Strona główna

W 77 urodziny straciła dom. Pragnie go odbudować

35
Napisany dnia: 05.02.2019, 14:23 , Tagi: Brak

Pani Janina z Nienaszowa-Sośniny w dniu swoich 77 urodzin straciła cały dorobek swojego życia. Gdy jej dom stanął w płomieniach z pomocą przybyli jej sąsiedzi. Kobietą zaopiekował się syn. Jak podkreśla pan Arkadiusz, jego mama wciąż mocno przeżywa tę tragedię i marzy, aby wrócić w to miejsce. Rodzina podjęła decyzję o odbudowie domu.

 Janina Orlof

Dramat pani Janiny rozegrał się w środę 16 stycznia br. przed południem. W tym dniu kobieta obchodziła swoje 77 urodziny. Jak co dzień rano wzięła się za porządki wokół domu. W pewnym momencie źle się poczuła, dlatego postanowiła odpocząć. Położyła się w łóżku i zasnęła. Obudził ją dopiero sąsiad, który krzyczał, aby uciekała, bo pali się budynek gospodarczy przyległy do domu. Zdążyła jeszcze złapać koc, buty oraz drobne oszczędności. Pani Janina była w ogromnym szoku. - Wybiegłam z płonącego domu, po śniegu szłam w skarpetkach do siostrzeńca mieszkającego po sąsiedzku. On pobiegł ratować co się da. Wyciągnął telewizor z dekoderem oraz różaniec. Jego żona prowadziła mnie do ich domu, ale przewróciłam się i na moment straciłam przytomność. Ocuciła mnie śniegiem. Nie wiedziałam co się dzieje, całą drżałam – mówi ze łzami w oczach Janina Orlof, którą los okrutnie doświadczył. Do kobiety przyjechało pogotowie ratunkowe. Okazało się, że pani Janina miała bardzo wysokie ciśnienie, dlatego podano jej leki. Nie zgodziła się jednak na pobyt w szpitalu.

Ich cel to budowa domu

77-latka nie miała już do czego wracać. Dom wybudowany zaraz po wojnie spłonął doszczętnie. Opiekę i dach nad głową zapewnił jej syn Arkadiusz, który zabrał mamę do swojego mieszkania w Wieliczce. W gronie rodzinnym podjęto jednak decyzję o odbudowie domu dla pani Janiny w Nienaszowie-Sośninie. - Mama zaczęła rozpaczać, kiedy zobaczyła co zostało z domu. Wiedziałem, że nie ma na co czekać i należy ją jak najszybciej zabrać, aby nie musiała na to patrzeć. Starych drzew się nie przesadza, stąd podjęliśmy decyzję o odbudowie domu. Obecnie mama ma u nas osobny pokój, ale wiem, że chce wrócić do siebie i bardzo tęskni. Sąsiedzi również cały czas dzwonią i dopytują o nią. Wspólnymi siłami postaramy się odbudować jej dom. Pomoże nam gmina, ale również ludzie dobrej woli, którzy już zgłosili chęć wsparcia nas w tej trudnej sytuacji – mówi Arkadiusz Zych, syn pani Janiny z Nienaszowa-Sośniny.

Ogromna pomoc z Polski

Do pogorzelców zgłosiła się firma z Łodzi, która zajmuje się budową domów z gotowych konstrukcji w technologii SIP. Zaproponowali swoje usługi, by pomóc im w jak najszybszym czasie zrealizować marzenie pani Janiny. Dom będzie budowany ze środków, które uda się zgromadzić. W tym momencie już płynie pomoc z wielu stron Polski. - Otrzymaliśmy bardzo dużą pomoc rzeczową w postaci zastawy obiadowej, czajnika, żelazka, mebli, pościeli, odzieży i wielu innych potrzebnych do życia przedmiotów. Widząc tę pomoc ludzką dla mojej mamy dodajemy mi to siły do dalszej pracy i napędza mnie do działania. To była również tragedia, która odbiła się również na moim życiu. W końcu przeżyłem w tym domu 20 lat i wiele moich rzeczy w nim pozostało. Zamknąłem jednak ten etap i skupiam się obecnie na nowym wyzwaniu – podkreśla pan Arkadiusz. - Konieczne będzie wykonanie nowych fundamentów. Postawienie samej konstrukcji trwa około trzech dni. Samo wykończenie domu będziemy chcieli wykonać własnymi siłami. Sąsiad jest hydraulikiem, wujek zaś elektrykiem. Obecnie zbieram wszelkie kontakty do osób, które deklarują nam pomoc. To bardzo ważne dla nas – dodaje syn pani Janiny.

Wsparcie z gminy

W dniu, kiedy wybuchł pożar domu przybył zastępca wójta gminy Nowy Żmigród, który w pierwszej chwili chciał zapewnić kobiecie schronienie. Okazało się, że pani Janina trafi pod opiekę najbliższej rodziny. Na pierwsze potrzeby w ramach pomocy doraźnej kobieta otrzymała z gminy 2 tys. zł. Ponadto wójt Grzegorz Bara nie ukrywa, że chciałby pomóc w odbudowie domu, chociażby poprzez przekazanie drewna z gminnego lasu. Aby tak się stało, pani Janina musi stać się pełnoprawnym właścicielem terenu, którym na tę moment jest jedno z jej dzieci. - Z przyjemnością przekażę drewno tylko mogę to zrobić na rzecz mieszkańca sołectwa. W tym momencie na początku należy wyprostować sytuację własnościową – podkreśla wójt G. Bara. Syn Arkadiusz zapewnia, że wszystkie sprawy formalne będą dopilnowane, a jego mama stanie się nowym właścicielem domu. Na wiosnę planują już rozpoczęcie porządków w miejscu pogorzeliska, tak by umożliwić rozpoczęcie prac związanych budową domu. Do dzisiaj pani Janina nie do końca wierzy w to, że już w lecie będzie mogła wrócić do siebie. - Mama musi mieć warunki, które pozwolą jej spędzić jesień życia. To będzie dom parterowy z przedpokojem kuchnią, salonem, łazienką oraz sypialnią. Mama nadal nie dowierza, że latem będzie mieszkała już w swoim domu. Ja wiem, że ten cel jest jak najbardziej realny, dlatego pomoc od ludzi jest dla nas bardzo ważna – dodaje A. Zych.

Pani Janina Orlof ma szansę wrócić do swojego nowego domu w Nienaszowie-Sośninach. Pomóżmy jej spełnić to marzenie. Obecnie trwa zbiórka pieniędzy na stronie pomagam.pl/nowydompanijaniny. Na tę chwilę udało się zebrać 11 510 zł. - Niestety ogrom prac związanych z odbudową domu, pracami porządkującymi teren pogorzeliska, budową, wykończeniem i wyposażeniem domu w niezbędne sprzęty przekraczają nasze możliwości zarówno finansowe jak i przerobowe, dlatego właśnie w ten sposób zwracamy się do Was o pomoc – apeluje Arkadiusz, syn pani Janiny, który całym sercem wspiera ją i angażuje się we wszystkie możliwe działania, które pozwolą jego mamie na nowo cieszyć się życiem.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Bolec
dnia 05.02.2019, 15:36
Ocena
komentarza:
13
Panie synu Pani Janiny. Rękawy trzeba zakasac A nie zebrać. Mi np
nikt nie dał pieniędzy wszystko musiałem sam zarobić i wybudować
@ Uj
dnia 05.02.2019, 15:47
Ocena
komentarza:
34
Nie jęcz..każdy pracuje.Chcesz to pomóż nikt ci z kieszeni nie wyciaga
@ Hej Stop
dnia 05.02.2019, 15:49
Ocena
komentarza:
8
Komentarze na portalach powinny być płatne. Wtedy
będą pieniądze na taką pomoc. Jednak większość komentujących
na tym portalu to nauczyciele
ok. 10 dnia miesiąca nie mieli by czym płacić.
@ dragoness
dnia 05.02.2019, 16:07
Ocena
komentarza:
-21
Czyli jednak pan przyznaje, że nauczyciele mało zarabiają? Ja mam lepszy sposób; profil zaufany, prawdziwe dane i ilość komentarzy drastycznie spadnie.
@ Georg
dnia 05.02.2019, 17:38
Ocena
komentarza:
17
To straszna tragedia, kto tegi nie przezyl nie ma pojecia, mam nadzieje ze dom zostanie oebudowany, prosze sie nie przejnowacdurnymi komentarzami!
@ Adam
dnia 05.02.2019, 18:16
Ocena
komentarza:
12
Jesli to tacy nauczyciele jak Pani to i tak zarabiaja za duzo
@ Myśli
dnia 05.02.2019, 18:51
Ocena
komentarza:
15
Zgadzam się, ta Pani ma już swoje lata, ten dom później powinien być przeznaczony dla kogoś potrzebującego, bo jest wiele osób samotnych, którym nie ma kto pomóc , a nie że syn odziedziczy, a teraz synuś ma obowiązek mamą się zaopiekować.
@ trex
dnia 05.02.2019, 19:21
Ocena
komentarza:
15
Tak mało. Za 3 godziny ile byście chcieli 10 tyś? Jaka praca taka płaca. Nie wspomnę o płatnych wakacjach, feriach itp
@ klaput
dnia 05.02.2019, 20:54
Ocena
komentarza:
4
Dębowiecka gościnno wstydź się BOLEC
@ YOZEF
dnia 06.02.2019, 07:16
Ocena
komentarza:
0
musiales byc kiepskim uczniem skoro tak nie lubisz nauczycieli
@ SMOG
dnia 06.02.2019, 09:08
Ocena
komentarza:
1
Nie rozumiem straciła Pani dorobek życia a właścicielem jest domu kto? Skoro ma sie stać nowym właścicielem?
@ 123
dnia 06.02.2019, 11:38
Ocena
komentarza:
4
do "Myśli" zgodnie z prawem nowy dom będzie należał do właściciela działki, żeby nowy dom był własnością gminy jako lokal socjalny (jak sugerujesz) to gmina musiałaby odkupić działkę i wyłożyć pieniądze na budowę domu lub odkupić i dom i działkę. Dom planują odbudować z datków chętnych do pomocy ludzi oraz pieniędzy rodziny i wykonać nieodpłatnie szereg prac, to wszystko ma swoją wartość i prawo dziedziczenia, udział gminy będzie ograniczony prawdopodobnie do podarowania drewna. Własność prywatna to rzecz święta, a datki od różnych osób są ukierunkowane na odbudowanie domu dla konkretnej poszkodowanej osoby a nie na rzecz gminy, która nie jest tutaj ani właścicielem ani inwestorem ani dziedziczącym.
@ Uj
dnia 05.02.2019, 15:41
Ocena
komentarza:
13
Pomagajmy pomagajmy...nie trzeba wiele wystarczy nawet pare złotych jeżeli każdy wpłaci
Warto pomagać.
Dlaczego portal nie napisze o udanej zbiórce na protezę dla mieszkańca Sieklówki?
Zakończyła sie sukcesem!
Pomagajmy.
@ Bolec
dnia 05.02.2019, 15:56
Ocena
komentarza:
-6
Może niech wszyscy wyciąg na rękę do wszystkich. Nikt nie będzie
musiał pracować
@ Bolec
dnia 05.02.2019, 16:02
Ocena
komentarza:
9
Biedna kobieta ale ma syna który powinien wziąść się do roboty
@ Tic-Tac
dnia 05.02.2019, 16:13
Ocena
komentarza:
2
Pani Janino człowiek w starszym wieku wobec b.trudnych życiowych trudności musi spasowac. Zostały resztki zdrowia,to należy to pielęgnować. Jeśli z jakiichkolwiek ,i czyichkolwiek spotkało nieszczęście, to nie trwonic resztki sił i nie próbować zaczynać życia od nowa.Życzę Pani w spokoju spędzenia resztek
życia.
@ do tic taca
dnia 08.02.2019, 10:59
Ocena
komentarza:
4
Jakim bucem trzeba być, żeby pisać do kogoś, ze została mu "resztka życia". Może tobie została resztka życia, a nie tej Pani?
@ Aaaa
dnia 05.02.2019, 16:32
Ocena
komentarza:
14
owszem nalezy pomagac js nie przecze ale pani zjanina ma 77 lst i uwazam ze ona wymaga pomocy. jest to wiek gdzie odoba juz wymaga opieki a jak nie teraz to zarok czy dwa. uwazam ze nie powiina mieszkac sama a najlepiej przy boku syna. to ze syn czuje sentyment to kazdy czuje do ridzinnego domu.
@ toodi
dnia 05.02.2019, 17:16
Ocena
komentarza:
5
nie chcecie pomagac nie komentujcie,jestem ciekaw jak kazdy znalazł by sie w takiej sytuacji i czytał tych co nie pomagaja a najwiecej komentuje ,podejrzewam ze mozna rozumiec ze kazdy zazdrosci takie katastrofy i tez by chciał pomocy .pomagajmy bo nikt niewie co moze go spotkac przykrego .pomózmy ja chociaz niewiele mam Pomoge nawet złotówka
@ Bolec
dnia 05.02.2019, 17:31
Ocena
komentarza:
-3
Po to min ma się dzieci
@ uj
dnia 05.02.2019, 21:10
Ocena
komentarza:
1
Bolec współczuję dzieciom i powinny to poczytać to im rozjaśni temat na przyszłość i oczekiwania ze strony tatusia
@ trex
dnia 05.02.2019, 17:54
Ocena
komentarza:
21
Ubezpieczony był? Nie pytam złośliwie tylko chcę zwrócić uwagę że tragedia może spotkać każdego więć się ubezpieczajmy
@ wisla
dnia 05.02.2019, 23:03
Ocena
komentarza:
24
Miejsce 77 letniej matki jest w domu u dzieci a nie żeby babinka sama musiała sobie radzić w takich warunkach w drewnianym domie z przed wojny. Oby nie było za kilka lat ogłoszenia sprzedam dom nowy nie śmigany.
@ powinno ale nie jest
dnia 06.02.2019, 10:20
Ocena
komentarza:
2
No nie no. Nie znasz współczenych 'standardów':
-moja babka 5-cioro dzieci 15 wnucząt
-moja matka dwoje dzieci i mąż
- ja dwa psy, kot i dwie aborcje.
@ Tic--Tac
dnia 06.02.2019, 10:30
Ocena
komentarza:
5
Należy sądzić, że pokazane fotki przedstawiają aktualny widok pogorzeliska.Dlatego Panie Arkadiuszu zanim została ściągnięte ekipą reporterska należało z przyzwoitości zrobić porządek. Stan sprzed pół roku ,jaki zostawiła ekipa strażacka dalej istnieje.Gdyby było Pana szczere zainteresowanie odbudową, to trzeba samemu włożyć wiele pracy do uprzatniecia terenu.Dziwić się też należy gminie,że na swoim terenie utrzymuje taką panoramę
@ Dariusz
dnia 06.02.2019, 10:34
Ocena
komentarza:
3
No weźmy się i zróbcie !
@ Marek
dnia 06.02.2019, 11:35
Ocena
komentarza:
4
Jak stan sprzed pół roku, jak tragedia miała miejsce 16.stycznia 2019r., czyli nawet miesiąc nie minął?
@ 123
dnia 06.02.2019, 11:43
Ocena
komentarza:
1
Wszystkim narzekającym przypominam, że nie muszą nic płacić ani pomagać, jest to dzieło całkowicie dobrowolne, monopol na przymus np. podatkowy posiada państwo które jest reprezentowane przez stosowne urzędy w tym samorząd. Dawniej ludzie sobie wzajemnie pomagali przy budowie domów, było to całkowicie naturalne zarówno w obrębie najbliższej i dalszej rodziny, sąsiadów ale i dalszych współmieszkańców z jednej miejscowości, czasem w formie materiału (np. drewna na dom) a czasem w formie rąk do pracy czy pożyczonych nieodpłatnie narzędzi.
@ anna
dnia 07.02.2019, 08:18
Ocena
komentarza:
4
Ja rozumię wszystko pomagać trzeba,ale czy ten syn ma sumienie zostawić samą matkę w tym wieku.
@ Tom
dnia 07.02.2019, 12:20
Ocena
komentarza:
3
A był czujnik dymu za 35 złotych działający 10 lat lub czujnik czadu za 80 zł?
Czy może wszystkie oszczędności szły na tace?
Księża jak chodzą żebrać po kolędzie to powinni tym starym babkom zamiast chętnie zabierać kasę to kazać im za te pieniądze kupić czujnik i powiedzieć że jak nie kupią to on tu więcej nie przyjdzie. Dzięki temu pokrycie domów czujnikami u starych babć wyniosło by 100%. Dzięki temu tylko w okolicy Jasła uratowało by się co najmniej 5 domów rocznie i zdrowie albo życie domowników.
@ nikt
dnia 08.02.2019, 13:21
Ocena
komentarza:
3
Teraz jest moda na prezenty: ,,500+", ,,nasz nowy dom" itp. Widzę gościa młodego , pięknie ubranego, który deklaruje odbudowę domu, który stanie się jego własnością w przyszłości i oczekuje, że ludzie dzięki nagłośnieniu sprawy zbudują mu domek marzeń.
Moja rada do tego ,,gościa": nic nikomu z nieba nie spadło tylko trzeba na wszystko zapracować, więc jesteś w kwiecie wieku, na początku swojej kariery więc podkasaj rękawy i weż się za odbudowę tego domu, a nie szukasz naiwniaków!!!
@ Porażka
dnia 08.02.2019, 13:56
Ocena
komentarza:
2
Szanowni komentujący,

Dlaczego piszecie komentarze typu " Niech syn się weźmie do roboty"
Skąd wniosek, że nie pracuje?
"Miejsce 77 matki jest w domu u dzieci" Dlaczego mówicie innym, gdzie i z kim mają mieszkać?
"...który stanie się jego własnością..." Skąd wiesz? Dlaczego Cię to interesuje czyją własnością stanie się dom?

Chcesz? Pomóż.
Nie chcesz? Nie pomagaj, ale nie mów tez innym jak mają żyć.
@ do Porażki
dnia 08.02.2019, 14:25
Ocena
komentarza:
1
Pracować, a zaoszczędzić i zbudować to są dwie różne rzeczy . A to jest naciąganie innych niewinnych i uczciwych ludzi na podstawie artykułu !!!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wybory na osiedlach za nami

  W ubiegłym tygodniu zakończyły się wybory na przewodniczących i członków zarządu na szesnastu osiedlach w mieście Jaśle. Spośród nich na dziewięciu zgłoszony został tylko jeden kandydat na przewodniczącego. Zmiany uległy na osiedlach Gądki i Kopernika.

   

 • Nie niszczmy ostatniej nawierzchni naturalnej boiska - apeluje jaślanin

  Wydawałoby się, że decyzja o wymianie nawierzchni ze sztuczną trawą jest słuszna. Jednak odmienne zdanie ma jaślanin, który zabrał głos w tej sprawie na ostatniej sesji rady miejskiej.

 • „Prochem się stałeś...”

   

  Jest normalną, szczęśliwą kobietą, która ma męża i dzieci. Lubi chodzić w sukienkach, szpilkach - jak większość kobiet – jednak z racji zawodu w szafie królują spodnie i kolor czarny.

 • Bartosz to prawdziwy wulkan energii!

  Bartosz Klęba to zdolny jedenastoletni mieszkaniec z Harklowej w gminie Skołyszyn. Uwielbia śpiewać i rysować niesamowite komiksy, w których dzieją się niestworzone historie. Tego zwariowanego chłopca Polacy poznali w programie muzycznym The Voice Kids 2.

 • PASJA HAIR & BEAUTY zapraszana na innowacyjny zabieg VIVACE!

 • Mercedesem wjechał w drzewo

   

  Dziś rano na ul. Jana z Dukli doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca osobowego mercedesa wjechał w drzewo. Dwie osoby trafiły do szpitala.

 • 15 milionów złotych na rewitalizację 

   

  Już wkrótce Miasto Jasło przystąpi do realizacji inwestycji, których łączna wartość opiewa na kwotę blisko 15 mln zł. W mieście powstanie m.in. nowoczesne centrum nauki. Remontu doczeka się również plac Żwirki i Wigury wraz z ulicami przyległymi. Zadania rewitalizacyjne finansowane będą przy udziale środków pochodzących z UE.

 • Konkurs na dyrektora szpitala rozstrzygnięty

  Komisja konkursowa powołana przez radę powiatu dokonała wyboru dyrektora jasielskiego szpitala. Do konkursu przystąpiło trzech kandydatów. Dzisiaj z jednym z nich podpisano umowę.

   

 • Budżet Obywatelski wraca do prokuratury

  Sąd Rejonowy w Jaśle rozpatrzył zażalenie złożone przez władze miasta Jasła na postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawie nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych mieszkańców Jasła w ramach pierwszego budżetu obywatelskiego. Sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia.

 • Oświadczenie nauczycieli i pracowników jasielskiego "Ekonomika"

   

  Nauczyciele i pracownicy jasielskiego "Ekonomika" wydali oświadczenie w związku trwającym w Polsce strajkiem nauczycieli. 

 • Zdrowie ucznia priorytetem dla polskiej szkoły

   

  W minioną sobotę, w jasielskiej filii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w kontekście edukacji zdrowotnej”. Wzięło w niej udział blisko sześćdziesięciu nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Szczególnie wartościowe dla praktyków edukacji okazały się przygotowane przez organizatora konferencji warsztaty.

 • Bezpłatne badanie wzroku w salonie Visionoptyk

   

  Salon Visionoptyk zaprasza na bezpłatne badanie wzroku 25 kwietnia, 8, 20 i 31 maja 2019 r. Zadzwoń już dziś i umów się na badanie.

 • Nagrobki z najwyższej klasy granitu i marmuru

   

  Nasza firma od wielu lat oferuje kompleksową obsługę kamieniarską. Doświadczenie oraz znajomość oczekiwań klientów pozwala nam świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Na nasze produkty udzielamy 3 – letniej gwarancji.

 • ICOONE® - najnowszy masaż podciśnieniowy

   

  ICOONE® to najnowszy masaż podciśnieniowy do stosowania na ciało i twarz. ICOONE® jest skutecznym zabiegiem likwidującym cellulit, miejscowe otłuszczenia, luźną skórę oraz obrzęki limfatyczne. 

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105