Strona główna

Społeczność ZSM nr 3 kultywuje pamięć o Ignacym Łukasiewiczu

1
Napisany dnia: 04.06.2014, 20:53 , Tagi: Brak

Dni Patrona Szkoły to wydarzenie organizowane w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle każdego roku. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia, którego celem jest kultywowanie pamięci i wiedzy na temat życia i działalności Ignacego Łukasiewicza przeszła już do historii.

Konkurs wiedzy o Łukasiewiczu

W piątek 30 maja w ramach Święta Patrona Szkoły odbył się finał XI Międzywojewódzkiego Konkursu „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”. Organizatorem cyklicznego sprawdzianu znajomości dokonań i wydarzeń z życia twórcy przemysłu naftowego jest Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, a współorganizatorem Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Część zasadnicza imprezy została poprzedzona emisją filmu biograficznego o Ignacym Łukasiewiczu. Uczestnicy konkursu, uczniowie piętnastu szkół gimnazjalnych funkcjonujących na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego, rywalizowali w trzech kategoriach – dwóch indywidualnych (plastyczna i poetycka) oraz jednej zespołowej (test wiedzy z zakresu historii i chemii). Po zakończeniu części konkursowej wszyscy obejrzeli okolicznościowy montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów ZSM nr 3 w Jaśle.

fot. ze zbiorów ZSM nr 3

fot. ze zbiorów ZSM nr 3

Laureaci konkursu

W kategorii testu wiedzy historyczno-chemicznej pierwsze miejsce zdobył zespół z Gimnazjum nr 2 w Jaśle (Katarzyna Kosiek, Zuzanna Machowska, Angelika Mlicka), na drugiej pozycji uplasowała się drużyna z Gimnazjum w Brzostku (Dorota Juszkiewicz, Jaromir Hunia, Patryk Machaj), trzecia lokata przypadła Zespołowi Szkół w Odrzykoniu (Natalia Hedesz, Kinga Solecka, Weronika Wajda).

W kategorii plastycznej konkursowe jury pierwsze miejsce przyznało ex aequo Aleksandrze Niziołek (ZSP w Bączalu Dolnym) i Patrycji Zwolińskiej (Gimnazjum nr 2 w Jaśle), trzecią pozycję zajęła Sandra Palar (ZSPiG w Bieździedzy).

W kategorii poetyckiej zwyciężyła Klaudia Patlewicz (Gimnazjum nr 2 w Jaśle), drugie miejsce zajęła Weronika Ryba (Gimnazjum w Cieklinie), trzecie – Aleksandra Zwiercan (ZS w Odrzykoniu).

Dyplomy i nagrody książkowe laureaci odebrali z rąk dyrektor ZSM nr 3 w Jaśle Aleksandry Zajdel-Kijowskiej oraz prezesa SMJiRJ Wiesława Hapa.

fot. ze zbiorów ZSM nr 3

Przewodniczącymi komisji konkursowych w poszczególnych kategoriach byli: Janusz Wilczak z Exalo Drilling S.A. (test wiedzy historyczno-chemicznej), Alicja Romanow z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle (kategoria prac plastycznych) oraz Krystyna Ziemba z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle (kategoria poetycka).

Honorowy patronat nad konkursem sprawowali Burmistrz Miasta Jasła, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Małopolski Kurator Oświaty.

Mix nauki i zabawy

W poniedziałek 2 czerwca na terenie placówki również wiele się działo. Najpierw wszyscy uczniowie – zarówno „podstawówki”, jak i gimnazjum – obejrzeli film poświęcony patronowi szkół do których uczęszczają, Ignacemu Łukasiewiczowi. Dzieci z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 rywalizowały następnie w biegach przełajowych, konkursie plastycznym "Fantastyczny zwierzak" (klasy I – III), wzięły udział w turnieju piłki nożnej (klasy III – VI) oraz licznych zabawach, grach i konkursach. Z kolei młodzież z gimnazjum sprawdziła się w konkursie kulinarnym "Ziemniak w roli głównej", konkursach z języka angielskiego i języka niemieckiego, turniejach tenisa ziemnego, stołowego i  piłki siatkowej, zajęciach "Komputer na wesoło" jak również zabawach z harcerzami "Bo z harcerzami nie jest źle".

Dni Patrona Szkoły to czas, kiedy wszyscy wspólnie świętujemy. Każdy z uczniów, zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum, może zaprezentować swoje talenty i jednocześnie zdobywać wiedzę na temat życia i działalności naszego patrona, Ignacego Łukasiewicza. Oczywiście przy dobrej zabawie – powiedziała nam Aleksandra Zajdel-Kijowska, dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.

Zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjaliści z zainteresowaniem uczestniczyli też w warsztatach astronomicznych z zastosowaniem teleskopu oraz zwiedzili kilka wystaw i ekspozycji, m.in. w ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM. Zwieńczeniem bogatego programu Święta Szkoły był mecz piłki nożnej nauczyciele kontra uczniowie.

Jakub Hap

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ jasiu
dnia 05.06.2014, 10:39
Ocena
komentarza:
6
Tak,Ignacy Łukasiewicz to był wielki człowiek i Wielki Polak chociaż nie został świętym
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Sięgnij po zdrowie z Naszym Bio

   

  Zdrowie ma dla Polaków coraz większe znaczenie. Coraz częściej dbamy o to, co jemy poszukując produktów ekologicznych. Teraz są one dostępne na wyciągnięcie ręki. Od niedawna w Jaśle można kupić je w sklepie prowadzonym przez ekologiczne gospodarstwo rolne w Dębowcu.

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Wygraj bilety na Wesołe Miasteczko w VIVO!

   

  Do VIVO! Krosno już w najbliższy piątek zawita Wesołe Miasteczko. Spraw frajdę swojej rodzinie biorąc udział w naszym konkursie. Do wygrania jest 5 podwójnych biletów na dowolne atrakcje.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • FOOD FESTIWAL after week w Jaśle!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105