Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Prywatne lasy zabiją grzybobranie?

40

Grzegorz Ptaszek od 22 lat zajmuje się grzybobraniem. W tym roku w lasach naszego powiatu znalazł gigantycznych rozmiarów prawdziwki. Gdzie chodzić na grzyby, aby wrócić z pełnym koszykiem i jaka pora jest na to najlepsza?

Aby skutecznie zbierać grzyby, trzeba dobrze znać teren grzybobrania. Grzybiarze wiele lat z rzędu odwiedzający te same lasy zapamiętują, w jakim okresie i konkretnym miejscu można się spodziewać określonych gatunków. - Są to wiadomości, które można zdobyć samemu. Zdarza się również, że sami trafimy do grzybowego zagłębia. Kiedy znajdziemy już jedną sztukę, koniecznie rozejrzyjmy się, czy nie ma w pobliżu „brata”. Czasami grzyb będzie się jeszcze krył pod charakterystyczną kupką liści bądź ściółki. Miejscem, które z reguły nie zawiedzie i znajdziemy w nim zwłaszcza podgrzybki, są leżące na ziemi gałęzie – powiedział Grzegorz Ptaszek.

Ekolasy najlepsze dla grzybów

Region naszego powiatu, to obszar występowania tzw. ekolasów, gdzie duża rozmaitość gatunków drzew i piaszczysta gleba stanowią dobre podłoże do rozwoju grzybów. Beskid Niski jest jedyną częścią Beskidów, w której wyróżniamy tylko dwa piętra roślinne: piętro pogórza (300-500m) i piętro regla dolnego. W pasie do 550 m zaznacza się bardzo duża rozmaitość gatunków drzew. Powyżej w surowszym klimacie, porastają lasy regla dolnego, w których dominują drzewostany jodłowe i bukowe, drzewostany dębowo-grabowe i buczyny karpackiej zmieszanej z jodłą właśnie w tym miejscu wyrastają rekordowe grzyby – podkreślił Grzegorz.

Prywatne lasy, prywatne grzyby

Grzybiarzy martwią zakusy polskiego państwa na lasy państwowe. Stworzenie prywatnych lasów pozbawi miłośników grzybobrania terenów do realizacji swojej pasji. - Rząd Donalda Tuska szykuje się do sprzedaży lasów państwowych. Jeśli knieje będą prywatne, właściciel ogrodzi teren i będzie ludzi szczuł ochroniarzami, a za zbieranie grzybów każe sobie słono płacić – zaznacza grzybiarz z Kołaczyc. Za nieuprawniony wstęp na teren prywatny grozi grzywna – do 500 złotych. Ministerstwo Środowiska rozważa sprzedaż 44 tysięcy hektarów lasów.

Kiedy wybrać się na grzyby?

Grzyby rosną wszędzie i przez cały rok, to tak jakoś się składa, że znaleźć je można przeważnie w lasach i to jesienią. Aby skutecznie zbierać grzyby, trzeba dobrze znać teren grzybobrania. - Grzybiarze wiele lat z rzędu odwiedzający te same lasy zapamiętują, w jakim okresie i konkretnym miejscu można się spodziewać określonych gatunków. Są to wiadomości, które można zdobyć samemu - podkreślał Grzegorz Ptaszek.

W polskich lasach grzyby zaczynają pojawiać się już na wiosnę, jednak największy ich urodzaj rozpoczyna się pod koniec lata i trwa do późnej jesieni. Ich pojawieniu się sprzyjają ciepłe, ale nie upalne dni, następujące po okresach deszczowych. Nie planuj jednak grzybobrania zaraz po burzy, wówczas grzybów nie będzie. Ważna jest także pora dnia, czyli wczesny ranek. Grzyby najlepiej rosną nocą, poza tym jest wtedy większa szansa, że uprzedzisz innych amatorów grzybobrania.

Jakie zasady obowiązują podczas zbierania grzybów?

Jedna z nich mówi o tym, że nie powinno się zbierać grzybów blaszkowatych, bo zatrucie nimi jest bardzo niebezpieczne i w najgorszym scenariuszu może prowadzić do śmierci. Należy zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza na te, których owocniki są zielone lub białawe. - Bardzo łatwo przy zbieraniu tych grzybów o pomyłkę z muchomorem sromotnikowym, jadowitym i plamistym. Łatwo tego uniknąć zbierając grzyby w całości, razem z trzonem. Jeśli bowiem podstawa trzonu jest osłonięta kielichowatą pochwą może to świadczyć o tym, że mamy do czynienia z muchomorem sromotnikowym - przestrzega Grzegorz.

Odradza się również zbieranie starych grzybów, na których często żerują czerwie owadów oraz rozwijają się bakterie mogące być przyczyną zatruć. - Należy pamiętać o tym, że znalezione okazy należy wkładać do wiklinowego koszyka lub łubianki. Nigdy do plastikowej torby – radzi Grzegorz Ptaszek. 

Grzegorz Michalski
g.michalski@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 40

Dodaj komentarz Widok:
-2
@ gg
dnia 18.07.2013, 22:19 · Zgłoś
ten pseudo grzybiarz to [...] i wcale nie zna się na grzybach
Odpowiedz
-1
@ wujej z wołaskiego
dnia 15.11.2012, 16:00 · Zgłoś
hehe taki grzyb ma byc mega duze nie dosyc ze stary to jeszcze [...]!!! znalazlem w tym roku prawdziwka co wazyl 1.30kg byl piekny i zdrowy duzo duzo wiekszy i sie nie chwalilem az tak
Odpowiedz
0
@ monikaa23
dnia 12.11.2012, 02:24 · Zgłoś
Lasy zabijają grzybobranie...

Powinni przywrócić karę śmierci i [...] lasy za [...] grzybobrania ;P
Odpowiedz
0
@ Anna
dnia 04.11.2012, 11:04 · Zgłoś
Nie wiem,czy Państwo zauważyli jak zmieniły się lasy przez ostatnie lata?Ja jestem już panią w tzw.mocno średnim wieku.Na grzyby chodzę też już jakieś 50 lat.Ale tak zniszczonych lasów nie pamiętam.I kto te lasy niszczy?Sami leśnicy.Z lasów robi sie zagajniki.Kiedy wchodzę do lasu to praktycznie przez drzewa widać jego drugi koniec.Nie mówiąc już o ściółce jak została zniszczona przez ciągnięte drzewa.Nie wiem,czy jest to planowa gospodarka,czy gospodarka rabunkowa?dawniej to w lasach w Warzycach,czy na Foluszu to wchodziło się ja do puszczy,teraz jak do parku.I tak jest wszędzie.Na Józefowie,Liwoczu i innych "lasach"Tylko powspominać.
Odpowiedz
0
@ pirania
dnia 03.11.2012, 17:07 · Zgłoś
[...]
Odpowiedz
3
@ wax
dnia 03.11.2012, 14:16 · Zgłoś
a czemu grzyb nie jst odciety nozem skoro to taki wprawiony grzybiarz???

to omze by nie niszzczyl grzybni, da potomnosci!!!2man
Odpowiedz
2
@ grzybiarz
dnia 03.11.2012, 15:39 · Zgłoś
dokladnie taki grzybiarz a za rok pojdzie w to miejsce i nie bd grzybow bo wydarł [...] z grzybnia... brawo gosciu 22lata na grzyby chodzic i nieznac takiej podstawy jak sie zgrzyba zbiera :D:D:D: parodia...
Odpowiedz
9
@ Spostrzegawczy
dnia 03.11.2012, 15:47 · Zgłoś
Grzybów się nie odcina nożem, lecz wykręca. Po odcięciu reszta trzonu pozostawiona w ściółce rozkłada się i uszkadza grzybnię, a przy wykręceniu strzępki grzybni odrywają się od podstawy trzonu i grzybnia rozrasta się dalej, aby po pewnym czasie wydać nowe owocniki.
Odpowiedz
6
@ ona
dnia 03.11.2012, 11:53 · Zgłoś
Chodząc po lesie, można spotkać wiele grzybów niejadalnych i trujących celowo niszczonych przez "pseudo- grzybiarzy" Ci dzicy ludzie lasu nie wiedzą, że grzyby dla nas bezwartościowe nie mogą być niszczone, bo są pokarmem dla zwierząt. Wszystko w naturze ma swój sens. Uszanujcie to!
Odpowiedz
-3
@ kolega
dnia 03.11.2012, 11:09 · Zgłoś
grzechy ile chcesz za te eko grzyby
Odpowiedz
-5
@ kolega
dnia 03.11.2012, 11:07 · Zgłoś
brawo ptoku eko grzyby hehe
Odpowiedz
7
@ sąsiad
dnia 02.11.2012, 22:39 · Zgłoś
POnoć najlepsze na lotnisku w krosnie
Odpowiedz
0
@ klg
dnia 02.11.2012, 21:39 · Zgłoś
Brawo Grzesiek!
Odpowiedz
-3
@ ceglastopory
dnia 02.11.2012, 21:37 · Zgłoś
takich rozkwitniętych prawdziwków nie zbieram, ale trafiają mi się o wiele większe i bardziej przyzwoite...ja np. wstydził bym się robiąc zdjęcia z "takimi" przerośniętymi prawdziwami...
Odpowiedz
2
@ Spostrzegawczy
dnia 03.11.2012, 10:51 · Zgłoś
"Ceglastopory" masz rację, przerośnięte grzyby należy pozostawić w lesie w stanie nie naruszonym, aby mogły się z nich wysiać zarodniki.
Odpowiedz
1
@ bodzio.
dnia 02.11.2012, 20:33 · Zgłoś
To jest naprawdę bardzo chore prawo.
Odpowiedz
11
@ Spostrzegawczy
dnia 02.11.2012, 16:52 · Zgłoś
Ojej, nie można robić takich niebezpiecznych pomyłek!!!, cyt. "Jeśli bowiem podstawa trzonu nie jest osłonięta kielichowatą [...] może to świadczyć o tym, że mamy do czynienia z muchomorem sromotnikowym - przestrzega Grzegorz." Dokładnie jest odwrotnie, jeśli podstawa trzonu jest osłonięta kielichowatą [...], to może świadczyć, że to muchomor sromotnikowy.
Odpowiedz
7
@ Lynx
dnia 02.11.2012, 17:48 · Zgłoś
Rzeczywiście doświadczonemu grzybiarzowi nie powinna się zdarzać taka pomyłka.
Odpowiedz
3
@ a propos
dnia 02.11.2012, 18:54 · Zgłoś
pomyłki szukajmy po stronie redaktora bo wątpliwą sprawą jest to, że po tylu latach grzybobrania można taką gafę szczelić w swojej wypowiedzi.
Poza tym nie pierwszy i nie ostatni raz czytamy błędy na tym portalu... no ale cóż
Odpowiedz
0
@ mistrz
dnia 03.11.2012, 02:30 · Zgłoś
Trolling poziom master, od jutra w powiecie fala zatruć grzybami
Odpowiedz
0
@ xncikdsljhf
dnia 04.11.2012, 15:19 · Zgłoś
Spostrzegawczy naucz sie czytać bo z tego co ja widze to tam pisze "jest osłonieta" czytaj dokladnie
Odpowiedz
1
@ Shaft
dnia 02.11.2012, 15:58 · Zgłoś
ale urwał

a te grzyby fajne :p
Odpowiedz
5
@ ...:)
dnia 02.11.2012, 15:53 · Zgłoś
co z tego ze duże i "piękne " jak z pewnością są już stare.
sam nieraz takie znajduje wiec wiem ze do niczego się nie nadają, no ale jakby nie było miło takiego spotkać w lesie i sobie zdjęcie z nim zrobić:)
na susze nie będzie ewentualnie:)
Odpowiedz
3
@ POK
dnia 02.11.2012, 14:43 · Zgłoś
Piękne grzyby!
Odpowiedz
13
@ dora
dnia 02.11.2012, 13:33 · Zgłoś
...[...] który nie kupi sobie lasu pódzie po grzyby do pomocy społecznej...
Odpowiedz
1
@ dora
dnia 02.11.2012, 13:35 · Zgłoś
dodam jeszcze ,że dostanie gdy przedstawi odpowiednie zaświadczenie z US
Odpowiedz
10
@ tarzan-zan
dnia 02.11.2012, 14:20 · Zgłoś
rozumiem, że w prywatnym lesie (który sobie kupię) będę mógł wycinać drzewa do woli w pień bez pisania próśb o zgodę na wycinkę ???
Odpowiedz
8
@ anonim
dnia 02.11.2012, 19:03 · Zgłoś
Wątpię, skoro musisz pisać prośbę o wycięcie drzewa rosnącego obok twojego domu to w lesie tym bardziej :P
Chore państwo :/
Odpowiedz
1
@ tarzan-zan
dnia 04.11.2012, 13:20 · Zgłoś
wiem wiem, to był sarkazm... Tylko po co mi w takim wypadku ten las na prywatność skoro i tak nie będę miał większej swobody...
Odpowiedz
-18
@ hgdf
dnia 02.11.2012, 13:20 · Zgłoś
i śluzzz!! darmowe grzybobranie czas zakończyć!!! Panie Grzegorzu skoro darmowo chce Pan zbierać to i niech je Pan za darmo rozda i nie ślęczy na rowie i za kase nie małą sprzedaje!!! No chyba że za usługę zbierania- ale to takie przyjemne jest :P
Odpowiedz
-1
@ eko-znawca
dnia 02.11.2012, 12:50 · Zgłoś
Dlaczego do tej pory nie pojawił się temat EKO-KURY na portalu jaslo4u.pl!
Odpowiedz
-29
@ ujtihu
dnia 02.11.2012, 12:45 · Zgłoś
hahaha tez mi gigantyczne :D:D:D:D parodia :D:D:D
Odpowiedz
-3
@ normalny
dnia 02.11.2012, 12:33 · Zgłoś
to jest mały pikuś
Odpowiedz
7
@ ee..
dnia 02.11.2012, 11:37 · Zgłoś
tez znalazlem takiego tylko jednego i to dawno temu :)
Odpowiedz
33
@ wie
dnia 02.11.2012, 11:16 · Zgłoś
W plastikowej torbie czy wiaderku grzyby się zaparzają i wtedy nawet w jadalnych owocnikach mogą powstawać różne substancje groźne dla zdrowia.
Odpowiedz
16
@ GG
dnia 02.11.2012, 11:13 · Zgłoś
Świetne grzyby Panie Grzegorzu, gratuluje i zazdroszczę :)

Faktycznie szkoda, że lasy powoli stają się prywatne, wystarczy pojechać w stronę folusza i już można spotkać hektary lasów za drutem kolczastym... przykre
Odpowiedz
3
@ Lynx
dnia 02.11.2012, 17:42 · Zgłoś
Nie powiedziałbym ze jest to przykre. Wiele właścicieli grodzi swoje uprawy, aby ochronić je przed spałowaniem i zgryzaniem zwierzyny leśnej głównie sarny. Jeżeli nie będziemy grodzić to uprawa leśna szybko nam przepadnie. W polskich lasach jest coraz więcej zwierzyny która zagraża naturalnemu jaki i sztucznemu odnowieni. Wiele razy jechałem ta trasa, uprawy są dobrze założone choć konieczne jest teraz wkroczyć z cieciami pielęgnacyjnymi i rozrzedzić więźbę by za parę lat rosły tam piękne grzyby. Co do prywatyzacji to rząd PO łapie się czego może by załatać dziure. Lasy Państwowe to jedna z lepszych przedsiębiorstw działających w Polsce z gdzie dochody na rok wynoszą ok 8 mld zł, kto by się nie pokusił o taką kasę.
Odpowiedz
-4
@ agent 009
dnia 02.11.2012, 23:44 · Zgłoś
do GG - fakt,że spotykasz lasy za drutem kolczastym ale wiedz,że tam jest prywatny teren,za ktróry właściciel płaci ustanowione przez państwo podatki,a Ty tam chcesz bez jego zgody zbierać grzyby,
Odpowiedz
3
@ mietek
dnia 02.11.2012, 11:05 · Zgłoś
no a czemu do plastikowego koszyka czy wiadra nie mozna ?
Odpowiedz
0
@ maja
dnia 03.11.2012, 17:59 · Zgłoś
prywatne lasy czyli kogo??? temu komu sie uda kupic po znajomosci za psie pieniadze?? za ustawione przetargi???
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.