Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

PKP grozi bankructwo

0
Na kolei biją na alarm. Jeżeli rząd odmówi jej pomocy finansowej, to spółce PKP Przewozy Regionalne, obsługującej pociągi osobowe, grozi bankructwo. Jedynym sposobem na utrzymanie spółki jest likwidacja połowy połączeń.

Z każdym rokiem straty finansowe spółki PKP Przewozy Regionalne powiększają się. W ubiegłym roku w skali kraju wyniosły aż 657 mln zł. Od 2001 zaś roku, kiedy to utworzono tę kolejową jednostkę, sięgają już 2 mld zł. Niestety, PKP nie spłacają na bieżąco swoich zobowiązań. Spółka zadłuża się i liczy na pomoc rządu. Jednak resort finansów nie zamierza jej oddłużać.

Już w tym roku w Polsce zlikwidowano 131 pociągów regionalnych, a na Podkarpaciu - 12. Zdecydowały o tym urzędy marszałkowskie, które nie przekazały dofinansowania na ich utrzymanie. Przedstawiciele PKP twierdzą, że sporo połączeń jest nierentownych, bo jeździ nimi niewielu pasażerów. Dlatego konieczne jest wsparcie samorządów wojewódzkich.

- Liczymy, że rząd znajdzie środki na oddłużenie naszej spółki - mówi Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy spółki PKP PR. - Jeżeli nie otrzymamy wystarczającej pomocy, to w przyszłym roku będziemy zmuszeni zlikwidować połowę połączeń. Tylko dzięki temu spółka nie upadnie.

Dzięki wycofaniu wielu połączeń spółka zmniejszyłaby swój deficyt. Takie jednak rozwiązanie odbije się na podróżnych. Jeżeli rząd nie znajdzie w 2007 roku pieniędzy na dofinansowanie przewozów regionalnych, to trzeba będzie likwidować połączenia.

and

****

Łukasz Kurpiewski, rzecznik spółki PKP Przewozy Regionalne w Warszawie:

- Brak środków w budżecie państwa na uregulowanie tzw. historycznego zadłużenia spółki to bardzo niepokojąca wiadomość. W konsekwencji oznaczać może bowiem zerwanie ugody restrukturyzacyjnej, niwelującej ponad 700 mln złotych długu wobec największych wierzycieli spółki. Pracę nad budżetem państwa na przyszły rok jeszcze trwają, jest więc nadzieja na to, że te pieniądze jednak zostaną spółce przekazane.

Super Nowości z dnia 24_07_2006
Napisany dnia: 24.07.2006, 10:13
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Księża z Parafii Miłosierdzia Bożego w Jaśle są na kwarantannie

  Trzech księży z Parafii Miłosierdzia Bożego w Jaśle od zeszłego tygodnia znajduje się na kwarantannie. Nie mogą oni sprawować liturgii w kościele z wiernymi, ale mogą to czynić prywatnie...

 • Organizujesz przyjęcie? Wybierz nową salę bankietową w Sepia Restauracja Noclegi

   

  Udane przyjęcie, to nie tylko smaczne menu, doskonała obsługa oraz przyjazna atmosfera. Sukces zależy również od miejsca, w którym zamierzamy zorganizować np. wesele, komunię, czy też spotkanie biznesowe. 

 • Pseudokibice pobili zawodnika Czarnych Jasło. 17-latek trafił do szpitala

   

  Dzisiaj, na ul. 3 Maja w Jaśle doszło do kuriozalnej sytuacji. Dwóch mężczyzn, prawdopodobnie pseudokibiców, dotkliwie pobiło zawodnika klubu JKS Czarni 1910 Jasło, który wracał do domu rowerem z meczu sparingowego swojej drużyny. Kiedy zakrwawiony 17-latek ocknął się, nie miał na sobie klubowego trykotu. Bandyci zerwali z niego koszulkę i oddali się w nieznanym kierunku.

 • „Sobota dla Rafała”. Poseł Borys Budka w Jaśle

  Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej pytany o kwestie związane z funkcjonowaniem samorządu zwrócił uwagę na fakt, że niedzielne głosowanie (drugą tura odbędzie się 12 lipca) będzie wyborem pomiędzy modelem centralistycznym, preferowanym przez PiS a decentralizacją i autonomią samorządu, której zwolennikiem jest Rafał Trzaskowski.

 • Psychoterapeuta - po co?

   

  Z psychoterapii powinien skorzystać każdy, kto cierpi, czuje się samotny, porzucony, ma trudności w budowaniu satysfakcjonujących związków i relacji z ludźmi, boi się bliskości, ale równocześnie jej pragnie, przeżywa lęk, głęboki smutek, nie radzi sobie w kontrolowaniu złości, boryka się z niską samooceną, odczuwa dyskomfort w życiu i pragnie zrozumienia, zmiany swoich funkcji psychicznych, sposobów zachowania. To tylko niektóre z najczęściej występujących trudności.
 • Minister Zbigniew Ziobro z wizytą w Jaśle. Szef resortu sprawiedliwości ostro o Rafale Trzaskowskim

   

  Dzisiejszego popołudnia w Jaśle zjawił się Zbigniew Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości, na jasielskim rynku spotkał się ze strażakami ochotnikami i samorządowcami. Wizytę zdominowały dwie kwestie. 

 • Trwa walka o głosy wyborców. W mateczniku Prawa i Sprawiedliwości posłanki PO apelowały o poparcie dla Rafała Trzaskowskiego

   

  Walka o głosy wyborców przed drugą turą głosowania w wyborach prezydenckich trwa w najlepsze. Dzisiaj, na jasielskim rynku o poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w wyborczej dogrywce apelowały posłanki Platformy Obywatelskiej – Joanna Frydrych i Krystyna Skowrońska. 

 • Ogromna tragedia dotknęła wiele rodzin w Trzcinicy

  To kolejne rodziny, którym gwałtowne burze i wichury wyrządziły ogromne szkody. Dom państwa Szwedów został zalany na wysokości blisko dwóch metrów. Nie udało się uratować ich samochodów, urządzeń AGD, kotła i wielu innych rzeczy. Rodzina Kmiecików także znalazła się w trudnej sytuacji, podobnie państwo Synowieccy. Wierzą, że dzięki pomocy innych znów będą mogli wrócić do swoich domów.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105