VII Parada Historyczna w Krempnej
Pokazy walk historycznych konnych i pieszych, jarmark rękodzieła i rzemiosła, nauka władania szablą, strzelanie z łuku - to główne atrakcję VII Parady Historycznej w Krempnej, która odbędzie się 20 lipca 2008 r. o godz. 14:00 na placu w pobliżu cerkwi w Krempnej.
W programie także loteria fantowa, licytacja prac plastycznych i występy muzyczne. Całkowity dochód będzie przeznaczony na remont cerkwi greckokatolickiej w Kotani.

Krempniańskie Parady Historyczne mają swój początek w 1999 roku, kiedy to harcerze z 54 szczepu harcerskiego "Kresy" z Przeworska, przyjeżdżając na obóz jeździecki do stajni "Rumak" w Kotani wzięli stroje historyczne: kontusze damskie i męskie. Wtedy to właściciele stajni "Rumak"- Barbara i Dariusz Mielczarkowie wymyślili by zorganizować pokaz potyczki polskiej szlachty i Tatarów. Inscenizacja wydawała się być jednorazową, jednak 3 lata później, w 2002 roku okoliczności umożliwiły zorganizowanie I Krempniańskiej Parady Historycznej.
Postanowiono, że takiemu przedsięwzięciu powinien przyświecać wyjątkowy cel. Stało się nim nagłośnienie i zbiórka pieniędzy na rzecz renowacji XVII-wiecznej drewnianej cerkwi łemkowskiej w oddalonej o 5 km od Krempnej wsi - Kotań. Od samego początku organizatorzy i uczestnicy postanowili nie pobierać żadnych honorariów za przygotowanie i udział w pokazie. Idea ta przetrwała do dziś. Co roku na kilka dni przed lipcową paradą z całej Polski zjeżdżają się ochotnicy, by wspólnymi siłami wspomóc organizację tego historycznego pokazu. Niejednokrotnie wkładają wiele wysiłku by przygotować samodzielnie oręż wojenny będący kopiami oryginałów. Ćwiczą walkę na szable, strzelanie z łuku, broni palnej oraz jazdę konną. Kobiety natomiast szyją stroje i przygotowują wypieki na paradę.
Pamiętając o idei krempniańskich parad - każdej z nich towarzyszy wystawa fotograficzna drewnianych cerkwi łemkowskich, mająca na celu ukazanie publiczności niezwykłego uroku i wartości tych budowli oraz zwrócenie uwagi na potrzebę ich renowacji.
Wolontariusze rozprowadzają cegiełki z numerem konta na które można wpłacać datki na cerkiew w Kotani.

Więcej o Paradach Historycznych w Krempnej możesz przeczytać <TUTAJ> .
Źródło: www.beskidniski.pl
Fot. Kasia Hibner/VI Parada Historyczna w Krempnej
