Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat Trzcinica 2009

10
12 lipca już po raz szósty gmina Jasło będzie gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat. Coroczne festiwale w Trzcinicy gromadzą coraz więcej miłośników folkloru oraz są wspaniałym pomysłem na ocalenie i podtrzymanie zanikających już powoli tradycji ludowych.

Fot. Archiwum
Jak co roku będzie można posłuchać wspaniałej muzyki, obejrzeć piękne i barwne ludowe stroje, a także zasmakować tradycyjnego swojskiego jadła przygotowanego specjalnie na tą okazję. Festiwalowi towarzyszą również wystawy i targi sztuki ludowej przygotowane przez twórców i artystów ludowych.

Organizatorami VI Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat są: Gmina Jasło, Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy, Zespół Szkół w Trzcinicy oraz Sołectwo Trzcinica.


Festiwal rozpocznie o godzinie 13.00 Józef Broda – trombita – uroczystym sygnałem. Po czym otwarcia festiwalu dopełni wystąpieniem Wójt Gminy Jasło.


W trakcie festiwalu przeprowadzony zostanie konkurs kapel. Zwycięski zespół otrzyma tradycyjnie drewnianą statuetkę „Karpackiego Grajka”.

W tym roku w festiwalu udział wezmą takie zespoły jak:

1. KAPELA BABIOGÓRSKA JOZYNA - GMINNE CENTRUM KULTURY PROMOCJI I TURYSTYKI W ZAWOJI
2. KAPELA BRACISKOWIE – KROŚCIENKO NAD DUNAJCEM
3. KAPELA LUDOWA KAMRATY Z BUKOWINY TATRZAŃSKIEJ
4. ZESPÓŁ WOKALNO INSTRUMENTALNY STUDEŃKA Z KAŁUSZA NA UKRAINIE
5. KAPELA GUROLSKO MUZYKA ZE SPISZU NA SŁOWACJI
6. KAPELA GORCE Z PRYMISTĄ FRANCISZKIEM KURZEJĄ – GOK KAMIENICA
7. POGÓRZANIE Z JASTRZĘBI - GOK W CIĘŻKOWICACH
8. PRZYSZOWIANIEKAPELA Z GOK –U W ŁUKOWICY
9. KAPELA SPOD KICEK – MUZYKA LACHÓW LIMANOWSKICH - LIMANOWA
10. KAPELA NA DRABYNI – STARYJ SAMBIR NA UKRAINIE
11. KAMFINIOKI - KAPELA Z JEDLICZA
12. ŚMIŁOWIANIE - KAPELA Z CIESZYNA CZESKIEGO
13. KAPELA MŁODZIEŻOWA Z SZKOŁY ARTYSTYCZNEJ W LIPANACH – SŁOWACJA
14. KAPELA LUDOWA TRZCINICOKI

W skład jury, które przyzna statuetkę wejdą:

Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog
Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog
Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf
Jerzy Dynia – etnomuzykolog
Andrzej Starzec – etnomuzykolog

W trakcie obrad jury czas umilać będą Katarzyna Broda – Firla oraz kapela „Trzcinicoki”.

- Ideą festiwalu jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak: rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka. Kultywowanie i upowszechnianie bogactwa folkloru karpackiego odbywać się będzie poprzez udział i prezentację twórczości zespołów ludowych polskich i zagranicznych. -
mówi Joanna Duć-Acela, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy.

VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat Trzcinica 2009 zrealizowany będzie przy pomocy środków finansowych Województwa Podkarpackiego.Jenny
Napisany dnia: 26.06.2009, 15:32
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ elos
dnia 26.06.2009, 17:54
Ocena
komentarza:
0
12 lipca - pierwsze słowa \ artykułu
@ N xD
dnia 27.06.2009, 13:58
Ocena
komentarza:
0
w Ćcinicy najlepsze melanżee ;DD
@ helo
dnia 27.06.2009, 14:02
Ocena
komentarza:
0
Byłem w tamtym roku,świetnie było ,może uda sie i w tym roku tam pobyc ,ale nie wiem czy zdąże wypocząć bo 11 wybieram sie na wycieczke do Lwowa z PTTKu
@ xXo
dnia 27.06.2009, 15:09
Ocena
komentarza:
0
dzieki ELOS jakoś nie zauważyłam :D :)
@ N xD
dnia 29.06.2009, 12:59
Ocena
komentarza:
0
szkoda tylko że folklor nie będzie trwał 2 dni ;/
@ xD
dnia 30.06.2009, 11:07
Ocena
komentarza:
0
Buahuahuahua !! :D:D
@ IksDe
dnia 03.07.2009, 23:12
Ocena
komentarza:
0
Zapraszam wszystkich ;))
Tylko zeby się pogoda udala, to bedzie zabawaa ;D
@ ehhhhniiii
dnia 09.07.2009, 20:42
Ocena
komentarza:
0
N xD <-- wiadomo że najlepsze :D (nati :D)
@ ptok
dnia 10.07.2009, 08:51
Ocena
komentarza:
0
Więc jedziemy !!:):):)
@ misio
dnia 11.07.2009, 18:44
Ocena
komentarza:
0
a bilety wstępu sprzedają?
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Remont drogi wewnętrznej przy ul. Szopena w Jaśle. Tylko na części miejskiej

  Droga wewnętrzna przy ul. Szopena w Jaśle wymaga pilnego remontu. Mieszkańcy osiedla oraz osoby przyjeżdżające do pobliskiej poradni często zwracały uwagę na jej fatalny stan. Z trzech właścicieli drogi pozostało tylko miasto, które wyłoniło już wykonawcę robót. Na dniach zostanie podpisana umowa z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle. Zadanie ma być zrealizowane do końca sierpnia br.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Agresywny mężczyzna uderzył 13-latka w twarz. Poruszał się samochodem na tablicach RJS

  W minioną niedzielę kilkanaście minut przed godziną 21. na stacji Orlen w Krakowie nieznany mężczyzna podszedł do 13-letniego chłopca, po czym uderzył go dwukrotnie w twarz wykrzykując w jego stronę wulgaryzmy. Napastnik wsiadł do samochodu na tablicach rejestracyjnych RJS i odjechał. Sprawa trafiła na policję.

 • Zamawiaj domowe obiady u "Wojtka" w obniżonych cenach!

   

  Bar mleczny u „Wojtka” nie przestaje myśleć o swoich klientach. Dlatego też, wciąż obowiązują nowe, obniżone ceny dań przy odbiorze osobistym oraz na dowóz! Pyszne potrawy kuchni domowej z łatwością można zamówić on-line lub w barze przy ul. 3 Maja 101. 

 • Burmistrz otrzymał absolutorium i wotum zaufania od Rady Miejskiej Jasła

  Absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu oraz wotum zaufania po debacie nad raportem o stanie miasta otrzymał Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Sesja, na której podjęte zostały stosowne uchwały, odbyła się 21 czerwca.

 • Gmina Tarnowiec ma nowego wójta. Wiktor Barański złożył ślubowanie

   

  Wiktor Barański odebrał w poniedziałek zaświadczenie o wyborze wójta gminy Tarnowiec. Złożył także ślubowanie, przekonując, że podczas swojej kadencji będzie dążył do tego aby łączyć, a nie dzielić. Losy przedterminowych wyborów, które odbyły się 13 czerwca bieżącego roku, rozstrzygnęły się już w pierwszej turze głosowania.

 • 19-latek wszedł na basen po godzinach otwarcia. Doznał urazu kręgosłupa

  Wczoraj około godziny 23. na terenie basenu otwartego w Jaśle doszło do wypadku. 19-letni jaślanin, który wszedł na teren pływalni po godzinach otwarcia najprawdopodobniej wskoczył do wody na główkę w rejonie zjeżdżalni. Młody mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany do jasielskiego szpitala.

 • Gmina Osiek Jasielski sprzeda dwie atrakcyjne działki

   

  Wójt Gminy Osiek Jasielski informuje, że ogłoszony został przetarg na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Osiek Jasielski, położonych w miejscowości Załęże. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego położone są w terenie zabudowy techniczno-produkcyjnej. Nieruchomości znajdują się w bardzo dobrej lokalizacji, posiadają dojazd do drogi powiatowej Dębowiec - Osiek Jasielski.

 • OSP z Trzcinicy prowadzi akcję pomocy dla pogorzelców z Nowej Białej

  W minioną sobotę w Nowej Białej na Podhalu ogień strawił 25 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. Ponad 100 osób straciło dach nad głową. Straty są ogromne a lista potrzeb jeszcze większa. Strażacy z OSP Trzcinica mając w pamięci ubiegłoroczną ogromną pomoc napływającą zewsząd po powodzi błyskawicznej zorganizowali zbiórkę materiałów budowlanych dla pogorzelców...

 • Drodzy mieszkańcy Gminy Tarnowiec

   

  W minioną niedzielę odbyły się w Naszej Gminie przedterminowe wybory na Wójta Gminy Tarnowiec. Spośród czwórki kandydatów, zaufaliście mi. Pragnę za to podziękować. 

 • Wypadek w Zimnej Wodzie. Dwie osoby poszkodowane

  Dzisiaj około godziny 15.30 w Zimnej Wodzie doszło do zderzenia się trzech samochodów osobowych. Na chwilę obecną do jasielskiego szpitala trafiły dwie osoby. Obecnie ruch na dk 28 w kierunku Krosna jest zablokowany.

 • W żmigrodzkim liceum powstanie wirtualna strzelnica

  W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie powstanie pierwsza w powiecie jasielskim wirtualna strzelnica. Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz powiatu jasielskiego. Wirtualna strzelnica ma powstać do końca roku. Dyrekcja szkoły ma jednak nadzieję, że już na jesień będzie gotowa.

 • Wyprzedzał na skrzyżowaniu i staranował ogrodzenie

   

  W minioną niedzielę na skrzyżowaniu ul. Grota-Roweckiego z ul. Baczyńskiego w Jaśle doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca seata wykonując manewr wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem, po czym zjechał na chodnik i staranował ogrodzenie pobliskiej posesji. 18-latek został ukarany mandatem karnym.

 • Bezpłatne wakacyjne turnusy rewalidacyjno-terapeutyczne w Bajkowym Przedszkolu

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle ogłasza nabór na wakacyjny specjalistyczny turnus wakacyjny dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

 • Rozwiń skrzydła w Jaśle- ruszył nabór do Inkubatora Przedsiębiorczości

   

  Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej w branży ICT lub branżach związanych z „jakością życia”? Szukasz inspirującego i nowoczesnego miejsca do jej wykonywania? Nie zwlekaj, zgłoś się do Inkubatora Przedsiębiorczości w Jaśle.

 • Jest opinia eksperta w sprawie dwóch problematycznych skrzyżowań ze „stopami”

  Temat bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowań ul. Chopina z ul. Ujejskiego i Kraszewskiego, pomimo ciągłych apeli mieszkańców o jego poprawę, pozostaje nierozwiązany od co najmniej kilkunastu lat. Propozycje, jakie Urząd Miasta w Jaśle zgłaszał do Starostwa Powiatowego w Jaśle wciąż czekają na ostateczne decyzje. Dlatego też jasielski magistrat postanowił sięgnąć po opinię ekspercką, której efektem jest szczegółowy audyt i konkretne zalecenia...

 • Marzysz o zdobyciu konkretnego zawodu, który pozwoli Ci szybko się usamodzielnić i dobrze zarabiać? – Zespół Szkół Budow

   

  „Budowlańcy na wagę złota” – takie hasła widnieją w ogłoszeniach z ofertami pracy. Od kilku lat obserwuje się gwałtowny wzrost zapotrzebowania na pracowników branży budowlanej. Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle wychodząc naprzeciw – otwiera kierunki, które zapewniają fachowców w tej branży.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105