Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Te upały nas dobiją!

0
Nie tylko starsi, ale i młodzi ludzie nie wytrzymują upałów. Dochodzi do zasłabnięć i omdleń. Osoby pracujące na wolnym powietrzu narażone są na poparzenia skóry, udary słoneczne. Coraz częściej musi interweniować pogotowie ratunkowe.

- Wyjeżdżamy do osób ze schorzeniami kardiologicznymi i neurologicznymi. Szacujemy, że w ciągu ostatnich kilkunastu dni liczba wyjazdów do tego typu przypadków wzrosła o 20-30 procent. Najwięcej interwencji jest w godzinach między 10 a 14, czyli w okresie, kiedy jest największe nasłonecznienie - informuje Małgorzata Gajdek, przełożona pielęgniarek w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie. - Ludzie mdleją, zarówno starsi, jak i młodsi, np. w kościołach, gdzie jest gorąco i mniej tlenu.

Uciekaj przed słońcem

Starsi i małe dzieci powinni unikać pełnego słońca, a w południe przebywać w domu lub zacienionych miejscach. W przypadku dzieci, które mają delikatną skórę, wystarczy 30 min. - 1 godz. na ostrym słońcu, by doszło do poparzenia. - Mieliśmy również przypadek, że młoda dziewczyna, która wybrała się na wycieczkę rowerową, po około trzech godzinach jazdy miała poparzenia skóry. Kiedy się do nas zgłosiła, była cała w bąblach - usłyszeliśmy w rzeszowskiej stacji pogotowia.

Dlatego też wszelkie sprawy (w tym zakupy) należy załatwiać rano, gdy jest chłodniej. Należy również pamiętać o uzupełnianiu płynów. Osoby starsze, wychudzone powinny pić wysokoenergetyczne płyny, np. soki.

Wszystkim, którzy pracują na powietrzu w pełnym słońcu, grozi udar słoneczny, czyli przegrzanie organizmu. Jego objawami są nudności, wymioty, bóle głowy. - Dlatego ważne jest, aby pracujący na odkrytych powierzchniach, np. drogowcy, budowlańcy, pamiętali o nakryciu głowy i unikali nadmiernego opalenia skóry - przestrzega Małgorzata Gajdek.

Jeśli dojdzie do oparzenia skóry lub udaru, trzeba zgłosić się na pogotowie, a w cięższym przypadku od razu na izbę przyjęć w szpitalu. Kiedy dojdzie do utraty przytomności, należy wezwać karetkę.

bes

*****

Meteorolodzy ostrzegają

Biuro Prognoz Meteorologicznych - Kraków informuje i ostrzega, że do 26 lipca na obszarze województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego i małopolskiego temperatura maksymalna osiągnie wartość w dzień od 29 do 33 °C, w rejonach podgórskich od 26 do 30 °C, minimalna w nocy od 15 do 18 °C.

mark

Super Nowości z dnia 25_07_2006
Napisany dnia: 25.07.2006, 09:09
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Samorząd województwa mazowieckiego przekazał Jasłu 200 tys. zł na usuwanie skutków nawałnic

   

  Miasto Jasło otrzyma pomoc od samorządu województwa mazowieckiego. Uchwałę w tej sprawie 7. lipca podjął Sejmik Województwa Mazowieckiego. Na usuwanie skutków klęski żywiołowej w miejskiej infrastrukturze drogowej Jasło otrzyma 200 tys. zł. Dzisiaj w Warszawie umowę w tej sprawie parafowali przedstawiciele obydwu samorządów.

 • Większe miasta wspierają gminę Skołyszyn

  Miasto Szczecin, gmina i miasto Nowe Skalmierzyce oraz gmina Górowo Iławeckie zamierzają wesprzeć finansowo gminę Skołyszyn. Przekazane środki zostaną wykorzystane na odbudowę, a także przebudowę infrastruktury drogowej, która w wyniku nawałnicy została zniszczona. Jak podkreśla wójt Bogusław Kręcisz straty szacowane są na kilka milionów złotych.

 • Według badań exit poll – Nie da się wskazać zwycięzcy wyborów

  Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos Andrzej Duda zdobył 50,4% poparcia, a jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski 49,6%. Różnica poparcia między kandydatami wynosi jedynie 0,8 punktu procentowego. Frekwencja w drugiej turze wyborów jak wskazuje badanie wyniosła 68,9%.

 • Do godziny 17. gmina Brzyska z najwyższą frekwencją

  Druga tura wyborów prezydenckich zmobilizowała Polaków do wzięcia udziału w głosowaniu. We wszystkich gminach w powiecie jasielskim odnotowano wyższą frekwencję niż w pierwszej turze wyborów. Do godziny 17. najwięcej osób zagłosowało w gminie Brzyska.

 • Trwa głosowanie w II turze wyborów prezydenckich

   

  Polacy zdecydują dzisiaj o tym, który z dwóch kandydatów w wyborach prezydenckich sprawował będzie najwyższy urząd w państwie przez najbliższe pięć lat. Głosowanie trwać będzie do godziny 21. Frekwencja w Jaśle na godz. 12. wyniosła 24,1%.

 • Czarni żegnają się z pucharem. Skromne zwycięstwo Karpat w Jaśle

   

  W zaległym, półfinałowym meczu Okręgowego Pucharu Polski drużyna Czarnych Jasło przegrała z Karpatami Krosno 0:1. Tym samym to krośnianie mogli dzisiaj cieszyć się z awansu do finału, w którym zmierzą się ze Stalą Sanok. Gola na wagę zwycięstwa dla ekipy Karpat strzelił Szymon Dziadosz.

 • Sprawcy rozboju na młodym zawodniku Czarnych Jasło w rękach policji

   

  Dwóch mężczyzn, którzy w minioną sobotę pobili 17-letniego zawodnika Czarnych Jasło oraz zerwali z niego klubową koszulkę trafiło w ręce policji. To mieszkańcy powiatu gorlickiego. Usłyszeli już zarzut rozboju, za który grozi im od 2 do 12 lat więzienia. Najbliższe dwa miesiące spędzą w areszcie.

 • Ten zawód może okazać się strzałem w dziesiątkę!

   

  W ofertach szkół ponadpodstawowych znaleźć można mnóstwo ciekawych kierunków. Sęk w tym, aby obrać taką ścieżkę, w której wybrany zawód pozwoli nam patrzeć na z optymizmem na zawodową przyszłość. Spoglądając perspektywicznie na dostępne możliwości wybór może być znacznie prostszy. Takim przyszłościowym kierunkiem jest z pewnością technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZSUiS w Jaśle. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105