Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Powiatowe mistrzostwa z kwalifikowanej pierwszej Pomocy

2

W dniu 3 sierpnia 2013 r. w Skołyszynie odbyły się pierwsze Powiatowe Mistrzostwa jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.Celem mistrzostw było sprawdzenie wiedzy i poziomu wyszkolenia jednostek OSP powiatu jasielskiego z zakresu kpp. W zmaganiach wystartowało osiem czteroosobowych zespołów z: Dębowca, Kołaczyc, Lisowa, Łysej Góry, Osobnicy, Skołyszyna, Święcan i Warzyc.

Mistrzostwa rozpoczęły się częścią teoretyczną, podczas której dwóch strażaków z każdej OSP rozwiązywało test pisemny, następnie przystąpiono do części praktycznej, którą stanowiły trzy upozorowane zdarzenia na terenie gminy Skołyszyn, (nieprzytomny topielec, potrącony motocyklista, upadek z dużej wysokości). Zadaniem zespołów ratowniczych było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ustalenie ilości i stanu poszkodowanych oraz okoliczności zdarzenia, powiadomienie odpowiednich służb oraz udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Każde zdarzenie oceniał sędzia przyznając odpowiednią ilość punktów według karty ocen.

Największą ilość punktów po dwóch konkurencjach a tym samym zdobywając I miejsce uzyskała Ochotnicza Straż Pożarna w Łysej Górze reprezentująca gminę Nowy Żmigród. Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Łukasz Wielgosz, Tomasz Książkiewicz, Józef Grzywacz, Ryszard Kusz. Okazały puchar za zajęcie I miejsca z rąk prezesa Zarządu Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józefa Biernackiego odebrał dowódca zespołu dh Łukasz Wielgosz.

Kolejne miejsca zajęły jednostki z: II – Skołyszyn, III – Dębowiec, IV – Kołaczyce, V - Święcany, VI – Lisów, VII – Osobnica, VIII – Warzyce.

W klasyfikacji indywidualnej również tryumfował zawodnik OSP Łysa Góra dh Tomasz Książkiewicz przed Stanisławem Grzegorczykiem z OSP Święcany i Sebastianem Michalskim z OSP Dębowiec. Nagrody w tej kategorii ufundowała Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Sędziowie mistrzostw oraz zaproszeni goście podkreślali wysoki profesjonalizm, jakim zaprezentowały się uczestniczące jednostki. Podkreślając trafność organizowanej imprezy, która służy doskonaleniu umiejętności ratowniczych wykorzystywanych tak często podczas prawdziwych zdarzeń.

Strażacy z gminy Nowy Żmigród kładą szczególny nacisk na rozwój ratownictwa medycznego uczestnicząc w kursach kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy organizowanych na terenie gminy. W ostatnich dwóch latach w zakresie tym przeszkolonych zostało ponad 100 strażaków.

LysaGora.info

Reklama

Komentarze: 2

Dodaj komentarz Widok:
1
@ PSQL
dnia 06.08.2013, 22:22 · Zgłoś
Ile jednostek OSP jest w powiecie ? Tylko 8 umie udzielać pierwszej pomocy?
Odpowiedz
2
@ mieszkaniec ŁG
dnia 06.08.2013, 09:33 · Zgłoś
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.