Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Tajemnice muzyki Chopina

4

Zagrał najsłynniejsze dzieła Fryderyka Chopina i zdradził sekrety… pianistyki. Laureat blisko 50 konkursów pianistycznych, kompozytorskich i muzyki kameralnej - Michał Babiarz. Z nietypowym projektem – koncertową lekcją muzyki - wystąpił 28 stycznia br. w Jasielskim Domu Kultury.

- Wziąłem pod uwagę pewne przykre realia dla muzyków. Muzyka klasyczna przyciąga zdecydowanie mniej odbiorców niż rozrywkowa. Wiele osób mówi, że jej nie rozumie, nie przemawia do nich. Powód jest bardzo prosty. Nie wszyscy wiedzą jak tej muzyki słuchać. Żeby zrozumieć muzykę Chopina, wystarczy posłuchać jej tak, jak słucha jej pianista. Taki jest cel mojego projektu – wyjaśnił Michał, rozpoczynając lekcje dla blisko 400 osób.

Podczas spotkania „Chopin, jakiego (nie) znamy” zagrał solo: Preludium e-moll oraz Des-dur tzw. „Deszczowe”, Etiudę Rewolucyjną i Mazurka  Op. 41. W trakcie koncertu dołączyła do niego Gabriela Ross, z którą od półtora roku tworzy duo fortepianowe. Razem wykonali fragment „Tańca Brahmsa” oraz dwie części „Rapsodii Hiszpańskiej” Maurycego Ravela: „Habanerę” i „Ferię”.

Koncertowi towarzyszyły także mini wykłady. Michał wyjaśniał czym jest preludium, etiuda, melodia, na czym polega harmonia i co jest ważne dla muzyka. Na zamieszczonym nad sceną ekranie można było obserwować jego grę, układ dłoni na klawiaturze. Koncert zakończył się Polonezem As – dur Op. 53 i ogromnym aplauzem publiczności.

 - Myślę, że ten wieczór przysporzy nam wielu odbiorców muzyki klasycznej, czego sobie bardzo życzymy. Wiem też, że Michał będzie ten projekt prezentował w różnych miejscach Polski. Życzę Ci Michale wrażliwych odbiorców muzyki Chopina, Tobie i Twoim gościom pięknego koncertowania. To był przepiękny wieczór, mam nadzieje - nie ostatni. Dziękuję również państwu, bo bez was tego wieczoru by nie było, dużo dobrej energii płynęło z widowni. Dziękuję bardzo – zwróciła się do pianisty i publiczności Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Koncert był wydarzeniem towarzyszącym wręczeniu nagród Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Otrzymali je: Barbara Hamada, wieloletnia bibliotekarka i najstarszy stażem pracownik w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle; Piotr Betlej, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów młodego pokolenia w Jaśle; Zbigniew Dranka, uznany animator i organizator życia kulturalnego w Jaśle i regionie, kronikarz jasielskich dziejów. Józef Laskowski od lat związany społecznie z działalnością Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, współredaktor wielu pozycji książkowych i publikacji poświęconych tematyce jasielskiej oraz Tadeusz Wójcik to przewodnik beskidzki, pilot wycieczek, opiekun miejsc pamięci narodowej.

Ze specjalną dedykacją i życzeniami dla laureatów wystąpił Jakub Depczyński, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Jaśle, z utworem Skerco b-moll op. 31 Fryderyka Chopina.

kp - JDK

Napisany dnia: 30.01.2023, 07:56
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Michał Babiarz
dnia 30.01.2023, 11:39
Ocena
komentarza:
2
Bardzo mi miło, że mogliśmy razem spędzić ten muzyczny wieczór
@ Tadeusz Baniak
dnia 30.01.2023, 21:33
Ocena
komentarza:
4
Brawo Michał
@ Muza
dnia 30.01.2023, 23:14
Ocena
komentarza:
2
Piękny koncert, oby więcej takich w przyszłości. Można polubić muzykę klasyczną jeżeli jest ona przedstawiona w umiejętny i ciekawy sposób. Brawo.
@ Edyta
dnia 02.02.2023, 17:32
Ocena
komentarza:
2
Brawo Michał ! Życzę powodzenia i dalszych sukcesów!
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • W kilku miejscach na terenie Jasła płonęły wiaty śmietnikowe

   

  We wtorkowy wieczór, około godz. 22 strażacy prowadzili działania gaśnicze w związku z trzema pożarami na terenie Jasła. Ogień strawił między innymi wiaty śmietnikowe i kontenery na odpady przy ul. Lenartowicza i ul. Chopina. Ogień, który wybuchł w bramie bloku przy ul. Jagiełły uszkodził elewację budynku oraz okna na pierwszym piętrze.

 • Dwa różne spojrzenia na rewitalizację parku w Skołyszynie

  Gmina Skołyszyn otrzymała 7,7 mln zł dofinansowania na rewitalizację parku podworskiego w Skołyszynie. Niedawno rozpoczęta wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod dalsze prace inwestycyjne została wstrzymana. Sprawie przygląda się jasielska policja i RDOŚ...

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Podpisano umowę na budowę drogi 5KDZ

   

  Miasto Jasło konsekwentnie inwestuje środki finansowe w rozwój infrastruktury drogowej na obszarze warzyckiej strefy inwestycyjnej. Kolejnym etapem realizacji tak nakreślonego celu jest budowa drogi 5KDZ. Po wielomiesięcznych perturbacjach związanych z rozstrzygnięciem przetargu na realizację tego zadania, w poniedziałek (20 marca br.) przedstawiciele jasielskich władz samorządowych oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle, wreszcie parafowali stosowną umowę.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

 • Park linowy w Jaśle wymaga kompleksowej modernizacji. MOSiR czeka na opinię dendrologiczną

   

  Po upływie dziesięciu lat od otwarcia, park linowy w Jaśle wymaga przeprowadzenia gruntownej modernizacji. O tym, jaki będzie jej zakres przesądzi wynik ekspertyzy dendrologicznej zleconej przez kierownictwo Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

 • Zakład Gospodarki Komunalnej w Kołaczycach zatrudni inspektora ds. technicznych

 • Wójt Gminy Nowy Żmigród apeluje o ostrożność. W okolicy widziano wilki

  Wójt gminy Nowy Żmigród apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności, bowiem w ostatnim czasie w Nienaszowie zaobserwowano przemieszczanie się watahy pięciu osobników wilków. - Zwracam szczególną uwagę, aby dla bezpieczeństwa nie wypuszczać psów poza własną posesję. Również należy zadbać o zwierzęta gospodarskie na własnych posesjach, w godzinach wieczornych i nocnych zamykać je w pomieszczeniach – zaznacza wójt Grzegorz Bara.

 • Soczewki progresywne - czy jest się czego bać?

   

  Decyzja o wyborze okularów progresywnych wiąże się z wieloma pytaniami. Klienci salonów optycznych obawiają się często ich zaawansowanej konstrukcji, a także zastanawiają nad tym, ile potrwa okres adaptacji. Czy zła sława soczewek progresywnych jest uzasadniona?

 • Hurtownia Ogrodnicza „Ogród” w nowej odsłonie. Większa powierzchnia to więcej asortymentu w atrakcyjnych cenach

   

  W Jaśle i okolicy nie ma chyba działkowca, który nie znałby Hurtowni Ogrodniczej „Ogród”. To także idealne miejsce dla każdego, kto marzy o pięknym ogrodzie. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657