Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Nowe technologie zastępują człowieka

34

Od paru lat w Starostwie Powiatowym w Jaśle podejmowane są kroki zmierzające do minimalizacji zatrudnienia. Na przestrzeni trzech miesięcy od lipca do września pracę straciło sześciu pracowników. - Nowe technologie, informatyzacja urzędu, sprawniejsze zarządzanie czasem pracy powodują to, że do obsługi danego stanowiska nie jest potrzebnych już tyle osób – podkreślił starosta Adam Kmiecik.

Zwolnienia w okresie od lipca do września dotknęły sześciu pracowników z wydziałów: organizacji i kadr, finansowo-księgowego, inwestycji, promocji i spraw społecznych, geodezji, katastru i nieruchomości, oraz ds. koordynacji działań powiatowych służb, inspekcji i straży. Redukcja zatrudnienia spowodowana była wygaśnięciem umów o pracę oraz rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron w związku z przejściem pracownika na emeryturę.

Wobec tych decyzji rodzi się pytanie, czy samorząd powiatowy ma problemy finansowe? - Nie, starostwo nie ma problemów finansowych, ale jako jednostka finansów publicznych jest zobligowana do racjonalnej, celowej i oszczędnej gospodarki finansowej. Samorządy powiatowe od początku swojego powstania nie zostały doszacowane pod względem dochodów finansowych, środki przeznaczane na funkcjonowanie samorządu terytorialnego są nieadekwatne do zadań, które na powiat zostały nałożone – zwraca uwagę Adam Kmiecik, starosta jasielski. Niemniej podkreślił, że ograniczenie zatrudnienia ma na celu dostosowanie jego poziomu do aktualnych potrzeb. - Jeszcze niedawno rejestrowaliśmy około 100 pojazdów dziennie i do tej obsługi konieczne było zatrudnienie czterech pracowników, a na chwilę obecną rejestrujemy około 40 – 50 samochodów dziennie, czyli tak naprawdę liczba rejestrowanych pojazdów spadła prawie o połowę. W tym momencie nie ma potrzeby, żeby czterech pracowników było w miejscu rejestracji pojazdów. Ja jako człowiek, który jest zobowiązany do tego, by dbać o finanse publiczne i wydawać je racjonalnie, mam dwie możliwości, albo tych pracowników przesunąć tam, gdzie będą potrzebni bądź rozwiązać z nimi umowę o pracę – stwierdził starosta. - Należy podkreślić, że część tych umów to były umowy na tzw. prace interwencyjne lub wynikały z tych umów. Na ich zatrudnienie środki pochodziły w znacznym procencie z Powiatowego Urzędu Pracy. Natomiast pracownicy zatrudniani na tych umowach od początku wiedzieli, że nie będzie to zatrudnienie na stałe i mimo to chcieli przepracować choć kilka miesięcy. Nie roztaczałbym tutaj czarnych scenariuszy, ale faktem jest, że postępująca informatyzacja wypiera pracowników nie tylko w starostwie, ale prawie we wszystkich dziedzinach życia na całym świecie. Podam może jeszcze jeden przykład: od pewnego czasu prowadzimy bardzo intensywne prace nad ucyfrowieniem mapy zasadniczej powiatu oraz objęcie tym ucyfrowieniem wielu czynności związanych z szeroko pojętym prowadzeniem zasobu geodezyjnego w powiecie – wyjaśnia A. Kmiecik.

Według starosty zaletą tego będzie znacznie dokładniejsza ewidencja granic działek, a co za tym idzie – mniej sporów sąsiedzkich. Za pomocą cyfrowej mapy będzie można dokonywać zmian w przypadku takiej konieczności np. przy podziale działek, czy innych prac geodezyjnych. - W związku z tym nie będzie potrzeba tylu ludzi do obsługi. Prace którą kiedyś wykonywał geodeta przez kilka godzin nanosząc ręcznie zmiany na mapie przy pomocy linijki i ołówka wykona program komputerowy w kilka sekund – zrobi to szybciej i dokładniej. Nie jest to mój wymysł, cyfryzacja jest znakiem czasów w których żyjemy, cały świat mierzy poziom cywilizacyjny m. in. tym wskaźnikiem, a my musimy iść do przodu, bo stojąc w miejscu, trzymając się tradycyjnych metod - cofamy się – podsumował starosta.

Okazuje się, że nowe technologie, informatyzacje urzędów zastępują pracowników. Wynika to z faktu, że wiele czynności jest wykonywanych drogą elektroniczną i do obsługi danego stanowiska nie jest już potrzebnych tylu pracowników ile wymagały dotychczasowe warunki.

Coraz częściej mówi się, że kolejne jedenaście osób być może straci pracę. Ale skoro technika tak poszła do przodu, to trudno jest z nią konkurować.

Ilona Czarnecka

[email protected]

Napisany dnia: 31.10.2012, 09:12 , Tagi: Powiat Jasło, Adam Kmiecik

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ g
dnia 07.11.2012, 11:50 · Zgłoś
pług zabrali i gwiazdorzy :-)
Odpowiedz
6
@ Graben
dnia 02.11.2012, 18:47 · Zgłoś
Pan Starosta chociażby tylko ze zwykłej przyzwoitości podszedłby do jakiegoś pracownika wydziału Geodezji i zapytał co oznaczają takie zwroty jak: cyfryzacja, mapa zasadnicza, mapa ewidencyjna, podział nieruchomości i na czym polega praca Wydziału Geodezji a tak to tylko plecie farmazony nie mając pojęcia o czym mówi...a tak na marginesie podziały prowadzi się w Jaśle już od jakiś 10 lat w sposób cyfrowy...zresztą po co tłumaczyć jak wokół tylko populistyczne hasła bez grama merytorycznej informacji.
Odpowiedz
1
@ la
dnia 05.11.2012, 00:12 · Zgłoś
uff! o geodezji nie mam wielkiego pojęcia, ale takie miałam wrażenie, że coś tu nie gra;) no ale skoro starosta jest szefem, to sądziłam, że rozumie na czym polega praca poszczególnych wydziałów;) taka naiwna jestem;)
Odpowiedz
1
@ e-geodezja
dnia 07.11.2012, 11:57 · Zgłoś
Panie Starosto - utrzymywanie zasobu w wersji numerycznej wymaga - w pierwszych latach po wdrożeniu - podwójnej pracy - jako, że widać to czego wcześniej nie było widać :). Mam nadzieję, że mój Starosta nie zwolni mnie z pracy jak już osiągniemy pułap totalnego "e-w administacji" tylko dlatego, że będę już zbędnym ogniwem. A swoją drogą popieram koleżankę Grabenkę - pozdrowienia z Podbeskidzia.
Odpowiedz
0
@ e-geodeta
dnia 07.11.2012, 12:09 · Zgłoś
Praca Wydziału Geodezji po zlikwidowaniu funduszu polega na ratowaniu budżetu starostwa. To każdy starosta o tym wydziale doskonale wie. Na więcej nie ma co liczyć. A cyfryzacja to te dodatkowe cyferki na koncie.
Odpowiedz
1
@ tedi
dnia 02.11.2012, 18:36 · Zgłoś
Tak Panie Starosto rejestracja pojazdów od dawna już słynie z nieuprzejmości ,oczywiście niemożna o wszystkich tak powiedzieć ale są Panie u których doświadczyłem tej
nieuprzejmości!!!
Odpowiedz
2
@ komp
dnia 01.11.2012, 22:18 · Zgłoś
Czy ucyfrowienie przewiduje likwidacje stanowiska starosty kmiecika? A czy skoda superb za ponad 100 tys zł została zarejestrowana przez 4 pracowników?
Odpowiedz
0
@ hm
dnia 01.11.2012, 22:07 · Zgłoś
Co tu piszecie. Kogo zwolnili? A między innymi portierów. Pogratulować! A może zamiast kupować hiluxy dla PZD trzeba było mądrze to na inwestycje przeznaczyć. Paranoja i tyle. Komputery to powinny Was pozastępować - radnych, zarządy itp. Tam to jest nieróbstwo.
Odpowiedz
1
@ wow
dnia 01.11.2012, 08:57 · Zgłoś
wow wow !Wow wow wow!
Odpowiedz
4
@ gg:
dnia 01.11.2012, 08:54 · Zgłoś
Żadna nowa technologia nawet ta najbardziej innowacyjna nie jest w stanie zastąpić człowieka, jego kreatywności, indywidualności, twórczości, rozumności i można by tak wymieniać w nieskończoność, takie wypowiedzi są po prostu płytkie i godne zastanowienia i przemyślenia przez osoby je wygłaszające.
Odpowiedz
0
@ yyyyyy
dnia 01.11.2012, 08:27 · Zgłoś
Jak by nie odeszli na emeryturę to by dalej siedzieli i pierdzieli w swój [...] stołek.
To jest POLSKA tu się ciężko oddycha!!!
Odpowiedz
2
@ obywatel
dnia 01.11.2012, 07:49 · Zgłoś
Gdyby zatrudniać ludzi zdolnych i ambitnych, to urzędy pracowałyby sprawniej. Niestety rodziny urzędników i lokalnych polityków są wielkie, to i etatów jest dużo, a za tym idzie nieudolność i lekceważenie obywateli próbujących uzyskać informację i załatwić sprawę.
Odpowiedz
2
@ buła
dnia 31.10.2012, 20:41 · Zgłoś
Dobrze , że technologia zastepuje człowieka tylko jak dotychczas im więcej komputerów tym wiecej etatów ...
Odpowiedz
2
@ ,
dnia 31.10.2012, 23:24 · Zgłoś
Raczej odwrotnie im więcej etatów, tym więcej komputerow.
Odpowiedz
7
@ hm
dnia 31.10.2012, 18:52 · Zgłoś
Piękne osiądnięcie."Pracę straciło 6 pracowników". Jest się czym chwalić.
Odpowiedz
3
@ MIS KOLOROWY PAN STAROSTA
dnia 31.10.2012, 18:06 · Zgłoś
pan starosta z roku na rok jak mis
Odpowiedz
3
@ lok
dnia 31.10.2012, 22:16 · Zgłoś
podobnie jak jego kolega i spin doktor Daniel B.
Odpowiedz
4
@ stary
dnia 31.10.2012, 14:35 · Zgłoś
co słyszę,że starostwo nie ma problemów finansowych , starosta i radni pewnie nie mają, a jak rozumieć fakt, że od tak zadłuzonej gminy jak Debowiec żebrzecie o 10 tys zł na drogi powiatowe?
Odpowiedz
10
@ jaś
dnia 31.10.2012, 12:56 · Zgłoś
a kiedy taka zmiana na stanowisku starosty ???
Odpowiedz
11
@ ...
dnia 31.10.2012, 12:25 · Zgłoś
zaden nie przeszedl na emeryture, poprostu zrobili ich w [...] i kazdemu skonczyla sie umowa lub dostali wypowiedzenie ito jest redukcja zatrudnienia osob ktore zarabiaja 1000zl jest ich 4 to naprawde pogratulowac Tobie durniu Kmieciku za taka redukcje ktora kosztowac bedzie ponad 100tys zl inwestycja w sprzet i inne rzzeczy brawo brawo, pogratulowac panie Kmiecik pogratulowac rozumu i inteligencji, obys pan kiedys tez tak byl zwolniony i zobaczyl jak sie czuje taka osoba , inteligencja u wladz. pojeb
Odpowiedz
14
@ xxx
dnia 31.10.2012, 11:39 · Zgłoś
Proponuję likwidacje Starostwa - to dopiero by były oszczędności.
Odpowiedz
12
@ ja
dnia 31.10.2012, 11:24 · Zgłoś
jasne:) tylko czemu nie zwalnia się ludzi, którzy nie radzą sobie z tą "informatyzacją" tylko tych bez "poparcia"? Nikt tam nie patrzy na kompetencje tylko kto czyim jest małżonkiem i jak rodzina jest ustawiona. Brakuje pieniędzy i to jest prawda. szukanie dziury w całym. Jeden siedzi tam po 10 godzin w pracy a drugi bumeluje cały dzień a i tak nie wyleci. Klika i tyle.
Odpowiedz
4
@ realista
dnia 31.10.2012, 11:15 · Zgłoś
Zawsze w takich przypadkach przypomina mi się lekcja z historii o rewolucji technicznej w 18 i 19 wieku. Ludzie niszczyli krosna tkackie, bo uważali je za przyczynę rosnącego bezrobocia. Potem przyszedł czas niszczenia maszyny parowej itd. Teraz trzeba będzie jakiegoś porządnego buum, aby było nas mniej i szlak trafił wszelkie serwery i wynalazki, wrócimy do kopiowego ołówka i zacznie się ponowny postęp. Inaczej - drżyjcie narody - bezrobocie kroczy.
Odpowiedz
7
@ zycie
dnia 31.10.2012, 09:39 · Zgłoś
Niestety tak jest że we wszystkich dziedzinach nowe technologie wypierają człowieka, a miały pomagać, usprawniać pracę ...
Odpowiedz
25
@ obserwator
dnia 31.10.2012, 09:37 · Zgłoś
z tego co mi wiadomo to osoba która przeszła na emeryture nadal pracuje na umowe zlecenie, moze to miejsce dać komus kto faktycznie potrzebuje pracy.
Odpowiedz
4
@ swiezak
dnia 31.10.2012, 09:36 · Zgłoś
i co...teraz 6 osób jest bez pracy. Brawo Panie Kmiecik, zwalcza pan bezrobocie
Odpowiedz
-2
@ kicek
dnia 31.10.2012, 20:48 · Zgłoś
nie dogodzi. jak przyjmie do pracy - jazgot że pęcznieje biurokracja, jak zwolni - jazgot że bezrobocie. zdecydujta się, pieniacze na jakąś opcję !
Odpowiedz
3
@ wojtq
dnia 31.10.2012, 22:12 · Zgłoś
Ja pierniczę panie Kmiecik bo niedługo panu drugiej brody braknie i trzecia zacznie rosnąć. Albo się pan udusisz w tych swoich koszulach.
Odpowiedz
10
@ Antyżyd
dnia 31.10.2012, 09:32 · Zgłoś
Tak już uwierzyłem, nawet jeśli to tylko przeniosą się na pół roku na piętro do PUP Jasło, a pózniej znów etacik.
Odpowiedz
11
@ tarzan-zan
dnia 31.10.2012, 09:30 · Zgłoś
no tak... tam jak by POŁOWĘ "pracowników" zwolnili to może by to miało jakiś sens, a "zwolnili" sześciu - jak się potem dowiadujemy nie zwolnili tylko się umowa skończyła albo przeszli na emeryturę... Sukces, naprawdę...
Odpowiedz
2
@ Ja jako człowiek
dnia 31.10.2012, 21:02 · Zgłoś
A może : Ja Jako były - oczywiście nie czytać razem...
Odpowiedz
7
@ jaro
dnia 01.11.2012, 10:22 · Zgłoś
Proponuję zacząć oszczędności od starosty. 15 000 zł miesięcznie oszczędności gwarantowane...
Odpowiedz
0
@ znachor
dnia 11.11.2012, 14:15 · Zgłoś
a czego się spodziewałeś? gość z PO a wkoło same mochery
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657