Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Tradycji stało się zadość. W Dobrucowej puszczano na wodę świętojańskie wianki

13

W Dobrucowej, po dwóch latach przerwy, mieszkańcy gminy Tarnowiec, ponownie mogli świętować Noc Świętojańską. Tradycyjne wianki, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, puszczano na wody Jasiołki. Na suto zastawionych stołach, jak zawsze, nie brakowało pysznego jedzenia. Biesiadnikom przygrywały kapele ludowe.

Zobacz zdjęcia z imprezy w FOTOGALERII

W miniony wtorek (21 czerwca) rozpoczęło się astronomiczne lato. W trakcie letniego przesilenia, dawni Słowianie obchodzili Noc Kupały, która była świętem płodności i witalności. Po zapadnięciu mroku zapalano ogniska, wokół których tańczono i śpiewano. Tradycją stało się poszukiwanie kwiatu paproci, który szczęśliwemu znalazcy, miał zapewnić pomyślność. Pogańskie zwyczaje, były na tyle silnie zakorzenione w tradycji i kulturze ludowej, że Kościół nie zdołał na trwałe ich wykorzenić. Zamiast tego, zostały zaadaptowane i włączone do kalendarza świąt chrześcijańskich. Tym sposobem wierni Kościoła katolickiego 23 czerwca obchodzą Noc Świętojańską (wigilia święta Jana Chrzciciela).

Wiele obrzędów, związanych niegdyś z Nocą Kupały, wciąż jest kultywowanych, między innymi przy okazji organizacji imprez kulturalnych w wielu polskich miastach i wsiach. Doskonałym przykładem jest Dobrucowa, gdzie od 2011 r. na wody Jasiołki, puszczane są świętojańskie wianki. W tym roku, po dwuletniej przerwie wydarzenie wróciło do kalendarza imprez plenerowych organizowanych w gminie Tarnowiec. – Jest to dziewiąta edycja Nocy Świętojańskiej w Dobrucowej. To autorski pomysł działającego tutaj Koła Gospodyń Wiejskich. Staramy się zachować tradycję, nawiązując do pięknej obyczajowości dawnych Słowian, która została zaszczepiona na grunt chrześcijański. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wracamy z imprezą. Trochę obawialiśmy się o to, czy wszyscy będą gotowi, aby podołać organizacji wydarzenia. Okazało się, że panie z Kół Gospodyń Wiejskich stanęły na wysokości zadania. Wszystkie przygotowały tradycyjne wianki. – mówił Wiktor Barański, wójt gminy Tarnowiec.

W konkursie na najpiękniejszy wianek świętojański, triumf świętowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Nowego Glinika. – Do przygotowania naszego wianka, wraz z koleżankami, wykorzystałyśmy zioła i polne kwiaty. Dodatkowym elementem dekoracyjnym są kwiaty ogrodowe. Widzimy tutaj między innymi dziurawiec, przywrotnik, zwany również grzmotnikiem, rumianek, czy też miętę. Użyłyśmy również kwiatów polnych, jak choćby chabry i róże. Wplotłyśmy też liście paproci, aby nawiązać do dawnej obrzędowości. Samo uwicie wianka, nie było czasochłonne. Najwięcej czasu poświęciłyśmy na zebranie roślin do jego wykonania – tłumaczyła Monika Bednarz-Gaweł z Nowego Glinika.  

Po rozstrzygnięciu konkursu, uczestnicy wydarzenia, przy akompaniamencie kapeli ludowej Tarnowcoki, udali się nad Jasiołkę, aby puścić na wodę wszystkie wianki. Po powrocie na plac przy Domu Strażaka w Dobrucowej, kontynuowano zabawę, racząc się przy tym smakołykami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich.  

MD

Napisany dnia: 26.06.2022, 01:02

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
4
@ Tak
dnia 29.06.2022, 08:02 · Zgłoś
Impreza fajniejsza niż Dzień Jasła, a na pewno dużo tańsza. Gratulacje dla organizatorów.
Odpowiedz
6
@ Bez wianka
dnia 27.06.2022, 22:10 · Zgłoś
Wiła wianki i puszczała je do falującej wody
Odpowiedz
2
@ Wianki
dnia 28.06.2022, 18:42 · Zgłoś
Wianki były za duże na taki strumyczek.
Odpowiedz
5
@ Ola
dnia 27.06.2022, 15:43 · Zgłoś
Co trzeba mieć w głowie, żeby sadzac dziecko na krawędzi barierki mostu.jedna chwila i nieszczęście gotowe.
Odpowiedz
0
@ ixi
dnia 27.06.2022, 07:13 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
8
@ Alla
dnia 27.06.2022, 05:11 · Zgłoś
Świetna zabawa Panie z kola gospodyń bardzo miłe.Brawo Dobrucowa
Odpowiedz
8
@ BogdanT
dnia 26.06.2022, 21:03 · Zgłoś
Można??
Da się?
Bez polityki, bez kleru i kościoła?
Można szczerze w zgodzie z tradycją świętować?

Jest jeszcze nadzieja, nie wszystko stracone !!!
Odpowiedz
13
@ Natural Born Leader
dnia 26.06.2022, 16:02 · Zgłoś
Piekni, ładni, mili, uśmiechnięci, kolorowi ludzie w tej Dobrucowej i do tego potrafią się integrować i bawić.
Trochę zazdroszczę, ale pozytywnie (jeśli zazdrośc może być pozytywna).
Okazuje się, że kultura, tradycja, dobry obyczaj i kuchnia wyemigrowały na obrzeża, a stolica z epicentrum lokalnej prowincji jest dokładnie w Jasle pod fontanną.
Do tego ta prowincja widzi ciągle rozwój w sklepach sprzedających ciuchy przywożone tonami, wagonami z Chin i czeka na niego wyczekując powstania pseudorestauracji sprzedającej bułkę z kotletem.
Odpowiedz
9
@ Oncy
dnia 26.06.2022, 13:09 · Zgłoś
Księdza nie było żadnego?? Ani posła czy senatora? Nie bardzo wiedzą jak się zachować. Obyczaje tradycyjne, ludowe obchodzone na wsi od tysięcy lat ale jednak o tradycja poganskiej. A nuż centrala partii się skrzywi, uzna to za atak na kościół?? Lepiej się nie wychylać.
Odpowiedz
7
@ Portier szpitalny
dnia 27.06.2022, 09:37 · Zgłoś
Księdza będziesz wołać na przejście do życia wiecznego
Odpowiedz
5
@ ...
dnia 26.06.2022, 11:46 · Zgłoś
Miało byc"miłe,ze ktos staropolskie obyczaje pielegnuje
Odpowiedz
0
@ Mogłem przyjechać
dnia 26.06.2022, 06:36 · Zgłoś
To znalazły sie z wiankami dziewczyny...
Odpowiedz
0
@ Pacan jeden
dnia 26.06.2022, 10:26 · Zgłoś
Wątpię, ale kto wie może...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657