Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Polska gigantem gazowym w Europie? (VIDEO)

22

Chociaż Polska jest jednym z trzech gigantów, jeśli chodzi o złoża łupków, to silne lobby antyłupkowe walczy o zaniechanie przez nas prób poszukiwania złóż niekonwencjonalnych. O tym, jakie szanse stwarza wydobywanie w Polsce gazu łupkowego rozmawiał z jaślanami poseł Piotr Naimski z Prawa i Sprawiedliwości.

Początki poszukiwań gazu łupkowego w Polsce sięgają lat 50. Wtedy już amerykańskie firmy próbowały szukać złóż, ale stwierdziły, że jak na obecną warunki rynkowe jest to kompletnie nieopłacalne i się z tych prób wycofały. Dopiero w XXI wieku rozpoczęto poszukiwania łupków na szerszą skalę. W Stanach Zjednoczonych technologia poszukiwania gazu uwięzionego między skałami jest cały czas rozwija i to głównie tamtejsze firmy starały się o koncesję na poszukiwanie.

- Na początku mocno optymistycznego planu zakładano, że mamy 5 bilionów metrów sześciennych gazu ze złóż łupkowych. Stopniowo dochodzono prawdziwości tych założeń i obecnie z pewnością można stwierdzić, że na pewno nie jest ich więcej jak 2 biliony. Żeby zobrazować ile to jest i czy warto zajmować sobie głowę łupkami trzeba przypomnieć, że Polska rocznie zużywa 14 miliardów metrów sześciennych gazu – powiedział poseł Naimski.

Według obecnego stanu prawnego firmy zajmujące się gazem łupkowym mogą starać się o dwa rodzaje koncesji: poszukiwawczą i wydobywczą. Nie jest powiedziane, że jeżeli ktoś dostanie poszukiwawczą, to z automatu będzie uprawiony do wydobywania gazu ze złoża, które przeszukiwał– dodaje Naimski.  Po spełnieniu kilku warunków, które są regulowane przez Główny Instytut Górnictwa i Ministerstwo Środowiska firma otrzymuje koncesję, na kilka lat (głównie 3 - 5 lat). W umowie koncesyjnej zawiera informację ile odwiertów wykona. Po wykonaniu wierceń firma obowiązana jest przekazać całą informację geologiczną do Instytutu Górniczego.

Istnieją takie zapisy, które są niejasne. Z jednej strony jest zapis, który mówi, że ten kto miał umowę na użytkowanie górnicze dla koncesji poszukiwawczej ma pierwszeństwo na zawieranie umowy o koncesje przy wydobyciu. Z drugiej strony wpisano na żądanie Komisji Europejskiej taki zapis, że ma się to podpisywanie umowy na wydobycie odbywać w drodze przetargu. Poseł Naimski nie kryje zdziwienia obecnym stanem prawnym regulującym koncesje. - Jest zapis, który daje tej firmie, która ma koncesję i umowę na poszukiwanie monopol na informację geologiczną na 5 lat. To oznacza praktycznie rzecz biorąc, że trudno sobie wyobrazić przetarg, bo kto stanie do przetargu nie mając informacji geologicznej? W normalnych warunkach powinno być tak, że firma stając do przetargu na wydobycie ma dostęp do całej informacji geologicznej. 

Jeżeli złoże jest konwencjonalne, to mówiąc obrazowo przewierca się jedną dziurę i z tej dziury płynie gaz. Gaz w tym złożu jest uwolniony, jeśli ma odpowiednie ciśnienie to płynie przez kilka lub kilkadziesiąt lat. Ze źródłem niekonwencjonalnym jest tak, że gaz jest uwięziony w skale i żeby go wydobyć trzeba tą skałę skruszyć. Obecna technologia pozwala z jednego odwiertu wiercić nie tylko w pionie, ale również w poziomie do kilku kilometrów. Do odwiertu wpuszcza się płyn, który w 95% składa się z wody i 5% chemikaliów. Warto dodać, że te chemikalia znajdują się również w płynach, które są ogólnodostępne i dopuszczone do użytku. One są dla zdrowia człowieka obojętne - zaznacza Naimski.

Do odwiertu potrzeba wody w ilości wielkości basenu olimpijskiego. Ta woda jest dużym problemem, bo zgodnie z naszym prawem traktowana jest jako odpad, więc nie można jej ani oddać do oczyszczania ani powrotnie do miejsca poboru. Obecnie myśli się nad technologią ponownego użycia tej samej wody do kolejnych odwiertów. 

Są pewne grupy lobbingu, które starają się nie dopuścić do wydobywania gazu łupkowego na dużą skalę. Te grupy, to silne lobby ze strony Rosji i Gazpromu, których głównym odbiorcą gazu jest rejon Europy Środkowej. W przypadku rozwoju wydobywczej łupków stracą ogromne ilości rynku. Drugim silnym ośrodkiem sprzeciwiającym się łupkom jest Francja, która w 80% korzysta z energii atomowej i nie chce stracić swojej pozycji - podsumował poseł.

Grzegorz Michalski
g.michalski@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 22

Dodaj komentarz Widok:
-1
@ hm
dnia 22.06.2012, 15:22 · Zgłoś
Znowy w kometarzu byk. Gazu ma być NIE MNIEJ niż 2 biliony m3. Autor usłyszał "nie więcej".
Odpowiedz
1
@ Jasło
dnia 21.06.2012, 18:51 · Zgłoś
a co dalej będzie z asnyka 6 , pododno ma ich przejąc TRANS- WIERT, za długi
Odpowiedz
1
@ hm
dnia 22.06.2012, 15:18 · Zgłoś
Odwierty w Toruniu uzdrowią sytuację. To podobno pieniądze składkowe na ratowanie stoczni.
Odpowiedz
-3
@ Młody górnik
dnia 20.06.2012, 19:38 · Zgłoś
http://www.youtube.com/watch?v=nkdLDiLFaOI Polecam obejrzeć suche fakty i mity a nie polityczny bełkot ;)
Odpowiedz
4
@ tolo
dnia 20.06.2012, 10:25 · Zgłoś
RZońca coś robi, przynajmniej jest jakaś informacja! PO zamyka chyba PGNiG w Jaśle >NIECH MArcinkiewicz posłanka napisze do burmistrza i starosty bo nie wiadomo czy oni wiedzą co dzieje się w miescie?
Odpowiedz
1
@ majka
dnia 19.06.2012, 20:57 · Zgłoś
gigantyczne to raczej mamy ale rachunki drozejace kur co kwartał po[...] kraj!!! ruskie i tak sie z bredzisławem komoroskim dogadaja i ryzym nic sie nie martwcie kto jak kto ale politycy korupcjonisci sa ustawieni do konca zycia i o jeden dzien dłuzej!
Odpowiedz
1
@ jaślanin
dnia 19.06.2012, 20:24 · Zgłoś
To co to sie dzieje tak wychwalano do niedawna prezesów PGNiG oraz Trans Wiert a tu jak widać jest klapa i bieda w tych firmach??? Czyżby było tak jak z Rafinerią ???
Odpowiedz
1
@ ,,
dnia 19.06.2012, 19:38 · Zgłoś
akcje trzymać czy sprzedać, bo będą [...]o warte ?
Odpowiedz
13
@ fred
dnia 19.06.2012, 16:41 · Zgłoś
Czy to prawda co mówią, iż z PGNiGem jest tak źle, że np. w Jaśle mają likwidować oddział i nie mają na wypłaty ?
Odpowiedz
9
@ wiesiek
dnia 19.06.2012, 17:08 · Zgłoś
Tak.To prawda!!!
Odpowiedz
5
@ górnik
dnia 19.06.2012, 18:32 · Zgłoś
PGNIG a Poszukiwania Nafty i Gazu (PNIG) to nie "to samo" choć bardzo ze soba powiązane spólki :)

Co do twojego pytania jeśli chodzi o PGNiG to ma się bardzo dobrze :)
Odpowiedz
6
@ do "górnik"
dnia 19.06.2012, 18:47 · Zgłoś
czyżby? skoro jest tak dobrze to dlaczego nowa pani prezes już zapowiedziała duże cięcia, zwolnienia itp? cały PGNiG jest teraz w dość trudnej sytuacji finansowej
Odpowiedz
16
@ jaslanin
dnia 19.06.2012, 16:01 · Zgłoś
bardzo ciekawe spotkanie, bardzo merytoryczne- oby więcej takich w Jasle- pozdrawiam
Odpowiedz
-1
@ pozytywny
dnia 20.06.2012, 21:14 · Zgłoś
potwierdzam całkowicie merytorycznie
Odpowiedz
-17
@ on
dnia 19.06.2012, 14:57 · Zgłoś
jak zwykle w wydaniu czlonkow pis jest ciemna strona mocy ktora dziala przeciwko wszystkiemu:),i to w kazdej dziedzinie zycia:)
Odpowiedz
-6
@ Gibon
dnia 19.06.2012, 14:53 · Zgłoś
Polska gigantem gazowym - widać, że to pisał kolos potentat Grzegorz Michalski.
Odpowiedz
16
@ Junio
dnia 19.06.2012, 14:42 · Zgłoś
PiS działa, a gdzie są inne partie? Po co biorą pieniądze, skoro się tutaj nie pokazują?!
Odpowiedz
23
@ do Junio
dnia 19.06.2012, 14:48 · Zgłoś
A jakie inne partie tutaj działają? Platforma Kmiecikowa i Kościowowa co to nawet lokalu nie ma? A może Palikociarnia z dwoma chłopcami na posyłki bez żadnego przygotowania i posłanką z przypadku?
Odpowiedz
24
@ Leniup
dnia 19.06.2012, 14:40 · Zgłoś
Kolejne fajne (po Karczewskim) spotkanie z ekspertem. Zero polityki, masa faktów. Było pozytywnie.
Odpowiedz
37
@ wojtq
dnia 19.06.2012, 14:40 · Zgłoś
Tak jak Araby nie pozwolą by zrezygnować z produkcji silników spalających paliwa ropopochodne, tak INNE kraje dobrze nam znane nie pozwolą byśmy sami dla siebie gaz pozyskiwali...PROSTE? Jak dla mnie filozofii tu nie ma najmniejszej. Przestańmy w końcu wchodzić bez mydełka w [...] przywódców innych państw i róbmy coś dla naszego Państwa i jego obywateli.
Ale lepiej jest obywatela w [...] posuwać i robić na szaro równając go z błotem, a szanownemu panu ze wschodu przytakiwać i klaskać, a państwu "Merkozy" lizać rowek i wyłazić przed szereg jak np. z podpisaniem ACTA...
BANDA BAŁWANÓW KTÓRYM NIE ZALEŻY NA NARODZIE A JEDYNIE NA WŁASNYCH KIESZENIACH.
Ile miliardów jeszcze musicie wycisnąć z nas biedaków byście zapchali te [...] i wiecznie nienażarte [...]? NO ILE SIĘ PYTAM!!!???
Odpowiedz
2
@ zetfa
dnia 22.06.2012, 14:49 · Zgłoś
Jakim Narodzie? Kaszubi nie identyfikują sie z polskością, a ten pan który jest premierem wręcz kiedyś w wywiadzie stwierdził ze Polakiem być wstyd i urzędując potwierdza swoją niepolskość. POstępujące zaś uwikłanie w lizanie tych [...] może doprowadzić do ubezwłasnowolnienia Polski na długi czas.Wywalczmy na początek choć 2-pasowa drogę z Pilzna do Jasła,by poza planowanymi "płucami Europy" na Podkarpaciu mogło dziać sie coś przypominajacego rozwój. Inaczej za 30 lat z balkonów opuszczonych mieszkań myśliwi będą strzelać do zwierzyny,wykorzystując resztki autochtonów w roli nagonki.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.