Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Seks to nie grzech. Jest boski!

46

Rozmawiajcie o seksie! – taką zachętę rzadko można usłyszeć od osoby duchownej. Tymczasem ojciec Ksawery Knotz nie tylko nie boi się zachęcać młodych do rozmowy na ten temat, ale przekonuje, aby seks uprawiać i czerpać z niego przyjemność oraz poczucie więzi. Mogą to potwierdzić uczniowie Liceum przybyli na dzisiejsze rekolekcje do Jasielskiego Domu Kultury.

Ojciec Ksawery Knotz w dniu dzisiejszym uczestniczył w rekolekcjach wielkopostnych pod hasłem "Porozmawiajmy wreszcie o seksie! Seks jest boski, czyli erotyka katolika”. Organizatorem spotkania są I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle wraz z Parafią św. Stanisława BM w Jaśle. Wystąpienia charyzmatycznego księdza przyciągnęły tłumy.

Kościół nie zakazuje eksperymentowania podczas pożycia seksualnego – uważa ksiądz Ksawery Knotz. – Dozwolone są wszelkiego rodzaju pozycje. Nie tylko "pozycja misjonarska”, ale również pieszczoty oralne czy pobudzające łechtaczkę. Powinny one jednak prowadzić do odbycia pełnego aktu seksualnego.

Ks. Ksawery od lat wzbudza wielkie kontrowersje otwarcie mówiąc o najbardziej intymnych sferach życia. Napisał kilka książek, w których udzielał porad seksualnych katolikom. Prowadzi także rekolekcje dla małżeństw oraz młodzieży.

Podczas spotkania w Jasielskim Domu Kultury o. Ksawery Knotz wyjaśniał dlaczego Bóg stworzył seks i jak panować nad swoją seksualnością. Znany duszpasterz małżeństw, narzeczonych i rodzin mówił skąd wziął się pogląd, że seksualność człowieka jest zła oraz jak z nim walczyć. - Myślimy, że to co jest chrześcijańskie jest od pasa w górę, a reszta jest zła, ale tak nie jest - podkreślał duchowny.

Duszpasterz rodzin i małżeństw rozpoczął swój wykład stwierdzeniem, Bóg stworzył człowieka nie tylko jako duszę, ale i ciało. - Ludzka miłość nie jest czymś gorszym, nieprzyzwoitym czy plamiącym. Kwestie ludzkiej miłości, zakochania i pragnienia związane z bliskością, intymnością, seksualnością traktowane są jako zło samo w sobie, bo myślimy, że to co jest chrześcijańskie jest od pasa w górę, ale tak nie jest - mówił o. Knotz.

Kapucyn, który spotkał się z jasielską młodzieżą podkreślał, że z nadrabiania zaległości w małżeńskim życiu seksualnym także można robić dobre uczynki i postanowienia. - "Pobożność to nie tylko chodzenie na mszę, pielgrzymki i odmawianie różańca, ale także angażowanie się w życie seksualne w małżeństwie. W tej kwestii świętość też może się realizować poprzez troszczenie się o to, aby było ono dobre i wspaniałe. Musimy to sobie uświadomić" - zaznaczył o. Knotz.

Zdaniem duchownego w ogólnym myśleniu o seksualności człowieka powinno się wiele zmienić, aby dostrzec, że jest ona darem od Boga, a nie czymś złym i grzesznym. - Uważamy, że dobre jest to co mówimy przez usta, że pomagamy przez głowę i ręce, natomiast to, że możemy robić dobre uczynki angażując się od pasa w dół nie jest dla nas już takie oczywiste i wydaje się być dziwne, bo odłączyliśmy życie seksualne od Boga - zauważył duszpasterz.

Kościół nie jest przeciwko ale...

Według niego, problem ze złym kojarzeniem seksualności człowieka wynika z naszej kultury, w której o seksie mówi się w sposób zupełnie niezrozumiały tak, aby dać do zrozumienia o czym się mówi, ale nie nazywać konkretów lub mówi się na ten temat w sposób wulgarny. O. Knotz tłumaczył też, że Kościół nie chce przemilczeć tej sprawy i nie jest przeciwny czerpaniu przyjemności z seksu, ale chce uświadomić, że nie powinno się oddzielać przyjemności od innych ważnych wartości takich jak pełne oddanie się drugiej osobie, przyjaźń, zrozumienie, intymność, bliskość, poświęcenie czy odpowiedzialność za drugą osobę.

-  Łączenie tych wartości to jest pełne przeżywanie miłości, która uzdalnia człowieka do dania się drugiej osobie w akcie seksualnym. Trzeba pamiętać, że to sfera bardzo plastyczna. Dzięki niej możemy szybko przeżyć wielkie szczęście, uniesienie i miłość, ale równie szybko można zostać zranionym i przeżyć wielkie cierpienie. Dlatego seks trzeba traktować z wielką powagą i czekać z nim do ślubu - wyjaśniał ojciec.

Wśród młodzieży pokutują stereotypy związane z seksualnością.

Kościół w dopuszcza możliwość korzystania z tzw. metod objawowo-termicznych, aby uniknąć niechcianej ciąży. Chodzi o popularną metodę kalendarzykową. Polega ona na określaniu dni płodnych kobiety na podstawie jej cyklu miesiączkowego. Inną metodą jest obserwacja wydzielin narządów rodnych kobiety. Na podstawie ich temperatury i gęstości rozpoznaje się okresy płodne i niepłodne.

Ta część jego wykładu wzbudziła największe kontrowersje. Kilka osób podczas dyskusji zarzuciło mu sztywność poglądów, a wręcz cynizm.

– Czym się różni metoda kalendarzykowa od antykoncepcji? Skoro obie służą uniknięciu ciąży - pytał jeden z uczestników. To tylko niektóre pytania zadawane księdzu podczas jego wykładu. Ksiądz cierpliwie odpowiadał na wszystkie zadawane mu pytania oraz zarzuty.

– Nie przeszkadza mi, że wiele osób się ze mną nie zgadza – komentuje ojciec Ksawery. – Lepsze to niż mieliby być obojętni na to, co mówię.

Zdaniem księdza stosowanie naturalnych metod pomaga na bliższe poznanie się małżonków. Szczególnie, jeśli powyższe badania robią razem. Poza tym jest to bezpieczny sposób planowania rodziny.

– Bóg tak stworzył człowieka, że może on kochać się w czasie płodnym i niepłodnym. Tylko trzeba nauczyć się rozpoznawać fazy płodności – odpowiada duchowny. – Jeśli małżonkowie podchodzą do siebie z szacunkiem i starają się poznać swoje ciała, bez problemu mogą ustalić, kiedy zbliżenie nie prowadzi do narodzin dziecka. Po co szukać innych sposobów, skoro natura daje nam rozwiązania.

Korzystając z rozmów ze swoimi podopiecznymi o. Knotz, mówił też o skutkach współżycia przedmałżeńskiego w późniejszych związkach. - Seks nie tworzy więzi, ale przywiązuje. Później ludzie porównują swoje żony i mężów z poprzednimi partnerami, a to tworzy złą atmosferę i presję, która zniechęca - mówił kapucyn. - Często tak wiąże ze sobą ludzi, że mimo wątpliwości decydują się na małżeństwo, a po latach dochodzą do wniosku, że nie było to do końca przemyślane i są nieszczęśliwi, bo mimo upływu czasu nie ma między nimi więzi przyjaźni, oddania i zrozumienia - dodał.

- Mięliśmy spotkanie z Ojcem Kapucynem Ksawerym Knotzem, temat spotkania miała nam przybliżyć działalność wydawnicza księdza. Ksiądz wydał książkę pt.''Seks jest boski''. Taki naturalny a zarazem nowoczesny temat był dzisiaj podejmowany. Spotkanie prowadziła redaktor z radia VIA. Było to dosyć ciekawe spotkanie, które mogło nam przybliżyć jego zdanie ze strony kościelnej właśnie na temat seksu. Liczyłem na troszkę dłuższe spotkanie, że trochę więcej się dowiemy ale było fajnie i na pewno to spotkanie pozostanie w naszej pamięci - mówił uczeń III kl. Liceum Ogólnokształcącego.

Ojciec Ksawery Knotz ur. 1965, kapucyn, doktor teologii pastoralnej, kierownik duchowy i spowiednik małżeństw oraz rodzin. Znany z otwartego mówienia o seksualności. Prowadzi liczne prelekcje i rekolekcje dla narzeczonych, małżeństw czy rodzin. Redaktor naczelny portalu www.szansaspotkania.net, członek zespołu naukowego Laboratorium Więzi. Autor książek, m.in.: "Seks jakiego nie znacie. Dla małżonków kochających Boga", "Seks jest boski, czyli erotyka katolicka", "Akt Małżeński - szansa spotkania z Bogiem i współmałżonkiem", "Puzzle małżeńskie", "Seks i sakrament". Założyciel grupy Apostolstwa Małżeństw "Szansa spotkania".

Na zakończenie spotkania rekolekcyjnego Ojciec Knotz wraz z dziennikarką radia Via rozlosowali wśród młodzieży pamiątkowe upominki od firmy jubilerskiej z Jasła.

Arkadiusz Juryś

Reklama

Komentarze: 45

Dodaj komentarz Widok:
0
@ dociekliwa
dnia 03.03.2013, 19:28 · Zgłoś
Skoro [...] według tego Rekolekcjonisty jest ok to dlaczego to spotkanie na właśnie taki temat odbyło się w poza Kościołem czyżby "zleceniodawca" spotkania miał jakieś wątpliwości lub obawy?
Odpowiedz
0
@ xyz
dnia 03.03.2013, 15:55 · Zgłoś
autorze tego tekstu, w którym momencie usłyszałeś ze [...] to nie grzech???
Odpowiedz
1
@ mohairowy berret
dnia 02.03.2013, 23:26 · Zgłoś
Szeksy to samiuśkie zło!
Odpowiedz
0
@ pepsi
dnia 02.03.2013, 21:20 · Zgłoś
jezeli facet nie jest meską [...] na edna noc to wtedy jest prawdziwym mezczyzna a nie ...zerem.
Odpowiedz
1
@ ~Passat
dnia 02.03.2013, 15:50 · Zgłoś
Kościół tylko o czynieniu dobra mówił, a zło uskuteczniał. I tak jest od stuleci. Już dawno udowodniono, że człowiek rodzi się BEZ BOGA, i trzeba mu w [...] wtłoczyć pewne uwarunkowania, sposoby zachowania i myślenia. Ograniczyć jego zdolność percepcji i syntezy do spraw "wyłącznie słusznych". To dzięki tej zasadzie Wierzący nie potrafi ocenić świata inaczej niż przez pryzmat religii. Po prostu brak mu konstrukcji myślowych pozwalających na inną percepcję niż ta po przez wiarę. W tej percepcji świat bez wiary lub Boga nie istnieje. Zaatakowany argumentami broni się do upadłego, a przyparty do muru wykazuje daleko posuniętą agresję. Powód jest bardzo prosty. Argument logiczny ( prawdziwy ) wywołuje u Wierzącego konflikt - sprzeczność wewnętrzną i burzy świat do którego został uwarunkowany - i bez którego jego własna psyche nie może istnieć. Dlatego Wierzący tak broni się przed logicznymi argumentami, i tak broni wiary i kościoła, ponieważ w przypadku braku tych czynników nastąpiłaby destrukcja jego osobowości. Co ciekawsze Wierzący odczuwa strach, nie strach przed Bogiem, ale strach przed DRUGIM CZŁOWIEKIEM MYŚLĄCYM INACZEJ. Strach ten spowodowany jest właśnie możliwością zachwiania konstrukcji osobowości Wierzącego. W efekcie Wierzący czuje się najlepiej ( najbezpieczniej ) w stadzie Wierzących, podejmuje wszelkie działania aby to stado zwiększyć, i wyeliminować osobniki myślące inaczej. Z tego powodu u Wierzących obserwuje się propagację wiary, która często przyjmuje formy skrajne. Fakt ten doskonale potrafi wykorzystać instytucja nadzorująca Wierzących, w naszym polskim przypadku jest to głównie Kościół Katolicki. Z tego powodu kładzie ona ogromny nacisk na tzw. edukację młodzieży w szkołach oraz na katolicką rodzinę. Są to miejsca w których URODZONY BEZ BOGA, obnażony i chłonny umysł dziecka, zostaje uwarunkowywany. Nie ma lepszej więzi emocjonalnej dziecka niż z rodzicami, a w późniejszym wieku z grupą rówieśników. Uwarunkowani rodzice przygotowują grunt. Później idzie do szkoły w której podobni mu również uczęszczają na tzw. religię. Jeśli nie to dziecko czuje się jak odszczepieniec od grupy - a w tym wieku dzieci są bezlitosne dla "odmieńców". Odpowiednio tresowane dziecko dorasta i staje się uwarunkowanym rodzicem. CYKL ZACZYNA SIĘ OD POCZĄTKU
Odpowiedz
-1
@ olo
dnia 02.03.2013, 14:53 · Zgłoś
no wydaje mi sie że co nieco przesadził ten ojczulek ,bo niejeden profesor by sie wstydził poruszac temat okresow plodnych , nieplodnych , uplawow i lechtaczki ,powinien o tym wiedzieć ,ze kazdy młody człowiek na takim wykladzie się [...] a potem bedzie chcial wyprobowac czy to wszystko prawda i cel bedzie zupełnie odwrotny ale nie ma sie co dziwic gdy taka rozpusta na świecie idotknęla rownież kapłanów
Odpowiedz
4
@ będzie w Jaśle
dnia 02.03.2013, 14:06 · Zgłoś
ciekawe czy księża spowiadają się z [...] ?
Odpowiedz
0
@ ~Passat
dnia 02.03.2013, 21:07 · Zgłoś
Chciłeś(aś) zapytać czy [...] spowiadają się z uprawiania [...]? Sam jestem ciekawy czy dostają chociaż pokutę za te grzechy? Najczęściej przenoszą [...] na inna parafię...
Odpowiedz
4
@ Jaślanin
dnia 02.03.2013, 12:16 · Zgłoś
O. Ksawery tak trzymaj .Tacy jak Ty magą z powrotem młodzież zachęcić do chodzenia do kościoła.
Odpowiedz
0
@ pseudonim
dnia 02.03.2013, 01:34 · Zgłoś
o. Ksawery zagalopował się z tymi pieszczotami [...] i nie tylko.
Odpowiedz
-18
@ Gosia
dnia 01.03.2013, 21:30 · Zgłoś
To ma być temat rekolekcji wielkopostnych? Co to za [...]? Kapłani, opamiętajcie się.
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 02.03.2013, 18:13 · Zgłoś
[...] to [...]? A Ty kobieto skąd się urwałaś?
Odpowiedz
-6
@ Zygfryd
dnia 01.03.2013, 19:35 · Zgłoś
[...] kojarzy się tylko z - jednym...
Odpowiedz
3
@ XD
dnia 02.03.2013, 11:01 · Zgłoś
Z mnichem?
Odpowiedz
-1
@ Zygfryd
dnia 02.03.2013, 15:34 · Zgłoś
Dokładnie - ciekawe czy kiedyś potrząsał tym Mnichem
Odpowiedz
0
@ nie ma bata
dnia 01.03.2013, 16:58 · Zgłoś
Skoro Ojciec Ksawery Knotz żyje w celibacie to rozmowa z taka osobą o [...] to tak jakby rozmawiać z niewidomym o tym jak wygląda słońce... no chyba, że szanowny Ojciec Ksawery już co nie co testował 'poza systemem' ale to już inna para kaloszy.
Odpowiedz
17
@ do @nie ma bata
dnia 01.03.2013, 18:41 · Zgłoś
...lekarz nie musi chorować na każdą chorobę którą leczy...
Odpowiedz
1
@ masło4u
dnia 02.03.2013, 14:29 · Zgłoś
No ale z tego co mi wiadomo to praktyki lekarskie są obowiązkowe ?
Odpowiedz
14
@ ja
dnia 01.03.2013, 15:54 · Zgłoś
tak [...] jest piekny ale w malzenstwie,a nie przypadkowy, z byle kim albo jeszcze w gimnazjum ,wiec jak najbardziej popieram temat,
Odpowiedz
-2
@ Gibon
dnia 01.03.2013, 15:07 · Zgłoś
Skoro [...] - to obraźliwa treść - to ja dziękuję...
Odpowiedz
-8
@ stary
dnia 01.03.2013, 14:59 · Zgłoś
no to autorytet się znalazł,tak się na tym zna jak Macierewicz na wypadkach lotniczych,ale w tej części kraju znajdzie słuchaczy.
Odpowiedz
58
@ Ja
dnia 01.03.2013, 11:47 · Zgłoś
Nie jestem wielkim fanem księży ale jestem chrześcijaninem i cieszy mnie fakt ze są tacy duszpasterzy którzy potrafią ciekawie i z głową rozmawiać na różne tematy tabu. Śmieszy mnie to ze z jednej strony pseudoateisci narzekają ze Kościół został w średniowieczu i [...] to dla nich obcy temat a jak już pojawia się taki człowiek jak o. Ksawery to znowu twierdzą ze ksiądz to ostatnia osoba która może wspominać o tych tematach. Tak jak już pisałem wiele zachowań księży mi nie pasuje a niektóre budzą [...] ale parze obiektywnie i nie poddaje się modnemu teraz bezmyslnemu antyklerykalizmowi, którego zasadą jest mówić o księżach jak najgorzej tylko dlatego ze są księżmi.
Odpowiedz
13
@ wojkup
dnia 01.03.2013, 13:15 · Zgłoś
masz u mnie flache :D
Odpowiedz
-6
@ tik
dnia 01.03.2013, 18:39 · Zgłoś
to nie o to chodzi że są księżmi,ale w tym temacie to naprawdę mają wielkie doświadczenie coś wiem na ten temat,z niejednego pieca chleb jedli
Odpowiedz
2
@ ja
dnia 01.03.2013, 19:55 · Zgłoś
Owszem ale księża też są ludźmi więc dziwienie się temu, że popełniają przestępstwa jest co najmniej [...] i [...] średniowieczem,w którym to uważani byli za istoty boskie, sęk w tym że powinni być też traktowani jak zwykli ludzie czyli obiektywnie osądzani przez sądy i karani tak jak inni przestępcy (niestety Kościół kryje swoich najemników). Chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że nie można poddawać się stereotypom też w tej kwestii bo nie każdy ksiądz to [...], [...] i przestępca. Tak jak wszędzie na świecie tak i wśród księży znajdą się czarne owce jak i perełki. Szkoda tylko, że ludzie nie potrafią używać swoich mózgów i w większości istnieją dla nich wyłącznie dwa toki rozumowania: katolik ortodoks (czyt. moher) lub ateista antyklerykał (czyt. pseudoateista). Ludzie myślcie trochę! (czyt. używaj swojego mózgu a nie bądź racjonalistą rodem z gazety FiM lub faryzeuszem rodem z Biblii).
Odpowiedz
-10
@ xyz
dnia 01.03.2013, 11:22 · Zgłoś
To księża już nie mają o czym mówić, tylko o [...]? :)
Odpowiedz
2
@ TwTp
dnia 01.03.2013, 11:36 · Zgłoś
Byłes na spotkaniu ? To było zapytac na inny temat . Najprosciej nie pytac i mówić ze wszystko jest bee .
Odpowiedz
-26
@ on
dnia 01.03.2013, 11:21 · Zgłoś
herezjanin,skad on zna [...]???przeciez bog mu zabrania [...]!!!wszystko to jest takie glupie ze az plakac sie chce.co ci mezczyzni w spudnicach wyprawiaja
Odpowiedz
34
@ Żałosne
dnia 01.03.2013, 11:44 · Zgłoś
To nie Bóg zabronił kapłanom [...] i wprowadzil celibat tylko czlowiek, poczytaj troche to znajdziesz pare madrych odpowiedzi.
Odpowiedz
-1
@ ///
dnia 01.03.2013, 13:16 · Zgłoś
a co człowiek ma większą moc od BOGA,że sobie wprowadza zakazy i nakazy,które nie mają nic wspólnego z religią i przykazaniami
Odpowiedz
-1
@ A
dnia 01.03.2013, 16:45 · Zgłoś
Nie wiem czy ksiądz ;zna [...];ale wiem dlaczego tobie chce się płakać,poprostu ty jeszcze nigdy nie tego [znaczy się nie ptasiłeś]
Odpowiedz
2
@ Żałosne
dnia 01.03.2013, 17:30 · Zgłoś
Okazuje sie ,że człowiek nad człowiekiem tak a dokładniej nad jego słabościami. Poszukaj w google info dlaczego zostal celibat wprowadzony i w którym wieku dopiero to może coś załapiesz.
Odpowiedz
21
@ elf
dnia 01.03.2013, 11:16 · Zgłoś
"Myślimy, że to co jest chrześcijańskie jest od pasa w górę, a reszta jest zła," - myśleliśmy bo tak nauczali księża,
Odpowiedz
-6
@ TwTp
dnia 01.03.2013, 11:35 · Zgłoś
chyba zamiast do księzy chodziłes na wagary
Odpowiedz
14
@ zgadza się
dnia 01.03.2013, 13:10 · Zgłoś
kurcze za moich młodych lat, to było nie do pomyślenia,żeby tak księża głosili,a teraz co religia się zmieniła ha ha ha tylko kto nam wróci tą zmarnowaną młodość kiedy nas [...]sem straszono i piekłem,a dzisiaj już nie możemy i nas on nie rajcuje buhaha
Odpowiedz
33
@ będzie w Jaśle
dnia 01.03.2013, 11:06 · Zgłoś
[...] i intymność to osobista sprawa każdego człowieka a nie konfesjonału
Odpowiedz
-41
@ xxxxd
dnia 01.03.2013, 10:27 · Zgłoś
u niego [...] to codziennosc wiec wie xd
Odpowiedz
-19
@ owczarek niemiecki
dnia 01.03.2013, 10:26 · Zgłoś
hahahah,a skąd ksiądz może wiedzieć ze [...] jest taki "boski " ?
Odpowiedz
77
@ trelemorele
dnia 01.03.2013, 10:37 · Zgłoś
Bo zanim został księdzem był osobą świecką. I prawdziwym księdzem jest ten, który przeżył sporo w swoim życiu zanim został powołany. I taki ksiądz wie o czym przynajmniej mówi.
Odpowiedz
-34
@ ///
dnia 01.03.2013, 13:04 · Zgłoś
to chyba się mu tak ten [...] nie spodobał,skoro wybrał celibat i skoro taki boski to czemu wprowadzono celibat
Odpowiedz
44
@ d
dnia 01.03.2013, 13:44 · Zgłoś
a moze podobal ale wazniejsze bylo dla niego powolanie?? nie badz taki plytki
Odpowiedz
15
@ Gość
dnia 01.03.2013, 18:16 · Zgłoś
Jak sam prelegent wspomniał, oprócz [...] są jeszcze inne istotne wartości w życiu człowieka. Jednak hasło [...] przesłoniło Ci trzeźwe myślenie i umiejętność wsłuchania się w głębię przekazu.
Odpowiedz
3
@ [...]
dnia 02.03.2013, 14:05 · Zgłoś
żeby wiedzieć i mówić , należy praktykować na bieżąco. On to wie!
Odpowiedz
2
@ k
dnia 02.03.2013, 23:45 · Zgłoś
Polecam poszukać trochę informacji w historii kościoła katolickiego na temat celibatu itp. Śluby czystość składają zakonnicy.
Odpowiedz
2
@ rev
dnia 03.03.2013, 19:31 · Zgłoś
To zanim został osobą duchowną, to musiał wiele niewiast skrzywdzić, skoro mówisz ze wie o czym mówi
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.