Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Rada Miejska Jasła przeciwko znacznej podwyżce opłat za odbiór odpadów

76

Urząd Miasta w Jaśle, będzie musiał zrewidować swoje plany w sprawie ustalenia wysokości opłat za odbiór odpadów komunalnych. Na zaproponowaną przez magistrat stawkę w wysokości 39 zł (ocenie wynosi ona 29,17 zł), nie wyraziła dzisiaj zgody Rada Miejska Jasła. Przeciwko projektowi uchwały w sprawie podwyżek zagłosowała zdecydowana większość radnych.

Dyskusjom dotyczącym podwyżek opłat za odbiór śmieci, każdorazowo towarzyszą olbrzymie emocje. Opinia publiczna, z reguły krytycznie ocenia wszelkie decyzje władz samorządowych, których skutkiem jest konieczność głębszego sięgnięcia przez mieszkańców do portfeli. Nastroje społeczne, nie pozostają bez wpływu na decyzje odejmowane przez organy władzy uchwałodawczej. Nie powinien więc dziwić fakt, że już podczas rozmów w ramach posiedzeń komisji, radni Rady Miejskiej Jasła mieli spore wątpliwości, czy decyzja o podwyżce opłaty za odbiór śmieci z obecnych 29,17 zł na 39 zł od osoby, będzie właściwa. O posiedzeniu komisji rady, które odbyło się w miniony wtorek, pisaliśmy w artykule: Szykuje się podwyżka opłat za odbiór śmieci.   

Losy projektu uchwały w sprawie ustalenia stawki opłaty za odbiór odpadów komunalnych na terenie Jasła, rozstrzygnęły się podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Jasła. Zanim jednak doszło do dyskusji, a następnie głosowania, radny Jan Pierzchała wystąpił z wnioskiem o zdjęcie projektu uchwały z porządku obrad. – Po to dostaliśmy mandaty od naszych mieszkańców, żeby nie po to, żeby fundować im tak drastyczne podwyżki. Przeanalizujmy nasze możliwości budżetowe, czy faktycznie nie można by zminimalizować tych podwyżek, bądź w ogóle nie podnosił stawek. Takie podwyżki powinny być rozpatrywane po przedstawieniu budżetu, abyśmy my jako radni mogli dokonywać ewentualnych przesunięć. Ja tego projektu uchwały nie poprę – mówił stanowczo radny Pierzchała.

Wniosek radnego Jana Pierzchały o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały został ostatecznie odrzucony. Debata na temat podwyżek opłat za odbiór śmieci oraz zasad funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami trwała ponad godzinę. Propozycji jasielskiego magistratu, według której stawka za odbiór odpadów komunalnych miałaby wzrosnąć od 1stycznia 2023 r. z 29,17 zł do 39 zł od osoby, bronił Jacek Borkowski, skarbnik Miasta Jasła. Przekonywał on, że przy obecnej wysokości stawki opłat za odbiór śmieci, nie ma mowy o pokryciu kosztów, jakie generuje system gospodarowania odpadami w mieście. – Już w 2021 r. przeznaczyliśmy z innych dochodów miasta 1 075 478,91 zł na pokrycie niedoborów. Również w 2022 r. państwo radni podejmowali uchwałę o dopłacie do systemu. Na chwilę obecna ta dopłata jest ustalona na kwotę 1 293 800 zł. Niestety, podstawową przyczyną jest tutaj poziom inflacji i wzrost kosztów funkcjonowania systemu, a przede wszystkim koszty niezależne od miasta, wynikające z postępowań przetargowych na odbiór i zagospodarowanie odpadów – wyjaśniał.

Jacek Borkowski/fot. Marcin Dziedzic

Marcin Gustek, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Jaśle przestrzegał z kolei, aby problemów związanych z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami nie rozpatrywać wyłącznie przez pryzmat jego kosztów, a co za tym idzie podwyżek opłat. – Skupiamy się za systemie gospodarki odpadami, sprowadzając problem wyłącznie do kosztów. Nie możemy mówić wyłącznie o nich. System gospodarki odpadami to szerokie zagadnienie. To zadanie gminy, które nie polega tylko na zbilansowaniu dochodów i kosztów, lecz również na realizacji zadań, które stawia się przed każdym samorządem. Są one coraz większe. Od przyszłego roku musimy zmodyfikować system gospodarki odpadami, dostosowując go do ogólnopolskiego systemu i wprowadzić dodatkową frakcję odpadów bio. Żeby nie obciążać mieszkańców kosztami zakupu pojemników, szukaliśmy środków zewnętrznych i udało nam się je uzyskać. Uzyskaliśmy 70 procent dofinansowania na ten cel. Dzięki temu rozbudujemy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, wyposażymy wszystkie nieruchomości w pojemniki, które pozwolą na organizację systemu, tak jak życzy sobie tego ustawodawca oraz uszczelnić system przez zastosowanie czipów w pojemnikach – mówił.  

Podczas debaty, sporo miejsca poświęcono funkcjonowaniu samego systemu gospodarowania odpadami, w tym również efektami prac powołanego przed kilkunastoma miesiącami zespołu, którego zadaniem było omówienie rozwiązań pozwalających na jego uszczelnienie. Jak się okazuje, do tej pory jasielski magistrat przeprowadził ponad 2,5 tys. kontroli, dzięki którym udało się uzyskać dodatkowych ok. 250 tys. zł.

Przeciwko podwyżce, w sposób zdecydowany opowiedzieli się wszyscy radni klubu „Jaślanie”, nie tylko Jan Pierzchała. O ponowne rozważenie wysokości stawki apelowały również Krystyna Sikora i Mariola Mazur. – Faktem jest, że ustawodawca scedował na samorządy niechlubne zadanie, jakim jest gospodarka odpadami. Tak nas ćwiczą w różnych rozwiązaniach. Wpierw musieliśmy, w ramach własnego województwa utylizować te śmieci, w tej chwili rynek ten się otworzył. Mamy jednego odbiorcę i nikt inny nie startuje przecież do tych przetargów. Pierwotnie pan burmistrz, wraz z panem skarbnikiem, proponował nam stawkę wynoszącą 41 zł. W tej chwili, w uchwale mamy 39 zł. Dajmy sobie może trochę więcej czasu i spotkajmy się przy stole. Może gdzieś znajdziemy dodatkowe pieniądze. Będzie to dla nas bardzo trudna decyzja – mówiła radna Sikora.

Krystyna Sikora/fot. Marcin Dziedzic

Zdaniem radnego Marcina Węgrzyna, podwyżka opłat za odbiór śmieci, będzie nieunikniona. - To, że śmieci idą w górę, nie dziwi. Od ostatniej podwyżki minęło kilka lat, dwa lub trzy. Przez kilka lat nie była podwyższana. Koszty utrzymania śmieci Ida w górę, paliwo i koszty pracownicze idą w górę. Naturalną rzeczą jest, że inne koszty też będą wyższe. Nie ma się, co temu dziwić. Zaproponowane kwoty są dosyć wysokie. Możemy jedynie ubolewać nad tym, że nie robiliśmy tego sukcesywnie. Może wtedy mniej by to podatnika bolało. Mleko już się jednak rozlało – mówił.  

Ostatecznie projekt uchwały został przez radę odrzucony. Za przyjęciem uchwały nie zagłosował żaden z radnych. Radna Małgorzata Rymarz nie wzięła udziału w głosowaniu. Henryk Rak wstrzymał się od głosu. Przeciwko uchwale zagłosowali: Krzysztof Czeluśniak, Andrzej Dybaś, Iwona Dziedzic, Mariusz Filip, Robert Hap, Maria Kluz, Mariola Mazur, Kazimierz Mikrut, Jan Pierzchała, Krystyna Sikora, Agnieszka Sobczyk, Józef Twarduś, Marcin Węgrzyn, Bogusława Wójcik, Bogdan Ziemba, Leszek Znamirowski. W sesji nie wzięli udziału: Elżbieta Bernal, Andrzej Czernecki i Jerzy Okarma.   

MD

Napisany dnia: 21.11.2022, 16:49
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Kiero
dnia 21.11.2022, 16:56
Ocena
komentarza:
49
Czyli jak?radni z ugrupowania większościowego Burmistrza opowiedzieli się przeciwko niemu?Uuuuu wybory chyba się zbliżają i zaczyna się kalkulacja.Niestery to wszystko za póżno.Potrzeba miastu nowych władz i nowych radnychCzerwo a kartka od mieszkańców już dawno została obecnym pokazana.
@ Bezradność
dnia 21.11.2022, 20:29
Ocena
komentarza:
30
Biadolenie, że gmina (tu akurat miejska) ma w obowiązkach utrzymanie porządku i czystości, w tym utylizację odpadów jest kuriozalne - polecam lekturę ustawy o samorządzie gminnym.
Zawsze był to obowiązek miasta, realizowany dawniej np. przez MPKG (spółka miejska)
na składowisku w Sobniowie.
Przeszkadzał wam Sobniów, wyrzuciliście w błoto kasę na zakład zagospodarowania odpadów w Gamracie (nadal jest tam lokalizacja na to w planie przestrzennym miasta)
to teraz płaczcie i płaćcie albo udajcie się po poradę do biura poselskiego.
@ eko
dnia 21.11.2022, 21:24
Ocena
komentarza:
13
jak z tymi "pancernymi" nawet Oni przeciwko Burmistrzowi ? oj przepraszam jednen się ostał, ale nawet Pan Marcin przeciwko ??? OMG
@ wolna
dnia 21.11.2022, 21:32
Ocena
komentarza:
10
sopla przeciwko burmistrzowi
@ ELA
dnia 21.11.2022, 17:06
Ocena
komentarza:
42
Wybory bliskoo radni szukają jak ty za Pabianka nie oberwać
@ Gwizdek
dnia 21.11.2022, 20:49
Ocena
komentarza:
27
Jeżeli kasa i para poszła w gwizdek to co się dziwić, że jest jak jest, czyli nie ma.
Nie ma infrastruktury: gospodarki odpadami, obwodnicy, obiektów komunikacji (w tym dworca), parkingów, pracy i perspektyw dla młodych, obiektów sportowych, nie ma nawet przyzwoitego oświetlenia ulic i chodników.
Jest za to inkubator, GEN, tężnia, ścieżki niby rowerowe i podobne ozdobniki.
Budowa infrastruktury miejskiej wymaga, oprócz kasy, trudnej pracy przygotowania i nadzorowania realizacji takich zadań, czyli fachowców innego formatu.
Poszło się na łatwiznę i są efekty. Idą święta - czas ozdabiać miasto.
Jeżeli nie jest sensownie, to niech przynajmniej będzie ładnie.
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 21.11.2022, 17:11
Ocena
komentarza:
76
Panie Radny Pierzchała, może złoży Pan projekt uchwały w sprawie obniżenia diet radnym Jasła do najniższego możliwego poziomu?
@ Vv
dnia 23.11.2022, 17:41
Ocena
komentarza:
1
To byłby dobra propozycja
@ Olo
dnia 21.11.2022, 17:12
Ocena
komentarza:
72
Trzeba wziac sie za gospodarke odpadami w Jasle a nie
Udawac ze sie cos robi a koszty przezuca na mieszkancow
I tak ciagle od podwyzki do podwyzki .Po nauke prosze
udac sie do Krosna
@ Krośnianin
dnia 21.11.2022, 17:20
Ocena
komentarza:
21
W naszym mieście też coraz gorzej.Miasto chce brać kolejną wielomilionową pożyczkę pod budowę stadioni dla żużlowców kosztem naszych podatków.Zadłużamy się w bardzo szybkim tempie.
@ Jaslanin
dnia 21.11.2022, 17:43
Ocena
komentarza:
10
Ale żużel w Krośnie się rozwija a talenty trzeba rozwijać i stadion i zaplecze jest na lepszym poziomie niż 15 lat temu .Niech żyją wilki !Wilki są w ekstraklasie winner !Inwestujcie w legendę
@ Fakty
dnia 21.11.2022, 17:50
Ocena
komentarza:
37
1. Populistyczne zagranie radnego nic nie zmieni w gospodarce odpadowej: kasę na podwyżkę zapłaci podatnik albo z własnej kieszeni, albo z budżetu (to też jego pieniądze, których braknie na inne też potrzebne zadania)
2. Populizm nic nie wnosi. Populistyczne zachowanie rządzącej miastem spowodowało odstąpienie od budowy własnej instalacji i teraz są tego efekty. Krosno czy Rzeszów ustala sobie cenę na własnej instalacji, zarabia na odpadach i ma na dodatek miejsca pracy.
3. Gospodarka odpadowa w Jaśle (a raczej jej brak) to "zasługa" wszystkich kolejnych włodarzy, którzy mając kasę i miejsce na taki zakład nic nie zrobili.

P.S. Może posłanka coś pomoże? Nie odwróci już róży wiatrów ale może znajdzie kasę na taki zakład? lub może znajdzie taniego odbiorcę odpadów, przecież twierdziła, że o jasielskie odpady odbiorcy będą się bić.
@ Rozwiązanie
dnia 21.11.2022, 18:06
Ocena
komentarza:
13
Są w zasadzie 2 wyjścia:

1. Znaleźć taniego odbiorcę odpadów - raczej nierealne, bo oferty składa jeden,
2. Zmniejszyć ilość odpadów, czyli każdy wytwórca zagospodaruje jak największą ich ilość we własnym zakresie; był rzucony przecież pomysł (hasło) aby budować kompostowniki w miejscu zamieszkania, a teraz odgórnie nawołuje się do ogrzewania wszystkim (z wyjątkiem opon).

Przyjęte zostanie trzecie: cena pozostaje, dołożone zostanie parę milionów dopłaty z budżetu miasta i hosanna: sukces, bo śmieci nie podrożały.

Wszyscy wiemy jak kończy się sztuczne utrzymywanie zaniżonych cen. Katastrofą - tylko nieco odłożoną w czasie.
@ wielka szkoda
dnia 22.11.2022, 07:14
Ocena
komentarza:
6
Nie martw się. Jesteście w do tym miejscu. Nasz powiat jasielski zadłużony po uszy przez o ceny zarząd. A idzie rok wyborczy więc muszą jeszcze sporo wydać na kiełbasę
@ Jaslanin
dnia 21.11.2022, 17:16
Ocena
komentarza:
44
Zamiast organizować Dni Wina to pieniądze na śmieci przeznaczyć
@ Marceli Szpak
dnia 21.11.2022, 17:17
Ocena
komentarza:
66
W obecnej trudnej sytuacji gospodarczej kraju i miasta celowym wydaje się być zwolnienie 2 wicenurmistrzów oraz obniżka płacy o połowę Burmistrza jak też I taka sama obniżka diet miejskich radnych.To powinny być funkcje społecznie pełnione przez ludzi oddanych secem dla Jasła
@ mieszkaniec
dnia 21.11.2022, 17:21
Ocena
komentarza:
20
Panie redaktorze . Napisać jak głosowali radni Klubu Jaslanie za zdjęciem uchwały o podwyżce śmieci z porządku sesji.
Czy to prawda , że radna Mariola Mazur, Robert Hap nie poparli wniosku Jana Pierzchały i byli przeciwni zdjęcia tej uchwały. ???
@ Jola
dnia 21.11.2022, 21:00
Ocena
komentarza:
-5
A chodźby nawet to co
@ do mieszkanca
dnia 21.11.2022, 21:36
Ocena
komentarza:
3
jasiek i przestań pisać głupot i tak by nie przeszło mamy większość w radzie nic by ci te dwa głosy nie dały
@ Jaslanin
dnia 21.11.2022, 17:22
Ocena
komentarza:
32
Rozwiązać SM zatrudnić kilku policjantów w zamian samochody przeznaczyć do policji i koszty mniejsze a policja sobota ,niedziela pracuje dzień noc
@ Olo
dnia 21.11.2022, 21:01
Ocena
komentarza:
-4
Nie podniecaj się tak bo ci żyłka nie wytrzyma .
@ Noooo
dnia 21.11.2022, 17:23
Ocena
komentarza:
21
Za niedlugo wybory. Burmistrz na emeryture, a reszta...
@ Wyborca
dnia 21.11.2022, 17:30
Ocena
komentarza:
27
"Rada Miejska Jasła przeciwko znacznej podwyżce opłat za odbiór odpadów" - nie jestem pewien. Jaka propozycja pojawi się na kolejnej sesji ? Z 39 zł na 34 zł /w stosunku do 29,17 to też znaczna podwyżka/ ?
@ edek
dnia 21.11.2022, 17:46
Ocena
komentarza:
32
Tak będzie na stówę , zaczeli z wysokiej półki , potem trochę załatwią radni i mają następną kadencje co nie
@ doedka
dnia 21.11.2022, 21:38
Ocena
komentarza:
9
ludzie nie głupie nie kupują takiego populizmu
@ obserwato
dnia 21.11.2022, 17:57
Ocena
komentarza:
36
To była zagrywka radnych PIS Pabiana. Stawkę mają już ustaloną z niektórymi radnymi Klubu Jaślan i myślę , że na następnej sescji tawka do 35 złotych przejdzie.
@ On
dnia 21.11.2022, 17:57
Ocena
komentarza:
25
Taczki i wszystkich rządzących wywieźć
@ On
dnia 21.11.2022, 18:01
Ocena
komentarza:
44
Zacznijcie od swoich diet i nagród pierwsze DARMOZJADY
@ Seba
dnia 21.11.2022, 18:13
Ocena
komentarza:
-21
Brawo PIS 500+ jest... a po wyborach 700+ brawo zjednoczona prawica
@ Do Seba
dnia 21.11.2022, 18:55
Ocena
komentarza:
8
Albo jesteś nierozgarnięty, albo jesteś zdrajcą skoro imponuje ci socjalizm..
@ On
dnia 21.11.2022, 18:15
Ocena
komentarza:
9
Cwaniaki głupiego szukaja
@ Da Się.
dnia 21.11.2022, 18:21
Ocena
komentarza:
8
Wizyta gospodarska w Katanii przyniosła oczekiwany efekt. Jasło wdroży sycylijski wariant rozwiązania problemu śmieciowego.Nie
@ nauczanie poczatkowe
dnia 21.11.2022, 18:28
Ocena
komentarza:
32
Cytat;" śmieci idą w górę, nie dziwi. Od ostatniej podwyżki minęło kilka lat, dwa lub trzy. Przez kilka lat nie była podwyższana. Koszty utrzymania śmieci idą w górę, paliwo i koszty pracownicze idą w górę". Co autor wypowiedzi miał na myśli? "Koszty utrzymania śmieci idą w górę". Ludzie i my takich mamy radnych? Czy nie znajdzie się w Jaśle kilka osób, które potrafią się wypowiedzieć zrozumiale dla innych oraz poprawnie zbudować zdanie? I my mamy Inkubatory i GEN-y? Zacznijmy od podstaw. Nie no, "Koszty utrzymania śmieci", jest gość, nie ma co.
@ Obserwator
dnia 21.11.2022, 19:00
Ocena
komentarza:
24
Ceny za śmieci nie rosły ponieważ były już bardzo wysokie i dalej
tak jest.
@ Yozef
dnia 21.11.2022, 19:22
Ocena
komentarza:
28
zlikwidowac straz miejska a kamery oddac policji ..i beda pieniadze
@ Piter
dnia 21.11.2022, 21:04
Ocena
komentarza:
-9
Oddaj coś swojego A nie cudzego
@ TAK DLA ZMIAN
dnia 21.11.2022, 20:01
Ocena
komentarza:
21
Śmieci, podatki itp. to kolejne poszukiwanie sposobu wyciągnięcia pieniędzy od mieszkańców potrzebnych do wypełnienie luki powstałej w wyniku niegospodarności i nieudolności. W ramach oszczędzania w Jaśle potrzebne są decyzje, które w realny sposób zmniejszą koszty ponoszone z pieniędzy publicznych. Najprostszym a zarazem najskuteczniejszym sposobem jest oszczędność na niepotrzebnych mieszkańcom wydatkach. Już czas najwyższy powiedzieć sobie jasno, że Jasła nie stać na niepotrzebną zupełnie instytucje jaką jest Straż Miejska. Kolejnymi niepotrzebnymi zupełnie wydatkami ponoszonymi przez Jasło jest zbyteczna obsada trzech osób na stanowiskach o pensjach burmistrzowskich, gdzie jedna kompetentna osoba w zupełności tam jest wystarczająca. Marnowanie publicznych pieniędzy na pomysły związane z tworzeniem Inkubatora Przedsiębiorczości i GEN-u to kolejne przykłady marnotrawstwa. Sprawdźcie dla przykładu stronę Inkubatora w zakładce "Firmy w Inkubatorze" gdzie po ponad roku funkcjonowania widnieje tylko wpis "Strona w przygotowaniu". Taka sama bajka będzie z GEN-em. Czas aby ludzie, którzy nie mają pojęcia o zarządzaniu nie rujnowali tego, co jeszcze w Jaśle zostało (choć niewiele) do końca.
DO MODERATORA!!!
Proszę nie usuwać komentarza ponieważ dotyczy powyższego tekstu oraz wiąże się z przyczynami nieuzasadnionych podwyżek kosztów funkcjonowania Jasła.
@ sayonara
dnia 21.11.2022, 20:06
Ocena
komentarza:
15
A to spry[...] - zalicytować wysoko, żeby było z czego zejść, a później odtrąbić sukces i znowu omamić lud. Przykład idzie z góry, to i lokalsi się podszkolili.
@ Pytanie
dnia 21.11.2022, 20:08
Ocena
komentarza:
40
Wyjaśni ktoś za co burmistrz umarza podatek temu biznesmenowi od śmieci. Pałace kupuje a na podatki nie ma !
@ Edek Wąs
dnia 21.11.2022, 20:38
Ocena
komentarza:
27
Za to samo za co miasto idzie na rękę i toleruje wałki kolejnego magnata Roberta od lokali handlowych, który kreci miasto odkąd pamiętam.
@ Jaś
dnia 21.11.2022, 20:26
Ocena
komentarza:
26
Wstyd dla sikorowej co nie dba o własne miasto i własne osiedle
Wtyd i hańba
@ Ss
dnia 21.11.2022, 20:53
Ocena
komentarza:
23
Węgrzyn Ty lepiej się nie wypowiadaj juz. No ale jaki ojciec taki syn i lepiej nie bedzie
@ do SS
dnia 23.11.2022, 21:19
Ocena
komentarza:
3
ty SS z za klawiatury jesteś Macho, idź do niego i powiedz mu to w twarz. A jego Ojca nie obrażaj bo był to porządny człowiek, i który wielu Ludziom pomagał.
Pluć i szczekać jest łatwo, gorzej w realu fasadę pokazać :-)
@ Ada
dnia 21.11.2022, 20:56
Ocena
komentarza:
10
Nie gorączkujcie się i tak wybierzecie dziadostwo
@ Głos
dnia 21.11.2022, 21:17
Ocena
komentarza:
24
Pomysł podwyżki za wywóz śmieci jest kuriozalny, takim samym pomysłem była całkowita wymiana kostki brukowej pod budowę ścieżki rowerowej, której no już de facto nie ma. Po co to było? Ograniczenie nagród i podwyżek dla urzędników też warto byłoby przemyśleć. Może też warto pomyśleć o tworzeniu nowych miejsc pracy, o obniżeniu czynszu najmu lokali, które są własnością miasta?
Może warto spróbować stworzyć takie inwestycje, które będą lepszym pomysłem niż chociażby GEN, który dobry jest tylko na jedną wizytę i nic poza tym. Może warto przemyśleć sprawę utrzymania porządku w mieście, jak już o wywozie śmieci mowa :))
@ BAT
dnia 21.11.2022, 23:01
Ocena
komentarza:
26
Dlaczego radny węgrzyn nie robił nic przez prawie cztery lata by sukcesywnie zwiększać opłaty za śmieci i nie czekać aż mleko się rozleje?! Nie uważam, że zależy mu tak bardzo na mieszkańcach Jasła, skoro sam tylko w oświadczeniu majątkowym za 2018r wykazał, że osiągnął przychód w wysokości 16.536.635,05 PLN, a dochód 8.237.612,20 PLN. Podwyżka o niespełna 10 zł miesięcznie nie będzie dla niego zbyt uciążliwa...
@ woźnica do bat-a
dnia 23.11.2022, 21:28
Ocena
komentarza:
1
Co Bacie miałeś na myśli

"Nie uważam, że zależy mu tak bardzo na mieszkańcach Jasła, skoro sam tylko w oświadczeniu majątkowym za 2018r wykazał, że osiągnął przychód w wysokości 16.536.635,05 PLN, a dochód 8.237.612,20 PLN"

To że człowiek jest zaradny, pracowity, który działa, pomaga i jak widać ma. Ale dzieli się tym z Innymi. To powód żeby gościa rozliczać poprzez jego portfel?|Aty bacie co masz ? I jak tobie zależy na mieszkańcach? Co ty dobrego zrobiłeś?
Zazdrościsz mu ? to takie Polskie ...
@ Do BAT
dnia 22.11.2022, 00:54
Ocena
komentarza:
-9
W USA karierę polityczną robią ludzie bogaci, którzy dorobili się majątku w biznesie i chcą się sprawdzić w polityce. U nas mile widziany jest człowiek ubogi jak pewna posłanka z Jasła, która nie miała nawet
swojego mieszkania. Czy taka osoba ma pojęcie o gospodarce, czy ekonomii?
P.S. Podwiń załóż firmę i zrób roczny dochód 20 mln zł.. Kto broni rozwijać swoje pomysły?
@ do Do BAT
dnia 22.11.2022, 11:06
Ocena
komentarza:
11
Polska różni się od USA tym, że w USA karierę polityczną robią prawdziwi biznesmeni a w Polsce złodzieje i krętacze. I postaraj się odróżnić przychód od dochodu, bo nawet nie wiesz co to oznacza
@ Brawo
dnia 23.11.2022, 21:55
Ocena
komentarza:
1
dokładnie tak to powinno wyglądać(Brawo dla autora powyżej) a nie tacy którzy uczynili sobie z Miasta sposób na życie. A jedynym źródłem utrzymania jest dieta z UM.
W Radzie winni być ludzie którym nie zależy na pieniądzach jakie mogą wyssać z kasy Miasta, czyli od wszystkich Jaślan. Powinni być tam ludzie niezależni finansowo, którym chce się powalczyć o dobro dla Jasła, a nie tylko po to aby drenować kasę.
@ Nick
dnia 22.11.2022, 01:57
Ocena
komentarza:
14
Proszę podać nazwiska obecnych radnych, którzy byli radnymi w czasie kadencji pani poseł i analizowali "różę wiatrów"
@ Historia
dnia 22.11.2022, 07:23
Ocena
komentarza:
7
05.02.2007 r. Rada Miasta Jasła podjęła uchwałę o odstąpieniu od budowy zakładu zagospodarowania odpadów w Jaśle - Gamracie. Rząd wpisał tę inwestycję na indykatywną listę projektów: Budowa międzygminnego zakładu zagospodarowania odpadów w Jaśle. , w osi priorytetowej II ;Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, w poz.45 jest ta inwestycja z budżetem 12,85 miliona euro.
@ Szczegóły
dnia 22.11.2022, 07:26
Ocena
komentarza:
6
Szczegóły rezygnacji z budowy zakładu w Jaśle, na tym portalu, na adresie:

https://www.jaslo4u.pl/debata-na-temat-zagospodarowania-odpadow-w-jasle-newsy-jaslo-1997

Polecam lekturę z komentarzami. Dziwne, że do tej pory nie usuniętymi.
@ Obserwatorka
dnia 22.11.2022, 09:29
Ocena
komentarza:
10
A kto to wówczas był zastępcą burmistrza, czy nie obecny burmistrz. Dać podwyżki burmistrzów o kolejne 100%.
@ Rumianek
dnia 22.11.2022, 18:07
Ocena
komentarza:
4
Nawet jak zastępował to robił to działa jak rumianek na chorobę: nie pomógł ani nie zaszkodził, tylko wykonywał polecenia kobiety.
W ten sam sposób robi to do dnia dzisiejszego, tylko kobieta jest inna.
@ Janek
dnia 22.11.2022, 07:09
Ocena
komentarza:
20
Zatrudnić na stanowisku czwartego burmistrza Grzesia który wiedział co zrobić ze śmieciami w Zimnej Wodzie. I będzie można obniżyć koszty.
@ wielka szkoda
dnia 22.11.2022, 07:09
Ocena
komentarza:
7
Gdyby Pawlus był burmistrzem to podwyżka by była o 200% albo o 300
@ ja
dnia 22.11.2022, 09:24
Ocena
komentarza:
8
Mam nadzieję, że redakcja Jaslo4u równie profesjonalnie napisze o podwyżce opłat za nieruchomości z uwzględnieniem postawy radnych wobec tego problemu - glosowanie.
@ wypowiedź radnego
dnia 22.11.2022, 09:50
Ocena
komentarza:
14
Cytat z radnego: "Koszty utrzymania śmieci Ida w górę, paliwo i koszty pracownicze idą w górę. Naturalną rzeczą jest, że inne koszty też będą wyższe" - wypowiedź radnego jakby reprezentował Ekomax. Trzeba było jeszcze za Kurowskiej i jej zastępcy Pabiana zbudować system z miejską spalarnią śmieci. "Róża wiatrów była ważniejsza".
@ skarbnik
dnia 22.11.2022, 09:57
Ocena
komentarza:
15
Trzeba i to pilnie wymienić skarbnika w magistracie. Po obecnym nie można się już niczego dobrego dla mieszkańców Jasła spodziewać. Zapewne się wypalił. Tylko czekać na podobne jego zachowanie ws. podwyżek podatków od nieruchomości.
@ mieszkaniec
dnia 22.11.2022, 10:30
Ocena
komentarza:
14
Podwyżki podatków od nieruchomości już były /o 25 % od nieruchomości/ , tylko na razie o tym nie napisali.
@ wymiana do "skarbnika"
dnia 22.11.2022, 18:02
Ocena
komentarza:
1
Kuriozalny pogląd podobny do przekonania, że od mieszania herbaty przybędzie jej słodkości. Czyli ,że co? Przyjdzie nowy skarbnik, zjedzie do piwnicy Urzędu i nadrukuje pieniędzy do budżetu? W mieście gdzie brak jest rozwoju firm, które mogły by wpłacać większe podatki i gdzie wydaje się kasę z budżetu na zbędne (delikatnie mówiąc), a drogie zabawki skarbnik ma zbilansować przychody z kosztami?
On tylko konsumuje decyzje rady i włodarzy starają się zabezpieczyć kasę na potrzebne czy niepotrzebne wydatki. Jest strażnikiem budżetu i robi to bardzo dobrze w tych warunkach które są od niego niezależne. O wydatkach decyduje kto inny, on ma je pokrywać i dbać o wpływy. Od lat robi to w sposób godny podziwu, fachowo i zgodnie z prawami ekonomii. Jest jednym z nielicznych w UM, paru (na palcach jednej ręki można ich wyliczyć) fachowców, którzy zmagają się z sytuacją gospodarczą i finansową miasta.
Ma niewdzięczną pracę, coś jak dentysta - ale jest od lat podporą i nadzieją Urzędu.

P.S. to nie laurka, ani nie autoreklama, to nie mój krewny ani po[...]ek.
Szanujmy ostatnich fachowców i zawodowców, bo gdy ich zabraknie (nie tylko w UM) pozostaną tylko amatorzy oraz płacz i zgrzytanie zębów.
@ "skarbnik" do wymiany
dnia 23.11.2022, 09:56
Ocena
komentarza:
1
Na terenie jednej z jasielskich firm tkwił niezmiennie od lat członek zarządu ds. ekonomicznych. Doszło nawet do tego, że jego głos stał się ważniejszy od głosu prezesa. Zakład przez lata balansował na skraju bankructwa, a jego "ekonomiczne" ratowanie polegało li tylko na zwalnianiu pracowników i "zaciskaniu pasa" kosztem załogi - przecież to najłatwiejsze. Zakład sprzedano. Nowy właściciel zanim przejął firmę poddał ją gruntownemu auditowi w każdej dziedzinie nie tylko kosztów. Po przejęciu najpierw rozprawił się z dostawcami surowców i ich cenami, odprowadzanymi podatkami (tu chociażby zyskał 1 mln zł z tytułu podatku dla jasielskiego magistratu), wszelkimi dotychczasowymi usługodawcami, ubezpieczeniami, przydatnością produkowanego asortymentu ale też i recepturami, systemem pracy zakładu, wielkością obszaru jaki zakład zajmował - czy aż taki areał potrzebny, wreszcie kadrami i obsadą stanowisk. W krótkim czasie firma ...bankrut nie miała już problemów z płynnością finansową, stała się ważnym konkurentem w swojej branży z dobrymi zyskami. To tak pokrótce. Nie ma ludzi niezastąpionych, a najgorszą staje się rutyna i przekonanie, że ..."inaczej się nie da". Urzędowi Miasta i nam mieszkańcom należy tylko życzyć, by w skład jego zarządu wchodzili pracownicy ze współczesną wiedzą nie tylko teoretyczną ale i sprawdzoną w praktyce, natomiast niech odejdą ci z wiedzą sprzed 1989.
@ Kiri
dnia 22.11.2022, 10:01
Ocena
komentarza:
10
Ja [...] za chwilę w tym Jaśle będzie się pracować na same opłaty ,o reszcie nie mówiac.Jaka przyszłosc jest dla młodych ludzi.Zostaną sami emeryci jak tak dalej będzie.
@ Jaślak
dnia 22.11.2022, 16:07
Ocena
komentarza:
11
Nie zapominajcie o ściekach i wodzie. Ale tu są większe cwaniaki i sukcesywnie od kilku miesięcy po cichutku podwyższają ceny a sobie zarobki. I nikt o tym nie pisze i nie protestuję. A to też boli.
@ do Jaślaka
dnia 22.11.2022, 18:13
Ocena
komentarza:
5
Popieram w 100 %.
Przykład zaradności: wziąć kasę od miasta na zakup węgla (z budżetu miasta czyli od mieszkańców, z podatku), spalić go w kotłowni miejskiej, a mieszkańców obciążyć dwukrotnym wzrostem kosztów ogrzewania.
Wspaniały biznes: zero ryzyka i czyta gotówka po stronie dochodu.
Tak się prowadzi firmę. Mistrzostwo świata!
@ mieszkaniec
dnia 22.11.2022, 18:41
Ocena
komentarza:
2
Ludzie czemu tu sie dziwić ? Drożeje wszystko a to czy radni poprą coś czy nie poprą to jest śmieszne. Jaka będzie cena to wyjdzie po przetargu i tyle. Wykonawca nie będzie sie liczył ze zdaniem radnych tylko skalkuluje cenę tak, żeby wygrać, zapłacić ludziom zatrudnionym i jeszcze zarobić. Za chwilę najnizsza krajowa pójdzie do góry, paliwo podrozżeje jak dodadzą VAT itp. itd. To wszysko ma wpływ na cenę usługi. Coś jednak z odpadami trzeba zrobić bo nas za chwile zasypią. Tak jak ktoś wcześniej pisał zapłaca to bespośrednio mieszkańcy lub jeżeli nie podniesie się stawki też mieszkańcy tylko nie bezposrednio. To, że ktoś kiedyś zaniedbał sprawę z budową własnej instalacji to teraz mamy jak mamy. Niestety produkujemy coraz więcej odpadów. Jak komus drogo to niech znajdzie tańszego odbiorcę lub założy firmę i odbiera taniej.
@ On
dnia 22.11.2022, 19:43
Ocena
komentarza:
2
Czyli znaczy że trzeba śmieci palić wtedy opal za darmo i nie będziemy za śmieci placic
@ Znajomy
dnia 22.11.2022, 22:46
Ocena
komentarza:
0
Są tacy radni,którzy sa bezwstydni,chodzi im tylko o kase a zielonego pojecia nie maja to i także siedza jak na tureckim kazaniu i nie głosuja ,znam ja dobre i wiem,że nic nie może nawset nie umie lpodchodzić do alkocholikow, a ma sie specjalistka.Koledzze zaMIAST POMUC TO ODWROTNIE.Takich radnych wyb.Takich tez wybraliscie to macie i płaccie za Smieci burmistrzowi to na reke bo juz wyfruwa oby jak najpredzej ,bedziemy miec spokoj w pracy i mieszkancy.
@ Pomuc alkocholikom
dnia 23.11.2022, 04:40
Ocena
komentarza:
3
Zalecam w trybie pilnym zakup słownika ortograficznego lub szlaban na klawiaturę.
Niezły tekst a zarżnięty błędami ortograficznymi. Za to interpunkcja też leży na łopatkach.
@ lolek
dnia 23.11.2022, 10:45
Ocena
komentarza:
2
Podwyżka o jedną trzecią , to już naprawdę przesada . Czy magistrat myśli , że mieszkańcy śpią na pieniądzach? Zaduszą nas tą drożyzną. Czkawką odbija się teraz mieszkańcom zablokowanie budowy spalarni odpadów.Mielibyśmy teraz dużo mniejsze opłaty za śmieci. Kto zablokował tę inwestycję , to wiadomo .
@ Vv
dnia 23.11.2022, 17:35
Ocena
komentarza:
1
Jak Janek Pierzchała obiecał że najważniejszy jest człowiek tak też postępuje Janku tak trzymaj.
@ Milicjant
dnia 23.11.2022, 19:27
Ocena
komentarza:
1
Janek? ten który tak prężnie działał w Sanoku ... historia wiecznie żywa Mr' to prawie legenda, zapytaj Janka o szczegóły
@ Rekino
dnia 24.11.2022, 02:56
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Do milicjant
dnia 24.11.2022, 17:30
Ocena
komentarza:
-1
Do milicjant . Tylko radny Pierzchała przyszłym Burmistrzem, który może to Jasło dzwignąć z tego dołka. Innych kandydatów nie widzę . Mam nadzieję, że wreszcie wystartuje na Burmistrza w najbliższych wyborach , Jasło czeka na zmiany jak na zbawienie.
@ Tadek
dnia 26.11.2022, 10:36
Ocena
komentarza:
0
Jasiu, nie pochlebiaj sobie. Oglądnij sesję i zobacz ja wyglądasz.Jasło zasługuje na kogoś młodszego a nie na emerytowanego milicjanta przepraszam policjanta.
Weź opowiedz jak to było w tym Sanoku?
Dokładnie na policji … jak się skończyła ta historia ?
Ludzie którzy nie znają sprawy zapewnie chętnie poczytają
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Menopauza bez tabu

  W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę.<FOTORELACJA>

 • Na "Słodkie Andrzejki" przyszli dla Wiktorii

  9-letnia Wiktoria Hajnas cierpi na zespół Leigha, agenezję ciała modzelowatego, padaczkę oraz opóźnienie psychoruchowe. Dziewczynka potrzebuje specjalistycznego wózka do codziennego funkcjonowania, który kosztuje ponad 21 tys. zł. Jasielski "Medyk" włączył się w pomoc dla córki absolwentki ich szkoły i zorganizował "Słodkie Andrzejki".

 • Chirurdzy skazani prawomocnym wyrokiem. Nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia

  W miniony wtorek w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł prawomocny wyrok wobec lekarzy, którzy w 2019 r. podczas pełnionego dyżuru na oddziale chirurgii w jasielskim szpitalu nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd II instancji utrzymał w całości wyrok Sądu Rejonowego w Jaśle. Lekarze Jacek W. i Krzysztof Z. zostali skazani na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł oraz pokrycie kosztów sądowych.

 • MKS w Jaśle wymienia tabor

  Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle zakupi trzy używane niskopodłogowe autobusy za pół miliona złotych. W najbliższym czasie zostanie również ogłoszony przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych, na które Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie w kwocie 11,3 mln zł oraz pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł z NFOŚiGW...

 • Jakub W. podejrzany o zabójstwo matki nie był pod wpływem narkotyków

  W październiku w jednym z domów jednorodzinnych w Sławęcinie doszło do makabrycznej zbrodni. Zginęła w nim 44 - letnia kobieta. Miała kilkadziesiąt ran ciętych i kłutych. Jej mąż przeżył, chodź nie wyszedł z tego bez szwanku. 46-letni mężczyzna został ugodzony nożem w szyję oraz w brzuch. Policjanci zorganizowali obławę na ich syna. 20-letni Jakub W. został zatrzymany i przebadany na zawartość alkoholu. Był trzeźwy. Nie znajdował się również pod wpływem narkotyków...

 • W Jaśle znaleźli dla siebie bezpieczną przystań. Dla wielu ukraińskich rodzin nasze miasto stało się drugim domem

   

  Wydarzenia z 24 lutego 2022 r. na zawsze zmieniły historię narodu ukraińskiego. W wyniku rosyjskiej inwazji, terytorium naszego wschodniego sąsiada opuściło kilka milionów Ukraińców, przede wszystkim kobiet i dzieci. 

 • Mała Nadia nadal przebywa w szpitalu. Jest rehabilitowana

  Kilku miesięczna Nadia, która trafiła w październiku do szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie ze śladami znęcania się, niebawem opuści szpital. Dziewczynka przeszła badania neurologiczne. Lekarze czekają na wyniki.

 • To już ostatni dzwonek na wymianę opon! Odwiedź Centrum Serwisowe Maszyn i Pojazdów Service Point w Jaśle

   

  Zima puka do naszych drzwi, co oznacza, że nadszedł najwyższy czas na to, aby właściwie przygotować samochód do wymagających warunków, jakie już wkrótce, na dobre zapanują na polskich drogach. 

 • Szykują się podwyżki za śmieci

  Już wiadomo, że odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych na terenie Miasta Jasła w 2024 r. będzie kosztował mieszkańców więcej niż w mijającym roku. - Brakuje nam 1,7 mln zł na zabezpieczenie i pokrycie planowanych wydatków w 2024 r. - poinformował burmistrz Ryszard Pabian. Czy miasto dopłaci z budżetu do gospodarki odpadami i obniży mieszkańcom opłatę za śmieci?

 • Przy ul. Szajnochy w Jaśle powstał parking z 30 miejscami postojowymi

  Plac przy ul. Szajnochy w Jaśle został przebudowany w parking z 30 miejscami postojowymi. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Koszt inwestycji wyniósł blisko 300 tys. zł.

 • W Jaśle jest miejsce dla młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi

   

  Jednym z zasadniczych problemów, z jakimi, od co najmniej dwóch dekad muszą borykać się małe i średnie miasta w Polsce, są niekorzystne procesy demograficzne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wielu młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi szuka swojej szansy na rozwój w większych ośrodkach miejskich. Przed władzami samorządowymi miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych stoi więc mnóstwo wyzwań, jakim muszą sprostać na trudnej drodze do zwiększenia swojej konkurencyjności. 

 • Kupuj bramy segmentowe HORMANN w atrakcyjnych cenach

   

  Na remont zawsze jest dobra pora. Zasada ta dotyczy między innymi bram garażowych. Decydując się na konkretny produkt, warto postawić na bramy, które  są gwarancją trwałości i bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania. Wybierając markę HORMANN możemy być pewni tego, że brama garażowa posłuży nam wiele lat. Szeroki ich wybór znajdziemy w salonie HORMANN w Jaśle, który mieści się w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657