Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Pięć dekad historii pisanej muzyką

9

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jaśle ma już pół wieku. Historia placówki pisana dźwiękami muzyki, przez minionych pięć dekad, nierozerwalnie związana była z Jasłem. Jej dzieje splatają się również z sylwetkami tych, którzy przez lata decydowali o jej znaczeniu i przyszłości. To właśnie z udziałem byłych nauczycieli oraz absolwentów szkoła zamierza świętować ważny dla siebie jubileusz.

Sięgając pamięcią

Wszystko zaczęło się w 1969 r. zanim jeszcze w szkolnych murach zabrzmiały pierwsze dźwięki instrumentów muzycznych. Inicjatywa powołania do życia instytucji, której zadaniem miało być kształcenie młodych muzyków zasilających szeregi Jasielskiej Orkiestry Symfonicznej, zrodziła się w środowisku Towarzystwa Miłośników Muzyki i Folkloru w Jaśle na czele, którego stał wówczas Ludwik Dzwonnik. Wespół z Aleksandrem Rudnickim, członkiem orkiestry oraz Franciszkiem Muchą jej dyrygentem rozpoczął starania o utworzenie szkoły muzycznej w Jaśle. Sukces okazał się połowiczny. Pomimo, iż inicjatorzy śmiałego projektu otrzymali formalną zgodę na powołanie do życia placówki, uzyskując jednocześnie bazę lokalowa oraz pomoc finansową szkoły nie utworzono. Pomysł utworzenia filii Państwowej Szkoły Muzycznej w Krośnie także spalił na panewce. Dopiero we wrześniu 1969 r. w wyniku porozumienia pomiędzy władzami jasielskimi i krośnieńskimi, przy poparciu władz na szczeblu wojewódzkim, w Jaśle naukę rozpoczęło ponad 30 uczniów, którzy szlifowali swój talent w dwóch oddziałach: dziecięcym oraz młodzieżowym. Nie można było jednak mówić o zupełnie niezależnej placówce.

Przełomowy okazał się rok 1970. Wówczas zarządzeniem nr 79 Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie datowanym na 21 lipca 1970 r. powołało do życia z dniem 1 września 1970 roku Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Jaśle. Jej pierwszym dyrektorem został Władysław Świstak, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. W klasach I i II w oddziałach dziecięcym i młodzieżowym naukę pod okiem 13 nauczycieli rozpoczęło 95 uczniów. Początki działalności placówki nie były łatwe. W ciągu pierwszych dwóch lat zajęcia odbywały się w kilu lokalizacjach, w tym, w pomieszczeniach Ogniska Muzycznego w Jasielskim Domu Kultury oraz w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle. W obliczu euforii towarzyszącej pierwszym krokom stawianym na nowym polu przez organizatorów szkoły oraz determinacji, która cechowała ich poczynania, wszelkie trudności wydawały się mieć znaczenie absolutnie marginalne. Możliwość kształcenia była kwestią najważniejszą.  

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku szkoła pełniła ważną rolę nie tylko w dziedzinie edukacji muzycznej dzieci i młodzieży. Należy pamiętać, że Jasło wciąż dźwigało się po tragedii spowodowanej wojenną pożogą. Społeczność szkolna wniosła niebagatelny wkład w rozwój życia kulturalnego i koncertowego w Jaśle. Uczniowie i absolwenci szkoły zasilali miejscowe orkiestry dęte, symfoniczne oraz kameralne. Czynnie uczestniczyli w życiu artystycznym miasta i okolic, uświetniając uroczystości szkolne, państwowe oraz kościelne.

Przeprowadzka do internatu

Wieloletnią tułaczkę nauczycieli oraz uczniów placówki zakończyła w 1983 r. przeprowadzka do internatu Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle. Szkoła zajęła ostatnie piętro budynku. Zmiana w znacznym stopniu usprawniła organizację procesu nauczania. W nowej rzeczywistości przyszedł czas na doposażenie szkoły. Zakupiono wiele instrumentów oraz akcesoriów muzycznych. W klasopracowniach pojawiły się również nowe meble.

Lata osiemdziesiąte były czasem, w którym szkoła brała udział w wielu wydarzeniach kulturalnych. W pamięci ówczesnych jaślan z pewnością utkwił telewizyjny turniej miast Jasło – Iława. Na ekranach odbiorników telewizyjnych widzowie mogli zobaczyć kwintet akordeonowy z klasy Jana Orlowa oraz chór i orkiestrę Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle, pod batutą Władysława Świstaka.

W 1990 roku Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia zakotwiczyła w miejscu, w którym znajduje się do dzisiaj. Zmiana siedziby placówki zbiegła się z przemianami ustrojowymi w kraju. Szkoła przeprowadziła się do budynku w ścisłym centrum Jasła, w którym do tej pory siedzibę miała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. Pięć lat później w 25. rocznicę powstania jej patronem został Witold Lutosławski. W latach dziewięćdziesiątych szkoła realizowała swoją misję na wielu płaszczyznach. Współorganizowała m.in. Międzynarodowe Konferencje Muzyczne MRA. Jej uczniowie oraz absolwenci święcili triumfy w wielu konkursach rangi regionalnej, wojewódzkiej, ogólnopolskiej oraz międzynarodowej, wśród których można wymienić choćby Międzynarodowy Konkurs „Młody Wirtuoz” w Sanoku, Międzynarodowy Konkurs Muzyki Współczesnej „Srebrna Szybka” w Krakowie, Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Rzeszowie, czy też Ogólnopolski Konkurs Młodego Instrumentalisty im. Stefanii Woytowicz. Wielu z absolwentów szkoły prowadzi w dorosłym życiu aktywną działalność koncertową, naukową oraz pedagogiczną.

Obecnie szkoła jest placówką ze wszech miar nowoczesną, na co wymierny wpływ miała modernizacja budynku przeprowadzona w latach 2010 – 2015. W jej ramach m.in. zaadaptowano poddasze obiektu przy ul. Kołłątaja 12. Na nowopowstałym trzecim piętrze przygotowano sale dydaktyczne. – Modernizacja, jakiej poddano budynek szkolny okazała się nie lada wyzwaniem. Okazało się, bowiem, że prace finalnie miały szerszy zakres niż przewidywał plan. Postanowiliśmy, że spróbujemy powalczyć o dodatkowe środki, aby remont był w pełni kompleksowy. Efekt jest taki, że kiedy odwiedzają nas nasi absolwenci nie mogą poznać szkoły, do której niegdyś uczęszczali. W tej materii kluczowa okazała się dobra współpraca z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Dzisiaj możemy powiedzieć z pełną odpowiedzialnością za wypowiadane słowa, że jest ona szkołą na miarę dwudziestego pierwszego wieku – przekonuje Renata Osikowicz-Wyroba, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.  

W kolejnych latach szkoła zamierza w sposób nieprzerwany kontynuować obrany niegdyś kurs, stanowiąc kluczowy element na polu działalności kulturalnej w Jaśle i regionie jasielskim. Można, zatem spodziewać się, że wciąż będzie ona realizować swój zasadniczy cel, obliczony na propagowanie kultury wysokiej, głównie we współpracy z placówkami oświatowymi na terenie miasta oraz różnego rodzaju instytucjami.   

Kalendarz jubileuszowy   

Jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia to dla placówki wyjątkowe wydarzenie. Społeczność szkolna przygotowała z tej okazji szereg inicjatyw, które na przestrzeni całego roku stanowić mają ukoronowanie jubileuszu. O tym, co w bieżącym roku czeka na miłośników muzyki klasycznej i nie tylko, mówi Renata Osikowicz-Wyroba, dyrektor placówki. – Jubileusz pięćdziesięciolecia naszej szkoły zobowiązuje. Dlatego pragniemy, aby obchody jubileuszu jej powstania trwały przez cały rok. Planujemy organizację koncertów i audycji, w ramach, których postaramy się przybliżyć historię szkoły oraz osiągnięcia jej absolwentów. Warto wspomnieć, że 1 lutego bieżącego roku w Jaśle odbył się koncert zatytułowany „Świętujemy razem” zorganizowany przy współpracy z Jasielskim Domem Kultury. Był on wydarzeniem otwierającym rok jubileuszowy. Widzowie wypełnili salę po brzegi, co ma dla nas olbrzymie znaczenie. Jubileusz zamierzamy, bowiem świętować z mieszkańcami Jasła i okolic, zapraszając ich do udziału w zaplanowanych wydarzeniach muzycznych – przekonuje.  

Szkoła ma w planach organizację cyklu koncertów pod wymowną nazwą „Koncerty Mistrzów”, których bohaterami będą jej absolwenci. Odbywać się będą one w szkolnej auli. Głównym punktem obchodów jubileuszu pięćdziesięciolecia istnienia szkoły będzie gala koncertowa, którą zaplanowano na 14 maja 2020 r. w Jasielskim Domu Kultury. Na scenie z pewnością pojawia się szkolne orkiestry, chór oraz najlepsi soliści.

Partnerem medialnych wydarzeń wpisujących się w obchody jubileuszu 50-lecia istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia jest portal jaslo4u.pl.           

MD

Napisany dnia: 10.03.2020, 08:30

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Taka prawda
dnia 16.03.2020, 09:32 · Zgłoś
Wszystko fajnie tylko za czasów prof Świstaka to był poziom ,

a teraz to stworzyła sie klika marnych muzyków.
Zdając w latach 90tych do tej placówki powiedzieli że mogą przyjąć
mnie na trąbkę a na fortepian to się nie nadaje.Podziękowałem
Krosno przyjęło,dobrze wykształciło i bez problemu zdałem na Akademie
Muzyczną i skończyłem studia.Widząc dzisiejsze gwiazdy pracujące w tej
szkole to marność nad marnościami .
Odpowiedz
2
@ ROOOOmpey
dnia 15.03.2020, 11:32 · Zgłoś
rompey nie mógłby chodzić do szkoły muzycznej ,gdyż musiałby mieć słuch.
a słuchu nie da się wyćwiczyć,i wyuczyć,ani kupić.
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 10.03.2020, 23:03 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
4
@ ciekawy
dnia 10.03.2020, 15:25 · Zgłoś
ciężkie teraz czasy dla artystów jeśli taki ''rompey'' musi na płyte żebrać,on też jest absolwentem tej uczelni ??? to na leciu go zobaczymy ???
Odpowiedz
1
@ telewidz
dnia 10.03.2020, 19:37 · Zgłoś
Nie zobaczysz Rompeya na lecie. Ale za to puszczą film światowej sławy "Zenek". Tylko zamów bilet już dzisiaj, bo możesz się nie dostać na rynek.
Odpowiedz
16
@ edi
dnia 10.03.2020, 11:25 · Zgłoś
pozdrawiam cala szkole. Jestescie wspaniali.
Odpowiedz
16
@ wiam
dnia 10.03.2020, 09:45 · Zgłoś
Szkoła Muzyczna w Jaśle jest jak kulturalna wyspa górująca na oceanie wszechogarniającego kiczu i komercji wylewających się z ekranów i głośników stacji państwowych i prywatnych. Pozdrowienia dla Pani Dyrektor oraz wszystkich Pedagogów.
Odpowiedz
27
@ Absolwent
dnia 10.03.2020, 08:41 · Zgłoś
Piękny jubileusz w czasach zarazy.
Odpowiedz
0
@ peło
dnia 17.03.2020, 00:41 · Zgłoś
lemingi pEłO to modernizacja budynku przeprowadzona w latach 2010 – 2015

pisdudy to wirusy i robota dla swoich za miliony
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657