
Park linowy w Jaśle wymaga kompleksowej modernizacji. MOSiR czeka na opinię dendrologiczną
Po upływie dziesięciu lat od otwarcia, park linowy w Jaśle wymaga przeprowadzenia gruntownej modernizacji. O tym, jaki będzie jej zakres przesądzi wynik ekspertyzy dendrologicznej zleconej przez kierownictwo Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.
Park linowy na osiedlu Gądki został oddany do użytku w 2012 r. Inwestycja powstała w ramach realizacji projektu pn. "Rewitalizacja otwartych przestrzeni rekreacyjnych Miasta Jasła”. W wyniku wieloletniej eksploatacji poszczególne elementy konstrukcji trzech tras, z których składa się park wymagają obecnie gruntownej modernizacji. Okazuje się, że przed określeniem szczegółowego zakresu prac modernizacyjnych konieczne będzie przeprowadzenie ekspertyzy dendrologicznej drzew, które w pewnym sensie stanowią integralną część parku.
- Trasy parku zostały zaprojektowane a następnie zamontowane na drzewostanie, który znajdował się wówczas na tym terenie. Przed rozpoczęciem każdego sezonu wszystkie trasy przechodzą przegląd techniczny. Dzięki temu jesteśmy w stanie ujawnić ewentualne uszkodzenia elementów trasy, czy też drzew. Na podstawie wyników przeglądu zlecane są prace naprawcze i remontowe, czym zajmują się wyspecjalizowane podmioty oraz firmy. Przeglądom podlega też wyposażenie alpinistyczne, z którego korzystają użytkownicy parku linowego. W tym roku upłynął okres ważności, a zatem okres, w którym można używać tego sprzętu. Stąd też wymaga on wymiany na nowy. Wynika to z określonych przepisów – wyjaśnia Roman Stygar, zastępca dyrektora MOSiR i kierownik zespołu obiektów sportowych.
Konieczność wymiany sprzętu alpinistycznego na nowy to tylko jedno ze zmartwień pracowników MOSiR-u. Kolejnym jest kondycja drzew, po których biegną ścieżki parku. Wątpliwości w tej materii pojawiły się w styczniu bieżącego roku. Aby je rozwiać zlecono przeprowadzenie ekspertyzy dendrologicznej drzew. Ma ona zostać przygotowana do 24 marca br. Od jej wyników zależeć będą kolejne decyzje w sprawie planowanej modernizacji parku. – Jeżeli okaże się, że wszystkie drzewa spełniają normy i mogą być ostoją elementów parku linowego, to przestąpimy do modernizacji. Jeżeli jednak pokaże, że drzewa te nie nadają się do tego, żeby mogły przebiegać po nich ścieżki, może być tak, że konieczna będzie modyfikacja przebiegu tras, w oparciu o drzewa, które mogą temu służyć. Przy okazji chcielibyśmy zmodyfikować trasy tak, żeby mogły korzystać z nich młodsze dzieci – tłumaczy Roman Stygar. Dodaje przy tym, że każda z decyzji dotyczących modernizacji parku podyktowana jest troską o bezpieczeństwo użytkowników obiektu.
Zmiana zakresu prac modernizacyjnych może sprawić, że środki finansowe, jakie MOSiR zabezpieczył na te cel, mogą okazać się niewystarczające. Pierwotnie, na modernizację planowano wydać kwotę 160 tys. zł.
MD
Trzeba zachować umiar w tym szaleństwie patrząc na koszty utrzymania tych zabawek, które nie są zwracane przez dofinansowanie, jak w trakcie budowy.
Po achach i ochach przy otwarciu ( z obowiązkowym udziałem "polityków") przychodzi zgrzebna rzeczywistość w postaci braku kasy na utrzymanie na odpowiednim poziomie lub konieczność wyłączenia - jak w przypadku fontanny miejskiej.
Kto powinien za to odpowiadać?
Oczywiście: autorzy poronionych pomysłów, którzy w swoim czasie zbierali za nie laury i pochwały.
"Osiem miesięcy potrwa termomodernizacja hali wraz z przebudową budynku głównego Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Za nieco ponad dwa miliony złotych i przy wsparciu funduszami unijnymi służący pokoleniom od ponad czterdziestu lat obiekt sportowy przejdzie kapitalny remont obejmujący nie tylko zmianę wizerunku zewnętrznego. Jak zapewnia dyrekcja po zrealizowaniu inwestycji zniknie też nieprzyjemny zapach, który jest utrapieniem dla osób korzystających z tej części rekreacyjnej Ośrodka".
Takie były zapewnienia ówczesnej Derekcji MOSIR.
cytat:
"żeby zabić ten smród, to trzeba ją zrównać z ziemią i wybudować od nowa bo taki remont i tak tego smrodu nie zlikwiduje, ja w sklepie czuje w kolejce kto był na hali w Jaśle"
Ówczesny dyrektor zapewniający o likwidacji smrodu (w czasie remontu hali) odszedł -a smród pozostał.
Rolą burmistrza i rady miejskiej jest znaleźć środki finansowe dla potrzeb użytkownika czy gospodarza obiektu.
Słowem: jaki pan taki kram lub poznać pana po cholewach.
1.boisko ze sztuczną nawierzchnią
2.PCSW
3.nowy basen otwarty
4.termomodernizacja starej hali
5.termomodernizacja budynków administracyjnego i siłowni
6.tor dla rolkowców rowerków
7.wyłożenie kostką traktów pieszych i jezdnych wokół wszystkich obiektów
8.boisko wielofunkcyjne
9.odbudowa zalanego basenu krytego w 2010r z własnych srodków w kwocie 1.200.000 zł, ponieważ ówczesna burmistrz Maria Kurowska nie uwzględniła wniosku MOSiR o pokrycie szkód z funduszu popowodziowego
10.boisko do plażowej piłki siatkowej
11.fotowoltaika na basenie, hali sportowej i siłowni oraz panele słoneczne na hali oraz budynku administracyjnym
12.remont dachów na budynku stadionu i hosteliku
13.nie dopuszczał do donoszenia kolegów na kolegów
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
komentarza: 75