Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

O Łemkowszczyźnie w Muzeum Regionalnym w Jaśle

2

W miniony czwartek (16 listopada br.) w Muzeum Regionalnym w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z dr. Hubertem Ossadnikiem. Historyk, regionalista i przewodnik beskidzki, którego naukowe zainteresowania koncentrują się wokół kwestii związanych z mniejszościami narodowymi, skupił się na omówieniu swojej najnowszej publikacji - „Miedzy Osławą, a Jasiołką. Łemkowszczyzna wschodnia w latach 1918-1939”. Spotkanie z byłym kustoszem Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku stało się również okazją do dyskusji na temat historii i kultury Łemków.

Dzieje Łemkowszczyzny, szczególnie w pierwszej połowie ubiegłego wieku budzą spore zainteresowanie, nie tylko historyków i etnografów, lecz również pasjonatów historii oraz kultury tego absolutnie fascynującego pod względem etnograficznym obszaru pomiędzy Osławą a Dunajcem. Wiele z miejscowości, które niegdyś zamieszkiwali Łemkowie, dzisiaj już nie istnieje. Każda próba przybliżenia kultury, obyczajów, czy też religijności dawnych mieszkańców południowo-wschodniej części Polski, zasługuje zatem na szczególną uwagę. Do grona badaczy, dla których odkrywanie Łemkowszczyzny znalazło się w centrum naukowych dociekań, należy między innymi dr. Hubert Ossadnik. W środę (16 listopada br.) historyk, regionalista, kustosz dyplomowany Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku odwiedził Jasło, aby w siedzibie Muzeum Regionalnego w Jaśle opowiedzieć o swoich badaniach nad dziejami wschodniej Łemkowszczyzny w okresie międzywojennym. Inicjatorem spotkania był Edwin Bebło, przewodnik beskidzki i regionalista.

-  Moje zainteresowanie Łemkowszczyzną ma dwojaki charakter. Z jednej strony Dolina Osławy, Rzepedź, a szczególnie Komańcza, były miejscowościami, które w okresie PRL zachowała się ludność łemkowska, różnie określająca się pod względem etnicznym. Działała tam cerkiew prawosławna, a następnie grecko-katolicka. Region ten był więc bardzo interesujący pod względem etnograficznym, czego na co dzień nie spotykało się w innych częściach kraju. Z drugiej strony byłem pracownikiem Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie badania nad grupami etnograficznymi prowadzone były dosyć intensywnie. Warto dodać, powodował mną również zwykła ciekawość – mówił dr Hubert Ossadnik.   

Autor książki w detalach omówił szczegóły dotyczące prac nad wydaną w tym roku publikacją. Sporo miejsca poświęcił źródłom do poznania dziejów wschodniej Łemkowszczyzny w latach 1918-1939. Uczestnicy spotkania mieli również niepowtarzalną okazję do obejrzenia fotografii pochodzących z archiwum Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, w tym zdjęć prof. Romana Reinfussa, ukazujących między innymi codzienne życie Łemków w okresie międzywojennym. Wśród nich nie zabrakło fotografii wykonanych na terenie powiatu jasielskiego, na przykład w przedwojennej Świerzowej.

Na zdjęciu dr Hubert Ossadnik/fot. M. Dziedzic

W programie spotkania przewidziano również panel dyskusyjny. Pytania dotyczyły między innymi zagadnienia tożsamości etnicznej mieszkańców przedwojennej Łemkowszczyzny.

MD

Napisany dnia: 17.11.2023, 19:11
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ łodyniec
dnia 19.11.2023, 07:38
Ocena
komentarza:
1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ łodyniec
dnia 20.11.2023, 11:50
Ocena
komentarza:
2
Słowo gruby , jest stwierdzeniem faktu ,a nie obrazą!
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Menopauza bez tabu

  W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę.<FOTORELACJA>

 • Na "Słodkie Andrzejki" przyszli dla Wiktorii

  9-letnia Wiktoria Hajnas cierpi na zespół Leigha, agenezję ciała modzelowatego, padaczkę oraz opóźnienie psychoruchowe. Dziewczynka potrzebuje specjalistycznego wózka do codziennego funkcjonowania, który kosztuje ponad 21 tys. zł. Jasielski "Medyk" włączył się w pomoc dla córki absolwentki ich szkoły i zorganizował "Słodkie Andrzejki".

 • Chirurdzy skazani prawomocnym wyrokiem. Nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia

  W miniony wtorek w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł prawomocny wyrok wobec lekarzy, którzy w 2019 r. podczas pełnionego dyżuru na oddziale chirurgii w jasielskim szpitalu nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd II instancji utrzymał w całości wyrok Sądu Rejonowego w Jaśle. Lekarze Jacek W. i Krzysztof Z. zostali skazani na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł oraz pokrycie kosztów sądowych.

 • MKS w Jaśle wymienia tabor

  Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle zakupi trzy używane niskopodłogowe autobusy za pół miliona złotych. W najbliższym czasie zostanie również ogłoszony przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych, na które Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie w kwocie 11,3 mln zł oraz pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł z NFOŚiGW...

 • Jakub W. podejrzany o zabójstwo matki nie był pod wpływem narkotyków

  W październiku w jednym z domów jednorodzinnych w Sławęcinie doszło do makabrycznej zbrodni. Zginęła w nim 44 - letnia kobieta. Miała kilkadziesiąt ran ciętych i kłutych. Jej mąż przeżył, chodź nie wyszedł z tego bez szwanku. 46-letni mężczyzna został ugodzony nożem w szyję oraz w brzuch. Policjanci zorganizowali obławę na ich syna. 20-letni Jakub W. został zatrzymany i przebadany na zawartość alkoholu. Był trzeźwy. Nie znajdował się również pod wpływem narkotyków...

 • W Jaśle znaleźli dla siebie bezpieczną przystań. Dla wielu ukraińskich rodzin nasze miasto stało się drugim domem

   

  Wydarzenia z 24 lutego 2022 r. na zawsze zmieniły historię narodu ukraińskiego. W wyniku rosyjskiej inwazji, terytorium naszego wschodniego sąsiada opuściło kilka milionów Ukraińców, przede wszystkim kobiet i dzieci. 

 • Mała Nadia nadal przebywa w szpitalu. Jest rehabilitowana

  Kilku miesięczna Nadia, która trafiła w październiku do szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie ze śladami znęcania się, niebawem opuści szpital. Dziewczynka przeszła badania neurologiczne. Lekarze czekają na wyniki.

 • To już ostatni dzwonek na wymianę opon! Odwiedź Centrum Serwisowe Maszyn i Pojazdów Service Point w Jaśle

   

  Zima puka do naszych drzwi, co oznacza, że nadszedł najwyższy czas na to, aby właściwie przygotować samochód do wymagających warunków, jakie już wkrótce, na dobre zapanują na polskich drogach. 

 • Szykują się podwyżki za śmieci

  Już wiadomo, że odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych na terenie Miasta Jasła w 2024 r. będzie kosztował mieszkańców więcej niż w mijającym roku. - Brakuje nam 1,7 mln zł na zabezpieczenie i pokrycie planowanych wydatków w 2024 r. - poinformował burmistrz Ryszard Pabian. Czy miasto dopłaci z budżetu do gospodarki odpadami i obniży mieszkańcom opłatę za śmieci?

 • Przy ul. Szajnochy w Jaśle powstał parking z 30 miejscami postojowymi

  Plac przy ul. Szajnochy w Jaśle został przebudowany w parking z 30 miejscami postojowymi. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Koszt inwestycji wyniósł blisko 300 tys. zł.

 • W Jaśle jest miejsce dla młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi

   

  Jednym z zasadniczych problemów, z jakimi, od co najmniej dwóch dekad muszą borykać się małe i średnie miasta w Polsce, są niekorzystne procesy demograficzne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wielu młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi szuka swojej szansy na rozwój w większych ośrodkach miejskich. Przed władzami samorządowymi miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych stoi więc mnóstwo wyzwań, jakim muszą sprostać na trudnej drodze do zwiększenia swojej konkurencyjności. 

 • Kupuj bramy segmentowe HORMANN w atrakcyjnych cenach

   

  Na remont zawsze jest dobra pora. Zasada ta dotyczy między innymi bram garażowych. Decydując się na konkretny produkt, warto postawić na bramy, które  są gwarancją trwałości i bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania. Wybierając markę HORMANN możemy być pewni tego, że brama garażowa posłuży nam wiele lat. Szeroki ich wybór znajdziemy w salonie HORMANN w Jaśle, który mieści się w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657