Strona główna

Policja bada sprawę budżetu obywatelskiego

34
Napisany dnia: 15.01.2019, 09:51 , Tagi: Brak

Końcem ubiegłego roku burmistrz Jasła zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych w procesie internetowego głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają czynności sprawdzające, czy doszło do złamania prawa.

Wracamy do tematu pierwszego w historii Jasła budżetu obywatelskiego i głosowania na dwadzieścia cztery projekty, które walczyły o 300 tys. zł. Na półmetku głosowania ostrą rywalizację o pierwsze miejsce toczyły dwa projekty: „Drenaż boiska sportowego w Jaśle, przy ulicy Śniadeckich” oraz „Organizacja przeglądu zespołów muzycznych i festiwalu "Rock in Jasło". Sytuacja zmieniła się tydzień przed zakończeniem głosowania, kiedy cztery z projektów otrzymały w krótkim czasie znaczącą liczbę głosów. Tym samym jasielski magistrat podjął decyzję o zawieszeniu w prowadzonym rankingu projektów, na które oddano wątpliwe głosy.

Burmistrz Ryszard Pabian swoim zarządzeniem powołał czteroosobowy zespół do spraw przeprowadzenia kontroli oceny prawidłowości przebiegu głosowania. Z jego ustaleń wynika, że między 5 a 12 grudnia 2018 r. odnotowano nagły wzrost głosów na kilka projektów. Co więcej konta użytkowników oddających głosy rejestrowane były na tych samych serwerach pocztowych w kilkuminutowych odstępach czasu, najczęściej porą nocną, a ich nazwy tworzono przy użyciu nazw miesięcy, świąt kościelnych, zwierząt itp. Był również przypadek osoby, która chciała zagłosować w sposób tradycyjny w siedzibie urzędu. Nie było to jednak możliwe, gdyż z systemu elektronicznego wynikało, iż głos przez tę osobę został już oddany. Tym bardziej ta sytuacja wzbudziła z jednej strony zaskoczenie, a zarazem zaniepokojenie, w jaki sposób doszło do takiej sytuacji.

Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności i wątpliwości co do przebiegu głosowania burmistrz Ryszard Pabian końcem grudnia ub.r. złożył zawiadomienie o podejrzenie popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych. - Do czasu rozstrzygnięcia prawidłowości przebiegu głosowania, wstrzymuje się podanie do publicznej wiadomości projektów wybranych do realizacji – poinformował wówczas Urząd Miasta w Jaśle.

Początkiem stycznia br. prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie sprawdzające. Ma 30 dni na podjęcie decyzji o wszczęciu śledztwa bądź jego odmowie. – Jest zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach. Policjanci badają tę sprawę pod kątem możliwości oddawania głosów z wykorzystaniem danych osobowych osób bez wyrażenia przez nich zgody – podkreślił prokurator Kazimierz Łaba, z Prokuratury Rejonowe w Jaśle. Początkiem lutego br. zostanie podjęta decyzja w kwestii podjęcia ewentualnego śledztwa.

id

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ iwiek
dnia 15.01.2019, 09:59
Ocena
komentarza:
-2
ehh znowu to samo:(
@ GGF
dnia 15.01.2019, 11:49
Ocena
komentarza:
12
Się znowu okaże, że z komputerów Urzędu Miasta lub Starostwa oddawano nieważne głosy...
@ walka
dnia 15.01.2019, 14:13
Ocena
komentarza:
13
Piękny efekt walki o 300 tys. zł. Zamierzenie szczytne: umożliwienie mieszkańcom udziału w decydowaniu o potrzebach miasta. Wyszło jak wyszło. Cóż - uczymy się na błędach. Nauka kosztuje. Sprawca nadużyć powinien być wskazany i ukarany - inaczej hulaj dusza - piekła nie ma. Chyba, że odpowiedni organ uzna, że to jest przypadek o małej szkodliwości społecznej - to już inna bajka i nie nam, maluczkim, to oceniać.
@ ixi
dnia 15.01.2019, 10:28
Ocena
komentarza:
15
Korupcja na niskich szczeblach urzędowych jest iście chorobliwa. Politykom I urzędnikom przypominam że są dla narodu, a nie na odwrót. Skończyły się czasy kiedy obywatel był niczym a urzędnik wszech mogącym bóstwem. Arogancja władzy może się źle skończyć..dla "władzy".
@ sasza
dnia 15.01.2019, 10:37
Ocena
komentarza:
5
naiwniak, polski samorząd to patologia
@ Pooko
dnia 15.01.2019, 14:25
Ocena
komentarza:
4
Ja to bym zwolnił tych wszystkich urzędników w p***u!
@ Smutny budżet :(
dnia 15.01.2019, 11:04
Ocena
komentarza:
5
podejrzane głosy na projekty i to powinno być wyraźne zaznaczone:
21 - jasło - miasto drzew i uporządkowanej zieleni
32 - remont boiska sportowego na os. jasło-krajowice przy ul. okrężnej
17 - integracyjny plac zabaw dla dzieci i siłownia zewnętrzna
4 - otwarte strefy aktywności
szerzej tu: https://konsultacje.um.jaslo.pl/pl/budzet/glosowanie/1
@ Batory
dnia 15.01.2019, 14:40
Ocena
komentarza:
-3
A drenaż dla Czarnych na pierwszym miejscu. Jeżeli boisko należy do miasta a czarni go wynajmują, przy okazji czerpią dochody za treningi i wejściówki na mecz, to kto taki mądry w ogóle dopuścił ten projekt do głosowania. W takim razie zapraszam wszystkie firmy wynajmujące lokale w urzędzie miasta o startowanie w takim budżecie aby móc wyremontować miejskie lokale.
@ Do Batory
dnia 15.01.2019, 15:58
Ocena
komentarza:
4
O jakich Ty dochodach mówisz? Jakie dochody się czerpie za trening?
Za wejściówki to i owszem, ale 7 zł (bodajże) za bilet to dochody że ho ho
@ Batory
dnia 15.01.2019, 18:05
Ocena
komentarza:
-4
A trenerzy pracują charytatywnie... Zresztą nie ważne, jestem za Czarnymi ale jeszcze z tych czasów gdy Prezesami byli Pan Jan czy Pan Jerzy. Wtedy Czarni się liczyli, każdy chciał tam grać a nie jak teraz czytam na stronie Na pierwszym treningu, który odbył się wczoraj ilu przyszło na pierwszy trening a ilu olało...
@ Pooko
dnia 16.01.2019, 11:36
Ocena
komentarza:
-3
Po co ten drenaż jak tam nie ma kto grać? Widowiska typu Czarni Jasło - Polonia Kopytowa nie wymagają cudów jeśli chodzi o murawe. Jaka drużyna taki stadion
@ czarny
dnia 16.01.2019, 11:52
Ocena
komentarza:
4
a może inni pracowali w tym czasie ? Nie przyszlo ci to glowy ? Trening w sobote o 11.00. Człowieku jesteś bez pojęcia i się głupio udzielasz.
@ JKS
dnia 16.01.2019, 14:25
Ocena
komentarza:
1
to niech startują tylko nie będą miały poparcia najśmieszniejsze w takich osobach jak ty ze nie ważne czy oszustwem czy nie byle by Czarni nie mieli nawet się nie ośmieszaj na tym internecie
@ Patrz na: niss.org.pl
dnia 15.01.2019, 11:16
Ocena
komentarza:
-4
[Komentarz nie na temat]
@ marek dab
dnia 15.01.2019, 11:29
Ocena
komentarza:
3
Jaki problem było usunąć te projekty, zgłosić sprawę do prokuratury a wyłonić wygrane projekty z pozostałych w których nie stwierdzono uchybień? Żadne mecyje a projekty można byłoby już zacząć realizować no chyba ze w urzędzie nie odpowiadały projekty z największa liczba głosów to wtedy rozumiem, idziemy na przetrzymanie a potem unieważni się cale glosowanie bo jeśli prokuratura poweźmie decyzje o postępowaniu to potrwa to minimum pól roku.
@ Czarny
dnia 15.01.2019, 11:39
Ocena
komentarza:
-15
Zwycięzca jest tylko jeden Projekt nr.9 Drenaż boiska na Śniadeckich. Wszystkie głosy prawidłowe. Ten projekt w tym roku powinien być realizowany .Nie na żadnych zastrzeżeń i miał najwięcej głosów.
@ z boku patrząc
dnia 15.01.2019, 14:37
Ocena
komentarza:
14
Każde szanujące się miasto ma stadion piłkarski który stanowi jego chlubę. Nie mogę pojąć dlaczego władze Miasta nie podejmują tego tematu, przeznaczając tylko jakieś grosze na funkcjonowanie klubu miejskiego Czarni. To już nawet okoliczne wioski mogą się poszczycić pięknymi obiektami piłkarskimi, gdzie rozgrywane mecze są najważniejszym wydarzeniem. Ale niestety, przyczyna leży jednak w świadomości jaślan i wybieranych przez nich radnych, którzy piłki nożnej nie traktują poważnie. A szkoda bo w Jaśle rodzi się wiele talentów piłkarskich, którzy następnie zasilają inne kluby. Pewnie teraz, w roku wyborczym pojawią się kolejne obietnice dotyczące modernizacji czy też budowy stadionu piłkarskiego. Ale szansa na to jest podobna, jak budowa zapory Kąty/Myscowa. Chyba że jakimś cudem Czarni zaczną tak grać, że modernizacja stadionu będzie wymogiem licencyjnym. Oby tak się stało.
@ Batory
dnia 15.01.2019, 14:46
Ocena
komentarza:
-6
no jeżeli dla Ciebie Kolego 400 tyś. z budżetu miasta z mieszkańców portfela to grosze, to ja bardzo dziękuję za takie grosze i je poproszę. Zresztą niech pokażą wyniki, zmieńcie zarząd, trenerów, to wtedy możecie poprosić o pieniądze, nie jedna drużyna z okręgówki chciała by takie pieniądze i na pewno lepiej by grali. Zmieńcie zarząd, jak może być dobrze jak chłopaki zrzucają się na turniej żeby pograć i potrenować z innymi. To nie wiecie o tym??? gdzie zarząd gdzie prezes... niech przyjdzie na turniej organizowany na gimnazjum, niech się zainteresuje a nie gra w karciochy na rynku i liczy kasiorę...
@ z boku 2
dnia 15.01.2019, 17:47
Ocena
komentarza:
9
"Królu" skąd Ci się wzięło 400 tys.? A nie czasem 160. I to z tych pieniędzy większość środków jest przeznaczona na szkolenie młodzieży. Wiszę też że ma Pan pomysły na uzdrowienie jasielskiej piłki : "zmienić zarząd i trenerów" . Proponuję może Zidana bo chyba jest wolny, choć mogę się mylić. Myślę też że dobrze by było w okienku transferowym pozyskać kilku piłkarzy, np. z Wisły Kraków, która jest w rozsypce, po co daleko szukać. A tak na poważnie to karatecy już mają piękną halę, pływacy basen, siatkarze też, lekkoatleci w Trzcinicy, rolkarze... tylko piłkarze są traktowani po macoszemu, a przecież właśnie tą dyscyplinę uprawiają wszystkie dzieci. Sport, tak jak kultura nie przynosi zysków ale jest ważny dla ludzi. Prawie wszyscy są kibicami naszej reprezentacji przed telewizorem. Zapewniam, że oglądanie na żywo swojej lokalnej drużyny daje nie mniejsze emocje, trzeba tylko ruszyć się z kanapy i się przekonać. Tam nie biją, jak pewnie niektórzy myślą.
@ Batory
dnia 15.01.2019, 18:15
Ocena
komentarza:
-4
A może by tak w stronę mieszkańców, zachęcić ich trochę żeby przychodzili na mecze, sam chciałbym pójść z dzieckiem na taki mecz. Trzeba ludzi zachęcić a nie krzyczeć wydzierać się na nich... Ogłosić i zrobić piknik rodzinny, wynająć kilka miejsc handlarzom niech zapłacą za miejsce handlowe, jakieś zawody rodzinne, można szkoły zaprosić rodzice dziadkowie przyjdą, nikt Wam tego boiska nie zniszczy prócz Was. A przede wszystkim powinno być bezpiecznie! Wtedy kasa sama przyjdzie!
@ Menda
dnia 15.01.2019, 19:23
Ocena
komentarza:
12
Kiedy ty byłeś na Czarnych ostatnio? 15 lat temu pewno skoro nie wiesz nawet że na meczach w Jaśle jest teraz bezpiecznie,biorą w nich udział dzieciaki ze szkół ekonomicznych ze swoimi rodzicami o dziadkami, klub na wakacjach zorganizował piknik dla dzieci od małego na całego, jest stoisko z gadżetami, pieczone kiełbaski, napoje i nawet kasa się w klubie pojawiła dzięki Klubowi 100 i sponsorom. Brakuje tylko stadionu bo ten miejski na którym Czarni grają i trenują jest powodem do wstydu i obrazem zacofania dla władz miasta z burmistrzem na czele
@ Pooko
dnia 16.01.2019, 11:39
Ocena
komentarza:
-7
Mam płacić za oglądanie takiej pseudo gry?
@ Menda
dnia 16.01.2019, 16:16
Ocena
komentarza:
0
Nie musisz ale po co komentujesz?
@ Bezdomny
dnia 15.01.2019, 12:11
Ocena
komentarza:
-8
A może by tak wybudować schronisko dla bezdomnych z prawdziwego zdarzeniażeby Ci ludzie mogli godziwie przeżyć a nie zdychć jak psy pod plotem gdzie to wasze milosierdzie.
@ do www
dnia 15.01.2019, 14:34
Ocena
komentarza:
3
sprawdź czy nie ma belki w Twym oku. Tylko porządnie sprawdź.
@ Ww
dnia 15.01.2019, 14:48
Ocena
komentarza:
-3
"Opu" a tak a cudze błędy umie wyliczc
@ sasza
dnia 15.01.2019, 15:21
Ocena
komentarza:
2
skąd wiesz. że to zwolennicy pisu? może są za platformą
@ dragoness
dnia 15.01.2019, 15:26
Ocena
komentarza:
0
Fakt. Ci też mnie nie lubią.
@ Czarny do batory
dnia 16.01.2019, 11:56
Ocena
komentarza:
5
człowieku nie udzielaj się bo piszesz takie bzdury na temat Czarnych ,ze szkoda to nawet komentować.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wybory na osiedlach za nami

  W ubiegłym tygodniu zakończyły się wybory na przewodniczących i członków zarządu na szesnastu osiedlach w mieście Jaśle. Spośród nich na dziewięciu zgłoszony został tylko jeden kandydat na przewodniczącego. Zmiany uległy na osiedlach Gądki i Kopernika.

   

 • Nie niszczmy ostatniej nawierzchni naturalnej boiska - apeluje jaślanin

  Wydawałoby się, że decyzja o wymianie nawierzchni ze sztuczną trawą jest słuszna. Jednak odmienne zdanie ma jaślanin, który zabrał głos w tej sprawie na ostatniej sesji rady miejskiej.

 • „Prochem się stałeś...”

   

  Jest normalną, szczęśliwą kobietą, która ma męża i dzieci. Lubi chodzić w sukienkach, szpilkach - jak większość kobiet – jednak z racji zawodu w szafie królują spodnie i kolor czarny.

 • Bartosz to prawdziwy wulkan energii!

  Bartosz Klęba to zdolny jedenastoletni mieszkaniec z Harklowej w gminie Skołyszyn. Uwielbia śpiewać i rysować niesamowite komiksy, w których dzieją się niestworzone historie. Tego zwariowanego chłopca Polacy poznali w programie muzycznym The Voice Kids 2.

 • PASJA HAIR & BEAUTY zapraszana na innowacyjny zabieg VIVACE!

 • Mercedesem wjechał w drzewo

   

  Dziś rano na ul. Jana z Dukli doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca osobowego mercedesa wjechał w drzewo. Dwie osoby trafiły do szpitala.

 • 15 milionów złotych na rewitalizację 

   

  Już wkrótce Miasto Jasło przystąpi do realizacji inwestycji, których łączna wartość opiewa na kwotę blisko 15 mln zł. W mieście powstanie m.in. nowoczesne centrum nauki. Remontu doczeka się również plac Żwirki i Wigury wraz z ulicami przyległymi. Zadania rewitalizacyjne finansowane będą przy udziale środków pochodzących z UE.

 • Konkurs na dyrektora szpitala rozstrzygnięty

  Komisja konkursowa powołana przez radę powiatu dokonała wyboru dyrektora jasielskiego szpitala. Do konkursu przystąpiło trzech kandydatów. Dzisiaj z jednym z nich podpisano umowę.

   

 • Budżet Obywatelski wraca do prokuratury

  Sąd Rejonowy w Jaśle rozpatrzył zażalenie złożone przez władze miasta Jasła na postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych mieszkańców Jasła w ramach pierwszego budżetu obywatelskiego. Sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia.

 • Oświadczenie nauczycieli i pracowników jasielskiego "Ekonomika"

   

  Nauczyciele i pracownicy jasielskiego "Ekonomika" wydali oświadczenie w związku trwającym w Polsce strajkiem nauczycieli. 

 • Zdrowie ucznia priorytetem dla polskiej szkoły

   

  W minioną sobotę, w jasielskiej filii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w kontekście edukacji zdrowotnej”. Wzięło w niej udział blisko sześćdziesięciu nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Szczególnie wartościowe dla praktyków edukacji okazały się przygotowane przez organizatora konferencji warsztaty.

 • Bezpłatne badanie wzroku w salonie Visionoptyk

   

  Salon Visionoptyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku 25 kwietnia, 8, 20 i 31 maja 2019 r. Zadzwoń już dziś i umów się na badanie.

 • Nagrobki z najwyższej klasy granitu i marmuru

   

  Nasza firma od wielu lat oferuje kompleksową obsługę kamieniarską. Doświadczenie oraz znajomość oczekiwań klientów pozwala nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Na nasze produkty udzielamy 3 – letniej gwarancji.

 • ICOONE® - najnowszy masaż podciśnieniowy

   

  ICOONE® to najnowszy masaż podciśnieniowy do stosowania na ciało i twarz. ICOONE® jest skutecznym zabiegiem likwidującym cellulit, miejscowe otłuszczenia, luźną skórę oraz obrzęki limfatyczne. 

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105