Strona główna

Od stu lat pomagają potrzebującymi

11
Napisany dnia: 16.05.2019, 23:13 , Tagi: Brak

W Jasielskim Domu Kultury odbył się jubileusz z okazji 100-lecia powstania Polskiego Czerwonego Krzyża. Była to okazja do podziękowań dla zasłużonych działaczy Okręgu Rejonowego PCK w Jaśle, wręczenia odznaczeń zasłużonym honorowym dawcom krwi oraz medali i aktów nadania za wsparcie oraz aktywną działalność na rzecz najstarszej organizacji humanitarnej.

Początki Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle sięgają lat XX., kiedy zaczęto tworzyć pierwsze szkolne oraz zakładowe koła PCK. W 1939 r., po wybuchu II wojny światowej zarząd powiatowy utworzył na dworcu kolejowym punkt opieki nad rannymi i chorymi żołnierzami. Wolontariusze i pracownicy PCK zajmowali się również dożywianiem oraz wysyłaniem paczek dla więźniów. Po wojnie pomagali rodzinom w poszukiwaniu bliskich.

- W tym czasie PCK dysponował dużym majątkiem dzięki ofiarności z darów Międzynarodowego Czerwonego Krzyża oraz społeczeństwa. Mieliśmy aptekę, pogotowie ratunkowe, oddział mały szpitalny. Dzisiaj obecnie zajmujemy się opieką nad chorym w domu. Dwieście osób znajduje się pod opieką naszych sióstr PCK, propagujemy honorowe krwiodawstwo. Mamy osiem klubów, w tym sześć szkolnych i dwa zawodowe. To również pomoc ludziom ubogim w postaci żywności, odzieży, sprzętu gospodarstwa domowego. Nasi podopieczni dwa razy w roku otrzymują paczki świąteczne. Organizujemy także konkursy propagujące zdrowy tryb życia pn. „Stop dla alkoholu w naszej szkole”. Ponadto szkolimy młodzież w udzielaniu pierwszej pomocy - wyjaśnia Maria Romanow-Gąsiorowska, prezes Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle.

Podkarpacki Oddział Okręgowy PCK w Rzeszowie tworzy szesnaście oddziałów rejonowych. Na Podkarpaciu w organizacji działa blisko 7 tys. osób, w tym wolontariusze, honorowi dawcy krwi oraz osoby wspierające jej działalność. - Misją PCK jest niesienie pomocy potrzebującym zarówno w codziennym życiu, jak również w zakresie honorowego krwiodawstwa. Jest to dzielenie się najcenniejszym darem, jakim jest krew ze swoim bliźnim w celu ratowania jego życia lub zdrowia – podkreśla Marceli Kuca, prezes Podkarpackiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie.

Funkcję prezesa Rejonowego Okręgu PCK w Jaśle pełnili Stanisław i Zofia Macudzińscy, Roman Gruchała, Zdzisław Szymański, Stanisław Rajchel, Alicja Zając, Elżbieta Stolarz oraz Bogdan Konieczny. Obecnie pełni ją Maria Romanow-Gąsiorowska. Stanowisko kierownika Oddziału Rejonowego PCK zajmowali: Zofia Macudzińska, Zofia Garbarz, Danuta Sitek i Zofia Kosiek. Obecnie kierownikiem oddziału rejonowego jest Krystyna Długosz. 

We wtorek (14 maja br.) na uroczystych obchodach 100-lecia istnienia PCK wręczono nagrody m.in. zasłużonym honorowym dawcom krwi. Jedna z odznak trafiła na ręce Michała Witalisa, mieszkańca Jasła, który oddał już ponad 18 litrów krwi. - Krew regularnie oddaję od 18 roku życia. Miałem taką wizję, aby w jakiś sposób pomóc ludziom potrzebującym. Zaszczepił mnie tym mój kolega z liceum. W kilka osób postanowiliśmy to robić. Ponadto szkolne koło krwiodawców mocno nas mobilizowało do tego. Dzisiaj ja namawiam znajomych, rodzinę, aby poszli w tym samym kierunku co ja. Myślę, że tych osób z czasem będzie jeszcze więcej.

Miasto Jasło z kolei jest jedną z instytucji, która od lat wspiera PCK. Z tej okazji zostało odznaczone Warszawskim Medalem z okazji 100-lecia PCK oraz aktem nadania za wsparcie. - Współpraca między nami a PCK jest dosyć szeroka i obustronna. Na nasze zlecenie w imieniu miasta sprawują opiekę nad potrzebującymi, jak również dostarczanie żywności oraz paczek świątecznych – podkreśla burmistrz Ryszard Pabian. Pracę wszystkich osób zaangażowanych w PCK docenia i określa jako profesjonalną, rzetelnie świadczoną przez wszystkich opiekunów. Nie sposób dodać, iż to dzięki przychylności miasta Oddział Rejonowy PCK w Jaśle zmienił miejsce siedziby, która obecnie mieści się przy ul. Wincentego Pola. Oprócz pomieszczeń biurowych, są także magazyny, w których przechowywana jest żywność dla mieszkańców Jasła.

Z okazji 100 rocznicy istnienia PCK nagrodzeni zostali:

Podziękowania dla Zasłużonych Działaczy Oddziału Rejonowego PCK w Jaśle otrzymali:

Janina Pankowicz, Bogdan Konieczny, Andrzej Pecka, Jacek Knapik, Stanisław Maciejowski

Zasłużony Honorowy Dawca Krwi:

III Stopnia (oddali po 5 i6 litrów krwi) dla:

Barbary Feliks, Jadwigi Pawlik, Marka Boczara, Grzegorza Chochołka, Roberta Czerkiewicza, Marcina Gajdy, Daniela Garbacika, Grzegorza Kurowskiego, Kamila Skickiego, Michała Sobonia, Dawida Steca, Mariusza Wójcika, Sławomira Zielińskiego.

II stopnia (oddali po 10 i 12 litrów krwi) dla:

Janusza Cionka, Dawida Kwilosza, Daniela Ptaszka, Jarosława Ryznara, Jerzego Woźniaka.

I stopnia (oddali po 15 i 18 litrów krwi) dla:

Marii Majchrowicz, Marcina Ciciora, Stanisława Feliksa, Rafała Gacka ( II stopnia i III stopnia), Roberta Nowińskiego i Michała Witalisa.

Podkarpacki Medal Pamiątkowy z okazji 100-lecia PCK wręczono Marii Romanow-Gąsiorowskiej, prezes Rejonowego Oddziału PCK w Jaśle

Medale Pamiątkowe z okazji 100-lecia PCK otrzymali:

Klub Honorowych Dawców Krwi przy Ochotniczej Straży Pożarnej „Ostoja” w Kołaczycach

Klub Honorowych Dawców Krwi przy Zespole Szkół Technicznych w Jaśle

Szkolne Koło PCK przy Szkole Podstawowej w Lisowie

Szkolne Koło PCK przy Publicznym Gimnazjum w Brzyskach

Szkole Koło PCK przy Gimnazjum nr 1 w Jaśle

Szkolne Koło PCK przy Zespole Szkół nr 3 w Jaśle

Szkolne Koło PCK przy Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Wzruszenie
dnia 16.05.2019, 23:33
Ocena
komentarza:
13
Cóż warte jest życie,bez pomocy bliźniego.PCK to piękna,humanitarna organizacja.Wszystkim Ludziom dobrych serc najpiękniejsze życzenia i podziękowania.Wielkie uznanie dla Dawców krwi-Jesteście Wspaniali.
@ Wielki zaszczyt
dnia 16.05.2019, 23:47
Ocena
komentarza:
5
Wszystkim działaczom PCK gratulacje i wdzięczność.Pozdrawiam wraz z życzeniami Panią Marię Romanow Gąsiorowską.W latach szkolnych należałam do PCK i praca społeczna sprawiała nam ogromną satysfakcję.Później dane mi było prowadzić Szkolne Koło PCK.Wspominam występy uczniów na Rynku Jasielskim,organizowane przez PCK w Jaśle.Dalszych stuleci i pomyślności życzę.
@ Powtarzam
dnia 16.05.2019, 23:56
Ocena
komentarza:
1
Nasz Burmistrz Jest Wielki.Warto wspierać najpiękniejszą organizację PCK.
@ dragoness
dnia 17.05.2019, 01:25
Ocena
komentarza:
9
A gdzie panie, które faktycznie tam pracują?
@ Ups
dnia 17.05.2019, 16:00
Ocena
komentarza:
-1
Świętują osoby które bezinteresownie i bezpłatnie oddają krew a nie osoby które pracując będąc na testach i biorą za to kasę dragoness
@ dragoness
dnia 19.05.2019, 06:16
Ocena
komentarza:
0
Chodziło mi o przemiłe panie z Wincentego Pola.
@ hanka
dnia 17.05.2019, 08:25
Ocena
komentarza:
17
Wszystko pięknie, tylko dlaczego nie ma tych zasłużonych ludzi uwiecznionych na fotkach, tylko gęby nic nie znaczące. Ich mogę sobie zobaczyć wszędzie na nic nie znaczących imprezach.
@ biorca
dnia 17.05.2019, 09:06
Ocena
komentarza:
10
Bardzo dziękuję wszystkim dawcą. Ja niestety jestem biorcą. Przetoczono mi ponad 20 litrów krwi. Gdyby nie Wasza ofiarność to już bym dawno nie żył.
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam
@ łodyniec
dnia 18.05.2019, 06:23
Ocena
komentarza:
1
Brh+ oddane wiecej niz w obiegu plynie. Bez chwalstwa i medali,tak poprostu.
Oddawalem bo chcialem,nie liczac na imprezy i medale. Aby tego uniknac wystarczylo sie tylko nie zapisac do " kółka" dawcow :-)
Pozdrawiam oddajacych i mile pania z oddzialu ;-)
@ Babulec
dnia 17.05.2019, 09:30
Ocena
komentarza:
11
Panie które rzeczywiście sprawują opiekę nad chorymi - nie świętują tylko są przy potrzebujących pomocy i opieki. No bo co! Zostawią ich i pójdą świętować? Pozdrowienia i podziękowania dla Pani Marii Szlachty za wiele lat pracy i wielkie serce dla podopiecznych i dla opiekunek.
@ przez tytuł
dnia 19.05.2019, 07:27
Ocena
komentarza:
2
Cyt. " Od stu lat pomagają potrzebującymi " = widać języka polska trudna jest. Nie jestem polonistą, no ale przecież takie tytuły rażą, dosadnie świadczą o autorze tekstu
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Z pomocą dietetyka Naturhouse schudłam 20 kg

 • Spektakularne nokauty i walka roku na gali HFO: Spartan Night Jasło

   

  W piątkowy wieczór, w hali MOSiR Jasło odbyła się gala sportów walki HFO: Spartan Night. Kibice, którzy niemal szczelnie wypełnili trybuny zobaczyli dwanaście emocjonujących pojedynków. Nie brakowało walk na wyniszczenie i spektakularnych nokautów. Z dobrej strony zaprezentowali się zawodnicy Spartan Jasło Fight Club.

 • „Dodatkowe” emocje

   

  Kiedy uchwałę w sprawie wysokości dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli zdjęto z porządku obrad podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jasła wydawało się, że dwa tygodnie wystarczą do tego, aby wszystkie zainteresowane strony mogły osiągnąć kompromis.

 • Zostań specjalistą w zakresie bezpieczeństwa! Ostatnie dni rekrutacji

 • KBBistro - ALL INCLUSIVE

   

  Wakacje dobiegły końca. Czas błogiej beztroski w nadmorskich kurortach i kąpieli słonecznych w tym sezonie minął. Żadna wakacyjna przygoda nie istnieje, jeśli nie jest podkreślona lokalną kuchnią. U nas lato nadal trwa!

 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105