Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat Trzcinica 2009

10
12 lipca już po raz szósty gmina Jasło będzie gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat. Coroczne festiwale w Trzcinicy gromadzą coraz więcej miłośników folkloru oraz są wspaniałym pomysłem na ocalenie i podtrzymanie zanikających już powoli tradycji ludowych.

Fot. Archiwum
Jak co roku będzie można posłuchać wspaniałej muzyki, obejrzeć piękne i barwne ludowe stroje, a także zasmakować tradycyjnego swojskiego jadła przygotowanego specjalnie na tą okazję. Festiwalowi towarzyszą również wystawy i targi sztuki ludowej przygotowane przez twórców i artystów ludowych.

Organizatorami VI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat są: Gmina Jasło, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy, Zespół Szkół w Trzcinicy oraz Sołectwo Trzcinica.


Festiwal rozpocznie o godzinie 13.00 Józef Broda – trombita – uroczystym sygnałem. Po czym otwarcia festiwalu dopełni wystąpieniem Wójt Gminy Jasło.


W trakcie festiwalu przeprowadzony zostanie konkurs kapel. Zwycięski zespół otrzyma tradycyjnie drewnianą statuetkę „Karpackiego Grajka”.

W tym roku w festiwalu udział wezmą takie zespoły jak:

1. KAPELA BABIOGÓRSKA JOZYNA - GMINNE CENTRUM KULTURY PROMOCJI I TURYSTYKI W ZAWOJI
2. KAPELA BRACISKOWIE – KROŚCIENKO NAD DUNAJCEM
3. KAPELA LUDOWA KAMRATY Z BUKOWINY TATRZAŃSKIEJ
4. ZESPÓŁ WOKALNO INSTRUMENTALNY STUDEŃKA Z KAŁUSZA NA UKRAINIE
5. KAPELA GUROLSKO MUZYKA ZE SPISZU NA SŁOWACJI
6. KAPELA GORCE Z PRYMISTĄ FRANCISZKIEM KURZEJĄ – GOK KAMIENICA
7. POGÓRZANIE Z JASTRZĘBI - GOK W CIĘŻKOWICACH
8. PRZYSZOWIANIEKAPELA Z GOK –U W ŁUKOWICY
9. KAPELA SPOD KICEK – MUZYKA LACHÓW LIMANOWSKICH - LIMANOWA
10. KAPELA NA DRABYNI – STARYJ SAMBIR NA UKRAINIE
11. KAMFINIOKI - KAPELA Z JEDLICZA
12. ŚMIŁOWIANIE - KAPELA Z CIESZYNA CZESKIEGO
13. KAPELA MŁODZIEŻOWA Z SZKOŁY ARTYSTYCZNEJ W LIPANACH – SŁOWACJA
14. KAPELA LUDOWA TRZCINICOKI

W skład jury, które przyzna statuetkę wejdą:

Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog
Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog
Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf
Jerzy Dynia – etnomuzykolog
Andrzej Starzec – etnomuzykolog

W trakcie obrad jury czas umilać będą Katarzyna Broda – Firla oraz kapela „Trzcinicoki”.

- Ideą festiwalu jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak: rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka. Kultywowanie i upowszechnianie bogactwa folkloru karpackiego odbywać się będzie poprzez udział i prezentację twórczości zespołów ludowych polskich i zagranicznych. -
mówi Joanna Duć-Acela, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy.

VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat Trzcinica 2009 zrealizowany będzie przy pomocy środków finansowych Województwa Podkarpackiego.Jenny
Napisany dnia: 26.06.2009, 15:32
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ elos
dnia 26.06.2009, 17:54
Ocena
komentarza:
0
12 lipca - pierwsze słowa \ artykułu
@ N xD
dnia 27.06.2009, 13:58
Ocena
komentarza:
0
w Ćcinicy najlepsze melanżee ;DD
@ helo
dnia 27.06.2009, 14:02
Ocena
komentarza:
0
Byłem w tamtym roku,świetnie było ,może uda sie i w tym roku tam pobyc ,ale nie wiem czy zdąże wypocząć bo 11 wybieram sie na wycieczke do Lwowa z PTTKu
@ xXo
dnia 27.06.2009, 15:09
Ocena
komentarza:
0
dzieki ELOS jakoś nie zauważyłam :D :)
@ N xD
dnia 29.06.2009, 12:59
Ocena
komentarza:
0
szkoda tylko że folklor nie będzie trwał 2 dni ;/
@ xD
dnia 30.06.2009, 11:07
Ocena
komentarza:
0
Buahuahuahua !! :D:D
@ IksDe
dnia 03.07.2009, 23:12
Ocena
komentarza:
0
Zapraszam wszystkich ;))
Tylko zeby się pogoda udala, to bedzie zabawaa ;D
@ ehhhhniiii
dnia 09.07.2009, 20:42
Ocena
komentarza:
0
N xD <-- wiadomo że najlepsze :D (nati :D)
@ ptok
dnia 10.07.2009, 08:51
Ocena
komentarza:
0
Więc jedziemy !!:):):)
@ misio
dnia 11.07.2009, 18:44
Ocena
komentarza:
0
a bilety wstępu sprzedają?
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Służą tam, gdzie są potrzebni. Harcerze niosą pomoc w czasie epidemii

   

  Mają misję i konsekwentnie ją realizują. Harcerze z Komendy Hufca ZHP w Jaśle im. Rodziny Madejewskich uzbrojeni w maski, rękawiczki i środki dezynfekcyjne każdego dnia pomagają osobom starszym i samotnym w codziennym życiu. Służą potrzebującym, bo jak sami mówią, jest to ich obowiązek.

 • Lekarka z Jasła zakażona koronawirusem. Przychodnia zamknięta do odwołania

  Od dzisiaj decyzją dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle poradnie specjalistyczne przy ul. Szopena będą nieczynne aż do odwołania. W budynku przeprowadzana jest dezynfekcja. Jedna z osób, która przebywała wczoraj w poradni miała uzyskać pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2... AKTUALIZACJA

 • Trzeci przypadek zakażenie koronawirusem w powiecie jasielskim

   

  Służby wojewody podkarpackiego przekazały kolejny komunikat o liczbie osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Mowa o trzynastu przypadkach, wśród których znajduje się kobieta z powiatu jasielskiego. Łącznie na Podkarpaciu na COVID-19 zachorowały do tej pory 93 osoby.

 • Rząd wprowadza nowe obostrzenia w związku z epidemią

   

  Władze zaostrzają reżim sanitarny Polsce. O wprowadzeniu nowych obostrzeń w dobie epidemii koronawirusa poinformowali podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zmiany mają ograniczyć kontakty międzyludzkie w przestrzeni publicznej np. podczas zakupów.

 • Trwa rekrutacja do projektu – „Teleanioł jasielski – usługi sąsiedzkie i teleopieka dla osób starszych niesamodzielnych"

 • Sekundniki mają usprawnić ruch na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Szkolnej

   

  Na skrzyżowaniu ul. Mickiewicza z ul. Szkolną przy sygnalizacji świetlnej zainstalowano sekundniki i zielone strzałki warunkowe. Rozwiązanie ma przede wszystkim usprawnić przepustowość i płynność ruchu na tym często uczęszczanym przez kierowców skrzyżowaniu. Koszt montażu sekundników wyniósł 7 293,90 zł.

 • Dwie kolejne ofiary koronawirusa na Podkarpaciu

   

  Dzisiaj rano, służby wojewody podkarpackiego przekazały informację o dwóch kolejnych zgonach pacjentów szpitala w Łańcucie zakażonych koronawirusem. To młoda kobieta i starszy mężczyzna.

 • Duchowni apelują – "Zostańcie w domach". Święta bez poświęcenia pokarmów

  Biskup Rzeszowski Jan Wątroba udziela dyspensy wszystkim wiernym z uczestnictwa we mszy św.  w niedzielę i inne święta od 28 marca do odwołania. Jednocześnie przypomina, że należy uczestniczyć w Eucharystii przez media...

 • Janusz G. skazany na 25 lat pozbawienia wolności

  W Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł wyrok w sprawie Janusza G. Sąd skazał go na 25 lat więzienia za zabójstwo byłej żony. Wyrok jest nieprawomocny.

 • Nie ma mowy o odwołaniu sesji Rady Powiatu

   

  Sesja Rady Powiatu w Jaśle zwołana na 3 kwietnia 2020 r. odbędzie się zgodnie z planem. Tak zapewnia Anna Nigborowicz, wiceprzewodnicząca rady. Przekonuje jednocześnie, że w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Jaśle, w której obrady mają się odbyć zapewnione zostaną jak najlepsze warunki sanitarne.

 • Szyją maseczki ochronne, których część trafić ma do służb walczących z koronawirusem

   

  Wczoraj Zakład Krawiecki Beaty i Łukasza Gałuszków rozpoczął produkcję maseczek ochronnych. Część z nich zamierza on nieodpłatnie przekazać m.in. ratownikom medycznym oraz funkcjonariuszom służb, które stoją na pierwszej linii walki z epidemią koronawirusa. Inicjatywa ma być odpowiedzią na stałe zapotrzebowanie w materiały ochronne.

 • Jasielski Inkubator Przedsiębiorczości poczeka na otwarcie

   

  Prace, których efektem będzie powstanie Inkubatora Przedsiębiorczości w Jaśle zmierzają ku końcowi. Na jego otwarcie trzeba będzie jednak poczekać nieco dłużej niż zakładano. Zmiany w harmonogramie spowodowane są panującą w kraju epidemią koronawirusa.

 • Sesja Rady Powiatu w Jaśle w obliczu epidemii

   

  Każdego dnia w Polsce notuje się wzrost liczby zakażonych koronawirusem. Rząd po raz kolejny zaostrzył zasady dyscypliny sanitarnej. Samorządy decydują o odwołaniu lub przesunięciu terminów sesji rad gmin i powiatów. Tymczasem na 3 kwietnia bieżącego roku zaplanowano sesję Rady Powiatu w Jaśle. Zgodnie z zawiadomieniem ma się ona odbyć w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego.

 • Czy podgrzewacze tytoniu mogą się stać alternatywą dla papierosów?

   

  O tym, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia, nie trzeba nikogo przekonywać. Przywiązanie nałogowego palacza do papierosów jest jednak silniejsze niż można się spodziewać. Jak zatem rozpocząć walkę z nałogiem? Dobrym rozwiązaniem będzie metoda „małych kroków”. W tym nierównym pojedynku palacza mogą np. wspomóc coraz bardziej popularne podgrzewacze tytoniu.

 • Zamawiaj jedzenie z dostawą do domu w „Domowych Smakach”!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105