Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Tak dawniej obchodzono święto plonów

1

Obrzędy dziękczynne za ukończenie żniw i zebrane plony mają w Europie wielowiekową tradycję. Sięga ona czasów wczesnego średniowiecza. Wiele z pogańskich zwyczajów, przeniknęło w kolejnych wiekach do tradycji ludowej. Do dzisiaj stanowią one element ceremoniału dożynkowego na polskiej wsi. O tym, jak dawniej świętowano zbiory, można było się przekonać, odwiedzając w miniony weekend Karpacką Troję w Trzcinicy.

Impreza plenerowa „Święto Plonów – odwieczna tradycja” została zorganizowana w ramach 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Słoneczna aura sprawiła, że Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy odwiedziło w weekend liczne grono turystów oraz mieszkańców Jasła i okolic.

Głównym punktem programu weekendowego wydarzenia była inscenizacja pt. „Urodzaj – czas radości”. Rekonstruktorzy zaprosili publiczność do obejrzenia widowiska, w którym ukazane zostały tradycje święta plonów z czasów przedchrześcijańskich i okresu nowożytnego. Przygotowała ją Drużyna Grodu Horodna, do której należą rekonstruktorzy z Jasła, Przemyśla, Krakowa, czy też Rzeszowa.   

- Naszym zamiarem było przedstawianie tego, jak dawniej wyglądało życie rolników i obrzędy święta plonów. Część pierwsza inscenizacji poświęcona była czasom przedchrześcijańskim i związana była z religią naszych przodków. Pokazaliśmy między innymi jak mogła wyglądać ceremonia poświęcenia plonów według trzynastowiecznego opisu kronikarza Saxo Gramatyka, który opisał jak Słowianie na wyspie Rugii w świątyni w Arkonie dziękowali bóstwom za zbiory. W drugiej części widowiska pokazaliśmy z kolei kontynuację tradycji słowiańskich. Chcieliśmy uzmysłowić to, że pomimo zmiany religii z pogańskiej na chrześcijaństwo, niektóre tradycje pozostały żywe. W tym przypadku zabraliśmy publiczność do czasów nowożytnych, na polską wieś – wyjaśnia Bartosz Rycerz, członek Drużyny Grodu Horodna.

Warto dodać, że na gości skansenu, czekało w weekend wiele innych atrakcji. Wystarczy wspomnieć o pokazach wczesnośredniowiecznego uzbrojenia, łucznictwa, obróbki skóry, drewna i lnu, dawnej kuchni, wyplatania wianków oraz pogadanka o ziołach. Najmłodsi pasjonaci historii mogli wziąć udział w grach i zabawach nawiązujących do tradycji wczesnośredniowiecznych.      

MD

 

Napisany dnia: 12.09.2023, 14:04
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Antyzyd
dnia 12.09.2023, 20:17
Ocena
komentarza:
2
Święto plonów, jakich plonów. Chleb z ukraińskiej mąki, jabłka i inne warzywa i owoce z roun[...]m. Ale problemu nie ma, nikt nie widzi. Wszyscy ślepi na czele z dobrodziejami jasielskimi pierdzącymi w stołki.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Cały czas trwają poszukiwania jaślanina w Tatrach na Słowacji

  Do tej pory ratownikom górskim nie udało się odnaleźć 50-letniego jaślanina, który w sobotę zaalarmował służby, że jest poszkodowany i nie może samodzielnie kontynuować wyprawy. Horska Zachranna Służba we wtorkowym komunikacie poinformowała, że dalsze działania poszukiwawcze zostaną dzisiaj wznowione.

   

 • "Proszę tylko o wielką modlitwę za ojczyznę" – wyjaśnia posłanka Maria Kurowska

  W sieci zawrzało po tym, jak posłanka Maria Kurowska w imieniu posłów z Suwerennej Polski oraz kandydatów na posłów przesłała do proboszczów pismo z prośbą o modlitwę za ojczyznę. Internauci są oburzeni i uważają, że jest to agitacja polityczna poprzez angażowanie w to duchowieństwa. - Widząc jaki jest walec propagandy lewackiej zwyczajnie w trosce o to, aby zwyciężyli ci, którzy będą prowadzić Polskę w dobrym kierunku poprosiłam o modlitwę, a jej nigdy za dużo ani ludziom prywatnym ani państwu polskiemu – mówi posłanka Maria Kurowska.

 • Czas na zmiany – jak znaleźć wymarzoną pracę?

   

  Nie tylko osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy, szukają wymarzonego dla siebie stanowiska. Często mając już pierwsze doświadczenia, a nawet wieloletnią praktykę w zawodzie czujemy, że nie spełniamy się na danym stanowisku i nasza praca nie przynosi nam satysfakcji. Wówczas warto podjąć kroki, dzięki którym uda nam się dokonać zmian w tym aspekcie naszego życia. Jak jednak znaleźć wymarzoną pracę? Podpowiadamy.

 • Wmurowano kamień węgielny pod rozpoczętą budowę nowego pawilonu penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Jaśle

  Trwa rozbudowa Zakładu Karnego w Jaśle. Inwestycja opiewa na ponad 40 mln zł i jest realizowana z "Programu modernizacji Służby Więziennej na lata 2022-2025". - Jest to inwestycja w postaci nowego pawilonu mieszkalnego oraz rozbudowy dotychczas istniejącej infrastruktury m.in. budynku wielofunkcyjnego, w którym pełnią służbę funkcjonariusze naszej formacji – mówi ppłk Jacek Paśko, dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle.

 • Samorządy dostrzegają pilną potrzebę poszerzenia drogi powiatowej w Kołaczycach w kierunku Brzysk

  W poniedziałek popołudniu w Kołaczycach odbył się briefing prasowy na temat przygotowań do rozpoczęcia realizacji inwestycji polegającej na poszerzeniu drogi powiatowej relacji Kołaczyce - Brzyska na odcinku od skrzyżowania z dk73 w stronę mostu na rzece Wisłoce. Potrzebę realizacji tego przedsięwzięcia zauważają samorządy zarówno powiatowy, jak również gminny, bowiem jest to związane z rozbudową drogi krajowej i koniecznością zorganizowania alternatywnych objazdów.

 • Szpital otrzymał ponad 7 mln zł na przebudowę i doposażenie SOR

  Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle odebrała dzisiaj z rąk starosty Adama Pawlusia czek na kwotę ponad 7,5 mln zł. Środki przyznane na przebudowę SOR oraz pracowni diagnostycznych wraz z adaptacją pomieszczeń oraz zakup potrzebnego sprzętu pochodzą z Funduszu Medycznego. - Prace rozpoczną się niezwłocznie od zaprojektowania, a następnie wyboru wykonawcy robót – podkreśla Beata Trzop, dyrektor jasielskiego szpitala.<FOTORELACJA>

 • Pies Kudłaty – nowy salon groomerski na mapie Jasła

 • Czarni z kolejnym wysokim zwycięstwem w lidze. Jaślanie rozbili osłabione Zamczysko Odrzykoń 5:0

   

  Czarni Jasło kroczą w tym sezonie od zwycięstwa do zwycięstwa. W minioną sobotę (23 września) podopieczni trenera Mateusza Ostrowskiego zmierzyli się na własnym stadionie z Zamczyskiem Odrzykoń. Osłabieni kadrowo goście zainkasowali aż pięć goli. Trzy trafienia padły łupem Karola Potery.

 • „To mogą być ostatnie demokratyczne wybory”

  Dzisiaj na jasielskim rynku odbyła się konferencja z udziałem polityków oraz kandydatów z listy Koalicji Obywatelskiego z okręgu 22 przemysko-krośnieńskiego do polskiego parlamentu. Wśród nich były osoby znane z Jasła, które apelowały do mieszkańców o podjęcie właściwej decyzji 15 października.

 • Szukasz legalnej pracy w Holandii? Oferty już na Ciebie czekają!

   

  Mieszkańcy Podkarpacia chętnie poszukują pracy za granicą. Dużą popularnością cieszy się wśród nich między innymi Holandia. Biura pracy Work Centre zajmujące się pośrednictwem pracy u pracodawców, w tym właśnie kraju, poszukują obecnie pracowników do niemal każdej branży, w szczególności jednak na produkcji przy rybach. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się w biurach w Jaśle, Tomaszowie Lubelskim i Opolu.

 • W Jaśle powstaną dwa zielone przystanki

  W centrum Jasła powstaną dwa zielone przystanki. Zadanie jest realizowane przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle w ramach projektu „Realizacja inwestycji w zakresie zielononiebieskiej infrastruktury na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki".

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657