Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Rzeź wołyńska w sztuce

4

Przejmująca, pełna smutku i tęsknoty „Ballada o Wołyniu” w reżyserii Tomasza Żaka jest - jak do tej pory pierwszą i jedyną w Polsce - opowiedzianą poprzez sztukę historią. Przedstawienie, które zostało wystawione na scenie Jasielskiego Domu Kultury 7 sierpnia br., przez aktorów Teatru Nie Teraz, porusza dramat rzezi wołyńskiej, dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach zamieszkałych południowo-wschodnią część Polski podczas II wojny światowej. Prawdziwe, dramatyczne przeżycia opowiedziane ustami trzech kobiet: dwóch Polek i jednej Ukrainki były świadectwem tego, czego doświadczyły będąc dziećmi.

- To przedstawienie jest bardzo ważne dla Teatru Nie Teraz, a dla mnie jeszcze bardziej. Dla Teatru - bo gramy go już 9 lat, a dla mnie - bo cała moja rodzina wywodzi się z Wołynia. Kiedy ten spektakl powstawał - a nie byłem już wtedy młodym człowiekiem - miał dla mnie charakter spłacenia długu mojej rodzinie, z której wiele osób zostało dotkniętych, tym, o czym opowiadamy – powiedział po spektaklu Tomasz Żak, reżyser sztuki.

Poruszanie trudnych i ważnych tematów przez sztukę ma też wydźwięk emocjonalny. Jak podkreśla Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, mówienie o takich wydarzeniach poprzez teatr, jest czymś innym, niż zwykłe przeczytanie książki, czy przekazanie wiedzy w szkole.

- To działa nie tylko na intelekt, ale przede wszystkim na wyobraźnię, emocje i na serce. Wtedy to wydarzenie staje się wręcz porażające, jak w wypadku tego spektaklu – tłumaczy H. Gołębiowska.

(JDK)

Napisany dnia: 10.08.2020, 21:30

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
2
@ karo
dnia 15.08.2020, 09:56 · Zgłoś
Wiesz dlaczego? Bo na Wołyniu mordowali prawoslawni Ukraińcy a na Podolu nasi grekokatoliccy bracia w wierze, których przywódcę, metropolitę lwowskiego abpa Szeptyckiego JP II kanonizował, a rodzinkę Stepana Bandery jego ojca i braci - beatyfikował.
Odpowiedz
3
@ do "kresowiak"
dnia 15.08.2020, 09:17 · Zgłoś
Dlaczego mówi się tylko o Wołyniu uogólniając to określenie z całymi kresami płd.- wschodnimi? Przecież Wołyń to tylko województwo łuckie w którym mieszkało niesełna pół miliona Polaków. Najwięcej Polaków zamordowano w Galicji wsch obejmującej woj. lwowskie, tarnopolskie , stanisławowskie. gdzie mieszkało ich 2,5 mln. a mordy zaczęły się zaraz po przyjściu Niemców w 1941 r. i trwały jeszcze w 1945 r. po zajęciu ich przez Sowiety.
Odpowiedz
1
@ kresowiak
dnia 13.08.2020, 20:38 · Zgłoś
Do podpisującego się ,,szkoda"
Żebyś wiedział, że trzeba o tych sprawach mówić i pisać coraz więcej. Koniecznie trzeba, aby nie zapomnieć o tym i aby cos podobnego nie powtórzyło się. Nie znaczy to, że nie można wybaczyć. Należy wybaczyć, ale zapomnieć nigdy.
Wiem, że nadal w niektórych domach na Ukrainie mówi się ,,budiem lachów rizat". Nie wiem czy poprawnie to napisałem. Znaczy to : będziemy Polaków rżnąć.
To co zobaczyłem w czasie II wojny mam do dzisiaj przed oczami. Rano po wyjściu z domu zobaczyłem dzieci nabite brzuchem na sztachety płotu. Mało Ci. Mogę podać więcej faktów. Myślę, że ten jeden wystarczy abyś zrozumiał.
Odpowiedz
8
@ szkoda
dnia 11.08.2020, 08:44 · Zgłoś
Rzeź, martyrologia, smutek, beznadzieja, można wpaść w depresję. Same akademie patriotyczne, składanie kwiatów i smutne imprezy. Twarze też jakieś smutne i depresyjne. Może trochę radości w tych trudnych czasach?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657