

 • Mieszkańcy są przeciwni powstaniu ich zdaniem "pseudo" obwodnicy w Nowym Żmigrodzie

  Władze powiatu jasielskiego oraz gminy Nowy Żmigród zabiegają o budowę nowego łącznika drogi wojewódzkiej nr 993 relacji Gorlice-Nowy Żmigród-Dukla. Początkiem września br. zarząd powiatu przyjął koncepcję jej przebiegu. Pomysł powstania nowej obwodnicy niepokoi mieszkańców Nowego Żmigrodu i okolicznych miejscowości...

 • Catering dla firm na każdą okazję w niskiej cenie!

   

  O tym, że u „Wojtka”, można zjeść smacznie i do syta, nie trzeba już nikogo przekonywać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pyszne dania kuchni domowej, można w łatwy sposób zamówić on-line, z dostawą wprost do domu, czy też pracy. W ofercie Baru Mlecznego „Wojtek”, znajdziemy również usługi cateringowe dla firm oraz dowóz posiłków regeneracyjnych. Wszystko w niskich cenach.

 • Stadion w Czeluśnicy już otwarty

  Po dawnym boisku piłkarskim w Czeluśnicy nie ma już śladu, bowiem po dwóch latach na jego miejscu powstał stadion piłkarsko-lekkoatletyczny. W niedzielę odbyło się jego uroczyste otwarcie i poświęcenie. Inwestycja została zrealizowana za ponad 4,5 mln zł.

 • Rekrutacja DUT Jasło– startujemy!

   

  Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, zaprasza wszystkie dzieci w wieku 7-12 lat do zapisów na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze zimowym 2021-2022. Zapisy online rozpoczynają się 20 września 2021 o godz. 10.00.

 • Fordem Transitem z przyczepą wpadł do rowu. Pasażer trafił do szpitala

  Dzisiaj około godziny 16.30 w Wolicy doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu dostawczego z przyczepą. Do jasielskiego szpitala trafił pasażer. Wstępne badanie na zawartość alkoholu potwierdziło, że kierowca forda jest nietrzeźwy.

 • 82. rocznica napaści niemieckiej i sowieckiej na Polskę. Jasielskie obchody Dnia Sybiraka

  - W 82. rocznicę agresji ZSRR na Polskę gromadzi nas pamięć o tamtych wydarzeniach. Dzisiejsze święto opieramy o symbole: hymn Sybiraków, od którego rozpoczęła się dzisiejsza uroczystość w kościele, a także apel poległych, w którym wspomnieliśmy wszystkich pomordowanych na Wschodzie – mówił podczas obchodów Ryszard Pabian, burmistrz miasta Jasła. Jednym z ważnych punktów uroczystości, było odsłonięcie tablicy upamiętniającej ks. płk. Stanisława Matznera w kościele oo. Franciszkanów.<FOTOGALERIA>

 • Zarośnięte boisko. Nie ma siłowni ani placu zabaw z prawdziwego zdarzenia. - To dramat – mówią mieszkańcy

  Mieszkańcy Jasła interweniują w sprawie osiedla Bryły, na którym ich zdaniem nic się nie dzieje. Boisko do gry w piłkę zarasta trawą, siłowni plenerowej jak nie było tak nie ma, a urządzenia na placu zabaw wymagają remontu. - Trzeba wchodzić drzwiami i wychodzić oknami. Na pewno coś by się zmieniło, bo inne osiedla by sobie na to nie pozwoliły – mówi Mariusz Szufnara, były członek Zarządu Osiedla Bryły.

 • Zabytkowe organy z kościoła w Sławęcinie odzyskały dawną świetność

   

  Sławęcin to mała wieś w gminie Skołyszyn. Życie lokalnej społeczności, jak zwykle bywa w takich miejscowościach, skoncentrowane jest w znacznej mierze wokół tamtejszej parafii i drewnianego kościoła pw. św. Katarzyny. Tradycja, wspólna historia i świadomość przynależności do owej społeczności mają dla mieszkańców Sławęcina niebagatelne znaczenie. Nic więc dziwnego, że kiedy pojawiła się koncepcja odrestaurowania zabytkowych organów Jana Śliwińskiego...

 • Studia magisterskie z Administracji w Jaśle!

   

  Jasielska filia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej utworzyła właśnie nowy kierunek studiów. Uczelnia poinformowała że otrzymała uprawnienia do prowadzenia dwuletnich studiów magisterskich na kierunku Administracja w Jaśle!

 • Umowa na przebudowę oddziału psychiatrycznego została podpisana. Prace potrwają najbliższe dwa lata

  Dzisiaj podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Jaśle podpisana została umowa na realizację zadania inwestycyjnego pn. "Rozbudowa Szpitala Specjalistycznego w Jaśle etap I – Oddział Psychiatryczny z Poradniami" z firmą z Szymbarku. Zadanie opiewa na blisko 18 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć w 2023 r.

 • Pierogarnia "Wojtek" zaskakuje super promocjami i nowymi smakami pierogów

  Pracownia Pierogów "Wojtek", która na gastronomicznej mapie Jasła pojawiła się zaledwie kilka tygodni temu, zaskakuje super ofertami promocyjnymi dla swoich klientów. To jednak nie wszystko. W menu pierogarni znajdziecie nowe smaki popularnego na naszych stołach dania. Pierogi "bounty"? To brzmi intrygująco. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105