Powiatowe mistrzostwa z kwalifikowanej pierwszej Pomocy
W dniu 3 sierpnia 2013 r. w Skołyszynie odbyły się pierwsze Powiatowe Mistrzostwa jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.Celem mistrzostw było sprawdzenie wiedzy i poziomu wyszkolenia jednostek OSP powiatu jasielskiego z zakresu kpp. W zmaganiach wystartowało osiem czteroosobowych zespołów z: Dębowca, Kołaczyc, Lisowa, Łysej Góry, Osobnicy, Skołyszyna, Święcan i Warzyc.




Mistrzostwa rozpoczęły się częścią teoretyczną, podczas której dwóch strażaków z każdej OSP rozwiązywało test pisemny, następnie przystąpiono do części praktycznej, którą stanowiły trzy upozorowane zdarzenia na terenie gminy Skołyszyn, (nieprzytomny topielec, potrącony motocyklista, upadek z dużej wysokości). Zadaniem zespołów ratowniczych było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ustalenie ilości i stanu poszkodowanych oraz okoliczności zdarzenia, powiadomienie odpowiednich służb oraz udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Każde zdarzenie oceniał sędzia przyznając odpowiednią ilość punktów według karty ocen.


Największą ilość punktów po dwóch konkurencjach a tym samym zdobywając I miejsce uzyskała Ochotnicza Straż Pożarna w Łysej Górze reprezentująca gminę Nowy Żmigród. Zwycięska drużyna wystąpiła w składzie: Łukasz Wielgosz, Tomasz Książkiewicz, Józef Grzywacz, Ryszard Kusz. Okazały puchar za zajęcie I miejsca z rąk prezesa Zarządu Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józefa Biernackiego odebrał dowódca zespołu dh Łukasz Wielgosz.
Kolejne miejsca zajęły jednostki z: II – Skołyszyn, III – Dębowiec, IV – Kołaczyce, V - Święcany, VI – Lisów, VII – Osobnica, VIII – Warzyce.
W klasyfikacji indywidualnej również tryumfował zawodnik OSP Łysa Góra dh Tomasz Książkiewicz przed Stanisławem Grzegorczykiem z OSP Święcany i Sebastianem Michalskim z OSP Dębowiec. Nagrody w tej kategorii ufundowała Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.
Sędziowie mistrzostw oraz zaproszeni goście podkreślali wysoki profesjonalizm, jakim zaprezentowały się uczestniczące jednostki. Podkreślając trafność organizowanej imprezy, która służy doskonaleniu umiejętności ratowniczych wykorzystywanych tak często podczas prawdziwych zdarzeń.
Strażacy z gminy Nowy Żmigród kładą szczególny nacisk na rozwój ratownictwa medycznego uczestnicząc w kursach kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy organizowanych na terenie gminy. W ostatnich dwóch latach w zakresie tym przeszkolonych zostało ponad 100 strażaków.
LysaGora.info
