Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Upamiętniono jasielskich Żydów w rocznicę likwidacji jasielskiego getta

125

W Jaśle odbyły się dzisiaj obchody 4. Dnia Pamięci poświęconego Żydowskiej Społeczności Jasła w 79. rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Jaśle. Na cmentarzu żydowskim przy ul. Floriańskiej przypomniano o tragicznych losach mieszkańców miasta pochodzenia żydowskiego, którzy w sierpniu 1942 r. trafili do obozu zagłady w Bełżcu, stając się kolejnymi ofiarami hitlerowskiej machiny śmierci. Zapalono znicze, złożono kwiaty oraz odmówiono modlitwę za zmarłych. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą tragiczny los społeczności żydowskiej Jasła i okolic. 

Zobacz zdjęcia z wydarzenia w naszej FOTOGALERII

Organizatorami Dnia Pamięci poświęconego Żydowskiej Społeczności Jasła w 79. rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Jaśle były Fundacja AntySchematy2 oraz Magdalena Białek. Już po raz czwarty upamiętniono Żydów, którzy w ramach likwidacji jasielskiego getta w sierpniu 1942 r. zostali deportowani do obozu zagłady w Bełżcu.

Magdalena Białek i Tomasz Kocur/fot. Marcin Dziedzic

Tak, jak w poprzednich latach obchody rozpoczęły się na terenie cmentarza żydowskiego w Jaśle, który stanowi najbardziej znany relikt obecności Żydów w mieście. Magdalena Białek, współorganizatorka wydarzenia, a zarazem nauczycielka w Zespole Szkół nr 3 w Jaśle przywołała imiona niektórych członków społeczności jasielskiej pochodzenia żydowskiego, których życie dramatycznie zakończyło się w Bełżcu. Odczytała również list Georges Fenigera, potomka ocalonych z holokaustu, który przed dwoma laty odwiedził Jasło, aby móc osobiście uczestniczyć w odsłonięciu tablicy upamiętniającej żydowskich mieszkańców Jasła i okolicznych miejscowości wywiezionych do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu i tam zamordowanych w 77. rocznicę likwidacji Getta Żydowskiego w Jaśle.  

„Przerażające zbrodnie popełnione przez nazistów podczas II wojny światowej wobec Żydów we wszystkich krajach pod ich administracją są zbrodniami przeciwko ludzkości, o których nie można zapomnieć. Zbrodnie te wymagają szczególnej pamięci, jak dzisiejsze uroczystości, tutaj w Jaśle. My jako przyjaciele i potomkowie jasielskich Żydów, łączymy się z wami w pamięci […].Te przerażające zbrodnie popełnione przez nazistów, są obecnie częścią historii wszystkich narodów i jako takie muszą mieć swoje miejsce w ich świadomości. Ale tutaj po wojnie doszło do drugiej tragedii Żydów z Jasła - emigracji, dla tych, którzy przeżyli, ponieważ musieli opuścić swój kraj. Chcę zaświadczyć, że moi rodzice, moi wujkowie i ich przyjaciele, wszyscy Żydzi z Jasła, którzy przeżyli zbrodnie nazistowskie, stali się uchodźcami we Francji, Izraelu, USA, Kanadzie itp... Nauczyli mnie, że byli Żydami z Jasła, że uważają się za Polaków i mówili po polsku, językiem ich utraconej ojczyzny, gdzie się urodzili” – czytamy w liście Fenigera adresowanym do uczestników obchodów rocznicowych.

Na cmentarzu, u stóp pomnika upamiętniającego Żydów zamieszkujących Jasło i okolice, bestialsko zamordowanych w czasie II wojny światowej przez hitlerowskich katów, złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Pamięć ofiar uczcili między innymi przedstawiciele władz samorządowych na czele z Elwirą Musiałowicz – Czech, zastępcą burmistrza Jasła oraz Stanisławem Pankiewiczem, wicestarostą jasielskim. Kadisz, modlitwę w intencji ofiar ludobójstwa oraz spoczywających na cmentarzu żydowskim w Jaśle Żydów odmówił Tomasz Grebner, przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. Zgromadzeni, w intencji ofiar holocaustu odmówili również modlitwę Ojcze Nasz.

Kulminacyjnym punktem 4. Dnia Pamięci poświęconego Żydowskiej Społeczności Jasła w 79. rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Jaśle było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia sprzed niespełna osiemdziesięciu laty.

O tym, jak istotna współcześnie powinna być pamięć o historii jasielskich Żydów, którzy przed wojną stanowili czwartą część wszystkich mieszkańców miasta, po raz kolejny przekonywał Tomasz Kocur, prezes fundacji AntySchematy 2. – W tym roku obchody dnia pamięci były skromne. Może osiemdziesiąta rocznica likwidacji getta żydowskiego w Jaśle będzie bardziej znacząca. Najważniejsze, że coś dzieje się w mieście. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że w Jaśle organizowany jest przez Muzeum Regionalne koncert żydowskiej muzyki klezmerskiej. Być może będzie to w przyszłości dobry kierunek, aby dzień pamięci połączyć z wydarzeniami organizowanymi przez instytucje kultury i Urząd Miasta. Z każdym rokiem doświadczamy tego, że pamięć o społeczności żydowskiej Jasła jest coraz powszechniejsza. Duża odpowiedzialność spoczywa w tej materii na nauczycielach, którzy mogą o tej pamięci mówić i przekazywać młodym ludziom potrzebną wiedzę – przekonywał.   

MD

Napisany dnia: 17.08.2021, 22:45
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ixi
dnia 17.08.2021, 23:09
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ 654
dnia 23.08.2021, 10:47
Ocena
komentarza:
2
[Komentarz nie na temat]
@ pl
dnia 23.08.2021, 10:52
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ wolna palestyna
dnia 23.08.2021, 11:06
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ czerstwy cham
dnia 17.08.2021, 23:15
Ocena
komentarza:
43
Izrael z Lapidem jest Polsce do niczego nie potrzebny. Aha, niech płacą za utrzymywanie kirkutów.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 17.08.2021, 23:35
Ocena
komentarza:
19
Byli Polakami, więc dlaczego obce państwo ma nam fundować utrzymanie kirkutów?
@ czerstwy cham
dnia 18.08.2021, 01:01
Ocena
komentarza:
64
Byli polskimi obywatelami narodowości żydowskiej a nie Polakami. Jeśli Izrael chce od Polski pieniędzy jako obce państwo, to znaczy że jest bandyckim państwem.
@ Tak
dnia 18.08.2021, 06:25
Ocena
komentarza:
30
Wiele zła się działo i dzieje również dzisiaj na świecie w którym żyjemy a ziemia jest naszą fizyczną karmicielką. Ludzie są skłóceni, prawie każdy czegoś chce a im wyższy stołek tym pragnienie i rządza władzy, panowania, podporządkowania coraz większą. Odwieczne pytanie, po co!
@ Wycieczka
dnia 18.08.2021, 06:27
Ocena
komentarza:
1
Polecam każdemu wycieczkę (najlepiej religijną) do Ziemi Świętej.
Jest to jakby piąta Ewangelia.
Można nie tylko zobaczyć ale i lepiej poznać państwo żydowskie kiedyś i teraz.
Nie powtarzajcie stereotypów, czasem antysemickich.
Historia Izraela (jak i Polski) nie była prosta i jednowymiarowa i nie wszystko da się sprowadzić tylko do kasy, chociaż dzisiejszy świat często tak upraszcza sprawy, zwalniając od refleksji i myślenia.
Czytajcie i myślcie. Zapewniam, że to nie boli.
@ Tolerancja
dnia 18.08.2021, 06:36
Ocena
komentarza:
24
Polska była przez wieki Rzeczpospolitą nie tylko dwóch narodów (tj. i Litwy) ale wielu innych narodów (Żydów, Ukraińców, Tatarów, Białorusinów, Rusinów itp. itd.) i rozciągała się od Bałtyku do Morza Czarnego.
Byliśmy nawet (co prawda czasowo) i w Kijowie i w Moskwie.
Jak nasi przodkowie to zrobili, że Polska była mocarstwem wielonarodowościowym
i w miarę tolerancyjnym? Było tam miejsce dla każdego, niezależnie od wyznania.
Gdzie jesteśmy teraz jeżeli chodzi o tolerancję?
Ile wieków za naszymi przodkami?
@ a.lechowski
dnia 18.08.2021, 08:03
Ocena
komentarza:
-11
narodowości czy wyznania?
@ ixi
dnia 18.08.2021, 08:37
Ocena
komentarza:
14
Do Tolerancja, i ta twoja "tolerancja" doprowadziła do tego że Polska zniknęła z mapy świata, były 3 rozbiory, 2 wojny światowe a w podzięce naród "wybrany" wyciąga łapę nie po swoje, szczuje i szantazuje na forum światowym i wrzeszczy ze Polacy muszą płacić bo to ci ŹLI!!! Obudzisz się w końcu, bo widać nie wyciągasz wniosków z faktów historycznych!?!!
@ ixi
dnia 18.08.2021, 08:39
Ocena
komentarza:
-5
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ J
dnia 18.08.2021, 09:02
Ocena
komentarza:
8
Mnóstwo polskich nekropolii rozsianych jest po całym świecie,przy dzisiejszej polityce zagranicznej zadania czegokolwiek od innych jest wysoce ryzykowne.
@ jedyne zwierzę tutaj to ty
dnia 18.08.2021, 09:11
Ocena
komentarza:
23
Dlatego,że obce państwo domaga się od nas pieniędzy tak jakby Polakami nie byli.
No to jedno z 2. Skoro Żydzi mogą robić taką hucpę wobec nas to my róbmy to samo wobec nich.
@ dragoness
dnia 18.08.2021, 10:06
Ocena
komentarza:
-9
No i wylazł naziol z pana ixi. Polska dla Polaków? A któż to jest Polak? Proszę zdefiniować.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 10:14
Ocena
komentarza:
3
Polska była wieloetniczna i sporo Polaków (może Ty także) ma domieszkę krwi żydowskiej. Porzuć mrzonki.
@ krs
dnia 18.08.2021, 10:32
Ocena
komentarza:
12
A jeszcze więcej niemieckiej i rusińskiej. A także mongolskiej.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 10:39
Ocena
komentarza:
3
A co doprowadziło do Holokaustu? Bo chyba nie tolerancja tylko jej zaprzeczenie, prawda?
@ dragoness
dnia 18.08.2021, 10:40
Ocena
komentarza:
-7
"Prawdziwy" Polak dał głos :-D
@ ixi
dnia 18.08.2021, 11:31
Ocena
komentarza:
-8
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Oro
dnia 18.08.2021, 15:03
Ocena
komentarza:
1
Placic za utrzymanie kirkotow to pomysl godny potepienia Straszne chamstwo Wstyd
@ Ja i on
dnia 18.08.2021, 18:30
Ocena
komentarza:
4
A Ty dobrze znasz swoje pochodzenie ???
Wiesz kim był twój dziadek, pra dziadek i pra pra dziadek...
Przy takiej mieszaninie narodów jaka była na Podkarpaciu nikt z nas nie może być pewny swojego pochodzenia - ŁEMKOWIE NIEMCY, ŻYDZI ROMOWIE UKRAIŃCY a może RUSINI lub TURCY są naszymi przodkami.
Dlatego zamiast bluzgać lepiej jest przemilczeć...i zastanowić się dwa razy.
@ Ja i on
dnia 18.08.2021, 18:37
Ocena
komentarza:
8
A Polska płaci za cmentarze np w Tobruku lub na Monte Cassino człowieku ???
Nie płacimy.
Stan cmentarzy naszych oraz będących na naszej ziemi cmentarzy innych narodowości świadczy o naszej kulturze ... i szacunku dla innych w tym dla zmarłych
Widziałeś jak AUSTRYJACY uporządkowywali cmentarze z I wojny.
Na nich pochowani są żołnierze różnych narodowości, każdy ma taki sam grób ...
KONIEC KROPKA !!!
@ pracownik budowlany
dnia 18.08.2021, 19:51
Ocena
komentarza:
4
Ano opłaca w Tobruku utrzymanie części naszego cmentarza poprzez ambasadę polską. To pewne widziałem i słyszałem o tym.
@ jas
dnia 18.08.2021, 22:39
Ocena
komentarza:
-1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ 1971
dnia 18.08.2021, 22:46
Ocena
komentarza:
4
I te austriackie groby wojenne sa takze perelkami architektury. I bardzo podoba mi się, ze obojętnie jakiej armi i narodowosci byli to zolnierze wszyscy maja takie same groby. Jednocześnie bardzo smutne jest to , ze przez nienawiść do innego człowieka lezy na każdym takim cmentarzu mnóstwo młodych niegdys ludzi. Niestety nie wyciagamy z ich losu żadnych wniosków
@ Żydzi
dnia 18.08.2021, 22:57
Ocena
komentarza:
4
Część Polaków jest święcie przekonana, że Matka Boska i Jej Syn byli także Polakami.
Otwierają szeroko oczy za zdumienia, że wyszli z narodu wybranego czyli byli Żydami.
@ Ja i on
dnia 19.08.2021, 00:25
Ocena
komentarza:
-2
Do @jas
Po tym Twoim wpisie powyżej założe się, że zaczęła Ci się toczyć piana z buzi..
Jak możesz człowieku takie rzeczy pisać.
Zero u Ciebie szacunku do innych. To, że nie skończyłeś żadnej przyzwoitej Uczelni nie znaczy, że masz prawo mścić się na ludziach nauki.
Tak sìę składa, że profesorowie jak to sam nazwałeś: "od motyli", też są potrzebni, no chyba że Ty wiesz więcej od nich... wówczas mógłbyś ich zastąpić.
I życzę Ci aby Twoje dzieci skończyły "coś" na Uniwersytecie Warszawskim... będzie im o wiele lżej w życiu. Ja to wiem ze swego doświadczenia...
Ty zaś jakbyś na nim skończył "coś", to nie byłbyś takim niedowartościowanym flustratem...
Szanuj innych !
@ Yozef
dnia 20.08.2021, 14:28
Ocena
komentarza:
2
Ale frekwencja takie tlumy ...WSTYD .
@ czerstwy cham
dnia 20.08.2021, 17:59
Ocena
komentarza:
0
Groby żołnierzy Wojska Polskiego, polskich zesłańców, uchodźców, cywilnych ofiar wojen rozsiane są niemal na wszystkich kontynentach kuli ziemskiej – znajdują się w pięćdziesięciu trzech krajach poza Polską i są świadectwem polskich losów.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od lat sprawuje opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi Polaków, które znajdują się poza granicami Polski, finansując prace budowlano-remontowe i konserwatorskie. Stałą opieką objęte są Polskie Cmentarze Wojenne: we Włoszech (Monte Cassino, Loreto, Bolonia), w Uzbekistanie (17 cmentarzy), Kazachstanie (4), Kirgistanie (1), Izraelu (2), Iranie (5), Libanie (1), Ukrainie (40 – cmentarzy i miejsc pamięci). Od 2017 r. ze środków MKDNiS zostało wyremontowanych 26 cmentarzy i kwater z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. na Litwie, Białorusi oraz Łotwie. Do końca 2020 r. zaplanowano zakończenie prac remontowych na kolejnych 14 cmentarzach.
Wśród projektów dofinansowanych w ramach Programu Instytutu POLONIKA „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat”, znalazły się projekty mające na celu poprawę stanu zachowania polskich grobów i nekropolii za granicą. W pierwszej edycji Programu dofinansowanie w kwocie przeszło 440 000 PLN uzyskało 13 projektów na Ukrainie (m.in. prace porządkowe i inwentaryzacyjne na cmentarzach w obwodach wołyńskim i tarnopolskim, na Cmentarzu Janowskim we Lwowie oraz Cmentarzach Bazyliańskim i Polskim w Krzemieńcu; porządkowanie polskich cmentarzy cywilnych i upamiętnień w rejonach sokalskim i żółkiewskim obw. lwowskiego; dokumentacja polskiego cmentarza w Ostrogu).
@ ulrich
dnia 23.08.2021, 09:54
Ocena
komentarza:
1
wycieczka tam to strata czasu
@ Mieszka
dnia 17.08.2021, 23:35
Ocena
komentarza:
1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Człowiek też zwierzę
dnia 17.08.2021, 23:36
Ocena
komentarza:
0
Ale tak poza tym, to antysemityzmu w Polsce nie ma...
@ krs
dnia 18.08.2021, 01:13
Ocena
komentarza:
7
Niezły dowcip!
@ Abnegat
dnia 18.08.2021, 05:38
Ocena
komentarza:
10
W Polin jest specyficzny antysemityzm, bo bez Semitów. Ponadto, co do tzw. incydentów antysemickich, to dane unijne za 2016 r. podają następujące liczby, które nie wymagają komentarza (wmeritum.pl/ue-opublikowala-raport-temat-incydentow-antysemickich-europie-wypadla-polska/224124):

Germany 1468
UK 1308
Austria 477
Netherlands 428
France 335
Sweden 277
.
.
Poland 101
@ łodyniec
dnia 18.08.2021, 08:02
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 10:20
Ocena
komentarza:
-2
Więcej incydentów jest oczywiście tam, gdzie jest więcej Żydów i gdzie się je częściej zgłasza (to jak z przemocą seksualną). Nieciekawie to wyglada wg ADL Global 100. Zobacz ile osób spośród dorosłej populacji w Polsce ma antysemickie poglądy, a ile w o wiele ludniejszych Niemczech (dane z 2014). I to właśnie wg tego źródła Polska i Węgry zostały wymienione jako jedne z najbardziej antysemickich krajów. Oczywiście świadczy o tym także poziom wyparcia tego faktu i procent populacji nie dostrzegający problemu (Węgry - jakieś 50%, gdzie ten problem jest większy niż np. we Francji, a gdzie dostrzega go o wiele więcej ludzi).
@ jedwabne kłamstwa Izraela
dnia 17.08.2021, 23:38
Ocena
komentarza:
22
Najsłynniejszym symbolem „lojalności” mniejszości narodowych wobec II RP były słynne bramy powitalne i „spontaniczne” ceremonie przywitania Armii Czerwonej, które przygotowano w wielu kresowych miejscowościach. Wszystkie relacje z września 1939 r. - i polskie i żydowskie i sowieckie - są zgodne, że inicjatorami tych przedsięwzięć byli głównie Żydzi i Białorusini. Jedni witali owacyjnie krasnoarmiejców w miastach i miasteczkach, drudzy dominowali w komitetach wiejskich. Oto relacja z wejścia wojsk sowieckich do Baranowicz, gdzie stali na ulicach prawie wyłącznie „przepełnieni entuzjazmem” Żydzi:
„Ludzie całowali zakurzone buty żołnierzy. Dzieci pobiegły do parku, narwały jesiennych kwiatów i obrzucały nimi żołnierzy. Czerwone flagi były widoczne w zasięgu wzroku i całe miasto tonęło w czerwieni”.
Podobne sceny rozgrywały się w dziesiątkach miasteczek i wsi, od Mołodeczna po, raczej dalekie od Kresów, Jedwabne i Różan.
Często zapominamy, że w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku, Polska zmagała się nie tylko z dwiema totalitarnymi potęgami, ale także z wrogiem wewnętrznym.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 17.08.2021, 23:44
Ocena
komentarza:
-5
Lojalności wobec zdrajców-sąsiadów? Zapomniałeś napisać o POWODACH nadziei upatrywanej w komunistach.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 17.08.2021, 23:39
Ocena
komentarza:
-6
„Holokaustu” powinno być wielką literą. To nazwa własna konkretnego ludobójstwa.
@ Abnegat
dnia 18.08.2021, 05:12
Ocena
komentarza:
1
Jesteś wyznawcą religii holokaustycznej?
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 10:24
Ocena
komentarza:
-3
„Holokaust” jako określenie Shoah piszemy wielka literą. Holokaust jako określenie po prostu masowego mordu - nie. Sprawdź etymologię tego słowa, bo pierwotnie określało to, co dziś wciąż robimy, czyli „Wieczną Treblinkę”.
@ Abnegat
dnia 18.08.2021, 11:02
Ocena
komentarza:
-1
Co do zasady - nazwy wydarzeń historycznych, jak np. powstania czy rewolucje piszemy małą literą. Ale tutaj nie upierałbym się, bo dużą literą piszemy Hołodomor - holokaust Słowian, dokonany przez żydobolszewię. Natomiast ja użyłem przymiotnika i to w sposób oczywisty uzasadnia małą literę.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 12:31
Ocena
komentarza:
1
Odniosłeś się do mojego komentarza nt. pisowni, a w swoim, innym, piszesz to słowo małą literą. Spotykasz się z tym słowem jako nazwą konkretnego ludobójstwa po rwz pierwszy, żeby w ogóle spierać się o takie rzeczy? To śmieszne. Jak i węszenie wszedzie „żydokomuny” czy innych podobnych. I przede wszystkim ofiarami nie byli Słowianie jako Słowianie, czego nie można powiedzieć o Holokauście jako zbrodni wymierzonej przeciwko ludziom właśnie z powodu ich pochodzenia etnicznego.
@ Abnegat
dnia 19.08.2021, 13:06
Ocena
komentarza:
1
To nie byli Słowianie, nie wiadomo kim byli, ale na pewno byli to goje. A przecież nie można porównywać śmierci goja do śmierci przedstawiciela "narodu wybranego", bo to byłaby myślozbrodnia! Najlepiej wyraziła to Barbara Engelking-Boni w wywiadzie telewizyjnym: "Dla Polaków śmierć to była po prostu kwestia biologiczna, śmierć jak śmierć. Dla Żydów to była tragedia, metafizyka, spotkanie z najwyższym…" - youtube.com/watch?v=Tyyi-NimsJU
@ dragoness
dnia 19.08.2021, 14:10
Ocena
komentarza:
1
Uważasz że miarą ogółu jest margines?
@ Abnegat
dnia 19.08.2021, 14:34
Ocena
komentarza:
0
Margines nie jest miarą ogółu, ale często wpływa na politykę dotyczącą całości, tym bardziej, jeśli ma poparcie możnych tego świata - vide homo-propaganda LGBT ("ogon kręci psem"). Również do tej kategorii można zaliczyć uroszczenia Przedsiębiorstwa Holokaust, które doprowadziły do uchwalenia aktu 447 (przez aklamację, bez liczenia głosów!).
@ dragoness
dnia 19.08.2021, 15:51
Ocena
komentarza:
-1
O ile wiem, aklamacja to przytłaczająca większość.
@ Abnegat
dnia 19.08.2021, 22:37
Ocena
komentarza:
1
Niestety, aklamacja to JEDNOGŁOŚNE uznanie czegoś. W przypadku najwyższego organu ustawodawczego, powinno to być mimo wszystko sprawdzone, bo emocje nie powinny zastępować liczb. Czyżby w przypadku S447 maszyny do głosowania się popsuły?
@ Człowiek też zwierzę
dnia 20.08.2021, 00:19
Ocena
komentarza:
0
Nie było wśród nich Żydów? Jesteś pewien? xD Ukraińcy to nie Słowianie?
@ Człowiek też zwierzę
dnia 20.08.2021, 00:21
Ocena
komentarza:
0
„Przedsiębiorstwo Holokaust” to oczywiście nie przejaw antysemityzmu, prawda?;)
@ Abnegat
dnia 20.08.2021, 09:27
Ocena
komentarza:
1
Ten termin nie obraża ofiar tego wydarzenia, tylko piętnuje grupę chazarskich grandziarzy, stosujących wymuszenia rozbójnicze, wykorzystując tragedię tychże ofiar. Tak naprawdę, to te wymuszone środki wcale lub prawie wcale nie trafiały do żyjących, rzeczywistych ofiar H.
@ Kochajmy i liczmy sie jak Czesi
dnia 18.08.2021, 00:23
Ocena
komentarza:
18
[Komentarz nie na temat]
@ Abnegat
dnia 18.08.2021, 05:21
Ocena
komentarza:
14
Tak naprawdę, to - parafrazując pewien znany tytuł - Żydzi Żydom zgotowali ten los. A konkretnie, Żydzi chazarscy (Chazarzy), za którymi stali Rotschildowie - Żydom semickim. Ponadto, holokaust (czymkolwiek był) miał w pewnym sensie charakter samoobsługowy, gdyż nie mógłby się odbyć bez czynnego udziału Judenratów i policji żydowskiej (Jüdischer Ordnungsdienst).
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 10:29
Ocena
komentarza:
0
Ludzie ludziom. Ale to raczej nie Żydzi byli antysemici wobec siebie samych, a Hitler bez Judenrstów by sobie poradził. Nawet pewnie bez wspoludzialu społeczeństw, w tym polskiego, by sobie poradził. Ale to, co go inspirowało, to właśnie wszechobecny antysemityzm.
@ historyk
dnia 18.08.2021, 05:54
Ocena
komentarza:
21
Największym błędem było sprowadzenie żydów do Polski Przez Kazimierza Wielkiego. Nie chciani w całej Europie zadomowili się w Polsce i już wtedy zaczęły się ich grabieże . Pożyczanie pieniędzy szlachcie , możnym , królom na procent wyższy niż Prowident doprowadziły do tego że zyskali taką pozycje . Żydzi nigdy nie byli Polakami- byli obywatelami Polski narodowości żydowskiej. Cały czas okupują Palestynę. Mordują , zabierają ziemie, wcielając ją do Izraela. Gdy izraelski zawodnik hokej na lodzie podpisał kontrakt z Unią Oświęcim wtedy sie zaczęło Został wyklęty przez głównego rabina . Tacy to są z nich Polacy, wielki naród wybrany. Wystarczy poszukać i poczytać . A jak ktoś mówi o nich prawdę to antysemita..
@ Abnegat
dnia 18.08.2021, 10:29
Ocena
komentarza:
-8
On podaje fakty, a nie opinie p. Kruk, co do której mam pewne wątpliwości, ale można się od niej dowiedzieć wiele prawdy.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 10:30
Ocena
komentarza:
-1
A dlaczego byli niechciani? Bo „zabili Jezusa”? Bo szalał antysemityzm?
@ dragoness
dnia 18.08.2021, 10:41
Ocena
komentarza:
-1
Bo mieli pieniądze.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 10:47
Ocena
komentarza:
-2
Jedyni? Innym nikt nie zabraniał ich mieć, za to Żydom zabraniano wiele innych rzeczy.
@ dragoness
dnia 18.08.2021, 15:41
Ocena
komentarza:
5
Tylko im wolno było pożyczać pieniądze na procent.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 19:29
Ocena
komentarza:
4
Czyli nikomu innemu nie broniono ich posiadać. Ani trudnić się tym, czym Żydom nie było wolno.
@ dragoness
dnia 18.08.2021, 20:38
Ocena
komentarza:
0
Księża zabraniali pod kara ekskomuniki.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 22:33
Ocena
komentarza:
2
Był przepis choćby w prawie kanonicznym?
@ dragoness
dnia 19.08.2021, 00:30
Ocena
komentarza:
1
Służę uprzejmie, proszę wpisać w wyszukiwarkę. "POŻYCZKA NA PROCENT" A historyk niech bardziej bazuje na źródłach, a nie na legendach o żydowskich kochankach Kazimierza Wielkiego "Kazimierz Wielki uregulował prawa Żydów w Królestwie Polskim"
@ Człowiek też zwierzę
dnia 20.08.2021, 00:15
Ocena
komentarza:
0
zeby mi się wyświetlił provident? xd
@ do historyka
dnia 18.08.2021, 07:01
Ocena
komentarza:
6
Jeżeli zajmujesz się historią to wiesz, że nie jest ona jednowymiarowa i np. jedną z przyczyn upadku I Rzeczpospolitej było odwrócenie się od Ukraińców, którzy wpadli w ramiona cara. (tj. od XVI wieku).
Od tego czasu Rzeczpospolita znalazła się na równi pochyłej (oczywiście w dół) zakończonej rozbiorami i totalnym upadkiem na 123 lata.
Historia może się powtórzyć i czasem się powtarza.
Po stronie polskiej i żydowskiej można znaleźć wiele postaci pozytywnych i negatywnych.
Nic nie jest czarno-białe.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 10:31
Ocena
komentarza:
1
Ale nie ma też symetryzmu.
@ Abnegat
dnia 18.08.2021, 10:35
Ocena
komentarza:
-4
Przy analizie przyczyn upadku I RP pomija się rolę jezuitów, a szczególnie fakt prowadzenia przez nich szkolnictwa powszechnego przez ok. 200 lat. Nie pomijając oczywiście roli centrali tej korporacji w Rzymie, która zawsze była nastawiono wrogo do Polski.
@ ixi
dnia 18.08.2021, 08:41
Ocena
komentarza:
-4
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Tak jest
dnia 18.08.2021, 08:52
Ocena
komentarza:
0
Znafca. Klepie prymitywne stereotypy i slogany, bo gnuśność intelektualna uniemożliwia dotarcie do obiektywnej informacji. Nie chce mu się zrobić wysiłku umysłowego, żeby poznac skomplikowana historię Polski, łatwiej przecież głosić mity w uproszczonej wersji dla ciemnoty.
@ dragoness
dnia 18.08.2021, 10:09
Ocena
komentarza:
3
I dlatego tak łatwo dociera do młodzieży. Im mniej wykształconej, tym lepiej.
@ Police
dnia 18.08.2021, 14:09
Ocena
komentarza:
2
To niedobra jest
@ mrX
dnia 18.08.2021, 09:13
Ocena
komentarza:
14
Może mi ktoś wyjaśnić, kim byli i skąd się wzięli ci okropni "naziści"?
I jak tam idzie urzędom, tak wysoko reprezentowanym na uroczystości, spisywanie mienia bezspadkowego?
A czy wysłano relację i życzenia dla Jaira Lapida?
@ Marcin.
dnia 18.08.2021, 09:29
Ocena
komentarza:
-4
Oczywiście koszty "obchodów" zostały w całości poniesione przez organizatorów i pochodzą z ich prywatnych środków?
@ Duch
dnia 18.08.2021, 11:59
Ocena
komentarza:
-4
No ba, oczywiście... he, he. Potem koszerny obiad również.
@ 01
dnia 18.08.2021, 09:32
Ocena
komentarza:
17
Mam prośbę do redakcji. Zbliża się 01 i 17 wrzesień pisząc artykuły o tych rocznicach skorzystajcie z wiedzy piszących pod pseudonimem ( jedwabne kłamstwa Izraela , historyk , abnegat ). To żaden wstyd korzystać z wiedzy ludzi mądrych.
@ dragoness
dnia 18.08.2021, 10:10
Ocena
komentarza:
0
Zwłaszcza "historyk" :-D
@ Seba
dnia 18.08.2021, 09:43
Ocena
komentarza:
-2
[Komentarz nie na temat]
@ Julian
dnia 18.08.2021, 09:43
Ocena
komentarza:
-3
Skoro 1/4 mieszkańców Jasła przed II wojną stanowili żydzi to 1/4 ziemi należy do nich, to kim są obecni osiedleńcy w Jaśle ? Jaki tytuł prawny mają do ziemi ?
@ jas
dnia 18.08.2021, 23:01
Ocena
komentarza:
2
Tytuł prawny do ziemi .Domy które to spalili Niemcy i Polacy po wojnie je odbudowali własnymi rękami też należą się żydom?Przecież gebelsy wypłacili już ickom zadoścuczynienie za stracone mienie natomiast Polsce nie.To co my mamy ickom jeszcze raz wypłacać za to że nas szwaby mordowali na równi z żydami ?Matka Hitlera była żydówką i to po matce zostaje się żydem> W Wehrmachcie było kilkudziesięciu generałów pochodzenia żydowskiego więc to żydzi żydom zgotowali holocaust a teraz wielkie aj waj. Trzeba jakoś zatrzeć ślady zwalając na antysemityzm.
@ dragoness
dnia 19.08.2021, 00:31
Ocena
komentarza:
-5
Wyrażaj się, chamidełko. I dokształć trochę.
@ Julian
dnia 19.08.2021, 07:12
Ocena
komentarza:
0
Pytanie byłoby ziemie a nie wzniesione na niej budynki
@ QQrQ
dnia 18.08.2021, 10:07
Ocena
komentarza:
4
Wasze komentarze tylko potwierdzają tezę, że Polacy to naród antysemicki.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 10:32
Ocena
komentarza:
-2
Widzimy to w badaniach (ADL).
@ Police
dnia 18.08.2021, 10:59
Ocena
komentarza:
2
Tak a Żydzi kochają Polaków
@ Abnegat
dnia 18.08.2021, 11:15
Ocena
komentarza:
-5
Kto jest Semitą? Bo np. widoczni na zdjęciach panowie Żydowie na takich nie wyglądają.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 12:34
Ocena
komentarza:
3
Mnie zawsze się wydawało, że standard dyskusji polega na tym, że kiedy argument A zostanie zbity argumentem B, to potem osoba, która użyła argumentu A, już go zwyczajnie nie powtarza.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 19:27
Ocena
komentarza:
3
Niemcom ich chyba nie wydawali...
@ Abnegat
dnia 19.08.2021, 13:11
Ocena
komentarza:
2
Nie wiem, a jakie powtórzenie i o jakie zbicie argumentu chodzi, bo może to dotyczyć dyskusji pod różnymi artykułami i w odstępie czasowym. Natomiast tobie jakoś nie przeszkadza ciągłe zawodzenie mantry o antysemityzmie.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 20.08.2021, 00:11
Ocena
komentarza:
-1
Nie ma prawie konentarza, żebyś nie wywlókł jakiegoś Żyda, ale to ja mam „mantrę”?
@ 666
dnia 18.08.2021, 10:15
Ocena
komentarza:
4
No i mamy wysyp faszystów na portalu.
@ Duch
dnia 18.08.2021, 11:56
Ocena
komentarza:
1
Upamiętniajcie... Oni też się upomną... I zawsze mało, Polak winny. Oni obwiniają nas za holocaust a wy dalej upamiętniajcie. Żenada.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 12:36
Ocena
komentarza:
1
A kto donosił na kogo?
@ R
dnia 18.08.2021, 20:43
Ocena
komentarza:
0
Kto donosił na kogo? Znakomitym przykładem może być proboszcz z Dębowca, niejaki Stanisław Trzeciak znany międzywojenny antysemita guru brunatnej hołoty. W czasach okupacji współpracował z gestapo a jego złote myśli odnośnie żydów hitlerowcy zamieszczali na propagandowych antysemickich plakatach kolportowanych na zajętych ziemiach polskich. Księżulo mógł być tylko kolejnym żydożercom jakich w Polsce międzywojennej było wielu ale zapamiętany został jako donosicie na... innego księdza tyle że żydowskiego pochodzenia Tadeusza Pudra. Dla polskiego księdza Trzeciaka nie miało bowiem żadnego znaczenia że ktoś kto urodził się w rodzinie żydowskiej został obrzezany potem w dorosłym świadomym życiu przeszedł na katolicyzm i nawet został księdzem kościoła katolickiego. Był żydem i tylko za to zasługiwał na śmierć.
@ dragoness
dnia 19.08.2021, 00:34
Ocena
komentarza:
-1
Warto tu również wspomnieć o M. Kolbe "O. Kolbe – święty antysemita"
@ zibi
dnia 19.08.2021, 20:51
Ocena
komentarza:
1
przedstaw dowody, i nie bądź oszczercą
@ R
dnia 20.08.2021, 07:37
Ocena
komentarza:
0
Zibi jeśli jestem oszczercą to zgłoś to w prokuraturze. Sądy podobno jeszcze nie są całkiem po właściwej stronie ale prokuratura już tak. Nie trać więc czasu i smaruj zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
@ Izajasz
dnia 18.08.2021, 12:29
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ Izak Stern
dnia 18.08.2021, 13:04
Ocena
komentarza:
-3
Czasem łatwiej dorobić ideologię o światowym spisku niż pogodzić się z faktem, że średnie IQ przeciętnego żyda jest o 12 pkt wyższe niż Polaka i 8,7 niż przeciętnego Europejczyka.
@ Abnegat
dnia 21.08.2021, 15:59
Ocena
komentarza:
1
Niezależnie od rzetelności tego badania IQ, mam pytanie: czy naprawdę ONI doszli do rządzenia światem dzięki inteligencji?
@ Natural Born Leader
dnia 18.08.2021, 13:20
Ocena
komentarza:
-4
[Komentarz nie na temat]
@ a.lechowski
dnia 18.08.2021, 13:33
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ As
dnia 18.08.2021, 14:34
Ocena
komentarza:
15
Nad czym wy tak dyskutujecie? To że jeden radykał z drugim w Izraelu coś tam wykrzykuje ma nas powstrzymać od złożenia paru kwiatków na grobach Jaślan? Ludzie opamiętacie się i zacznijcie myśleć. Nasi przedstawiciele też jeżdżą z kwiatami na Ukrainę aby upamiętnić profesorów LO i uczniów którzy zginęli w bitwie pod Firlejówką. To ich mają Ukraińcy pobić, znieważać za to że Polacy przez pięć stuleci Ukrainę pod butem trzymali. Opamiętajcie się bo mamy 21 wiek i trzeba żyć przyszłością
@ dragoness
dnia 18.08.2021, 15:03
Ocena
komentarza:
4
Mądrego przyjemnie poczytać.
@ ruś
dnia 20.08.2021, 08:00
Ocena
komentarza:
-3
"Ukrainę " trzymali pod butem "Ukraińcy". Szlachta i magnaci byli w większości miejscowego pochodzenia, nawet jeśli się spolszczyli.
@ Oro
dnia 18.08.2021, 15:18
Ocena
komentarza:
7
Niech nam rzadzacy nie wmawiaja ze w Polsce nie ma antysemityzmu widac to w powyzszych haniebnych komentarzach I my chcemy zeby nas szanowano w swiecie
@ Oro
dnia 18.08.2021, 15:25
Ocena
komentarza:
6
Widac efekty szczucia w TVP
@ jas
dnia 18.08.2021, 23:05
Ocena
komentarza:
4
[Komentarz nie na temat]
@ (L)egia
dnia 18.08.2021, 21:36
Ocena
komentarza:
2
Pamiętajmy o Pomordowanych, którzy zginęli z rąk hitlerowców w NIEMIECKICH obozach koncentracyjnych. Armia Krajowa, w której walczyli także Żydzi karała śmiercią szmalcowników, donoszących na nich. My Polacy nie się czego wstydzić
@ Człowiek też zwierzę
dnia 18.08.2021, 22:31
Ocena
komentarza:
0
antysemici byli wszędzie.
@ CWP
dnia 19.08.2021, 08:39
Ocena
komentarza:
11
1012 rok - Cesarz Niemiecki Henryk II wypędza Żydów z Moguncji
1288 rok - Regent Królestwa Neapolu Robert d'Artois nakazuje wypędzenie Żydów z całych południowych Włoch
1290 rok - Król Anglii Edward I wydaje edykt o wygnaniu Żydów (wszystkich Żydów, w liczbie ok. 16 tys., załadowano na statki i odesłano na kontynent, dotarli tylko nieliczni, bo większość Anglicy najpierw obrabowali, a potem potopili)
1346 rok - wygnano Żydów z Bazylei w Szwajcarii
1360 rok - wygnano ich z Węgier
1394 rok - z Francji
1421 rok - z Austrii
1491 rok - wygnanie Żydów z Rawenny
1492 rok - Królowie Hiszpanii Izabela I Kastylijska i Ferdynand II Aragoński wydali edykt nakazujący wypędzenie Żydów z Królestwa Hiszpanii i wszystkich jej posiadłości
1493 rok - Król Sycylii Ferdynand II Aragoński wyrzuca Żydów ze swojego królestwa
1495-1503 Żydzi zostali wygnani z Litwy
1496 rok - Żydów wypędzono z Portugalii (edykt Króla Manuela I Szczęśliwego), również w tym samym roku Cesarz Rzymski Maksymilian I Habsburg wypędził Żydów ze wszystkich swoich dziedzicznych ziem
1510 rok - Żydzi zostają wygnani z Brandenburgii
1547 rok - Car "Wszech Rusi" Iwan Grozny odmawia Żydom prawa zamieszkania w Rosji, a nawet przejazdu przez swoje państwo!
1550 rok - Żydzi zostają wygnani z Genui
1571 rok - Republika Wenecka podejmuje decyzje o wygnaniu wszystkich Żydów z Wenecji i z wysp adriatyckich
Kiedy w 1528 roku Niderlandy dostają się pod władzę Cesarza Rzymskiego Karola V Habsburga wszyscy Żydzi zostają wypędzeni
1590 rok - Król Hiszpanii Filip II nakazuje wyrzucenie Żydów z Lombardii...
...wszystkim wygnaniom Żydów towarzyszyły krwawe pogromy i powszechne prześladowanie... uciekali głównie do Polski, która sami nazwali "Paradisus Ludaeorum" (Żydowski Raj). W XVI wieku 3/4 wszystkich Żydów żyjących na świecie mieszkało w Polsce! Teraz doszło do tego, ze ich premier, Benjamin Netanjahu w przemówieniu wygłoszonym w dniu 14.02.br., na terenie Polski, w gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich (wybudowanym przez Polaków kosztem 300 mln zł i utrzymywanym przez Polaków kosztem ponad 10 mln zł rocznie!), oskarża nas, czyli cały Naród Polski, o to ze współpracowaliśmy z nazistowskim reżimem w zabijaniu Żydów w ramach Holokaustu!
@ R
dnia 19.08.2021, 11:59
Ocena
komentarza:
-4
Twoja historia prześladowań Żydów w katolickiej europie jest niepełna. Pierwsze getto żydowskie powołał do życia papież Paweł IV (ksywa "bicz na Żydów") w 1555r. Wcześniej był zakaz mieszanych małżeństw(synod w Elwirze), zakaz sprawowania publicznych urzędów(synod w Clermont) czy np. nakaz noszenia przez Żydów specjalnie oznaczonych ubrań(IV sobór laterański).
Niemieccy nazisci jak widać nie byli specjalnie oryginalni a ich jedyną wartością dodaną było "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej".
Prześladowania Żydów w europie i to że osiedlali się w Polsce w żaden sposób nie neguje faktu współudziału wielu Polaków w Holokauście i powszechnego antysemityzmu.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 20.08.2021, 00:06
Ocena
komentarza:
-3
Polscy wciąż wypierają swoją kolaborację.
@ Obserwator
dnia 20.08.2021, 21:24
Ocena
komentarza:
5
Wszyscy wyrzucili, bo się przekonali jacy oni są. A myśmy naiwnie przyjęli.
@ do auta tekstu
dnia 19.08.2021, 09:18
Ocena
komentarza:
7
cytat: "Przerażające zbrodnie popełnione przez nazistów podczas II wojny światowej wobec Żydów" - pisz popełnione przez Niemców.
Po wszelkie odszkodowania Żydzi mogą się zwracać tylko do Niemców.
@ Abnegat
dnia 19.08.2021, 09:45
Ocena
komentarza:
4
Przedsiębiorstwo Holokaust już wydoiło Niemców na ok. 100 mld starych marek i Niemcy powiedzieli "dość". Stąd też, holokausty musieli znaleźć winowajcę zastępczego do dojenia i ta rola została przydzielona Polin.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 20.08.2021, 00:02
Ocena
komentarza:
-3
W Polsce Żydzi sami wydawali się Niemcom, których potem nie mieli prawa „doić”.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 20.08.2021, 00:04
Ocena
komentarza:
-4
Za rok 68. też odpowiadają Niemcy?
@ Abnegat
dnia 20.08.2021, 12:32
Ocena
komentarza:
3
No nie, oczywiście za rok '68 odpowiada "polski antysemityzm, wyssany z mlekiem matki".
@ Książka
dnia 19.08.2021, 13:50
Ocena
komentarza:
4
A na grobie Pana Jozefa Modrzejewskiego 6 sierpnia w rocznicę Akcji Pensjonat jeden znicz się palił i w mediach nikt nie pisali
@ gdzie on jest
dnia 20.08.2021, 16:35
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ NINA
dnia 20.08.2021, 23:29
Ocena
komentarza:
3
Żydzi byli bardzo dobrze traktowani w Polsce i teraz mamy zapłatę za dobro.
@ xdddd
dnia 24.08.2021, 13:15
Ocena
komentarza:
-1
To byli Polscy żydzi a dzisiaj atakują nas głównie żydzi rosyjskiego pochodzenia. ci sami co mordowali w Katyniu Polaków.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Menopauza bez tabu

  W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę.<FOTORELACJA>

 • Na "Słodkie Andrzejki" przyszli dla Wiktorii

  9-letnia Wiktoria Hajnas cierpi na zespół Leigha, agenezję ciała modzelowatego, padaczkę oraz opóźnienie psychoruchowe. Dziewczynka potrzebuje specjalistycznego wózka do codziennego funkcjonowania, który kosztuje ponad 21 tys. zł. Jasielski "Medyk" włączył się w pomoc dla córki absolwentki ich szkoły i zorganizował "Słodkie Andrzejki".

 • Chirurdzy skazani prawomocnym wyrokiem. Nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia

  W miniony wtorek w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł prawomocny wyrok wobec lekarzy, którzy w 2019 r. podczas pełnionego dyżuru na oddziale chirurgii w jasielskim szpitalu nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd II instancji utrzymał w całości wyrok Sądu Rejonowego w Jaśle. Lekarze Jacek W. i Krzysztof Z. zostali skazani na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł oraz pokrycie kosztów sądowych.

 • MKS w Jaśle wymienia tabor

  Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle zakupi trzy używane niskopodłogowe autobusy za pół miliona złotych. W najbliższym czasie zostanie również ogłoszony przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych, na które Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie w kwocie 11,3 mln zł oraz pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł z NFOŚiGW...

 • Jakub W. podejrzany o zabójstwo matki nie był pod wpływem narkotyków

  W październiku w jednym z domów jednorodzinnych w Sławęcinie doszło do makabrycznej zbrodni. Zginęła w nim 44 - letnia kobieta. Miała kilkadziesiąt ran ciętych i kłutych. Jej mąż przeżył, chodź nie wyszedł z tego bez szwanku. 46-letni mężczyzna został ugodzony nożem w szyję oraz w brzuch. Policjanci zorganizowali obławę na ich syna. 20-letni Jakub W. został zatrzymany i przebadany na zawartość alkoholu. Był trzeźwy. Nie znajdował się również pod wpływem narkotyków...

 • W Jaśle znaleźli dla siebie bezpieczną przystań. Dla wielu ukraińskich rodzin nasze miasto stało się drugim domem

   

  Wydarzenia z 24 lutego 2022 r. na zawsze zmieniły historię narodu ukraińskiego. W wyniku rosyjskiej inwazji, terytorium naszego wschodniego sąsiada opuściło kilka milionów Ukraińców, przede wszystkim kobiet i dzieci. 

 • Mała Nadia nadal przebywa w szpitalu. Jest rehabilitowana

  Kilku miesięczna Nadia, która trafiła w październiku do szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie ze śladami znęcania się, niebawem opuści szpital. Dziewczynka przeszła badania neurologiczne. Lekarze czekają na wyniki.

 • To już ostatni dzwonek na wymianę opon! Odwiedź Centrum Serwisowe Maszyn i Pojazdów Service Point w Jaśle

   

  Zima puka do naszych drzwi, co oznacza, że nadszedł najwyższy czas na to, aby właściwie przygotować samochód do wymagających warunków, jakie już wkrótce, na dobre zapanują na polskich drogach. 

 • Szykują się podwyżki za śmieci

  Już wiadomo, że odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych na terenie Miasta Jasła w 2024 r. będzie kosztował mieszkańców więcej niż w mijającym roku. - Brakuje nam 1,7 mln zł na zabezpieczenie i pokrycie planowanych wydatków w 2024 r. - poinformował burmistrz Ryszard Pabian. Czy miasto dopłaci z budżetu do gospodarki odpadami i obniży mieszkańcom opłatę za śmieci?

 • Przy ul. Szajnochy w Jaśle powstał parking z 30 miejscami postojowymi

  Plac przy ul. Szajnochy w Jaśle został przebudowany w parking z 30 miejscami postojowymi. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Koszt inwestycji wyniósł blisko 300 tys. zł.

 • W Jaśle jest miejsce dla młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi

   

  Jednym z zasadniczych problemów, z jakimi, od co najmniej dwóch dekad muszą borykać się małe i średnie miasta w Polsce, są niekorzystne procesy demograficzne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wielu młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi szuka swojej szansy na rozwój w większych ośrodkach miejskich. Przed władzami samorządowymi miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych stoi więc mnóstwo wyzwań, jakim muszą sprostać na trudnej drodze do zwiększenia swojej konkurencyjności. 

 • Kupuj bramy segmentowe HORMANN w atrakcyjnych cenach

   

  Na remont zawsze jest dobra pora. Zasada ta dotyczy między innymi bram garażowych. Decydując się na konkretny produkt, warto postawić na bramy, które  są gwarancją trwałości i bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania. Wybierając markę HORMANN możemy być pewni tego, że brama garażowa posłuży nam wiele lat. Szeroki ich wybór znajdziemy w salonie HORMANN w Jaśle, który mieści się w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657