Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Terenowa Gra Literacka. Nieszczęśliwa miłość Krzysztofa Baczyńskiego

18

Sześć trzyosobowych drużyn wzięło udział w Terenowej Grze Literackiej (9 czerwca br.) organizowanej w ramach ministerialnego zadania „Miłość jest poezją – Baczyński w Jaśle”, realizowanego przez Jasielski Dom Kultury. Zwyciężyła grupa pierwszoklasistek z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle (ekonomik).

- Wzięłam udział w tym konkursie, ponieważ chciałam sprawdzić swoją wiedzę na temat życia Krzysztofa Baczyńskiego. Chciałam się przekonać czy podołam takiemu wyzwaniu. Gra bardzo mi się spodobała, chociaż niektóre zadania były bardzo trudne i skomplikowane, ale dałyśmy radę. Nasza wiedza na temat Krzysztofa Baczyńskiego i spryt wystarczyły, żeby zdobyć pierwsze miejsce – cieszy się z sukcesu Aleksandra Kotulak, jedna z uczestniczek zwycięskiej drużyny.

Pomysłodawcą i twórcą Terenowej Gry Literackiej była Ilona Dranka. - „Jasielska miłość w cieniu łez” to historia nieszczęśliwej miłości Baczyńskiego do jaślanki Anny Żelazny. Uczniowie szkół średnich, którzy wzięli w niej udział, mieli do wykonania pięć zadań na terenie miasta, w których poszukiwali rozwiązania różnych zagadek i informacji związanych z tym uczuciem Baczyńskiego – wyjaśnia ideę pomysłodawczyni.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 6 zespołów z trzech szkół powiatu jasielskiego: dwie z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, dwie z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle (ekonomik) oraz dwie z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach. Wygrała drużyna, która w najkrótszym czasie dobrze rozwiązała wszystkie zadania. - Wszystkie grupy bardzo sprawnie poradziły sobie z zadaniami, nawet szybciej niż to było przewidziane. W luźnych rozmowach uczniowie wyrażali się pozytywnie na temat zadań, bardzo im się ta gra spodobała. Mogę pochwalić wszystkich za energię, szybkość działania, bo różnice czasowe były bardzo niewielkie. Od 1 do ostatniego miejsca, to były 2 do trzech minut, jeżeli chodzi o powrót - podsumowuje konkurs pani Ilona.

Bożena Gogosz, polonistka, opiekunka zwycięskiego zespołu zaproponowała udział w tej grze wszystkim swoim uczniom. Ale to właśnie dziewczyny z pierwszej klasy zainteresowały się literaturą Baczyńskiego i postanowiły spróbować swoich sił. - Pozwoliłam im na to, bo widziałam duże zainteresowanie literaturą współczesną z ich strony. Pomyślałam też, że skoro już teraz tak to wygląda, to będą je rozwijać w klasach wyższych – mówi zadowolona nauczycielka.

Drugie miejsce zajęła również grupa z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, a trzecie – I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle. Wszyscy otrzymali dyplomy, a trzy najlepsze drużyny dyplomy i upominki.

Terenowa Gra Literacka była jednym z działań w ramach projektu pn. „Miłość jest poezją – Baczyński w Jaśle”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”.

(JDK)

Napisany dnia: 11.06.2021, 14:57
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ js
dnia 11.06.2021, 22:57
Ocena
komentarza:
-3
Tak jak niegdyś Wanda nie chciała Niemca jako Polka z patriotycznej rodziny nie chciała Żyda.
@ js
dnia 13.06.2021, 13:41
Ocena
komentarza:
1
Nie tylko Tuwim, ale również Hemar, Słonimski, Leśmian, Brzechwa, Wierzyński, Stroński a nawet Jasienica. I co z tego? Nic do niego nie mam tylko tylko do prawiczków bezczelnie zawłaszczających tą postać. Dlatego o tym przypominam.
@ lek
dnia 13.06.2021, 13:45
Ocena
komentarza:
0
Chciała ale zginął na barykadzie w czwartym dniu Powstania w Pałacyku Blanka w sercu Warszawy.
@ dragoness
dnia 13.06.2021, 14:06
Ocena
komentarza:
0
Zginął, będąc już żonaty. Więc szybko się pocieszył.
@ lek
dnia 13.06.2021, 14:07
Ocena
komentarza:
-1
Wielcy Polacy pamiętamy.
@ js
dnia 13.06.2021, 14:33
Ocena
komentarza:
0
Tyle że poglądy miał niezbyt poprawne. Dzisiaj prawactwo nazywałoby go lewakiem.
@ ja
dnia 12.06.2021, 10:24
Ocena
komentarza:
1
Brawo dla pomysłodawczyni! Ilonka, Tytanie pracy, jesteś wielka!
@ Abc
dnia 12.06.2021, 20:50
Ocena
komentarza:
0
Zgadzam się. Brawo dla Uczniów oraz pomyslodawczyni. Świetny pomysł. W ten sposób zachęcamy uczniów do rozwijania się i uczenia. Uczniowie też na pewno mieli świetną zabawę. Gratulacje dla wszystkich.
@ js
dnia 13.06.2021, 15:03
Ocena
komentarza:
2
Póki się Czarnek nie dowie, że promują "lewaka"!
@ lek
dnia 13.06.2021, 17:31
Ocena
komentarza:
2
Czarnej jest tylko ministrem. Dłużej pracownika niż kierownika.
@ lek
dnia 13.06.2021, 17:39
Ocena
komentarza:
5
Pani mgr Gogosz przeżyła niejednego ministra. Ich nie ma. Ona jest
@ lek
dnia 13.06.2021, 13:43
Ocena
komentarza:
4
Brawo. Widać są fajni nauczyciele i super uczniowie. Szacun.
@ lek
dnia 13.06.2021, 14:01
Ocena
komentarza:
2
Dziękuję mądrym Jaślanom ze tak pięknie przypominają poetę
@ lek
dnia 13.06.2021, 16:25
Ocena
komentarza:
3
Płomień rozgryzie malowane dzieje ...pieśń ujdzie cało!
@ lek
dnia 13.06.2021, 16:31
Ocena
komentarza:
1
Proponuję żeby w rocznicę wybuchu Powstania zebrać się pod muralem
@ lek
dnia 13.06.2021, 16:36
Ocena
komentarza:
3
Jaslo i Warszawa to miasta symbole II wojny.
@ lek
dnia 13.06.2021, 16:50
Ocena
komentarza:
-2
Stańmy w milczeniu w godz. W. A syreny nam zagrają.
@ agat
dnia 13.06.2021, 23:31
Ocena
komentarza:
-2
Niby co mamy świętować. Posyłanie dzieci z gołymi rękami pod ogień karabinów maszynowych, 180 tys. bezsensownych ofiar, zburzenie miasta, pozbawienie 500 tys. ocalałych mieszkańców dorobku całego życia? Sam sobie świętuj z takimi jak TY!
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Drodzy mieszkańcy Gminy Tarnowiec

   

  W minioną niedzielę odbyły się w Naszej Gminie przedterminowe wybory na Wójta Gminy Tarnowiec. Spośród czwórki kandydatów, zaufaliście mi. Pragnę za to podziękować. 

 • Wypadek w Zimnej Wodzie. Dwie osoby poszkodowane

  Dzisiaj około godziny 15.30 w Zimnej Wodzie doszło do zderzenia się trzech samochodów osobowych. Na chwilę obecną do jasielskiego szpitala trafiły dwie osoby. Obecnie ruch na dk 28 w kierunku Krosna jest zablokowany.

 • W żmigrodzkim liceum powstanie wirtualna strzelnica

  W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie powstanie pierwsza w powiecie jasielskim wirtualna strzelnica. Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz powiatu jasielskiego. Wirtualna strzelnica ma powstać do końca roku. Dyrekcja szkoły ma jednak nadzieję, że już na jesień będzie gotowa.

 • Wyprzedzał na skrzyżowaniu i staranował ogrodzenie

   

  W minioną niedzielę na skrzyżowaniu ul. Grota-Roweckiego z ul. Baczyńskiego w Jaśle doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca seata wykonując manewr wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem, po czym zjechał na chodnik i staranował ogrodzenie pobliskiej posesji. 18-latek został ukarany mandatem karnym.

 • Bezpłatne wakacyjne turnusy rewalidacyjno-terapeutyczne w Bajkowym Przedszkolu

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle ogłasza nabór na wakacyjny specjalistyczny turnus wakacyjny dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

 • Rozwiń skrzydła w Jaśle- ruszył nabór do Inkubatora Przedsiębiorczości

   

  Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej w branży ICT lub branżach związanych z „jakością życia”? Szukasz inspirującego i nowoczesnego miejsca do jej wykonywania? Nie zwlekaj, zgłoś się do Inkubatora Przedsiębiorczości w Jaśle.

 • Jest opinia eksperta w sprawie dwóch problematycznych skrzyżowań ze „stopami”

  Temat bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowań ul. Chopina z ul. Ujejskiego i Kraszewskiego, pomimo ciągłych apeli mieszkańców o jego poprawę, pozostaje nierozwiązany od co najmniej kilkunastu lat. Propozycje, jakie Urząd Miasta w Jaśle zgłaszał do Starostwa Powiatowego w Jaśle wciąż czekają na ostateczne decyzje. Dlatego też jasielski magistrat postanowił sięgnąć po opinię ekspercką, której efektem jest szczegółowy audyt i konkretne zalecenia...

 • Pani Małgorzata schudła 10 kg

   

  Bohaterka naszej metamorfozy schudła … i obecnie z radością spogląda na siebie w lustrze, czując się bardzo dobrze w swoim ciele. ,,Zniknęły kompleksy, z którymi borykałam się przez całe życie i po prostu pokochałam się taką, jaką teraz jestem. Podobam się sama sobie’’ - mówi Pani Małgorzata.

 • Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Jaśle świętuje 50-lecie istnienia

   

  Ponad pół wieku temu w Jaśle założono Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia. W miniony czwartek jej nauczyciele, wychowawcy oraz uczniowie świętowali jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia placówki. Uroczystość uświetniono koncertem, podczas którego swój talent muzyczny mieli okazję zaprezentować uczniowie szkoły.

 • Trener siatkarek UKS MOSiR Jasło walczy o powrót do zdrowia! Rodzina prosi o wsparcie

  Adam Pasterz znany trener siatkarek UKS MOSiR Jasło oraz nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaśle po trudnej walce z koronawirusem potrzebuje wsparcia, dzięki któremu będzie miał szansę wrócić do zdrowia. - Tata ma problemy ze wzrokiem i jest jednostronnie sparaliżowany...

 • Dlaczego tak uwielbiamy pierogi?

   

  Czołowe miejsce, jakie pierogi zajmują w jadłospisie każdego Polaka jest absolutnie bezdyskusyjne. Dlaczego tak jest? Po pierwsze prostota. Ciasto wypełnione smacznym farszem z łatwością jest w stanie zaspokoić kulinarne oczekiwania amatorów dobrego jedzenia. Po drugie, lubią je wszyscy, od dzieci po dziadków. To także dobry sposób na szybki i tani obiad, na zamówienie.

 • Tarnowiec dokonał wyboru. Wiktor Barański wójtem gminy

   

  Saga wyborcza, którą od kilku miesięcy mieli okazję obserwować mieszkańcy gminy Tarnowiec, wreszcie dobiegła końca. Wyborcy zdecydowali w głosowaniu, że nowym włodarzem ich gminy będzie Wiktor Barański. Zdobył on ponad połowę oddanych głosów, co oznacza, że wynik rywalizacji rozstrzygnął się już w pierwszej turze. 

 • Piękna sala weselna w Jaśle

   

  Udane przyjęcie, to nie tylko smaczne menu, doskonała obsługa oraz przyjazna atmosfera. Sukces zależy również od miejsca, w którym zamierzamy zorganizować np. wesele, komunię, czy też spotkanie biznesowe. Od sal bankietowych wymaga się, aby stanowiły połączenie nowoczesności z elegancją. Doskonałym przykładem takiego zestawienia jest nowa sala weselna w Sepia Restauracja Noclegi w Jaśle.

 • Marzysz o zdobyciu konkretnego zawodu, który pozwoli Ci szybko się usamodzielnić i dobrze zarabiać? – Zespół Szkół Budow

   

  „Budowlańcy na wagę złota” – takie hasła widnieją w ogłoszeniach z ofertami pracy. Od kilku lat obserwuje się gwałtowny wzrost zapotrzebowania na pracowników branży budowlanej. Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle wychodząc naprzeciw – otwiera kierunki, które zapewniają fachowców w tej branży.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105