Strona główna

Społeczność ZSM nr 3 kultywuje pamięć o Ignacym Łukasiewiczu

1
Napisany dnia: 04.06.2014, 20:53 , Tagi: Brak

Dni Patrona Szkoły to wydarzenie organizowane w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle każdego roku. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia, którego celem jest kultywowanie pamięci i wiedzy na temat życia i działalności Ignacego Łukasiewicza przeszła już do historii.

Konkurs wiedzy o Łukasiewiczu

W piątek 30 maja w ramach Święta Patrona Szkoły odbył się finał XI Międzywojewódzkiego Konkursu „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”. Organizatorem cyklicznego sprawdzianu znajomości dokonań i wydarzeń z życia twórcy przemysłu naftowego jest Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, a współorganizatorem Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Część zasadnicza imprezy została poprzedzona emisją filmu biograficznego o Ignacym Łukasiewiczu. Uczestnicy konkursu, uczniowie piętnastu szkół gimnazjalnych funkcjonujących na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego, rywalizowali w trzech kategoriach – dwóch indywidualnych (plastyczna i poetycka) oraz jednej zespołowej (test wiedzy z zakresu historii i chemii). Po zakończeniu części konkursowej wszyscy obejrzeli okolicznościowy montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów ZSM nr 3 w Jaśle.

fot. ze zbiorów ZSM nr 3

fot. ze zbiorów ZSM nr 3

Laureaci konkursu

W kategorii testu wiedzy historyczno-chemicznej pierwsze miejsce zdobył zespół z Gimnazjum nr 2 w Jaśle (Katarzyna Kosiek, Zuzanna Machowska, Angelika Mlicka), na drugiej pozycji uplasowała się drużyna z Gimnazjum w Brzostku (Dorota Juszkiewicz, Jaromir Hunia, Patryk Machaj), trzecia lokata przypadła Zespołowi Szkół w Odrzykoniu (Natalia Hedesz, Kinga Solecka, Weronika Wajda).

W kategorii plastycznej konkursowe jury pierwsze miejsce przyznało ex aequo Aleksandrze Niziołek (ZSP w Bączalu Dolnym) i Patrycji Zwolińskiej (Gimnazjum nr 2 w Jaśle), trzecią pozycję zajęła Sandra Palar (ZSPiG w Bieździedzy).

W kategorii poetyckiej zwyciężyła Klaudia Patlewicz (Gimnazjum nr 2 w Jaśle), drugie miejsce zajęła Weronika Ryba (Gimnazjum w Cieklinie), trzecie – Aleksandra Zwiercan (ZS w Odrzykoniu).

Dyplomy i nagrody książkowe laureaci odebrali z rąk dyrektor ZSM nr 3 w Jaśle Aleksandry Zajdel-Kijowskiej oraz prezesa SMJiRJ Wiesława Hapa.

fot. ze zbiorów ZSM nr 3

Przewodniczącymi komisji konkursowych w poszczególnych kategoriach byli: Janusz Wilczak z Exalo Drilling S.A. (test wiedzy historyczno-chemicznej), Alicja Romanow z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle (kategoria prac plastycznych) oraz Krystyna Ziemba z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle (kategoria poetycka).

Honorowy patronat nad konkursem sprawowali Burmistrz Miasta Jasła, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Małopolski Kurator Oświaty.

Mix nauki i zabawy

W poniedziałek 2 czerwca na terenie placówki również wiele się działo. Najpierw wszyscy uczniowie – zarówno „podstawówki”, jak i gimnazjum – obejrzeli film poświęcony patronowi szkół do których uczęszczają, Ignacemu Łukasiewiczowi. Dzieci z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 rywalizowały następnie w biegach przełajowych, konkursie plastycznym "Fantastyczny zwierzak" (klasy I – III), wzięły udział w turnieju piłki nożnej (klasy III – VI) oraz licznych zabawach, grach i konkursach. Z kolei młodzież z gimnazjum sprawdziła się w konkursie kulinarnym "Ziemniak w roli głównej", konkursach z języka angielskiego i języka niemieckiego, turniejach tenisa ziemnego, stołowego i  piłki siatkowej, zajęciach "Komputer na wesoło" jak również zabawach z harcerzami "Bo z harcerzami nie jest źle".

Dni Patrona Szkoły to czas, kiedy wszyscy wspólnie świętujemy. Każdy z uczniów, zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum, może zaprezentować swoje talenty i jednocześnie zdobywać wiedzę na temat życia i działalności naszego patrona, Ignacego Łukasiewicza. Oczywiście przy dobrej zabawie – powiedziała nam Aleksandra Zajdel-Kijowska, dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.

Zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjaliści z zainteresowaniem uczestniczyli też w warsztatach astronomicznych z zastosowaniem teleskopu oraz zwiedzili kilka wystaw i ekspozycji, m.in. w ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM. Zwieńczeniem bogatego programu Święta Szkoły był mecz piłki nożnej nauczyciele kontra uczniowie.

Jakub Hap

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ jasiu
dnia 05.06.2014, 10:39
Ocena
komentarza:
6
Tak,Ignacy Łukasiewicz to był wielki człowiek i Wielki Polak chociaż nie został świętym
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • „Musimy wzmacniać wzajemne relacje”

   

  Wczoraj, w Jaśle odbyły się obchody II Dnia Pamięci, poświęconego żydowskiej społeczności Jasła. Ich głównym punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Odsłonił ją Georges Feniger, potomek ocalonych z holokaustu.

 • Miasto zamierza zainwestować w oświetlenie

  Radni Rady Miejskiej Jasła zdecydowali o przystąpieniu do projektu modernizacji oświetlenia ulicznego. Projekt ma być realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki...

 • "Aktywni w Gminie Jasło"

   

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle w partnerstwie z INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zrealizował w okresie od 01.06.2017 r. do 31.01.2019 r.  projekt  „Aktywni w gminie Jasło” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 • Jaślanie świętują wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Ich uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do parku miejskiego gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.    

 • Piotr Śmietana zastępcą komendanta

  Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie wręczono nominacje na stanowisko kierownicze mł. bryg. Piotrowi Śmietanie na funkcję zastępcy komendanta powiatowego PSP w Jaśle.

 • Jasielski "Medyk" - ostatnie dni rekrutacji

   

  „Medyk” to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą kształcić się w perspektywicznych zawodach. Teraz w ofercie szkoły znajdziesz nowe interesujące kierunki. Wybierając „Medyk” inwestujesz w swoją przyszłość.

 • Jaślanie biorą sprawy w swoje ręce i sprzątają miasto

   

  Jaślanie chcą żyć w czystym i wolnym od śmieci mieście. Kilka dni temu dwóch mieszkańców Jasła z własnej inicjatywy posprzątało okolice wałów przy ul. Piotra Skargi. Wszystkie śmieci, starannie posegregowane trafiły do worków.

 • Tak wyglądała tragiczna jesień 1939 r.

   

  Eksplozje, serie z karabinów maszynowych i łuny ognia nad „łąkami hubalowymi” towarzyszyły widowisku historycznemu, które odbyło się wczoraj w ramach tegorocznej edycji Memoriału majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Tematem przewodnim tym razem były wydarzenia z jesieni 1939 r.     

 • IX Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. 17-18 sierpnia 2019.

 • Wakacje z tenisem – edycja sierpniowa

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105