V plebiscyt na najpopularniejszych sportowców i trenerów Podkarpackiego Trójmiasta
Najpopularniejszym trenerem został Ireneusz Kwieciński, szkoleniowiec żużlowców KSM Krosno. Nagrodę „Nowego Podkarpacia” dla najpopularniejszego młodzieżowca otrzymał Ireneusz Brożyna, do niedawna piłkarz Czarnych Jasło, a obecnie I-ligowej Miedzi Legnica.
Po raz trzeci, a drugi raz z rzędu, najpopularniejszym sportowcem podkarpackiego trójmiasta - Jasła, Krosna i Sanoka w 2013 roku został wybrany głosami Czytelników „Nowego Podkarpacia”, „Obiektywu Jasielskiego" „Tygodnika Sanockiego” oraz sympatyków głosujących za pomocą sms-ów, koszykarz KKK MOSiR PBS Bank KHS Krosno Dariusz Oczkowicz, kapitan drużyny. Dla wychowanka Glimaru Gorlice jest to już dziesiąty sezon w barwach krośnieńskiego zespołu. Wśród trenerów zwyciężył Ireneusz Kwieciński, szkoleniowiec żużlowców KSM Krosno.

Statuetka naszej redakcji dla najpopularniejszego młodzieżowca, który uplasował się najwyżej w klasyfikacji, przypadła utalentowanemu piłkarzowi, do niedawna Czarnych Jasło, a obecnie I-ligowej Miedzi Legnica, reprezentantowi Polski do lat 17 Ireneuszowi Brożynie.
Uroczysta, finałowa gala plebiscytu odbyła się 10 kwietnia w Sanockim Domu Kultury. Poprowadził ją Wojciech Pajestka, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury Fizycznej i Promocji Urzędu Miasta Sanoka. Powitał trenerów i sportowców oraz zaproszonych gości zastępca burmistrza Sanoka Marian Kurasz, przypominając wspólne przedsięwzięcia trzech miast, współpracę w różnych dziedzinach i wyrażając nadzieję, że podkarpackie trójmiasto będzie miało takie same powody do szczycenia się jak Sopot, Gdańsk i Gdynia.
Z laureatów zabrakło koszykarzy MOSiR PBS Bank KHS Krosno ze względu na wyjazd do Szczecina na trzeci mecz ćwierćfinałowy play-off z King Wilkami Morskimi. Statuetki w imieniu Dariusza Oczkowicza, Marcina Salamonika (po raz drugi z rzędu - trzeci w plebiscycie) i Wojciecha Pisarczyka odebrał wiceprezes klubu Antoni Dębiec. Nie mógł przyjechać z Legnicy również Ireneusz Brożyna. W jego imieniu statuetkę za szóste miejsce i nagrodę naszej redakcji odebrał kolega z jasielskiej drużyny Grzegorz Munia, który w walce o miano najpopularniejszego minimalnie przegrał z Dariuszem Oczkowiczem. Na scenie SDK piłkarz Czarnych był - obok Antoniego Dębca - najbardziej obciążonym nagrodami laureatem. Statuetkę „Nowego Podkarpacia” wręczył mu prezes zarządu Tadeusz Więcek.
Nie mógł również osobiście - ze względu na przygotowania zespołu do bardzo ważnego trzeciego meczu finałowego play-off z AZS KSZO Ostrowiec Świętokrzyski w walce o awans do Orlen Ligi - odebrać nagrody trener siatkarek Karpat Krosno Dominik Stanisławczyk. Szkoleniowca reprezentował prezes Krośnieńskiego Stowarzyszenia Siatkówki Karpaty Andrzej Hojnor. Siatkówka w tej edycji plebiscytu była mocno reprezentowana. W gronie laureatów znalazło się dwóch siatkarzy Karpat Krosno - Robert Książkiewicz i Łukasz Ciupa.
Po raz trzeci w gronie laureatów znalazł się kierowca wyścigowy Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie Michał Bochenek. W 2011 roku był ósmy, w 2012 - drugi, a obecnie czwarty. Oprócz dwóch piłkarzy Czarnych Jasło, w tym jednego już byłego, futbol w gronie laureatów był reprezentowany jeszcze przez Piotra Łuczkę ze Stali Sanok, ostatniego w obecnym składzie III-ligowca zawodnika z najlepszych lat sanockiej drużyny.
W gronie laureatów znalazła się jedyna kobieta - Monika Lipka, trenująca karate w KKS Budo Krosno, m.in. brązowa medalistka ME juniorek w Lucernie z ubiegłego roku. Najpopularniejszy trener Ireneusz Kwieciński, dziękując wszystkim za oddane głosy, podkreślił, że jest bardzo zaskoczony i nigdy nie przypuszczał, że w roli trenera będzie zwycięzcą plebiscytu.
Duże brawa zebrał Tomasz Demkowicz, sanoczanin, niedawno świętujący zdobycie z drużyną Ciarko PBS Bank KH Sanok mistrzostwa Polski w hokeju. Statuetki, autorstwa artysty rzeźbiarza Andrzeja Samborowskiego-Zajdla, absolwenta krakowskiej ASP wręczali i gratulowali laureatom: burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, zastępca prezydenta Krosna Bronisław Baran, burmistrz Sanoka Wojciech Blecharczyk, jego zastępca Marian Kurasz i przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Sanoka Maciej Bluj.

Włodarze Jasła i Krosna gratulowali gospodarzom gali zdobycia przez sanockich hokeistów mistrzostwa Polski, a burmistrz Jasła ponadto życzył Sanokowi krytego toru lodowego. W części artystycznej piękny występ zaprezentowała Formacja Tańca Towarzyskiego Flamenco (prowadzona przez Wiesławę Skorek) z Sanockiego Domu Kultury oraz rozrywkowy zespół muzyczny z Sanoka.
Bogdan Hućko
