Stypendium artystyczne przyznane
W tym roku wnioski o przyznanie stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury, do Burmistrza Miasta Jasła, złożyło 11 osób. Propozycje dwóch z nich zostały przyjęte przez komisję stypendialną (w każdym roku można przyznać od jednego do trzech stypendiów), ale jeden stypendysta przerwał jego realizację ze względu na niewystarczającą wysokość przyznanego stypendium. Ostatecznie na realizację przedstawionego pomysłu wsparcie uzyskała Marlena Szpak.
Stypendia mogą być przyznawane osobom fizycznym, wyłącznie na wykonanie w ustalonym terminie określonego przedsięwzięcia w zakresie twórczości artystycznej lub upowszechniania kultury. Marlena Szpak otrzymała dofinansowanie na organizację w weekendy indywidualnych warsztatów wokalnych oraz warsztatów gitarowych dla chętnych jaślan. Ich celem będzie techniczne i interpretacyjne doskonalenie repertuaru, zarówno wokalnego jak i gitarowego. Natomiast po ich zakończeniu odbędzie się recital duetu Marleny Szpak i Oscara Bellomo z repertuarem muzyki Europy Południowej.
Stypendia artystyczne Miasto funduje od 2011 roku. Do tej pory z tego rodzaju wsparcia skorzystało: 17 indywidualnych artystów i 1 grupa (nieformalna grupa jasielskich plastyków - Plaja). Stypendium przyznawane w kwocie do 10 tys. zł i wypłacane jest jednorazowo.
***
Marlena Szpak - sopran z wyższym wykształceniem muzycznym. Swoją muzyczną przygodę zaczęła w Krakowie, w Średniej Szkole Muzycznej II st. imienia „W. Żeleńskiego” uzyskując z wyróżnieniem dyplom na wydziale wokalnym. Następnie ukończyła z tytułem magistra Akademię Muzyczną im. „D. Cimarosa” w południowych Włoszech, w Avellino, w klasie śpiewu Maestro Valeria Baiano oraz dwuletni doktorat „Canto- Teatro d’Opera” pod okiem werońskiego sopranu - Chiara Angella. Od 2016 roku współpracuje z Teatrem Opery „Giuseppe Verdi” w Salerno pod dyrekcją artystyczną Maestro Daniel Oren. W 2017 roku wystąpiła pod batutą Maestro Ennio Morricone z Rzymską Orkiestrą Symfoniczną w koncertach chóralnych z repertuarem muzyki filmowej, napisanej przez samego Maestro oraz cyklem koncertów operowych z Teatrem G. Verdi z Salerno i San Carlo z Neapolu, w ramach projektu „Un Estate da Re”. Współpracuje z wydziałem muzyki współczesnej Akademii Muzycznej „D. Cimarosa” oraz krakowskim Zespołem Instrumentów Dawnych „RISONANZA” w repertuarze muzyki kameralnej. Poza aktywnością teatralną spełnia się również w roli pedagoga śpiewu i emisji głosu, muzyki oraz języka włoskiego. Była również trenerem wokalnym w trzech edycjach programu „The Voice Of Poland” w latach 2017-2019. W kwietniu 2019 roku zdała z wyróżnieniem podyplomowe studia pedagogiczne w zakresie przedmiotów muzycznych. Od kwietnia 2019 jest Prezesem Fundacji „Arte Proibita” - fundacji artystycznej założonej wspólnie z bratem Michałem Szpakiem, której celem jest szerzenie sztuki i kultury, w każdym możliwym aspekcie.
Urząd Miasta w Jaśle
Bliska znajomość z Elwirą jest tutaj znowu przypadkowa?
Co ta dziewczyna zrobiła dla kultury lokalnej i polskiej, bo nawet w zajawce można przeczytać, że działa od lat we Włoszech i dlaczego zabiera stypendium komuś kto go faktycznie potrzebuje skoro brat milioner może jej pomóc?
Trzeba się zastanowić czy to jest stypendium artystyczne, czy koleżeńsko celebryckie?
Nie oszukujmy się, Pan Michał nie dał się poznać jako wybitny twórca i znawca kultury, a z tą niewiele też mają wspólnego fundacje i warsztaty z tancerzami "Tańca z gwiazdami" i trenerami " The Voice of Poland ".
Tak jak mówiłem, albo to stypendium niech promuje kulturę, albo popkulturę i cudze fanaberie.
Dla mnie to wstyd żeby topowy piosenkarz, który podobno jak czytam na kiblu w periodykach zarabia krocie, wyciągał kasę po drobniaki rękami swojej siostry, drobniaki, które komuś innemu faktycznie mogłyby realnie pomóc. Wstyd!!!
Raz czytasz, że Szpak bierze 40 tysięcy za odcinek Voica, a teraz, że ciągnie kasę z siostrą z kasy miejskiej, bo za swoje pieniądze ciężko brylować, a oboje to przecież wielcy jasielscy artyści, jedno występuje w teatrze we Włoszech, którego nikt nie zna i nikt nie widział oraz jest trenerem w programie, który jest typową popkulturową papką, a drugie jeździ od lat z karaoke Niemena.
Nie ma w tym mieście serio kogoś konkretnego i sensownego do wsparcia?
Co to ma wspólnego z upowszechnianiem kultury?
Poza tym ludzie tacy jak Gortat, czy znani sportowcy nie prowadzą swoich fundacji za kasę miasta.
Co ta Pani w ogóle artystycznie robi w Polsce?
Proszę Pani, to że jej brat nosi buty na obcasach, maluje paznokcie i ubiera damskie ciuchy kompletnie mi nie przeszkadza, bo to już nie te czasy. Przeszkadzać w nim może mi jedynie głupota, to że jest kabotynem i artystycznie nie istnieje, czyli to co robi, a nie jak wygląda.
Ja nie wiem co ta Pani robi i zamierza robić?
Ognisko gitarowe, śpiewać w operach we Włoszech, pracować w talent show?
Tak to miasto widzi kulturę? Serio?
Jak wygląda to gremium i kto to konkretnie jest?
To w tym mieście 3/4 osób to artyści, ale nie wszyscy nauczyciele gry na gitarze mają brata robiącego w popkulturze - no taki pech xD
Ja oczywiście nie uwziąłem się na Ma ma Marlenę za nazwisko i brata i nie wyssałem sobie z palca moich przemyśleń zakładając z góry kumoterstwo i jazdę przez Marlenę na nazwisku brata, tylko wiem o wcześniejszych przypadkach drobnego kumoterstwa.
Dlaczego tego nie zgłosiłem? - tak brzmi pytanie konkursowe dla bystrych jaslan.
żółć w mieszkańcach i nie mają na kogo ją wylać. Więc z byle drobnego
wydarzenia szkalują wszystkich na kogo popadnie. Nawet pozytywne
i korzystne dla miasta i mieszkańców rozwiązania są krytykowane.
Widać że już jest taka mieszkańców Jasła wyrodna natura.
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
komentarza: 20