Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Szkoły zawodowe będą na topie

2
Tegoroczna rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych znów pokazała, że młodzież oblega licea ogólnokształcące. Efektem tego jest mniejsza ilość uczniów w technikach i szkołach zawodowych, a tym samym brak na rynku pracy specjalistów w pewnych zawodach.

Od kilku lat obserwujemy, że młodzież za punkt honoru stawia sobie naukę w liceach ogólnokształcących.

- Wolę iść do ogólniaka, bo dzięki temu będę mieć lepszy start na studia. Zresztą większość moich znajomych idzie do liceum – opowiada Katarzyna Kukułka, absolwentka Gimnazjum nr 2 w Jaśle.

Do liceum marsz!

Trudno się temu dziwić, skoro w tym roku, według danych Kuratorium Oświaty w Rzeszowie w całym województwie podkarpackim przygotowano ok. 15,5 tys. miejsc dla uczniów w liceach ogólnokształcących, w szkołach zawodowych ok. 6,6 tys., a w technikach ok.13 tys. W Jaśle jest podobnie, ogólniaki 750 miejsc, zawodówki tylko 390, a technika 630. Dla przykładu do II LO w Jaśle złożyło dokumenty 700 osób(przyjętych 180), zaś do I LO 540(przyjętych 250). Jak twierdzi Zbigniew Maziarka, dyrektor Zespołu Szkół nr 2, w Jaśle szkolnictwo jest przesterowane w kierunku liceów ogólnokształcących, gdzie kierowanych jest ok. 50 proc. młodzieży. Podczas gdy za granicą, np. w Niemczech 80 proc. młodych ludzi kierowane jest do szkół zawodowych.

- W tym roku mamy np. tylko 1 kandydata na ślusarza, 1 na lakiernika, 1 na montera urządzeń gazowych, 2 na monterów instalacji sanitarnych. Jak tak dalej pójdzie, to będziemy musieli sprowadzać fachowców z zagranicy – dodaje.

Specjalista pilnie poszukiwany

Według wicekuratora oświaty województwa podkarpackiego Jerzego Cyprysia, zaczyna się powoli zauważać ponowne zainteresowanie szkolnictwem zawodowym, co jest spowodowane potrzebami rynku pracy. Faktycznie wśród ofert pracy, zwłaszcza zagranicznej, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jaśle przeważają te dla spawaczy, monterów, glazurników, ślusarzy, rzeźników, malarzy, blacharzy-kotlarzy, murarz itp. Również na rodzimym rynku pracy widzimy duże zainteresowanie takimi specjalnościami.

- Często przychodzą do mnie pracodawcy i proszą o przysłanie im rzeźnika, czy masarza na staż. Jest ciężko, bo większość z tej garstki, która kończy szkoły o takich specjalnościach wyjeżdża za granicę – oznajmia Piotr Kosiba, kierownik Referatu Pośrednictwa Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle.

Może warto by dostosować trendy w szkolnictwie do sytuacji na rynku pracy, odciążyć trochę licea i pomyśleć o powrocie do zamierającego szkolnictwa zawodowego. Niekoniecznie trzeba skończyć studia, żeby znaleźć pracę i nieźle zarabiać.

Agnieszka Frączek

Super Nowości z dnia 11_07_2006


Napisany dnia: 11.07.2006, 08:21
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ e
dnia 13.07.2006, 22:10
Ocena
komentarza:
0
no chyba zrezygnuje z liceum i pojde do zawodowki.. ; )
@ McMaster
dnia 14.07.2006, 07:17
Ocena
komentarza:
0
Ja kończyłem kilka lat temu liceum, teraz prawie po studiach jestem, a prace mam bardzo dobrą i to na terenie Jasła:p
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Samorząd województwa mazowieckiego przekazał Jasłu 200 tys. zł na usuwanie skutków nawałnic

   

  Miasto Jasło otrzyma pomoc od samorządu województwa mazowieckiego. Uchwałę w tej sprawie 7. lipca podjął Sejmik Województwa Mazowieckiego. Na usuwanie skutków klęski żywiołowej w miejskiej infrastrukturze drogowej Jasło otrzyma 200 tys. zł. Dzisiaj w Warszawie umowę w tej sprawie parafowali przedstawiciele obydwu samorządów.

 • Większe miasta wspierają gminę Skołyszyn

  Miasto Szczecin, gmina i miasto Nowe Skalmierzyce oraz gmina Górowo Iławeckie zamierzają wesprzeć finansowo gminę Skołyszyn. Przekazane środki zostaną wykorzystane na odbudowę, a także przebudowę infrastruktury drogowej, która w wyniku nawałnicy została zniszczona. Jak podkreśla wójt Bogusław Kręcisz straty szacowane są na kilka milionów złotych.

 • Według badań exit poll – Nie da się wskazać zwycięzcy wyborów

  Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos Andrzej Duda zdobył 50,4% poparcia, a jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski 49,6%. Różnica poparcia między kandydatami wynosi jedynie 0,8 punktu procentowego. Frekwencja w drugiej turze wyborów jak wskazuje badanie wyniosła 68,9%.

 • Do godziny 17. gmina Brzyska z najwyższą frekwencją

  Druga tura wyborów prezydenckich zmobilizowała Polaków do wzięcia udziału w głosowaniu. We wszystkich gminach w powiecie jasielskim odnotowano wyższą frekwencję niż w pierwszej turze wyborów. Do godziny 17. najwięcej osób zagłosowało w gminie Brzyska.

 • Trwa głosowanie w II turze wyborów prezydenckich

   

  Polacy zdecydują dzisiaj o tym, który z dwóch kandydatów w wyborach prezydenckich sprawował będzie najwyższy urząd w państwie przez najbliższe pięć lat. Głosowanie trwać będzie do godziny 21. Frekwencja w Jaśle na godz. 12. wyniosła 24,1%.

 • Czarni żegnają się z pucharem. Skromne zwycięstwo Karpat w Jaśle

   

  W zaległym, półfinałowym meczu Okręgowego Pucharu Polski drużyna Czarnych Jasło przegrała z Karpatami Krosno 0:1. Tym samym to krośnianie mogli dzisiaj cieszyć się z awansu do finału, w którym zmierzą się ze Stalą Sanok. Gola na wagę zwycięstwa dla ekipy Karpat strzelił Szymon Dziadosz.

 • Sprawcy rozboju na młodym zawodniku Czarnych Jasło w rękach policji

   

  Dwóch mężczyzn, którzy w minioną sobotę pobili 17-letniego zawodnika Czarnych Jasło oraz zerwali z niego klubową koszulkę trafiło w ręce policji. To mieszkańcy powiatu gorlickiego. Usłyszeli już zarzut rozboju, za który grozi im od 2 do 12 lat więzienia. Najbliższe dwa miesiące spędzą w areszcie.

 • Ten zawód może okazać się strzałem w dziesiątkę!

   

  W ofertach szkół ponadpodstawowych znaleźć można mnóstwo ciekawych kierunków. Sęk w tym, aby obrać taką ścieżkę, w której wybrany zawód pozwoli nam patrzeć na z optymizmem na zawodową przyszłość. Spoglądając perspektywicznie na dostępne możliwości wybór może być znacznie prostszy. Takim przyszłościowym kierunkiem jest z pewnością technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZSUiS w Jaśle. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105