Uczczono pamięć ofiar akcji „Reinhardt”
Dzisiaj na Cmentarzu Żydowskim w Jaśle odmówiono modlitwy za zamordowanych jasielskich Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani do obozu zagłady w Bełżcu. Zginęli w komorach gazowych. Stowarzyszenie Ahawas Tora od marca br. objęło opieką tę nekropolię. - Za główny cel jest nie tylko utrzymanie porządku dla miejsca pochówku Żydów, ale również wpisanie cmentarza do rejestru zabytków, co mamy nadzieję stanie się do końca br. - poinformowała nas Inga Marczyńska, edukator o historii i kulturze Żydów. FOTOGALERIA

27 sierpnia 1942 r. jasielskie getto zostało zlikwidowane a ludność żydowskiego pochodzenia została deportowana do obozu zagłady w Bełżcu. Tegoroczne obchody dla uczczenia ich pamięci zorganizowało Stowarzyszenie Ahawas Tora, które od marca br. przejęło opiekę nad żydowską nekropolią w Jaśle. - Dwa miesiące temu stowarzyszenie ortodoksyjnych, religijnych Żydów, które działa na terenie Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Niemiec zrzeszające potomków polskich Żydów za główny cel swojej działalności ma sprawowanie opieki nad cmentarzami. Przez ostatnie cztery lata przedstawiciele stowarzyszenia monitorowali stan nekropolii żydowskiej w Jaśle, począwszy od wydarzeń, które doprowadziły do dewastacji nowej części cmentarza przez budowę drogi oraz sprawy prowadzone w sądzie – Gmina Żydowska Wyznaniowa w Warszawie odebrała poprzednim zarządcom cmentarz i przekazała go Stowarzyszeniu Ahawas Tora – wyjaśnia Inga Marczyńska współpracująca z organizacją społeczną.
Nowi zarządcy cmentarza chcą zadbać o jasielską nekropolię żydowską, która wymaga wielu nakładów finansowych. Dokładają wszelkich starań, aby cmentarz został wpisany do rejestru zabytków. - Nasze działania są mocno skoncentrowane na jego uporządkowaniu, aby stanowił perełkę dziedzictwa żydowskiego na szlaku turystycznym. To również zapewnienie godnego miejsca pochówku jasielskim żydom, których jest całkiem sporo i są to znamienite postacie – podkreśla pani Inga.
Dbanie o cmentarz nie będzie polegało jedynie na jednorocznym wykoszeniu trawy, ale za zgodą konserwatora zabytków zostaną oczyszczone resztki postumentów oraz odsłonięte fragmenty grobów. Co więcej cmentarz ma być udostępniony dla turystów, ale nie tylko - przez cały rok. Ogrodzenie również aż prosi się o remont, a niektóre drzewa wymagają obcięcia gałęzi. To wszystko z biegiem czasu, stopniowo według zapowiedzi będzie doprowadzane do porządku.

Na upamiętnienie żydowskiej społeczności z Jasła przyszła garstka osób, głównie zaproszeni goście m.in. przedstawiciele Miasta Jasła i powiatu jasielskiego, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, prezes Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu, a także prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej-Sztetl Dukla.

Modlitwę odmówił rabin Izaak Wróbel oraz ksiądz Roman Jagiełło, Dziekan Dekanatu Podkarpackiego Kościoła Polskokatolickiego w RP.


Uczestnicy zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów.

id

