Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Sportowcy za kratami – Rafał Wilk i Łukasz Gogosz odwiedzili Zakład Karny w Jaśle

22

Zawsze jest szansa na rozpoczęcie życia od nowa – między innymi te słowa skierował do więźniów Zakładu Karnego w Jaśle w sobotę 18 stycznia były żużlowiec, obecnie reprezentant Polski w handbike’u i dwukrotny mistrz paraolimpijski oraz mistrz świata w tej dyscyplinie Rafał Wilk. Podczas spotkania towarzyszył mu Łukasz Gogosz, pochodzący z naszego miasta czterokrotny mistrz kraju w rugby na wózkach, obecnie również trenujący handbike.

Sportowcy gościli w placówce w związku z realizowanym przez nią programem z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji „Odrzuć uprzedzenia”. Każdy z nich opowiedział o swoim życiu, karierze sportowej oraz przeciwnościach, które udało się przezwyciężyć. Obaj w przeszłości ulegli poważnym wypadkom które spowodowały, iż musieli na nowo adaptować się do otaczającej rzeczywistości. Karierę żużlową Rafała Wilka, kiedyś zawodnika m.in. Stali Rzeszów i KSŻ Krosno przerwała kraksa, jakiej uległ podczas meczu żużlowego w maju 2006 roku – na jej skutek stracił władzę w nogach. Sportowy duch walki się w nim jednak nie wypalił i Rafał powrócił do czynnego uprawiania sportu – najpierw narciarstwa zjazdowego na nartach jednośladowych mono ski, a ostatecznie kolarstwa z wykorzystaniem roweru z napędem ręcznym, tzw. handbike’a. Sukcesy przyszły bardzo szybko – dwa złote medale na paraolimpiadzie w 2012 roku w Londynie i podwójny tytuł mistrza świata w parakolarstwie zdobyty przed rokiem w kanadyjskim Baie-Comeau dowodzą, że jeśli człowiek bardzo czegoś pragnie i w pracę zmierzającą do osiągnięcia wyznaczonego sobie celu wkłada całe serce to mało jest barier, których nie mógłby przełamać. Osiągnięcia Łukasza Gogosza – jaślanina, który w rezultacie urazu złamania kręgosłupa, jakiego przed kilkunastu laty doznał po nieudanym skoku do wody również nie rozstaje się z wózkiem w pełni takie założenie potwierdzają. Zawodnik ten na co dzień trenuje w rzeszowskim klubie rugby na wózkach Flying Wings, z którym już czterokrotnie sięgał po tytuł mistrza polski, od lat jest również podporą reprezentacji narodowej w tej dyscyplinie – wraz z nią wywalczył m.in. historyczny awans do mistrzostw świata w kanadyjskim Vancouver. Z Rafałem Wilkiem łączy go nie tylko dobra znajomość, handbike – który obaj trenują – ale przede wszystkim wiara w siebie i zdolność do pokonywania własnych słabości.

Spotkanie sportowców z więźniami osadzonymi w Zakładzie Karnym w Jaśle miało szczególny charakter oraz cel, gdyż historie jednego i drugiego stanowią znakomity dowód na to, iż każdą losową przeszkodę można przezwyciężyć i czerpać z życia pełną parą. Rafał i Łukasz są pełni poczucia humoru, mają dystans do świata, nie traktują wózka inwalidzkiego jako czegoś, co doskwiera im w codzienności. Rafał Wilk: Tego co mi się przytrafiło nie odbieram w kategoriach tragedii, sam wózek nie jest dla mnie utrudnieniem w codziennym życiu, po prostu musiałem się przyzwyczaić do wolniejszego wykonywania codziennych czynności (…). Ważne jest to, że my jako niepełnosprawni nie jesteśmy zdani jedynie na siebie, gdyż są osoby, które chcą nam pomóc. Trzeba się jedynie otworzyć na takich ludzi, nie zamykać się w sobie. Obydwaj uważają, że społeczne postrzeganie ludzi na wózkach powoli się zmienia – mimo, iż media, będące tak ważnym narzędziem w kształtowaniu postaw i opinii mas, nie angażują się wystarczająco w działania zmierzające do odczarowania obrazu niepełnosprawności. Nas w telewizji niechętnie się pokazuje, bo jesteśmy mało estetyczni – zauważa Rafał Wilk. Łukasz Gogosz: Zmiana w postrzeganiu nas przez społeczeństwo jest dostrzegalna. Nie spotyka się już reakcji zdradzających obawę, że możemy innych czymś zarazić. Jak jedziemy rowerami odbywając trening to widzę, że ludzie patrzą na nas z pewnego rodzaju podziwem. Na koniec spotkania sportowcy skierowali ku odbywającym kary pozbawienia wolności słowa otuchy i motywacji zachęcające do pracy nad sobą, gdyż – jak powiedział Rafał Wilk – zawsze można zacząć wszystko od początku i odbudować to, co się utraciło.

W niecodziennym wydarzeniu uczestniczyło kilkunastu więźniów, którzy aktywnie włączali się w dialog z zaproszonymi gośćmi zadając im liczne pytania. Każdy mógł obejrzeć i wziąć do ręki złote medale, wywalczone przez Rafała Wilka podczas paraolimpiady w Londynie. Jaką wartość mają dla skazanych tego typu spotkania? Jak podkreślił w rozmowie z naszym portalem jeden z mężczyzn odsiadujących wyrok w Zakładzie Karnym w Jaśle są przede wszystkim dużym przeżyciem, które w każdym może zaowocować czymś dobrym. Więźniowie z niecierpliwością oczekują na tego typu chwile, gdyż z jednej strony stanowią one urozmaicenie szarej codzienności za kratami, z drugiej umożliwiają bezpośredni kontakt z ludźmi znanymi jedynie z telewizyjnego ekranu – ponadto spotkania z osobami wyposażonymi w ciężki bagaż osobistych doświadczeń takimi jak Rafał Wilk czy Łukasz Gogosz mogą być również cenną lekcją życia, radzenia sobie z problemami.

W Zakładzie Karnym w Jaśle programy resocjalizacyjne realizowane są od wielu lat. Ich zakres jest szeroki, obejmuje m.in. przeciwdziałanie agresji i przemocy, uzależnieniom –nadużywaniu alkoholu i używaniu narkotyków, aktywizację zawodową i promocję zatrudnienia, kształtowanie umiejętności społecznych oraz walkę z przemocą w rodzinie. Program „Odrzucić uprzedzenia'' ma uświadomić osadzonym istotę problemu dyskryminacji, wyjaśnić jej przyczyny i uzmysłowić potrzebę przeciwdziałania temu zjawisku a także obudzić w nich wrażliwość, która pozwoli im dostrzec wartość w innych ludziach. Główną metodę oddziaływania na skazanych w ramach programu stanowią cykliczne spotkania z ofiarami dyskryminacji, które poradziły sobie z jej piętnem. Kontakt więźniów z osobami, które mimo przeciwności losu realizują swoje marzenia i osiągają cele, jakie sobie założyli ma pomóc im w udźwignięciu trudów, jakie czekają na nich po wyjściu na wolność.

Warty podkreślenia jest fakt, iż w realizację tego typu „więziennych” przedsięwzięć jak sobotnie spotkanie ze znanymi sportowcami angażują się również sami więźniowie. Jeden z nich walnie przyczynił się do zorganizowania opisywanego wydarzenia i ma nadzieję, iż kontakty, jakie nawiązał na niwie wieloletniej działalności na arenie sportowej umożliwią sprowadzenie do zakładu karnego kolejnych znanych sportowych twarzy. Już teraz ma w planach podjęcie próby zaproszenia na spotkanie ze skazanymi samej Otylii Jędrzejczak. Czy dojdzie ono do skutku? Czas pokaże. 

Niebawem na łamach naszego portalu opublikowany zostanie wywiad z Rafałem Wilkiem i Łukaszem Gogoszem, przeprowadzony przy okazji sobotniego wydarzenia. 

Jakub Hap

Reklama

Komentarze: 22

Dodaj komentarz Widok:
2
@ znający temat
dnia 21.01.2014, 17:56 · Zgłoś
Zakład Karny w Jaśle położony jest na działkach:

działka nr 6/1 o powierzchni 12700 m2 położonej w miejscowości Roztoki (obręb ewidencyjny 180511-2.0013), gmina Tarnowiec, pow. Jasielski; ujętej w Księdze Wieczystej nr 17313, prowadzonej przez S.R. w Jaśle V Wydział Ksiąg Wieczystych,
działka nr 3165 o powierzchni 5400 m2 położonej w miejscowości Warzyce (obręb ewidencyjny 180504-2.0016), gmina Jasło pow. Jasielski; ujętej w Księdze Wieczystej nr 61009, prowadzonej S.R. w Jaśle V Wydział Ksiąg Wieczystych.
Nieruchomości na których położona jest jednostka są własnością Skarby Państwa w trwałym zarządzie ZK
Odpowiedz
0
@ maggi
dnia 23.01.2014, 08:07 · Zgłoś
WOW!
co za dane!!!
Odpowiedz
-1
@ znający temat
dnia 21.01.2014, 17:47 · Zgłoś
Zakład karny w Jaśle (WIĘZIENIE) jest w Roztokach z adresem Warzyce. Ot taki mały galimatias
Współrzędne: 49°44'56"N 21°32'25"E
Odpowiedz
1
@ jaslanka
dnia 21.01.2014, 11:52 · Zgłoś
fajna inicjatywa!!!
Odpowiedz
4
@ tomek
dnia 20.01.2014, 22:04 · Zgłoś
Willu Byles i Pozostaniesz Naszym KAPITANEM !!! Speedway Fans
Odpowiedz
5
@ michallus
dnia 20.01.2014, 21:45 · Zgłoś
-6
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 20.01.2014, 23:42 · Zgłoś
Mnie jako podatnika interesują nakłady jakie ponosimy na utrzymanie skazanego w zakładzie penitencjarnym i jak się one mają do wyliczonych przez "rząd" kwot na życie na wolności..., a co za tym idzie wysokości płacy minimalnej..., czy progu pomocowego...
Odpowiedz
1
@ ksiądz Mateusz
dnia 21.01.2014, 12:33 · Zgłoś
w Rzeszowie na Załężu utrzymanie jednego więźnia 2000 zł na miesiąc
Odpowiedz
0
@ aro
dnia 20.01.2014, 20:55 · Zgłoś
to [...] jest Nowy Styl był w Warzycach, a teraz jest w Jaśle, ten kawałek gdzie są zakłady Nowy Styl miasto sobie przygarnęło. A Zakład Karny pozostał dalej w Warzycach i co wiem to do dziś się nic nie zmieniło.
Tak więc gdzie jest ten Zakład Karny w Jaśle. Nawet na CB kierowcy pytają się o Nowy Styl w Warzycach bo uznają że granica jest dopiero od Komisu samochodowego koło Grosaru bo tam stoi znak JASŁO.
A tu mapka, że Nowy Styl był w Warzycach i Zakład Karny dalej jest w Warzycach.

http://www.wrota.podkarpackie.pl/res/bip/gminy/um_jaslo/zagospodarowanie/zal._nr_2_mapka_z_lokalizacja_woh.jpg
Odpowiedz
1
@ zibo
dnia 24.01.2014, 10:37 · Zgłoś
bo chodzi tylko o podatek do miasta są zwolnieni
Odpowiedz
-2
@ tw
dnia 20.01.2014, 20:33 · Zgłoś
Małe sprostowanie Zakład Karny mieści się w Warzycach a nie Jaśle.
Odpowiedz
1
@ toblerone
dnia 20.01.2014, 20:45 · Zgłoś
Racja ale zrobili tak ze tylko ten budynek czyli z.k podlega pod jaslo a moze jaslo wykupilo ten kawalek ziemi to jakis cud smiechu warte a teraz podobno bedzie sie miescil w warszawie
Odpowiedz
-1
@ aro
dnia 20.01.2014, 21:00 · Zgłoś
Nowy Styl tylko wykupili, bo był w Warzycach, a Zakład zostawili dalej w Warzycach bo po co im, a Nowy Styl to zakład i sobie podbieli i teraz się chwalą bo w Jaśle jest zakład co produkuje krzesła.
Odpowiedz
3
@ #dwd
dnia 20.01.2014, 21:59 · Zgłoś
@tw Raczej nie masz racji, sprawdź na stronie więzienia. Znajduje się ono w Warzycach, ale jest to Zakład Karny w Jaśle.
Odpowiedz
-4
@ toblerone
dnia 20.01.2014, 18:48 · Zgłoś
[komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-3
@ logistyk
dnia 20.01.2014, 18:44 · Zgłoś
[komentarz nie na temat
Odpowiedz
11
@ NaturalBornLeader
dnia 20.01.2014, 18:29 · Zgłoś
Typowy dla jasielskich forumowiczów przypadek.Ciekawy temat i cisza w komentarzach, bo trudniej pokazać swój [...]. Na szczescie zaraz bedzie jakiś artykuł o Wieśku co po [...] wjechał do fosy i będzie sie można [...] w komentarzach nad śladami hamowania. Dobrze, że ten jasło forumowy [...] z tymi samymi komentującymi( Tarazany, kasztany, Łodyńce, Sveny i inne [...]) to tylko margines.Głośny ale jednak margines. Odchylenia od normy zawsze są bardziej widoczne niż norma czy ramy normy. Dobrze ze to tylko zwykła neuroza.
Co do Wilka to jest to super gość.Mogłem go poznać bliżej podczas jego przygody z żużlem w krośnienskim i rzeszowskim klubie. Gościu z pasją i zajawką do sportu.Całe życie w ruchu i taki cios...Ciesze sie, że umiał sie odnaleźć w nowej rzeczywistości i chyba to najważniejsza nauka tego spotkania.Piona Wilu.
Odpowiedz
1
@ wicki
dnia 20.01.2014, 17:27 · Zgłoś
Wszystko super ale nagłówek iście z Interii lub WP
Odpowiedz
18
@ xx
dnia 20.01.2014, 16:45 · Zgłoś
fajne spotkani:) Przynajmniej chłopaki coś działają, tak trzymać!
Odpowiedz
0
@ łodyniec
dnia 21.01.2014, 11:30 · Zgłoś
przecież tam siedzą ludzie za alimenty hahaha czasem za jazdę rowerem po trzech [...] hahahaha
gdyby siedzieli tam złodzieje to te medale by se tak nie leżały :D
Odpowiedz
7
@ buhaha
dnia 20.01.2014, 16:23 · Zgłoś
Ciekawe czy na sali był tez jasielski Rafał Wilk ?
Odpowiedz
0
@ adam
dnia 21.01.2014, 03:46 · Zgłoś
Rafał Wilk zwany "Sani" z osiedla Kopernika (zbieżność imion i nazwisk)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.