Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Rzeźby i fotografie słowackich artystów-amatorów w jasielskim muzeum

16

Do 5 września w Muzeum Regionalnym w Jaśle podziwiać będzie można prace słowackich artystów-amatorów – rzeźby Jána Kešeľa oraz fotografie Jozefa Danko. Uroczysty wernisaż wystawy „Łzy Słowackiej Lipy” odbył się w zeszły wtorek.

<<FOTORELACJA>> 

Ekspozycja przygotowana została przez Muzeum i Centrum Kultury Południowego Zemplina w Trebiszowie na Słowacji. To efekt naszej współpracy z tą instytucją, trwającej już od 24 lat – mówi Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle. – Jej pracownicy rokrocznie przywożą nam wystawy prac będących w zbiorach własnych muzeum, lub wykonanych przez artystów-plastyków z nim współpracujących, zarówno zawodowców, jak i amatorów. Tym razem prezentują w naszym mieście akurat dorobek tych drugich.

Jozef Danko fotografuje z zamiłowania. Na co dzień pracuje jako dokumentalista w trebiszowskim muzeum. W swoich pracach utrwala to, co urzeka go w codzienności. Nie skupia się na konkretnej tematyce – twierdzi Alfred Sepioł. Podobne podejście do sztuki ma Ján Kešel, drugi z artystów, których dzieła składają się na wystawę. Jego rzeźby także nawiązują do różnorodnej tematyki. Przedstawiają m.in. przyrodę, ptaki, duchy, portrety czy podobizny świętych, np. Cyryla i Metodego, związanych z przeszłością Słowacji. Twórca ten tworzy z drewna lipowego, ale – co interesujące – nie takiego, które pochodzi z drzew specjalnie w tym celu ściętych, lecz tych, które przyroda niejako sama wyeliminowała. Swe rzeźby robi z odpadów lip, częściowo zniszczonych ich elementów – tłumaczy szef jasielskiego muzeum. Jego zdaniem w pracach Kešeľa nie sposób przeoczyć motywów, charakterystycznych dla sztuki ludowej. Wprawdzie nie jest on „czystym” przedstawicielem tego nurtu, gdyż zna klasyczne style i kanony oraz czerpie z nich, ale widać, że przyroda, tematyka wiejska to zagadnienia mu bliskie.

We wtorkowym wernisażu – oprócz pracowników i sympatyków placówki w budynku której miał miejsce oraz grupy mieszkańców Jasła – wzięli udział przedstawiciele Muzeum i Centrum Kultury Południowego Zemplina w Trebiszowie, na czele z dyrektor instytucji Beátą Kereštanovą. W wydarzeniu uczestniczył również jeden z bohaterów wystawy. W imieniu swoim i Jána Kešeľa dziękuję za możliwość zaprezentowania tutaj w Jaśle naszej twórczości – zwrócił się do Alfreda Sepioła Jozef Danko.


Kolejne przedsięwzięcie w ramach aktywnej współpracy muzeów jasielskiego i trebiszowskiego planowane jest już na jesień tego roku. Tym razem zorganizowane zostanie na terenie tego drugiego. Zaprezentujemy w nim rzeźby oraz fotografie – najprawdopodobniej czarno-białe, pochodzące z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, będące w naszym posiadaniu. Są plany, żeby pokazać wśród nich prace autorstwa jaślanina Stanisława Patera, który podarował nam całą swoją spuściznę artystyczną, na którą składa się ponad 700 fotografii. To znany w regionie fotografik, wystawy jego prac były organizowane nie tylko w Jaśle, ale również w innych miejscowościach południowej Polski. Dysponujemy również ciekawymi pracami, wykonanymi przez Marka Maczugę, które ukazują Jasło. One już kiedyś były pokazywane na Słowacji, mimo to rozważamy ponowne ich zaprezentowanie na jej terenie – mówi dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle. Nasz rozmówca podkreśla, iż jasielska instytucja rozważa również zorganizowanie w budynku zaprzyjaźnionego muzeum wystawy fotografii ukazujących zburzenie i odbudowę naszego miasta. W tym roku ten pomysł trudno będzie zrealizować, ale myślę, że w przyszłym powinno się udać. To byłaby świetna sprawa – twierdzi Alfred Sepioł.

Jakub Hap

Reklama

Komentarze: 16

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Amator
dnia 22.07.2014, 19:15 · Zgłoś
ps. kto powiedział, że muzeum w Jaśle musi pokazywać prace artystów z Jasła? pewnie pokazało już dotąd wszystkie... ale można pokazywać ciekawe wystawy pożyczone z innych muzeów czy galerii, coś czego własnie w Jaśle nie było...
Odpowiedz
1
@ Amator
dnia 22.07.2014, 19:13 · Zgłoś
Do wszystkich, którzy pytają jaka jest różnica między amatorem a profesjonalistą: a więc taka, jak między drużyną amatorską, a profesjonalną. Olejmy Polskę, bo tu różnicy nie ma, ale weźmy np Madryt. Amatorski zespół z Madrytu i Real Madryt. Ktoś chętny do pójścia na mecz drużyny amatorskiej???

Taka jest właśnie różnica! I jeszcze raz podkreślam: największym błędem jest napisanie w tytule newsa, że wystawa amatorów, bo to od razu większość ludzi zniechęca...

I słucham przykładów amatorskich prac eksponowanych w Luwrze
Odpowiedz
2
@ amator
dnia 18.07.2014, 10:53 · Zgłoś
Mam pytanie!
Kto z wypowiadających sie na tym forum był w ostatnim roku w Muzeumi zapoznał się z jego ofertą?
Na poczatku roku wystawa etnograficzna, potem unikalne starodruki, wystawa numizmatyczna i wystawa w setną rocznicę I wojny swiatowej.
Pomijam ekspozycje stałe. Muzeum czynne codziennie!
Odpowiedz
1
@ blues
dnia 17.07.2014, 20:43 · Zgłoś
podtrzymuje w dalszym ciagu swoja prosbe...mysle ze rowniez w imieniu wielu osób...
chce zobaczyc w jasielskim muzeum obrazy...stworzone ludzka rekkkkka palcami
chce poczuc terpentyne damare olej
chce móc dotknac lub chociaz spojrzez na fakture
na owoce ludzkiej pracy...
z przyjemnoscia wybiore sie do Muzeum a zachacze nie raz bo to bedzie naprawde wielka przyjemność
stwórzcie taką możliwość...
Odpowiedz
1
@ Artystka
dnia 17.07.2014, 18:54 · Zgłoś
To było pytanie retoryczne:))) a o samozwańczych jasielskich to słyszałam :))
Odpowiedz
3
@ Artystka
dnia 17.07.2014, 17:56 · Zgłoś
Jakich to doskonałych artystów mamy w Jaśle? może podasz przykłady...?
Odpowiedz
1
@ lol
dnia 17.07.2014, 18:07 · Zgłoś
samozwańczych :) a mój komentarz to ironia, no ale Artystce trzeba to wytłumaczyć
Odpowiedz
-2
@ lol
dnia 17.07.2014, 17:49 · Zgłoś
eee tam, taki chłam, mamy przecież tylu doskonałych "artystów" w Jaśle ;) ich należy promować
Odpowiedz
-3
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 17.07.2014, 15:18 · Zgłoś
Zaiste trzeba być artystą, aby ludzi tak zbałamucić i by wierzyli w to co "serwuje" nam "demokratycznie wybrana władza o większościowym poparciu"...
Odpowiedz
-1
@ Artystka
dnia 17.07.2014, 14:35 · Zgłoś
ps Kolego a to jest jakiś zakaz reklamowania wernisaży amatorów? bo nie słyszałam:P proponuję Ci wycieczkę np do Luwru:)
Odpowiedz
1
@ Artystka
dnia 17.07.2014, 14:32 · Zgłoś
hahha Amatorze wyjaśnisz mi czy bycie artysta amatorem to jakiś wstyd ? a np Nikifor Krynicki jakim był artystą ?:))) jak widać z Twojego postu nie masz za grosz pojęcia o sztuce a się wypowiadasz. Może zaproponuj prace jakich artystów profesjonalistów zaspokoiłyby Twój wysublimowany gust??
Odpowiedz
6
@ KiKi
dnia 17.07.2014, 16:50 · Zgłoś
Posłuchajta mnie dzieciaki. Różnica między amatorem a zawodowcem jest taka, że jeden to lubi a drugi to umie. Przywołany przez Ciebie Nikifor był prymitywistą, czyli mamy do czynienia z odrębną jakością zrodzoną z naiwności, ale przy tym posiadał wrodzone wyczucie w operowaniu kolorami i inne takie... i tutaj od razu powraca pytanie o funkcje sztuki, jej ramy, jej początek i koniec- gdzie kończy się struganie ptaszków w drzewie i malowanie kwiatków w wazonie a gdzie zaczyna sztuka i czy można to zmierzyć, wyliczyć, opisać.
Jest to w przypadku tego forum i twoim, dyskusja jałowa i pozbawiona sensu ponieważ nie jesteście do niej zwyczajnie przygotowani. Zarówno jeśli chodzi o gust, smak, tolerarancję, otwarty umysł czy wrażliwość. Niech wszystko zostanie po staremu. Komentujcie po prostu wątki na, których chłop wjechał golfem w fosę.
Apeluje jednak żeby nie omawiać wystaw takim gościom jak Ci Słowacy.
Skoro w Jaśle sztuka nie może wyjść na ulice, czy do ludzi w takiej bądź innej formie, to chyba nic się nie stanie gdy od czasu do czasu zostanie zorganizowana taka wystawa- zwłaszcza, że i tak zazwyczaj nic się tam nie dzieje. A nóż trafi się jakaś perełka albo jakiś jasielski dzikus, pomyli to z galerią handlową i wejdzie przypadkiem...
Odpowiedz
3
@ blues
dnia 17.07.2014, 20:36 · Zgłoś
artsyta-tutaj nie chodzi o to czy ma sie skoczone 5 wydzialow oplaconych studiow
tu chodzi o to co ma sie w sercu
kto wie to zrozumie...
Odpowiedz
-4
@ amator
dnia 17.07.2014, 14:14 · Zgłoś
Czy ktoś sobie robi jaja? Wystawa prac artystów AMATORÓW? To już brakło prac artystów profesjonalistów? Gratuluję pomysłowości, zwłaszcza w dziedzinie PR... Bo jak już robicie wystawę amatorów, to przynajmniej nie trąbcie o tym i tego nie podkreślajcie... postawcie kropkę po słowackich artystów...
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 17.07.2014, 13:51 · Zgłoś
Zauważyłem, po zdjęciach że na wernisaże chodzi jedynie mała grupka osób jedna i ta sama a poza tym to pracownicy.
Odpowiedz
-6
@ blues
dnia 17.07.2014, 07:03 · Zgłoś
dlaczego w jasielskim muzemu nigdy nie ma prawdziwych wystaw-obrazów prawdziwie recznie malowanych, pachnacych farbami mediami malarskimi gdzie czu ta atmosfere to niezwykłe ,,coś"?
dlaczego odkąd pamiętam nie mozna iść właśsie do tego budynku, kyóry zresztą ma super lokalizacje lecz...ja chce prawdziwe obrazy tam zobaczyć...
aby było to cos...och ile jeszcze trzeba czekać?
coś dla ludzi...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.