Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Pnącza dla jaślan

20

Już w najbliższą sobotę, 4 września zapraszamy mieszkańców do włączenia się w akcję „Pnącza dla jaślan”. O godzinie 10 na jasielskim rynku w ramach projektu rewitalizacyjnego „Zielono mi w Jaśle” będą rozdawane sadzonki różnych rodzajów pnączy, w zamian za zużyty drobny sprzęt elektroniczny.

Roślin pnących w krajobrazie naszego miasta jest niewiele, a ich rola jest nie do przecenienia; mogą zamaskować elementy nieestetyczne, jak również wydobyć i podkreślić piękno architektury. Stąd też rozdamy blisko 1000 roślin, wśród klasycznych gatunków roślin pnących pojawi się szeroka gama odmian powojników, glicynie japońskie, miliny amerykańskie, hortensje pnące, wiciokrzewy, winorośle, a także kokornak. Uwaga: jeden mieszkaniec może otrzymać jedną sadzonkę, prosimy o zabranie dokumentu potwierdzającego status mieszkańca.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców, wspólnoty sąsiedzkie, do aktywności na rzecz rewitalizacji najbliższego otoczenia. Wspólne działania pomogą nam osiągnąć efekt zielonego miasta przyjaznego mieszkańcom.

Dodatkowo podczas akcji odbędzie się także rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Pnącza w obiektywie” do którego zaprosiliśmy w lipcu. Celem konkursu było włączanie mieszkańców w proces rewitalizacji Jasła, zaprezentowanie jasielskich przestrzeni obsadzonych pnączami, a także przedstawienie własnych doświadczeń związanych z uprawą roślin pnących.

Mieszkańcy, którzy odwiedzą w sobotę jasielski rynek będą mogli także, w ramach kawiarenki obywatelskiej, porozmawiać z przedstawicielami miasta i podzielić się swoimi sugestiami, uwagami czy też pomysłami dotyczącymi naszego Jasła. Każdy głos jest dla nas ważny!

Działania miejskie wspierać będą: Magurski Park Narodowy oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie – Nadleśnictwo Kołaczyce.

Regulamin akcji znajduje się na miejskiej stronie internetowej pod adresem https://um.jaslo.pl/pl/pnacza-dla-jaslan/

Urząd Miasta w Jaśle

Napisany dnia: 31.08.2021, 16:25
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ dragoness
dnia 31.08.2021, 16:56
Ocena
komentarza:
6
Super pomysł, jak co roku.
@ Lobo
dnia 31.08.2021, 17:25
Ocena
komentarza:
-6
Tylko winorośl powinni rozdawać. Wszak Jasło to miasto wina i te Winne Klimaty... .
@ łodyniec
dnia 31.08.2021, 20:01
Ocena
komentarza:
0
Co w tym super ? Siedzisz w mieszkaniu więc nic nie wiesz.
Przejdź się po pustostanach i ruderach , wszędzie masz pnącza za darmo , już one same rozbiorą te rudery ,bez pomocy elit politycznych.
Tylko bogaty lub głupi pozwoliłby sobie na pnącze na domu . Nie będę tłumaczył dlaczego ,bo wydaje mi się to jasne że każdy wie.
@ dragoness
dnia 31.08.2021, 20:04
Ocena
komentarza:
6
Tobie się pnącze chyba tylko z bluszczem kojarzy. Nie będę tłumaczyć, bo mi się nie chce.
@ łodyniec
dnia 31.08.2021, 23:16
Ocena
komentarza:
-3
Jasne z bluszczem ;-) chyba tobie . Też nie będę tłumaczył,bo mieszkam w domu i najwidoczniej nic o tym nie wie .
@ ixi
dnia 01.09.2021, 09:43
Ocena
komentarza:
1
Pnącza bardzo niszczą elewacje budynku, choć niektóre są bardzo piękne i spektakularne.
@ dragoness
dnia 01.09.2021, 13:32
Ocena
komentarza:
4
Szkoda, że zarząd Muzeum Narodowego we Wrocławiu od kilkudziesięciu lat o tym nie wie. A budynek stoi i świetnie się ma.
@ łodyniec
dnia 01.09.2021, 16:12
Ocena
komentarza:
-1
Oczywiście byłaś widziałaś i wiesz że nic z tym nie robią ... Skoncz pitolić
głupoty w temacie na który nie masz zielonego pojęcia.
@ dragoness
dnia 01.09.2021, 19:22
Ocena
komentarza:
5
Oczywiście, że byłam i widziałam, nie siedzę w zapyziałej wiosce, jak ty, przez całe życie. Zakład utylizacji odpadów w Wiedniu, porośnięty roślinnością, też widziałam, wyobraź sobie. A tu coś dla podniesienia poziomu wiedzy, świnko "CZY PNĄCZA NISZCZĄ ELEWACJE?"
@ gieroy77
dnia 31.08.2021, 19:44
Ocena
komentarza:
-7
I tak ma byc ;)
@ Oosk
dnia 31.08.2021, 22:50
Ocena
komentarza:
2
Tylko rozdawajcie jedną rosline na domostwo a nie na osobe bo jak co roku przyjedzie Janusz z całą rodziną i zabiorą wszystko
@ łodyniec
dnia 31.08.2021, 23:17
Ocena
komentarza:
-2
Przejdź się na pustostany i bierz ile chcesz ,nie tylko bluszcz ,jak dragoness myśli .
@ Woytazzz
dnia 31.08.2021, 23:23
Ocena
komentarza:
7
Ależ drogi Oosk, to są przecież piękne obrazki, doskonale ilustrujące charakter przeciętnego jaślanina! Do dziś pamiętam widok sprzed paru lat - matek, bez cienia żenady wyrywających po jednym drzewku na mieszkańca. Efekt był taki, że ściągnięte na tę okazje "bombelki" zasuwały na nogach, bo w wózkach dziecięcych jechały sadzonki. Za darmo to i ocet słodki!
@ Bercik
dnia 31.08.2021, 23:24
Ocena
komentarza:
5
Moze być winobluszcz. Umiejetnie prowadzony jest bardzo piekny. A glicynia super kwitnie. Wystarczy się znać
@ tak
dnia 01.09.2021, 11:01
Ocena
komentarza:
3
Dla mnie to upokarzające, za jakąś gałązką za 20 zeta stać w kolejce z dowodem w zębach. Lepiej niech kupią drzewka, zasadzą w tym wybetonowanym mieście i usuną tandetne doniczki, z których wszyscy się śmieją.
@ łodyniec
dnia 01.09.2021, 16:14
Ocena
komentarza:
2
Wycięli więc sądzić nie będą. Jasło to koniec świata, tu nawet tuje ludzie kradną gdy są zasadzone.
@ tak
dnia 02.09.2021, 08:03
Ocena
komentarza:
-4
Dragoness powinna być na etacie rzecznika w urzędzie, przecież tak broni każdy nawet najgłupszy pomysł. Krytykuje natomiast każde zamierzenie starostwa. Według niej każda impreza, każde kiwnięcie palcem urzędu miasta jest bezcenne i nowatorskie. Pod każdym artykułem ta wyrocznia broni jak lwica wszystkie wspaniałe inicjatywy naszych władz:-)
@ henek
dnia 02.09.2021, 10:32
Ocena
komentarza:
3
Jak byś czytał to byś wiedział, że broni dobre pomysły, a piętnuje durne, niezależnie od autorstwa.
@ ixi
dnia 02.09.2021, 11:34
Ocena
komentarza:
-4
Broni dobrze!? Chyba kpisz : zero merytorycznosci, zero faktów, zero argumentów za to pełno populistycznych frazesów, propagandy i bzdur powielanych przez towarzystwa wzajemnej adoracji.
@ Kierowca 810
dnia 05.09.2021, 17:51
Ocena
komentarza:
1
Krytykować roślinność, pnącza i krzewy to może tylko dyletant
będący na bakier z ekologią. Przyroda jet piękna a wiedza na ten
temat jest ogromna, ciekawa i poszerzająca sposób pojmowania
zasadę działania świata roślin. Przebywanie w śród roślin uspokaja
psychikę człowieka i wprowadza równowagę w postępowaniu.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Magistrat przyznał dotacje dla klubów sportowych na 2022 r. Do podziału jest 620 tys. zł

   

  Urząd Miasta w Jaśle, podjął decyzję, w sprawie podziału dotacji na organizację działań sportowych w 2022 r. Pieniądze trafią do 15 podmiotów, które w ubiegłym roku złożyły stosowne wnioski o udzielenie dotacji. Kluby otrzymają łącznie 620 tys. zł, a więc o 20 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku.

 • Spróbuj pysznych pierogów u "Wojtka"

  Pracownię Pierogów "Wojtek" znają niemal wszyscy. Oprócz klasycznych smaków, popularnej na naszych stołach potrawy, pierogarnia serwuje na przykład pierogi z kurczakiem, czy też o smaku bounty, na słodko. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, koniecznie to zróbcie. 

 • Hyperion Investments chce inwestować w Jaśle. Na obrzeżach miasta ma powstać obiekt wielkopowierzchniowy

  Inwestor posiada blisko 10 hektarów nieruchomości położonych w rejonie skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Bieszczadzkiej w Jaśle. Spółka nie posiada drogi dojazdowej do swoich działek, dlatego zadeklarowała się na własny koszt przebudować skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną na rondo i wykonać drogę lokalną do działek, na których chce realizować inwestycję. Aby mogli podjąć się tego zadania, konieczna była zgoda radnych na bezprzetargową sprzedaż blisko 7-arowej działki miejskiej. Uchwała została podjęta, jednak kilku radnych wstrzymało się od głosu.

 • 30. finał WOŚP już w najbliższą niedzielę

   

  W najbliższą niedzielę (30 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zagra po raz trzydziesty w historii. Tegoroczna zbiórka, prowadzona jest z myślą o zapewnieniu najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Na ulicach Jasła i okolicznych miejscowości, pojawi się blisko 150 wolontariuszy, z tradycyjnymi puszkami w dłoniach. Impreza na płycie jasielskiego rynku rozpocznie się o godz. 18.

 • Przy urzędzie gminy w Tarnowcu dobudowywane jest nowe skrzydło budynku

  Końcem ubiegłego roku rozpoczęły się prace inwestycyjne dotyczące rozbudowy, nadbudowy oraz modernizacji budynku Urzędu Gminy w Tarnowcu. Zadanie zostało podzielone na kilka etapów. Obecnie trwają prace przy budowie nowego skrzydła.

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105