Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

W Gądkach staną wały, a nas zatopi

4
Wszyscy cieszą się z faktu, że na Gądkach staną wkrótce wały. Jedynie mieszkańcy Niegłowic boją się, że po obwałowaniu tylko jednego zagrożonego terenu, cała woda spłynie na ich osiedle.

Od kilku tygodni ludzie ze strachem patrzą na każdy podwyższony stan rzeki. Teraz niegłowiczanom doszła jeszcze jedna obawa.

- Jeśli postawią wały tylko na Gądkach, to Niegłowice będą jeszcze bardziej zagrożone zalaniem. Masy wody nie będą miały ujścia i zaleją nasze osiedle – mówi ze strachem Jolanta Nawracaj, mieszkanka Niegłowic.

Jak zaznacza Tadeusz Górczyk, sekretarz Miasta Jasła, od 2008 r. powstaje poważne zagrożenie dla terenów, które są powyżej mostu rafineryjnego: zakładów Lotos, Carbon, osiedla Niegłowice w granicach miasta, wsi Niegłowice na terenie gminy Jasło i fragmentu terenu w gminie Dębowiec.

Inwestor uspokaja

Obawy te próbuje rozwiać Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie, inwestor wałów na Gądkach.

- Z wyliczeń rzędnych terenu, wynika, że wykonanie obwałowań na Gądkach, nie będzie miało wpływu na tereny osiedla Niegłowice, powyżej drogi Jasło-Gorlice – uspokaja Małgorzata Wajda, z-ca dyrektora PZMiUW.

Niestety te zapewnienia wcale nie uspokajają mieszkańców Niegłowic, którzy, jak Maria Jagielska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Niegłowice, twierdzą, że są to tylko obliczenia urzędnika zza biurka, a woda to żywioł, który tych obliczeń nie respektuje.

- Boimy się, że kosztem jednego osiedla zostanie zalane drugie. Wszyscy opracowują harmonogramy prac, a my się dalej martwimy – dodaje M. Jagielska.

Trzeba obwałować wszystkie rzeki

Problem obwałowania wszystkich rzek w Jaśle dostrzega PZMiUW i Urząd Miasta Jasła. Jak twierdzi T. Górczyk, nie można uregulować kwestii jednej rzeki, a pominąć inne. By rozwiązać problem wałów w Jaśle, trzeba ich wybudować ok. 20 km.

- Niezbędnym jest natychmiastowe przystąpienie do opracowania dokumentacji budowy wałów na osiedlu Niegłowice, według mnie należy to robić również na terenie Gminy Jasło i częściowo na terenie gminy Dębowiec – dodaje Górczyk.

Podczas spotkania 3 lipca b.r., które odbyło się w Rzeszowie, Urząd Miasta Jasła złożył propozycję, że do 15 września podpisze porozumienie z PZMiUW w Rzeszowie, w którym zobowiąże się do przygotowania koncepcji budowy wałów na wszystkich jasielskich rzekach. Gmina Miasto Jasło jest w stanie wygenerować 12,5 % wartości inwestycji. Jak obiecuje PZMiUW będzie wspierać te działania. Starania o pozyskanie środków na inwestycję powinny się jednak rozpocząć jak najszybciej, czyli w 2008 r.

Agnieszka Frączek

Super Nowości z dnia 25_07_2006
Napisany dnia: 25.07.2006, 09:11
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ROBERT
dnia 26.07.2006, 16:52
Ocena
komentarza:
0
PRZEZ DZIESIĘĆ LAT NIE POTRAFIŁ ROZWIĄZAC PROBLEMU WAŁÓW NA GADKACH A TERAZ POUCZA KTO MA TO ROBIC RAZEM ZE SWOIMI KOLESIAMI MARTW SIE O JASŁO BO ZAWALILEŚ URZEDNIKU OBY WYBORCY CIE ROZLICZYLI
@ xxx
dnia 27.07.2006, 09:25
Ocena
komentarza:
0
[code]Moze wreszcie zaczna[/code]
@ arek
dnia 27.07.2006, 10:19
Ocena
komentarza:
0
BEZ PRZESADY
@ MANIEK
dnia 27.07.2006, 10:25
Ocena
komentarza:
0
KCIELI WAłY BENDOM WAłY I KONIEC A RAFINERJE RAZ ZALEJE I BEDOM MIELI WAłY TYLKO MUSI ICH ZALAC RAZ I WTEDY TAM ZROBIOM WAłY TYLKO WTEDY GDZIE IDZIEJ ZALEJE WSIE A WOGULE TO WSZYSTKO PRZEZ TE ZALEWY BO WYPUSZCZAJOM WODE I NAS ZALEWA ZAMIAST STOPNIOWO WYPUSZCZAC WODE TO JEST POPROSTU WSZSTKO ZALOSNE A TERAZ JESZCZE SUSZA JEST ALE DO CZSU JAK ZACZNIE PADAC TO NA 100 % ZALEJE GONDKI ZOBACZYCIE
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Trwa budowa boiska przy ZSUiS

   

  Przed budynkiem Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle trwają prace przy budowie wielofunkcyjnego boiska sportowego. Ma być ono gotowe do końca października bieżącego roku. Inwestycja o wartości blisko pół miliona złotych jest elementem realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Jaśle zadania pn. „Budowa infrastruktury sportowej jednostek oświatowych Powiatu Jasielskiego”.

 • Pstryk i gotowe! Zobacz jak robi to fotograf Karolina Kaleta

   

  Obrazy towarzyszą nam w niemal każdym miejscu i chwili. Fotografia stała się nieodłącznym elementem naszego życia, zarówno prywatnego, jak również zawodowego. 

 • Księża z Parafii Miłosierdzia Bożego w Jaśle są na kwarantannie

  Trzech księży z Parafii Miłosierdzia Bożego w Jaśle od zeszłego tygodnia znajduje się na kwarantannie. Nie mogą oni sprawować liturgii w kościele z wiernymi, ale mogą to czynić prywatnie...

 • Organizujesz przyjęcie? Wybierz nową salę bankietową w Sepia Restauracja Noclegi

   

  Udane przyjęcie, to nie tylko smaczne menu, doskonała obsługa oraz przyjazna atmosfera. Sukces zależy również od miejsca, w którym zamierzamy zorganizować np. wesele, komunię, czy też spotkanie biznesowe. 

 • Pseudokibice pobili zawodnika Czarnych Jasło. 17-latek trafił do szpitala

   

  Dzisiaj, na ul. 3 Maja w Jaśle doszło do kuriozalnej sytuacji. Dwóch mężczyzn, prawdopodobnie pseudokibiców, dotkliwie pobiło zawodnika klubu JKS Czarni 1910 Jasło, który wracał do domu rowerem z meczu sparingowego swojej drużyny. Kiedy zakrwawiony 17-latek ocknął się, nie miał na sobie klubowego trykotu. Bandyci zerwali z niego koszulkę i oddali się w nieznanym kierunku.

 • „Sobota dla Rafała”. Poseł Borys Budka w Jaśle

  Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej pytany o kwestie związane z funkcjonowaniem samorządu zwrócił uwagę na fakt, że niedzielne głosowanie (drugą tura odbędzie się 12 lipca) będzie wyborem pomiędzy modelem centralistycznym, preferowanym przez PiS a decentralizacją i autonomią samorządu, której zwolennikiem jest Rafał Trzaskowski.

 • Psychoterapeuta - po co?

   

  Z psychoterapii powinien skorzystać każdy, kto cierpi, czuje się samotny, porzucony, ma trudności w budowaniu satysfakcjonujących związków i relacji z ludźmi, boi się bliskości, ale równocześnie jej pragnie, przeżywa lęk, głęboki smutek, nie radzi sobie w kontrolowaniu złości, boryka się z niską samooceną, odczuwa dyskomfort w życiu i pragnie zrozumienia, zmiany swoich funkcji psychicznych, sposobów zachowania. To tylko niektóre z najczęściej występujących trudności.
 • Minister Zbigniew Ziobro z wizytą w Jaśle. Szef resortu sprawiedliwości ostro o Rafale Trzaskowskim

   

  Dzisiejszego popołudnia w Jaśle zjawił się Zbigniew Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości, na jasielskim rynku spotkał się ze strażakami ochotnikami i samorządowcami. Wizytę zdominowały dwie kwestie. 

 • Trwa walka o głosy wyborców. W mateczniku Prawa i Sprawiedliwości posłanki PO apelowały o poparcie dla Rafała Trzaskowskiego

   

  Walka o głosy wyborców przed drugą turą głosowania w wyborach prezydenckich trwa w najlepsze. Dzisiaj, na jasielskim rynku o poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w wyborczej dogrywce apelowały posłanki Platformy Obywatelskiej – Joanna Frydrych i Krystyna Skowrońska. 

 • Ogromna tragedia dotknęła wiele rodzin w Trzcinicy

  To kolejne rodziny, którym gwałtowne burze i wichury wyrządziły ogromne szkody. Dom państwa Szwedów został zalany na wysokości blisko dwóch metrów. Nie udało się uratować ich samochodów, urządzeń AGD, kotła i wielu innych rzeczy. Rodzina Kmiecików także znalazła się w trudnej sytuacji, podobnie państwo Synowieccy. Wierzą, że dzięki pomocy innych znów będą mogli wrócić do swoich domów.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105