Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Pierwsze zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego już za nami!

11

W ubiegłą sobotę - 23 października rozpoczął się semestr zimowy Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Ustrzykach Dolnych. Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” po raz kolejny przywitała małych studentów na wykładzie zaczynającym cykl spotkań popularnonaukowych dla dzieci w wieku 7- 12 lat.

Na rozpoczęcie każdy uczestnik Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał specjalną wyprawkę składającą się z indeksu, identyfikatora oraz „Pudełka Naukowca” – tegorocznej nowości będącej zestawem edukacyjnym do samodzielnego eksperymentowania w domu. Zestawy te mające na celu rozbudzić ciekawość studentów, zwracają uwagę na samodzielność i samorozwój, który jest niezbędny w poszerzaniu ścieżki edukacyjnej każdego małego odkrywcy.

Podczas pierwszego wykładu zatytułowanego „Szybciej niż w okamgnieniu” uczestnicy zobaczyli jak wiele niezwykłych rzeczy dzieje się w czasie krótszym niż może to zarejestrować ludzkie oko. Przyjrzeli się skaczącej piłce, pszczole lądującej na kwiecie czy żabie, która usiłuje złapać pożywienie. Sytuacje te, znane z życia codziennego wydawać się mogą proste i szybkie, jednak, kiedy za pomocą specjalnych urządzeń zostaną „wydłużone” w czasie, okazują się skomplikowane i całkowicie inne niż widzi nasze oko. Studenci przekonali się, że rezultaty pracy uzyskane przy pomocy szybkiej kamery są efektowne i bardzo precyzyjne, jednak sam warsztat takiego filmowca bywa często żmudny i długi. W obecnym semestrze zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady oraz 4 warsztaty realizowane w małych grupach, aby za każdym razem zadbać o wymogi sanitarne.

Partnerem Strategicznym Filii DUT w Ustrzykach Dolnych jest Gmina Ustrzyki Dolne, a Partnerami Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ustrzykach Dolnych oraz Ustrzycki Dom Kultury.

Pierwszy wykład Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w ubiegłą sobotę odbył się również dla Filii DUT w Jaśle i Dębicy. Tam studenci spotkali się na wykładzie zdalnym prowadzonym na platformie Microsoft Teams. Tematem spotkania online byli Wikingowie – kupcy wojownicy i odkrywcyTo temat wielu ekranizacji filmowych, gier komputerowych, komiksów i utworów muzycznych, dlatego też jest tak lubiany przez dzieci i młodzież. Wizerunek, który funkcjonuje w naszej świadomości to obraz rosłych, brodatych, długowłosych barbarzyńców z olbrzymimi toporami, noszących hełmy z rogami. Poprzez wiele lat prac naukowców okazało się, że przedstawienia te dalekie są od prawdy. Wikingowie prócz najazdów znani byli z doskonałego rzemiosła szczególnie w dziedzinie metalurgii i zdolności handlowych. Dzieci na wykładzie zawierającym prezentację rekonstrukcji przedmiotów z epoki wikińskiej, dowiedzieli się także jakie były źródła ich sukcesów i porażek oraz mogły odpowiedzieć sobie na pytanie czemu mimo mijających epok postacie te ciągle budzą naszą fascynację i ciekawość. Mimo, że dla Filii DUT w Jaśle i Dębicy były to zajęcia online, uczestnicy mogli zadawać pytania prowadzącemu oraz wchodzić z nim w bezpośrednią interakcję. Spowodowało to dużą aktywność uczestników, którzy zasypali prowadzącego ogromem dodatkowych pytań.

Już niebawem w Filiach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego ruszą również długo wyczekiwane warsztaty w formie stacjonarnej, będące dopełnieniem cyklu spotkań w ramach semestru zimowego DUT.

Filię DUT w Jaśle wspierają finansowo i organizacyjnie Mecenasi Projektu: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Miasto Jasło, Gmina Jasło oraz Gmina Skołyszyn, a także Partnerzy Strategiczni: JAFAR i Nowy Styl. Filię DUT w Dębicy wspierają finansowo Partnerzy Strategiczni projektu: Goodyear Dunlop Polska Sp. z o.o. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A.

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza

Napisany dnia: 27.10.2021, 08:31
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Mama
dnia 27.10.2021, 10:55
Ocena
komentarza:
4
Uniwersytet potrzebny dla dzieci,bo mają braki, chcą dowiedzieć się więcej. Wszystko to można zrobić w szkole, tylko musi się nauczycielom chcieć i muszą mieć kwalifikacje i wiedzę.
@ Roma do @Mama
dnia 27.10.2021, 11:05
Ocena
komentarza:
15
A jaka oszczędność czasu gdyby to było w szkole, dla biednych przeciążonych nauką dzieci.
@ dragoness
dnia 27.10.2021, 12:23
Ocena
komentarza:
-7
Mamy my i uczniowie tyle czasu, że pan Czarnek dołoży jeszcze jeden przedmiot; historia i teraźniejszość, czyli historia najnowsza po pisowsku.
@ do Mamy
dnia 28.10.2021, 01:18
Ocena
komentarza:
2
Byle nie dowiedziały się zbyt dużo i zbyt wcześnie, bo w okolicach 5 klasy będą miały edukacji dosyć.
@ Asia
dnia 28.10.2021, 20:42
Ocena
komentarza:
1
Dlaczego nauczyciele strajkują z powodu niskich zarobków a nie z powodu tej indoktrynacji?? Dlaczego potulnie na wszystko się zgadzacie co ten czarnek wam każe robić??
@ dragoness
dnia 30.10.2021, 11:57
Ocena
komentarza:
-6
A kto powiedział, że się zgadzamy ;-)
@ Studenci
dnia 31.10.2021, 08:23
Ocena
komentarza:
0
Dzieci i emeryci to najlepsi "studenci", bo po ukończeniu studiów nie szukają pracy, czyli nie muszą wyjeżdżać z Jasła.
@ jooo
dnia 31.10.2021, 12:53
Ocena
komentarza:
-3
bo po twojemu czerwona to wiemy jaka jest historia...
@ Ale
dnia 27.10.2021, 17:01
Ocena
komentarza:
5
Ale ale a gdzie lansik znanych twarzy? Taka okazja:-)
@ CZARUŚ
dnia 27.10.2021, 17:36
Ocena
komentarza:
7
No to teraz już będzie OK czterolatki pokończą uniwersytety i dalej już kształcić się nie muszą, no bo chyba jakiś tytuł doktorancki dostaną i będzie jak teraz z tymi magistrami.Naprodukowało się tych pożal się Boże magistrów,zajmuje to wysokie stanowiska a idąc coś załatwić to nie ma zielonego pojęcia jak to zrobić, no bo niby papier jest a że wiedza do głowy nie dotarła to już inna sprawa.Dawniej człowiek po maturze był mądrzejszy jak ten teraz po studiach.No ale jakie wykształcenie mają niektórzy politycy to i nie ma się czemu dziwić,jaki polityk taki podwładny.
@ DO@ CZARUŚ
dnia 27.10.2021, 19:35
Ocena
komentarza:
1
Po maturze człowiek był mądrzejszy bo uczyli go nauczyciele po studiach. Dziś też uczą po studiach, ale zaocznych, czyli żadnych.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

 • MKS „Gamrat-MOSiR” Jasło z kolejny ligowym zwycięstwem. Jaślanie pokonali we własnej hali TKS Tychy

   

  Siatkarze MKS-u „Gamrat-MOSiR” Jasło idą za ciosem. Podopieczni Bartosza Kilara odnieśli trzecie zwycięstwo w ostatnich siedmiu dniach. Tym razem w pokonanym polu zostawili zespół TKS Tychy. Jaślanie wygrali we własnej hali 3:1. Spotkanie obfitowało w wiele zaciętych i emocjonujących wymian. Obie ekipy zaprezentowały przed jasielską publicznością kawał dobrej siatkówki. Fenomenalne zawody rozegrał Arkadiusz Kościółek.

 • Krzysztof Topolski został prezesem zarządu TBS-ABK Sp. z o.o.

  Konkurs na stanowisko prezesa zarządu spółki TBS-ABK Sp. z o.o. wygrał dr inż. Krzysztof Topolski, były prezes zarządu Konsorcjum Olejów Przepracowanych - Organizacja Odzysku Opakowań i Olejów Spółka Akcyjna w Jedliczu, obecnie pracownik Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz członek Zarządu Regionu Podkarpackiej PO na Podkarpaciu.

 • Podwyżki wynagrodzenia starosty i diet radnych stały się faktem. Niejednogłośna decyzja Rady Powiatu w Jaśle

   

  Zgodnie z przewidywaniami, decyzją Rady Powiatu w Jaśle znacząco wzrośnie wynagrodzenie starosty jasielskiego. Adam Pawluś zarabiał będzie 20 tys. zł brutto. Od grudnia wzrośnie również wysokość diet, jakie pobierają radni. W zależności od pełnionej funkcji na konta radnych powiatowych wpływać będzie od 2 240 zł do 3 500 zł w przypadku przewodniczącego rady. Decyzja organu uchwałodawczego w sprawie podwyżek nie była jednogłośna. Ich wysokość krytycznie oceniła grupa radnych opozycyjnych, którzy postępowanie władz powiatu określili mianem „skoku na kasę”. 

 • Blisko 3,5 mln zł na inwestycję w Dębowcu. Czy te pieniądze przepadną?

  Wójt Marcin Bolek spotkał się z mieszkańcami gminy, aby porozmawiać o planach inwestycyjnych związanych z budową zaplecza sanitarnego dla Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Dębowcu. Z uwagi na fakt, iż od pewnego czasu w społeczeństwie pojawiły się niepokoje dotyczące realizacji tego przedsięwzięcia, włodarz gminy postanowił osobiście porozmawiać z mieszkańcami na ten temat i zdementować plotki dotyczące spalarni i wysypiska odpadów..

 • Nowa stacja paliw MOYA w Jaśle

   

  W Jaśle, przy ul. Sroczyńskiego 42, została otwarta nowa, atrakcyjna stacja paliw – MOYA. Obiekt ten jest bogato wyposażony – oprócz najwyższej jakości paliw kierowcy mogą skorzystać m.in. z kompresora czy odkurzacza, a wielobranżowy sklep oferuje szeroki asortyment artykułów przydatnych zarówno na podróż, jak i do domu. To jednak nie wszystko, bo punkt gastronomiczny Caffe MOYA zachęca do spróbowania chrupiących hot-dogów, gorących zapiekanek, pizzy, stripsów z kurczaka w zestawach z frytkami oraz oczywiście aromatycznej i pobudzającej kawy. Z okazji otwarcia stacji paliw w Jaśle, przez najbliższy miesiąc wszyscy klienci mogą skorzystać z atrakcyjnych promocji.

 • Wielkie otwarcie firmowego sklepu rybnego "Delfin" w Jaśle

   

  Hurtownia rybna Delfin , która na mapie miasta Jasła znajduje się od 1990 roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów, już w najbliższą środę 24 listopada planuje otwarcie swojego sklepu firmowego.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105