Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Uczciliśmy pamięć genialnego wynalazcy lampy naftowej

14

Ignacy Łukasiewicz przyszedł na świat 8 marca 1822 r. Ten genialny wynalazca, aptekarz, przemysłowiec i filantrop na trwałe zapisał się na kartach historii wielu galicyjskich miast i miasteczek, w tym również Jasła. Nasze miasto sporo zawdzięcza Łukasiewiczowi, który właśnie tutaj prowadził swoją aptekę, a pod Jasłem zbudował pierwszą na ziemiach polskich destylarnię ropy naftowej. W piątek (22 marca br.) uczciliśmy pamięć słynnego pioniera przemysłu naftowego. 

Jaślanie doskonale wiedzą kim był Ignacy Łukasiewicz. Tej postaci nie trzeba im specjalnie przedstawiać. Czym innym jest jednak wiedza na temat historii przemysłu naftowego w Polsce i na świecie, ropy naftowej jako strategicznego z punktu widzenia gospodarki światowej surowca, czy też górnictwa, w tym również wydobycia ropy naftowej. Stąd też w programie jasielskich obchodów 202. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza postanowiliśmy umieścić wykład naukowy oraz prelekcje, dzięki którym młodzi mieszkańcy Jasła i okolic mogli dowiedzieć się czegoś więcej o “czarnym złocie”.

Sebastian Wiatr, pracownik Exalo Drilling S.A. zapoznał naszych najmłodszych gości ze specyfiką pracy górnika. Dzieci dowiedziały się między innymi tego, że jednym z symboli przynależności do stanu górniczego była niegdyś szpada. Chętnie przymierzały górnicze kaski i tradycyjne nakrycie głowy górnika - czako. Uczestnicy pokazów mogli zobaczyć na własne oczy jak wygląda surowa ropa naftowa i jaki ma zapach. To jednak nie wszystko. 

Z ciekawą prelekcją do Generatora zawitali również edukatorzy z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Do Jasła przywieźli kilka ciekawych eksponatów związanych z “czarnym złotem”, w tym między innymi: model kiwona oraz lampy naftowe. Uczniowie szkół podstawowych, których zaprosiliśmy do udziału w zajęciach przekonali się, że ropa naftowa ma większą gęstość niż woda. Poznali również życiorys Ignacego Łukasiewicza.

W programie wydarzenia znalazł się także wykład dr. hab. inż. prof. AGH Czesława Rybickiego – „Ignacy Łukasiewicz i początki przemysłu naftowego w Polsce”. Nauczyciel akademicki mówił nie tylko o genialnym wynalazcy. Sporo miejsca, w swoim wykładzie, poświęcił pochodzeniu naturalnych źródeł węglowodorów i ich zastosowaniu.

Udział w wykładzie naukowym i pokazach był bezpłatny.

Wydarzenie pn. „Obchody 202. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza” zrealizowane zostało w ramach przedsięwzięcia „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.  

Generator Nauki GEN

Napisany dnia: 27.03.2024, 08:27

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
7
@ Marian
dnia 01.04.2024, 15:10 · Zgłoś
Z Krosna,Gorlic,I wielu miejscowości potrafią promować swoje miasto pokazując pamiątki związane z Łukasiewiczem. W Jaśle wspaniale uprawia się politykierstwo, wyburzą stare obiekty, betonuje, wycina drzewa, buduje ścieżki rowerowe , buduje parki deszczowe i wiele innych trzeciorzędnych rzeczy. Miała być apteka Łukasiewicza i co i nic! Przy ul. 3 go Maja w Jaśle niszczeje budynek obok rafinerii gdzie można by zrobić muzeum związane z Łukasiewiczem i co i nic! Kiedyś Jasło było węzłem kolejowym ... obecnie tzw Parowozownia zmierza ku ruinie podobnie jak Dworzec kolejowy! Teren po dworcu PKS wykorzystany w kilku procentach a dla autobusów turystycznych brak parkingu !Można podawać wiele przykładów ale po co? Przecież dotychczas sprawujący władzę nie tylko w ostatniej kadencji obiecywali wiele i co i nic ! Już przestałem wierzyć, że w tym rozpolitykowanym "miasteczku" cokolwiek się zmieni. I co z tego, że mamy Panią poseł, Panią Senator, Pana Europosła a wcześniej Wicemarszałka Sejmu Najjaśniejszej RP skoro brak konkretnych inicjatyw i pozyskiwania środków. Samymi tablicami pamiątkowymi, uroczystościami i modlitwą miasto się nie rozwinie a emigracja do innych miast i krajów nie zmaleje. Nie wiem po co to napisałem przecież ten marazm i tak będzie się zwiększał ! Może wielu jest to wygodne podobnie jak dziedziczenie stanowisk i władzy. Mój Wój z USA mawiał czegoś biedny boś głupi, czegoś głupi boś biedny(bez urazy i odnoszenia się do kogokolwiek). Wg. ostatnich informacji GUS Podkarpackie jest województwem o najwyższym bezrobociu w Polsce. Smutne to ale fakty są takie. Mamy czego chcemy.
Odpowiedz
-2
@ britney
dnia 01.04.2024, 12:37 · Zgłoś
i tak kiedys napisza , ze czarnuchy wszystko wymyslily , bo glupota rzadzacej tej planety jest ich glupota , jakby dziecko uposledzone dac z podobnym
Odpowiedz
0
@ Boss
dnia 27.03.2024, 21:23 · Zgłoś
A miałem coś napisać...
Odpowiedz
13
@ Kapitan Wąs
dnia 27.03.2024, 17:47 · Zgłoś
Jasło jest znane w całym regionie, a nawet Polsce, że potrafi w dość osobliwy sposób czcić swoich bohaterów, wybitne postaci czy architekturę i tak na domu Łukasiewicza Rysiek wybudował dyskotekę, na synagodze zrobiono targ, a w budynkach które przetrwały wojnę są fryzjerzy, szmateksy czy hurtownie papieru toaletowego, albo szalety.
Odpowiedz
15
@ Jaślanin
dnia 27.03.2024, 13:52 · Zgłoś
Szczególnym przejawem uczczenia pamięci Ignacego Łukasiewicza w Jaśle było zrównanie z glebą jego domu, właściwie dworku, i wystawienie tam galerii Europa.
Odpowiedz
-3
@ js
dnia 29.03.2024, 08:38 · Zgłoś
W czasach gdy Łukasiewicz przebywał w Jaśle ten "dworek" w ogóle nie istniał.
Odpowiedz
2
@ łodyniec
dnia 27.03.2024, 13:07 · Zgłoś
Dziewczynie byście spodnie kupili ,bo w podartych chodzi , a nie jakieś [...] dla kilku ziawiacych dzieci.
Odpowiedz
8
@ Nafta
dnia 27.03.2024, 12:43 · Zgłoś
Miała być w rynku Apteka imienia Łukasiewicza ?
Odpowiedz
8
@ Ehh
dnia 27.03.2024, 10:13 · Zgłoś
Za kilka lat nikt o nim nie będzie pamiętał a wręcz moze nie bedzie wolno mówić o tym człowieku bo przecież ropa idzie w odstawkę jako zle paliwo.
Odpowiedz
2
@ Guziec
dnia 27.03.2024, 08:52 · Zgłoś
Nie zapomnijmy że Łukasiewicz przekazał John D. Rockefellerowi technologie przerobu ropy naftowej no i że pukał córkę swojej kuzynki
Odpowiedz
3
@ Poślubił,
dnia 27.03.2024, 16:40 · Zgłoś
zresztą za zgodą Watykanu, córkę nie kuzynki, tylko własnej, rodzonej siostry.
Odpowiedz
1
@ Guziec
dnia 27.03.2024, 20:23 · Zgłoś
Sorka mój błąd racja
Odpowiedz
-1
@ Timon
dnia 27.03.2024, 20:51 · Zgłoś
Wielki problem jak Polański wypukał dobrze rozwiniętą nastolatkę, która sama wskoczyła mu do jacuzzi.
Zero problemu jak Łukasiewicz pukał siostrzenicę.
Zero problemu jak ksiądz puka siostrzenicę.
Co za hipokryzja.
Odpowiedz
-1
@ js
dnia 29.03.2024, 08:36 · Zgłoś
Nie wskoczyła tylko rezolutna mamusia ją tam wepchnęła i to ona powinna beknąć a włos z głowy jej nie spadł. Polański przynajmniej zapłacił rodzinie odszkodowanie ponad 100 tys. dolarów co w l. 70 było zawrotną sumą. A nasi pasterze uważają że to ofiary ich powinny przepraszać. Tymczasem tej dziewczynie która jej teraz babcią świętoszki nadal po 50 latach nadal wywlekają tą sprawę chociaż sama twierdzi by się wreszcie odwalili bo nic do Polańskiego nie ma i chce zapomnieć o tej sprawie.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657