Upamiętniono jasielskich Żydów w rocznicę likwidacji jasielskiego getta
W Jaśle odbyły się dzisiaj obchody 4. Dnia Pamięci poświęconego Żydowskiej Społeczności Jasła w 79. rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Jaśle. Na cmentarzu żydowskim przy ul. Floriańskiej przypomniano o tragicznych losach mieszkańców miasta pochodzenia żydowskiego, którzy w sierpniu 1942 r. trafili do obozu zagłady w Bełżcu, stając się kolejnymi ofiarami hitlerowskiej machiny śmierci. Zapalono znicze, złożono kwiaty oraz odmówiono modlitwę za zmarłych. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą tragiczny los społeczności żydowskiej Jasła i okolic.
Zobacz zdjęcia z wydarzenia w naszej FOTOGALERII
Organizatorami Dnia Pamięci poświęconego Żydowskiej Społeczności Jasła w 79. rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Jaśle były Fundacja AntySchematy2 oraz Magdalena Białek. Już po raz czwarty upamiętniono Żydów, którzy w ramach likwidacji jasielskiego getta w sierpniu 1942 r. zostali deportowani do obozu zagłady w Bełżcu.
Magdalena Białek i Tomasz Kocur/fot. Marcin Dziedzic
Tak, jak w poprzednich latach obchody rozpoczęły się na terenie cmentarza żydowskiego w Jaśle, który stanowi najbardziej znany relikt obecności Żydów w mieście. Magdalena Białek, współorganizatorka wydarzenia, a zarazem nauczycielka w Zespole Szkół nr 3 w Jaśle przywołała imiona niektórych członków społeczności jasielskiej pochodzenia żydowskiego, których życie dramatycznie zakończyło się w Bełżcu. Odczytała również list Georges Fenigera, potomka ocalonych z holokaustu, który przed dwoma laty odwiedził Jasło, aby móc osobiście uczestniczyć w odsłonięciu tablicy upamiętniającej żydowskich mieszkańców Jasła i okolicznych miejscowości wywiezionych do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu i tam zamordowanych w 77. rocznicę likwidacji Getta Żydowskiego w Jaśle.
„Przerażające zbrodnie popełnione przez nazistów podczas II wojny światowej wobec Żydów we wszystkich krajach pod ich administracją są zbrodniami przeciwko ludzkości, o których nie można zapomnieć. Zbrodnie te wymagają szczególnej pamięci, jak dzisiejsze uroczystości, tutaj w Jaśle. My jako przyjaciele i potomkowie jasielskich Żydów, łączymy się z wami w pamięci […].Te przerażające zbrodnie popełnione przez nazistów, są obecnie częścią historii wszystkich narodów i jako takie muszą mieć swoje miejsce w ich świadomości. Ale tutaj po wojnie doszło do drugiej tragedii Żydów z Jasła - emigracji, dla tych, którzy przeżyli, ponieważ musieli opuścić swój kraj. Chcę zaświadczyć, że moi rodzice, moi wujkowie i ich przyjaciele, wszyscy Żydzi z Jasła, którzy przeżyli zbrodnie nazistowskie, stali się uchodźcami we Francji, Izraelu, USA, Kanadzie itp... Nauczyli mnie, że byli Żydami z Jasła, że uważają się za Polaków i mówili po polsku, językiem ich utraconej ojczyzny, gdzie się urodzili” – czytamy w liście Fenigera adresowanym do uczestników obchodów rocznicowych.
Na cmentarzu, u stóp pomnika upamiętniającego Żydów zamieszkujących Jasło i okolice, bestialsko zamordowanych w czasie II wojny światowej przez hitlerowskich katów, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Pamięć ofiar uczcili między innymi przedstawiciele władz samorządowych na czele z Elwirą Musiałowicz – Czech, zastępcą burmistrza Jasła oraz Stanisławem Pankiewiczem, wicestarostą jasielskim. Kadisz, modlitwę w intencji ofiar ludobójstwa oraz spoczywających na cmentarzu żydowskim w Jaśle Żydów odmówił Tomasz Grebner, przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Zgromadzeni, w intencji ofiar holocaustu odmówili również modlitwę Ojcze Nasz.
Kulminacyjnym punktem 4. Dnia Pamięci poświęconego Żydowskiej Społeczności Jasła w 79. rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Jaśle było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia sprzed niespełna osiemdziesięciu laty.
O tym, jak istotna współcześnie powinna być pamięć o historii jasielskich Żydów, którzy przed wojną stanowili czwartą część wszystkich mieszkańców miasta, po raz kolejny przekonywał Tomasz Kocur, prezes fundacji AntySchematy 2. – W tym roku obchody dnia pamięci były skromne. Może osiemdziesiąta rocznica likwidacji getta żydowskiego w Jaśle będzie bardziej znacząca. Najważniejsze, że coś dzieje się w mieście. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że w Jaśle organizowany jest przez Muzeum Regionalne koncert żydowskiej muzyki klezmerskiej. Być może będzie to w przyszłości dobry kierunek, aby dzień pamięci połączyć z wydarzeniami organizowanymi przez instytucje kultury i Urząd Miasta. Z każdym rokiem doświadczamy tego, że pamięć o społeczności żydowskiej Jasła jest coraz powszechniejsza. Duża odpowiedzialność spoczywa w tej materii na nauczycielach, którzy mogą o tej pamięci mówić i przekazywać młodym ludziom potrzebną wiedzę – przekonywał.
MD
Jest to jakby piąta Ewangelia.
Można nie tylko zobaczyć ale i lepiej poznać państwo żydowskie kiedyś i teraz.
Nie powtarzajcie stereotypów, czasem antysemickich.
Historia Izraela (jak i Polski) nie była prosta i jednowymiarowa i nie wszystko da się sprowadzić tylko do kasy, chociaż dzisiejszy świat często tak upraszcza sprawy, zwalniając od refleksji i myślenia.
Czytajcie i myślcie. Zapewniam, że to nie boli.
Byliśmy nawet (co prawda czasowo) i w Kijowie i w Moskwie.
Jak nasi przodkowie to zrobili, że Polska była mocarstwem wielonarodowościowym
i w miarę tolerancyjnym? Było tam miejsce dla każdego, niezależnie od wyznania.
Gdzie jesteśmy teraz jeżeli chodzi o tolerancję?
Ile wieków za naszymi przodkami?
No to jedno z 2. Skoro Żydzi mogą robić taką hucpę wobec nas to my róbmy to samo wobec nich.
Wiesz kim był twój dziadek, pra dziadek i pra pra dziadek...
Przy takiej mieszaninie narodów jaka była na Podkarpaciu nikt z nas nie może być pewny swojego pochodzenia - ŁEMKOWIE NIEMCY, ŻYDZI ROMOWIE UKRAIŃCY a może RUSINI lub TURCY są naszymi przodkami.
Dlatego zamiast bluzgać lepiej jest przemilczeć...i zastanowić się dwa razy.
Nie płacimy.
Stan cmentarzy naszych oraz będących na naszej ziemi cmentarzy innych narodowości świadczy o naszej kulturze ... i szacunku dla innych w tym dla zmarłych
Widziałeś jak AUSTRYJACY uporządkowywali cmentarze z I wojny.
Na nich pochowani są żołnierze różnych narodowości, każdy ma taki sam grób ...
KONIEC KROPKA !!!
Otwierają szeroko oczy za zdumienia, że wyszli z narodu wybranego czyli byli Żydami.
Po tym Twoim wpisie powyżej założe się, że zaczęła Ci się toczyć piana z buzi..
Jak możesz człowieku takie rzeczy pisać.
Zero u Ciebie szacunku do innych. To, że nie skończyłeś żadnej przyzwoitej Uczelni nie znaczy, że masz prawo mścić się na ludziach nauki.
Tak sìę składa, że profesorowie jak to sam nazwałeś: "od motyli", też są potrzebni, no chyba że Ty wiesz więcej od nich... wówczas mógłbyś ich zastąpić.
I życzę Ci aby Twoje dzieci skończyły "coś" na Uniwersytecie Warszawskim... będzie im o wiele lżej w życiu. Ja to wiem ze swego doświadczenia...
Ty zaś jakbyś na nim skończył "coś", to nie byłbyś takim niedowartościowanym flustratem...
Szanuj innych !
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od lat sprawuje opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi Polaków, które znajdują się poza granicami Polski, finansując prace budowlano-remontowe i konserwatorskie. Stałą opieką objęte są Polskie Cmentarze Wojenne: we Włoszech (Monte Cassino, Loreto, Bolonia), w Uzbekistanie (17 cmentarzy), Kazachstanie (4), Kirgistanie (1), Izraelu (2), Iranie (5), Libanie (1), Ukrainie (40 – cmentarzy i miejsc pamięci). Od 2017 r. ze środków MKDNiS zostało wyremontowanych 26 cmentarzy i kwater z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. na Litwie, Białorusi oraz Łotwie. Do końca 2020 r. zaplanowano zakończenie prac remontowych na kolejnych 14 cmentarzach.
Wśród projektów dofinansowanych w ramach Programu Instytutu POLONIKA „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat”, znalazły się projekty mające na celu poprawę stanu zachowania polskich grobów i nekropolii za granicą. W pierwszej edycji Programu dofinansowanie w kwocie przeszło 440 000 PLN uzyskało 13 projektów na Ukrainie (m.in. prace porządkowe i inwentaryzacyjne na cmentarzach w obwodach wołyńskim i tarnopolskim, na Cmentarzu Janowskim we Lwowie oraz Cmentarzach Bazyliańskim i Polskim w Krzemieńcu; porządkowanie polskich cmentarzy cywilnych i upamiętnień w rejonach sokalskim i żółkiewskim obw. lwowskiego; dokumentacja polskiego cmentarza w Ostrogu).
Germany 1468
UK 1308
Austria 477
Netherlands 428
France 335
Sweden 277
.
.
Poland 101
„Ludzie całowali zakurzone buty żołnierzy. Dzieci pobiegły do parku, narwały jesiennych kwiatów i obrzucały nimi żołnierzy. Czerwone flagi były widoczne w zasięgu wzroku i całe miasto tonęło w czerwieni”.
Podobne sceny rozgrywały się w dziesiątkach miasteczek i wsi, od Mołodeczna po, raczej dalekie od Kresów, Jedwabne i Różan.
Często zapominamy, że w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku, Polska zmagała się nie tylko z dwiema totalitarnymi potęgami, ale także z wrogiem wewnętrznym.
Od tego czasu Rzeczpospolita znalazła się na równi pochyłej (oczywiście w dół) zakończonej rozbiorami i totalnym upadkiem na 123 lata.
Historia może się powtórzyć i czasem się powtarza.
Po stronie polskiej i żydowskiej można znaleźć wiele postaci pozytywnych i negatywnych.
Nic nie jest czarno-białe.
I jak tam idzie urzędom, tak wysoko reprezentowanym na uroczystości, spisywanie mienia bezspadkowego?
A czy wysłano relację i życzenia dla Jaira Lapida?
1288 rok - Regent Królestwa Neapolu Robert d'Artois nakazuje wypędzenie Żydów z całych południowych Włoch
1290 rok - Król Anglii Edward I wydaje edykt o wygnaniu Żydów (wszystkich Żydów, w liczbie ok. 16 tys., załadowano na statki i odesłano na kontynent, dotarli tylko nieliczni, bo większość Anglicy najpierw obrabowali, a potem potopili)
1346 rok - wygnano Żydów z Bazylei w Szwajcarii
1360 rok - wygnano ich z Węgier
1394 rok - z Francji
1421 rok - z Austrii
1491 rok - wygnanie Żydów z Rawenny
1492 rok - Królowie Hiszpanii Izabela I Kastylijska i Ferdynand II Aragoński wydali edykt nakazujący wypędzenie Żydów z Królestwa Hiszpanii i wszystkich jej posiadłości
1493 rok - Król Sycylii Ferdynand II Aragoński wyrzuca Żydów ze swojego królestwa
1495-1503 Żydzi zostali wygnani z Litwy
1496 rok - Żydów wypędzono z Portugalii (edykt Króla Manuela I Szczęśliwego), również w tym samym roku Cesarz Rzymski Maksymilian I Habsburg wypędził Żydów ze wszystkich swoich dziedzicznych ziem
1510 rok - Żydzi zostają wygnani z Brandenburgii
1547 rok - Car "Wszech Rusi" Iwan Grozny odmawia Żydom prawa zamieszkania w Rosji, a nawet przejazdu przez swoje państwo!
1550 rok - Żydzi zostają wygnani z Genui
1571 rok - Republika Wenecka podejmuje decyzje o wygnaniu wszystkich Żydów z Wenecji i z wysp adriatyckich
Kiedy w 1528 roku Niderlandy dostają się pod władzę Cesarza Rzymskiego Karola V Habsburga wszyscy Żydzi zostają wypędzeni
1590 rok - Król Hiszpanii Filip II nakazuje wyrzucenie Żydów z Lombardii...
...wszystkim wygnaniom Żydów towarzyszyły krwawe pogromy i powszechne prześladowanie... uciekali głównie do Polski, która sami nazwali "Paradisus Ludaeorum" (Żydowski Raj). W XVI wieku 3/4 wszystkich Żydów żyjących na świecie mieszkało w Polsce! Teraz doszło do tego, ze ich premier, Benjamin Netanjahu w przemówieniu wygłoszonym w dniu 14.02.br., na terenie Polski, w gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich (wybudowanym przez Polaków kosztem 300 mln zł i utrzymywanym przez Polaków kosztem ponad 10 mln zł rocznie!), oskarża nas, czyli cały Naród Polski, o to ze współpracowaliśmy z nazistowskim reżimem w zabijaniu Żydów w ramach Holokaustu!
Niemieccy nazisci jak widać nie byli specjalnie oryginalni a ich jedyną wartością dodaną było "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej".
Prześladowania Żydów w europie i to że osiedlali się w Polsce w żaden sposób nie neguje faktu współudziału wielu Polaków w Holokauście i powszechnego antysemityzmu.
Po wszelkie odszkodowania Żydzi mogą się zwracać tylko do Niemców.
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
komentarza: -2