Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Społeczność ZSM nr 3 kultywuje pamięć o Ignacym Łukasiewiczu

1

Dni Patrona Szkoły to wydarzenie organizowane w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle każdego roku. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia, którego celem jest kultywowanie pamięci i wiedzy na temat życia i działalności Ignacego Łukasiewicza przeszła już do historii.

Konkurs wiedzy o Łukasiewiczu

W piątek 30 maja w ramach Święta Patrona Szkoły odbył się finał XI Międzywojewódzkiego Konkursu „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”. Organizatorem cyklicznego sprawdzianu znajomości dokonań i wydarzeń z życia twórcy przemysłu naftowego jest Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, a współorganizatorem Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Część zasadnicza imprezy została poprzedzona emisją filmu biograficznego o Ignacym Łukasiewiczu. Uczestnicy konkursu, uczniowie piętnastu szkół gimnazjalnych funkcjonujących na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego, rywalizowali w trzech kategoriach – dwóch indywidualnych (plastyczna i poetycka) oraz jednej zespołowej (test wiedzy z zakresu historii i chemii). Po zakończeniu części konkursowej wszyscy obejrzeli okolicznościowy montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów ZSM nr 3 w Jaśle.

fot. ze zbiorów ZSM nr 3

fot. ze zbiorów ZSM nr 3

Laureaci konkursu

W kategorii testu wiedzy historyczno-chemicznej pierwsze miejsce zdobył zespół z Gimnazjum nr 2 w Jaśle (Katarzyna Kosiek, Zuzanna Machowska, Angelika Mlicka), na drugiej pozycji uplasowała się drużyna z Gimnazjum w Brzostku (Dorota Juszkiewicz, Jaromir Hunia, Patryk Machaj), trzecia lokata przypadła Zespołowi Szkół w Odrzykoniu (Natalia Hedesz, Kinga Solecka, Weronika Wajda).

W kategorii plastycznej konkursowe jury pierwsze miejsce przyznało ex aequo Aleksandrze Niziołek (ZSP w Bączalu Dolnym) i Patrycji Zwolińskiej (Gimnazjum nr 2 w Jaśle), trzecią pozycję zajęła Sandra Palar (ZSPiG w Bieździedzy).

W kategorii poetyckiej zwyciężyła Klaudia Patlewicz (Gimnazjum nr 2 w Jaśle), drugie miejsce zajęła Weronika Ryba (Gimnazjum w Cieklinie), trzecie – Aleksandra Zwiercan (ZS w Odrzykoniu).

Dyplomy i nagrody książkowe laureaci odebrali z rąk dyrektor ZSM nr 3 w Jaśle Aleksandry Zajdel-Kijowskiej oraz prezesa SMJiRJ Wiesława Hapa.

fot. ze zbiorów ZSM nr 3

Przewodniczącymi komisji konkursowych w poszczególnych kategoriach byli: Janusz Wilczak z Exalo Drilling S.A. (test wiedzy historyczno-chemicznej), Alicja Romanow z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle (kategoria prac plastycznych) oraz Krystyna Ziemba z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle (kategoria poetycka).

Honorowy patronat nad konkursem sprawowali Burmistrz Miasta Jasła, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Małopolski Kurator Oświaty.

Mix nauki i zabawy

W poniedziałek 2 czerwca na terenie placówki również wiele się działo. Najpierw wszyscy uczniowie – zarówno „podstawówki”, jak i gimnazjum – obejrzeli film poświęcony patronowi szkół do których uczęszczają, Ignacemu Łukasiewiczowi. Dzieci z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 rywalizowały następnie w biegach przełajowych, konkursie plastycznym "Fantastyczny zwierzak" (klasy I – III), wzięły udział w turnieju piłki nożnej (klasy III – VI) oraz licznych zabawach, grach i konkursach. Z kolei młodzież z gimnazjum sprawdziła się w konkursie kulinarnym "Ziemniak w roli głównej", konkursach z języka angielskiego i języka niemieckiego, turniejach tenisa ziemnego, stołowego i  piłki siatkowej, zajęciach "Komputer na wesoło" jak również zabawach z harcerzami "Bo z harcerzami nie jest źle".

Dni Patrona Szkoły to czas, kiedy wszyscy wspólnie świętujemy. Każdy z uczniów, zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum, może zaprezentować swoje talenty i jednocześnie zdobywać wiedzę na temat życia i działalności naszego patrona, Ignacego Łukasiewicza. Oczywiście przy dobrej zabawie – powiedziała nam Aleksandra Zajdel-Kijowska, dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.

Zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjaliści z zainteresowaniem uczestniczyli też w warsztatach astronomicznych z zastosowaniem teleskopu oraz zwiedzili kilka wystaw i ekspozycji, m.in. w ramach projektu Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM. Zwieńczeniem bogatego programu Święta Szkoły był mecz piłki nożnej nauczyciele kontra uczniowie.

Jakub Hap

Napisany dnia: 04.06.2014, 20:53
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ jasiu
dnia 05.06.2014, 10:39
Ocena
komentarza:
6
Tak,Ignacy Łukasiewicz to był wielki człowiek i Wielki Polak chociaż nie został świętym
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • W Pielgrzymce oddano do użytku nowe mosty

   

  Na drodze wojewódzkiej 993 w Pielgrzymce oddano do użytku dwa mosty na tamtejszych potokach. Wartość inwestycji przekracza kwotę 6 mln zł. Budowa i przebudowa mostów w zamyśle inwestorów stanowić ma jeden z elementów modernizacji ciągu komunikacyjnego łączącego województwo podkarpackie z małopolskim.

 • Fascynujący sposób na przekraczanie granic wyobraźni

   

  Gry fabularne są wielką pasją Jakuba Węgrzynowicza. Już niebawem na rynku pojawi się pierwszy tytuł jego autorstwa. Jaślanin ma nadzieję, że w dobie renesansu gier RPG sięgać będzie po nie coraz więcej osób.

 • Jasielski szpital ma nowy ambulans

   

  Jasielski szpital ma nową kartkę. Trafiła ona do jasielskiej lecznicy w ramach rządowego programu wymiany ambulansów. Jego zakup w znacznej mierze sfinansowany został ze środków Skarbu Państwa. Wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny służyć będzie ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców powiatu jasielskiego.

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Budowa mostu na Gądkach coraz bliżej. Miasto wybrało wykonawcę.

   

  Rozstrzygnięto przetarg na budowę mostu na osiedlu Gądki. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma REMOST Sp. z o.o. z Dębicy. Wartość inwestycji przekracza kwotę 8 mln zł.

 • Powiat podejmie się budowy prawoskrętu

  Radni powiatowi popierają inwestycję związaną z przebudową ul. Kasprowicza i wiążącą się z tym budową prawoskrętu między drogami wojewódzką nr 992 a krajową nr 28. Na wczorajszej sesji wyrazili zgodę na przeznaczenie 50 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowej w 2020 r.

 • Nowy klip Mateusza Mijala już we wtorek!

  "W Zakopanem Cię poznałem" to najnowsza piosenka Mateusza Mijala, którą będziemy mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć już w najbliższą sobotę po godzinie 19. w Radiu Wawa. Klip do utworu pojawi się we wtorek...

 • "OSP by chciała nowe auto"

  Strażacy ochotnicy z Myscowej znaleźli się w patowej sytuacji. Ich jedyny, a zarazem najstarszy w gminie Krempna samochód ratowniczo-gaśniczy jest niezdatny do wyjazdów. Swój dotychczasowy wóz chcą im przekazać strażacy z województwa warmińsko-mazurskiego. Aby samochód mógł trafić do Myscowej potrzebne jest 6 tys. zł.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Powinniśmy starzeć się w zdrowiu

   

  Polskie społeczeństwo starzeje się. Żyjemy coraz dłużej. Jakie jednak mamy szanse na to, aby u schyłku życia cieszyć się dobrym zdrowiem? Na to i wiele innych kluczowych z punktu widzenia pacjentów w podeszłym wieku pytań starano się odpowiedzieć podczas zorganizowanej w Jaśle konferencji medycznej „Interdyscyplinarne aspekty geriatrii”.

 • Nie pozwól, aby mróz Cię zaskoczył

 • Rozpoczynają się prace remontowe na chirurgii

  W jasielskim szpitalu rusza przebudowa męskiej części oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej. Prace mają zakończyć się wiosną przyszłego roku...

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105