Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Sport przyszłością miasta - wywiad z Dyrektorem MOSiR Panem Andrzejem Piękosiem

10

Przedstawiamy Państwu wywiad z Panem Andrzejem Piękosiem dyrektorem MOSiRw Jaśle. Pan Dyrektor opowiada m.in. o planach rozbudowy hali jak również o imprezach organizowanych przez MOSiR. Prezentujemy również projekt nowej hali sportowej.


Jak na chwilę obecną wygląda oferta MOSiR Jasło?

Oferta MOSiR-u Jasło skierowana jest zarówno do osób indywidualnych jak też do klubów i do grup zorganizowanych, które przyjeżdżają do Jasła. Jeśli chodzi o działalność związaną z typowym udostępnianiem obiektów dysponujemy w tej chwili następującą bazą: krytą pływalnią – nowym obiektem oddanym w 2002 r., basenem wraz z całym zapleczem, halą sportową, halą aerobic, kortami tenisowymi, sztucznym lodowiskiem i stadionem. Z tych obiektów ludzie korzystają odpłatnie wg cennika. Jeżeli chodzi o ceny jesteśmy konkurencyjni do ośrodków, które działają w bezpośredniej bliskości z nami czyli: Gorlice, Krosno czy Sanok. Na pewno ceny za takie usługi w dużych miastach są dużo wyższe.

Kto jest odbiorcą tych usług?

Są to w głównej mierze mieszkańcy Jasła i najbliższych miejscowości korzystający  z krytej pływalni, która jest jednym z nowocześniejszych obiektów na Podkarpaciu, jak również są to osoby przyjeżdżające  z dalszych okolic.

Czy są to grupy zorganizowane?

Tak, ale oprócz nich przede wszystkim korzystają osoby indywidualne. Nasz obiekt tym różni  się od innych obiektów, że jest obiektem otwartym tzn. w zasadzie nie ma takiej sytuacji, że jest on niedostępny dla kogoś kto przyjdzie z ulicy. Dosłownie parę godzin w miesiącu, kiedy są jakieś większe zawody, chętni nie mogą korzystać ze wszystkich urządzeń. Każdy korzysta z obiektu do woli, a następnie płaci za czas jaki przebywał na poszczególnych strefach płacowych.

Czy jest planowana przebudowa i rozbudowa obiektów MOSiR?

W tej chwili jest plan przebudowy i rozbudowy ośrodka. W pierwszym etapie będzie to przebudowa hali sportowej, lodowiska oraz połączenie ich w jeden kompleks mieszczący również część hotelową, restaurację, salkę squash’a, salkę judo, salką aerobiku, ścianką wspinaczkową i  docelowo w drugim etapie   kryty kort. Nowa hala widowiskowo-sportowa będzie posiadała widownię na 1240 miejsc. Będzie dawała możliwość organizacji meczy na poziomie pierwszej Ligi, we wszystkich dyscyplinach halowych – począwszy od siatkówki, przez koszykówkę, piłkę ręczną. Na hali tej będzie można organizować koncerty i występy, wówczas będzie powiększona do 1500 osób. Kryte lodowisko spełniało będzie wymogi umożliwiające uprawianie łyżwiarstwa figurowego i hokeja. Hala lodowa wyposażona będzie w trybuny dla 800 osób. W obiekcie tym możliwe będzie również przeprowadzenie imprez targowych i wystawienniczych. W drugim etapie rozbudowy MOSiR-u zmodernizowany zostanie odkryty basen wraz z  całym zapleczem. W dalszych etapach zagospodarowane zostaną tereny znajdujące się w kierunku północnym za krytą pływalnią. Na czas modernizacji obiektów MOSIR zawodnicy będą mogli korzystać z innych obiektów sportowych na terenie Jasła.

Kolejnym etapem jest zagospodarowanie terenów znajdujących się w kierunku północnym za krytą pływalnią. Znajdą się tam między innymi: duży hotel z salą kongresową. Za hotelem będzie wielofunkcyjny stadion lekkoatletyczny przystosowany również do piłki nożnej, z widownią dla 4000 osób . Oprócz tego dwa boiska treningowe, a dalej park z amfiteatrem przeznaczonym do organizacji imprez festynowych. Po drugiej stronie rzeki na terenie Gądek: ścieżki spacerowe, pole namiotowe, ośrodek jeździecki. W planach mamy równie modernizację odkrytego basenu.

Zostały także podjęte pewne kroki zmierzające do wybudowania na terenie naszego powiatu ośrodka zimowego w pełni spełniającego oczekiwania miłośników białego szaleństwa – planuje się budowę stacji narciarskiej na terenie miejscowości Brzezowa i Mrukowa.

Ta inwestycja może zmienić obraz naszej bazy turystycznej, a zarazem wzmożyć ruch turystyczny. Już dzisiaj warto tez  pomyśleć o tym, aby budowany zbiornik Krempna-Myscowa stal się terenem odpowiednio przystosowanym do sportów wodnych i powstał tam ośrodek sportowy z prawdziwego zdarzenia. Dzięki tym działaniom możliwe będzie przyciągnięcie do Jasła i powiatu jasielskiego większej liczby turystów z całego kraju jak i z zagranicy.

W jakim terminie to będzie realizowane?

Termin realizacji nie jest do końca sprecyzowany dlatego, że jesteśmy na początkowym etapie wykonywania całej dokumentacji, co potrwa do końca tego roku, kiedy to uzyskamy odpowiednie materiały niezbędne do otrzymania pozwolenia na budowę i złożymy wnioski o środki pomocowe z funduszy unijnych. Bez odpowiedniej oferty, a zarazem bazy sportowo – rekreacyjnej czy kulturalnej rozwój województwa jest niemożliwy. Ja naszego ośrodka nigdy nie widziałem tylko jako ośrodka dla mieszkańców miasta Jasła. Jesteśmy stolicą powiatu,  jest to obiekt na którym odbywają się imprezy powiatowe, międzywojewódzkie i ogólnopolskie, więc niezbędna jest jego modernizacja.

Kto będzie wykonawcą inwestycji?

Ta kwestia rozstrzygnie się w drodze przetargu.

Czy MOSiR na okres wakacji przygotował specjalną ofertę dla dzieci imłodzieży szkolnej?


Podejmujemy działania związane z organizowaniem szeregu imprez sportowo – rekreacyjnych, masowych adresowanych szczególnie do młodzieży. W okresie wakacyjnym udało nam się zorganizować trzy dni w tygodniu kiedy to na kortach prowadzimy nieodpłatnie lekcje nauki gry w tenisa w cenie wykupienia zwykłego wejścia na kort. Były już turnieje piłki nożnej  drużyn podwórkowych „Żegnaj szkoło, witaj lato”, były również zawody pływackie na krytej pływalni na początku wakacji. Jesteśmy też po dość ciekawej imprezie jaką był ósmy wyścig o puchar Jasła w kolarstwie górskim w ramach edycji pucharu Smoka. Jesteśmy po zawodach w Thriatlonie, odbył się również turniej wakacyjny siatkówki plażowej. Pod koniec wakacji planujemy również szereg imprez. W sierpniu będzie zorganizowany festyn sportowy na basenie otwartym połączony z szeregiem atrakcji: turniejami w siatkówce plażowej, w plażowej piłce nożnej, zawodami pływackimi, pokazami ratownictwa i wyborami Miss Lata Jasło 2006. Pod koniec wakacji 26, 27 sierpnia organizujemy kolejną imprezę jaką jest rajd rowerowy w Beskidzie Niskim. Impreza ta cieszy się dużym zainteresowaniem i jest to przykład na to, że nie ograniczamy się tylko i wyłącznie do naszych obiektów lecz również organizujemy sporo imprez w terenie.

Jak działa Uczniowski Klub Sportowy?


UKS powstał w 1999 r. z inicjatywy trenerów i dyrekcji ośrodka, z sekcji które działały przy MOSiR. Kilka lat temu było to około 120 zawodników, dzisiaj jest ich ponad 350. W chwili obecnej mamy takie sekcje jak: sekcję piłki nożnej z ośmioma grupami szkoleniowymi, sekcje piłki siatkowej: trzy grupy szkoleniowe dziewcząt oraz trzy grupy szkoleniowe chłopców, sekcja judo z dwoma grupami szkoleniowymi i tenis ziemny z jedną grupą szkoleniową. Możemy się pochwalić tym, że przez okres wielu lat udało nam się zdobyć kilka tytułów na mistrzostwach Polski. Mamy kilku wychowanków, korzy są w kadrze polskiej i uprawiają judo i  piłkę nożną. Okazuje się, że w Polsce nie brakuje zdolnej młodzieży trzeba im tylko stworzyć przyzwoite warunki i. Jesteśmy jednym z większych klubów na terenie województwa podkarpackiego, który ma tak dużą liczbę zawodników i tak duże osiągnięcia. Najważniejszym celem Klubu jest stworzenie alternatywy zdrowego spędzania wolnego czasu.

Jaki jest budżet MOSiR?

Ośrodek jest zakładem budżetowym gminy miasto Jasło z budżetu miasta Jasła na jego działalność przyznawana jest dotacja, która stanowi 47% kosztów działalności ośrodka i stąd potrzeba zabiegania o to, aby nasze obiekty nie stały puste tylko żeby się na nich coś działo. Średnio z naszych obiektów korzysta 500 osób dziennie warto więc w nie inwestować. Wiadomo, że ośrodek jest zakładem budżetowym i cały program inwestycyjny jest ściśle związany z tym co planuje Rada Miasta  w zakresie bazy sportowej.

 Czy funkcjonowanie basenu jest opłacalne?

      Jeżeli chodzi o porównanie z innymi basenami możemy pochwalić się tym, że pomimo dotacji ok. 25 % do ogólnych kosztów jesteśmy  w stanie się utrzymać i jest to jeden z lepszych wyników w regionie.

Czy MOSiR korzysta ze środków Ministerstwa Sportu na prowadzenie imprez sportowych?
Oczywiście zabiegamy o takie środki, natomiast jeżeli chodzi o ich otrzymywanie – są pewne trudności. Te środki wpływają w bardzo małych ilościach głównie finansowane są zawody wyższego szczebla naszych sekcji działających w ramach UKS-u. W przeszłości udało nam się zrealizować kilka takich projektów, czy to ze środków unijnych, czy to środków  z Ministerstwa Sportu.

Która z imprez organizowanych przez MOSiR jest imprezą szlagierową?

Młodzieżowy Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej i Piłki Nożnej organizowany zwyczajowo w czerwcu. Impreza taka charakteryzuje się tym, ze mamy szereg drużyn przyjezdnych z zagranicy np z Włoch, Niemiec, Czech, Słowacji. Pomimo, iż jest to turniej towarzyski uważam, że jest to największa z tego typu imprez organizowanych na obszarze województwa. Dzięki organizowaniu takich imprez nasze jasielskie drużyny są zapraszane na turnieje do krajów z których przyjeżdżają uczestnicy. Impreza trwa 3 dni, gościmy wtedy około 300 zawodników i zawodniczek. Jest to doskonała promocja naszego miasta za granicą.

Kolejne znaczące imprezy to: Puchar Jasła w Kolarstwie Górskim, a także Zawody w Triatlonie. Dość nietypową imprezą ze względu na czas  i miejsce organizacji jest Walentynkowy Bieg Uliczny. Trasa liczy blisko 6 km. W bieżącym roku mieliśmy ponad 120 zawodników, którzy zmierzyli się z trudnymi warunkami pogodowymi podczas biegu.

Dużym uznaniem cieszą się także imprezy pływackie organizowane na naszych obiektach.

 Najbliższa impreza…?

   Wakacyjny festyn z okazji pożegnania lata. Termin uzależniamy od sprzyjających warunków pogodowych, gdyż zależy nam na jak najwyższej frekwencji. Kolejną imprezą będzie Turniej Drużyn Podwórkowych „Żegnaj lato, witaj szkoło” , a następnie wspomniany wcześniej rajd rowerowy. Na wszystkie imprezy przez nas organizowane wstęp jest nieodpłatny. Zawodnicy uiszczają ewentualnie symboliczne opłaty pozwalające na sfinansowanie im posiłków i ubezpieczenia ich od nieszczęśliwych wypadków

Czy ośrodki sportu w Krośnie, Gorlicach, Sanoku i Jaśle konkurują ze sobą czy też może się wspierają?

Raczej próbujemy ze sobą współpracować i wymieniać doświadczenia. Ewentualne współzawodnictwo może polegać tylko i wyłącznie na podnoszeniu własnej konkurencyjności i atrakcyjności.

 

PROJEKT HALI SPORTOWEJ MOSiR JASŁO: 

 


 

 


Napisany dnia: 15.08.2006, 09:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Ferr
dnia 14.08.2006, 21:05
Ocena
komentarza:
0
1) Brzezowa oraz Mrukowa nie były i nie są gminami.
2) Co wg redaktorów łączy Jasło z 'Quo Vadis' Sienkiewicza? Ligia :-)
3) Nie chciałbym być złym prorokiem, ale budowa tego wszystkiego na podmokłym terenie, zwłaszcza w obliczu obecnych problemów z pękaniem krytego basenu, wydaje mi się nieprzemyślana.
@ Madzia
dnia 14.08.2006, 22:08
Ocena
komentarza:
0
nigdy nie były??...powiadasz
@ jasnowidz
dnia 15.08.2006, 00:47
Ocena
komentarza:
0
jak wybudoja to za 15 lat to ide na ksiedza:lol:
@ rodzic
dnia 15.08.2006, 10:40
Ocena
komentarza:
1
inwestujmy w najmłodszych! sport, kluby, zawody dla nich, są przyszłością Naszego Jasilelskiego MOSIRU !!!!
@ Ferr
dnia 15.08.2006, 11:17
Ocena
komentarza:
0
-> Magda: Nie były i redaktor powinien był o tym wiedzieć.
@ ktos
dnia 16.08.2006, 10:10
Ocena
komentarza:
0
Pani Redaktor Magdaleno...I po co Wam legitymacje prasowe,skoro przed zrobieniem wywiadu nie potraficie rzetelnie sprawdzić informacji... i ich zebrać.:lol:
@ BLADE
dnia 08.10.2007, 21:45
Ocena
komentarza:
0
A gdzie sala Akrobatyczna ????????!!!!!!!!:upset::confused:
@ buahaha
dnia 15.11.2009, 08:59
Ocena
komentarza:
0
1 kryty kort to trochę mało przynajmniej 2-3 korty.
nigdzie w pobliżu nie ma krytych kortów wiec ludzie będą się zjeżdżac z pobliskich miast.
najbliżej kryte korty w tarnowie ;[
@ buahaha
dnia 15.11.2009, 09:05
Ocena
komentarza:
0
najlepiej by było gdybyście zrobili nawierzchnię 'decoturf'
;p
@ jaslanin
dnia 30.12.2010, 14:29
Ocena
komentarza:
0
heh i ten artykul z 2006 a na mosirze wiele sie nie zniemilo
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Grzechem nie sprawdzić świata zza dużych szyb. Blisko. Bliżej. Pod Maglem.

   

  Niewiele wysiłku trzeba włożyć, żeby znaleźć domek, który zachwyca swym położeniem. Można nie wychodzić z zachwytu, że po pierwsze blisko, po drugie z ceną, na którą Was stać.

 • Zderzenie trzech pojazdów w Zarzeczu. Jedna osoba została poszkodowana

   

  Dzisiaj około godziny 11. w Zarzeczu na drodze wojewódzkiej nr 992 doszło do zderzenia z udziałem trzech pojazdów. W zdarzeniu ucierpiała jedna osoba. Droga jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

 • Bezinwazyjny lifting twarzy bez igieł, skalpela czy botoksu? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak…

   

  Tak, to możliwe! A wszystko dzięki japońskiej technice masażu twarzy Kobido, która zyskuje coraz większą popularność wśród osób poszukujących naturalnych metod poprawy wyglądu skóry bez konieczności poddawania się zabiegom medycyny estetycznej. 

 • W czasie niemieckiej okupacji ryzykowali życie ratując Żydów. W Jaśle upamiętniono ich pełną poświęcenia postawę

   

  Polityka zagraniczna hitlerowskich Niemiec w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku odcisnęła tragiczne piętno na historii wielu narodów zamieszkujących Europę. Nazistowski plan bezwzględnej eksterminacji poszczególnych grup etnicznych w sposób szczególny dotknął europejskich Żydów,

 • Oferta Edukacyjna Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle to bezpieczne miejsce stworzone specjalnie dla dzieci, w którym mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności w komfortowych warunkach!

 • Trwa proces jasielskiego przedsiębiorcy oskarżonego o niewłaściwe postepowanie z odpadami. Biegły z Krakowa nie dopatrzył się szkody w środowisku&l

  Prokurator wnioskował o przesłuchanie biegłego z Krakowa, który wydał opinie główną i uzupełniającą w sprawie zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz wód podziemnych na działce w Zimnej Wodzie, na której w ubiegłym roku były składowane i zakopywane odpady. Zdaniem oskarżyciela publicznego biegły pominął istotne dla sprawy kwestie, w szczególności nie udzielił odpowiedzi, czy doszłoby do obniżenia jakości wody, gdyby do tych prac naprawczych podjętych przez oskarżonego Grzegorza S. nie doszło.

 • Policja na tropie podpalaczy

  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców podpaleń. Pożary wiat śmietnikowych przy ul. Lenartowicza oraz Chopina, a także w podcieniu bloku przy ul. Jagiełły w Jaśle miały miejsce w krótkich odstępach czasu...

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • Dwa różne spojrzenia na rewitalizację parku w Skołyszynie

  Gmina Skołyszyn otrzymała 7,7 mln zł dofinansowania na rewitalizację parku podworskiego w Skołyszynie. Niedawno rozpoczęta wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod dalsze prace inwestycyjne została wstrzymana. Sprawie przygląda się jasielska policja i RDOŚ...

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Podpisano umowę na budowę drogi 5KDZ

   

  Miasto Jasło konsekwentnie inwestuje środki finansowe w rozwój infrastruktury drogowej na obszarze warzyckiej strefy inwestycyjnej. Kolejnym etapem realizacji tak nakreślonego celu jest budowa drogi 5KDZ. Po wielomiesięcznych perturbacjach związanych z rozstrzygnięciem przetargu na realizację tego zadania, w poniedziałek (20 marca br.) przedstawiciele jasielskich władz samorządowych oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle, wreszcie parafowali stosowną umowę.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657