Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

W jasielskim GEN-ie zaroiło się od modeli samolotów RC

10

Pasjonaci lotnictwa ponownie odwiedzili Generator Nauki GEN w Jaśle. Tym razem członkowie Jasielskiego Stowarzyszenia Lotniczego „Ikar” spotkali się z uczniami szkół ponadpodstawowych, aby opowiedzieć im o modelarstwie lotniczym. Warsztaty poprowadził Adam Langer, który wielkiej pasji do latających modeli RC poświęcił wiele lat swojego życia.

Zdjęcia z warsztatów obejrzycie w FOTOGALERII

Piątkowe spotkanie dotyczące modelarstwa lotniczego stanowiło kolejną odsłonę cyklu wykładów i warsztatów organizowanych pod nazwą – „Lotnictwo. Pasja, czy zawód?”. Tym razem JSL „Ikar” im. Leszka Preisnera postanowiło zabrać zaproszoną na warsztaty młodzież do fascynującego świata latających modeli RC. Warsztaty zorganizowano z myślą o rozbudzeniu w młodzieży zainteresowania sportem modelarskim. W sali konferencyjnej jasielskiego Generatora Nauki GEN zaroiło się od przeróżnych modeli samolotów, zarówno cywilnych, jak też myśliwców z czasów II wojny światowej. O szczegółach dotyczących ich konstrukcji oraz zasadach działania opowiedział Adam Langer, jaślanin, który od wielu lat pasjonuje się modelarstwem RC.  

-  Modelarstwem lotniczym zajmuję się wraz z moimi kolegami ze stowarzyszenia. Nie budujemy modeli od podstaw. Radość czerpiemy z montażu podzespołów danych modeli samolotów, a następnie latania tymi zdalnie sterowanymi maszynami. Modele, które dzisiaj prezentujemy mają wspólną cechę. Należą one do kategorii dronów i są sterowane falami radiowymi. Ich masa nie przekracza 25 kg. Mieszczą się zatem w kategorii otwartej latania – mówił Adam Langer.  

Na zdjęciu Adam Langer/fot. Marcin Dziedzic

Jednym z najbardziej interesujących egzemplarzy, który uczestnicy warsztatów mieli okazję zobaczyć w GEN, był model samolotu Peipera J-3/K o rozpiętości skrzydeł 3 metrów, napędzany czterosuwowym silnikiem spalinowym. Nie zabrakło również modeli kultowych myśliwców, które zna każdy, kto interesuje się historią II wojny światowej. Chodzi o Messerschmitta Bf-109 oraz brytyjskich Hurricane’a i Supermarine Spitfire’a.

Przykład Adama Langera pokazuje, że z pasji do modelarstwa lotniczego nie sposób wyrosnąć. Swoim największym hobby zaraził się wiele lat temu. – Ta pasja towarzyszy mi od bardzo dawna. Zdalnie sterowanymi modelami samolotów i techniką latania RC zajmuję się na poważnie od 2007 roku. Realizuję tym samym moje odwieczne marzenie o lataniu. W tym przypadku wchodząc w rolę pilota naziemnego tych maszyn – tłumaczył. Wyjaśnił również, co należy zrobić, aby rozpocząć przygodę z modelarstwem sportowym. – Kluczowe jest zainteresowanie modelarstwem. Następnie te zainteresowania należy podbudować pewnymi wydatkami pieniężnymi. Na początek jest to kilkaset złotych. Ważne jest też to, aby zapoznać się z obowiązującymi przepisami w kategorii latania dronami. Trzeba zdobyć licencję, którą wydaje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Wystarczy wejść na właściwą stronę internetową urzędu, zarejestrować się i zaliczyć test – wyjaśnił.   

Program warsztatów nie ograniczył się jednak wyłącznie do prezentacji modeli. Młodzież poznała również wszystkie zasady, na jakich odbywa się latanie modelami RC, czy też techniki zdalnego sterowania RC i fizyki lotu. Nie zabrakło ćwiczeń na symulatorze lotniczym i kilku symulatorach modelarskich.

MD

Napisany dnia: 25.05.2023, 08:13
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ll
dnia 25.05.2023, 09:10
Ocena
komentarza:
8
Fajnie że dziaciaki, pasjonaci mają takie miejsca gdzie mogą się rozwijać, tylko nie wiadomo dlaczego mieszkańcy sami rozsiewają zamęt i robią czarny piar byle by się nie kręciło. Jało tak ma zamiast wzajemnego wsparcia tylko noże w plecy, hejt, wieczne niezadowolenie. od nas wszystkich zależy jak miasto będzie wyglądało w przyszłości. zasiejesz ziarno nienawisci takie będzie kiełkować, szkoda ze siejemy tylko te złe rzeczy, nawet jeśli w mieście dzieją się ciekawe rzeczy , nie wazne czy przez prywatne czy miejskie inicjatywy zawsze obraca się to w negatywny odbiór, sieje zamęt i hejt. Ludzie czy wy jesteście az tak pokiereszowani przez życie , że ciężko przechodzą wam przez usta dobre słowa?
@ Kapitan Wąs
dnia 25.05.2023, 10:12
Ocena
komentarza:
-3
[Komentarz nie na temat]
@ Jaślak
dnia 25.05.2023, 12:43
Ocena
komentarza:
-8
Ale wszędzie takie zajęcia to w szkołach się robiło na zajęciach technicznych. Po co do tego jakieś gemy. W dodatku w takim grajdole jak jaselko. Burmiszcza chyba ambicje przerosły, ale dlaczego z naszych podatków pytam?
@ bolo
dnia 26.05.2023, 11:38
Ocena
komentarza:
1
Naprawdę? Ja pamiętam sałatki i karmniki, robienie na drutach i wbijanie gwoździ.
@ GraBSon
dnia 26.05.2023, 12:12
Ocena
komentarza:
2
Zgadzam się z Twoja wypowiedzią. Większość tych którzy hejtuja i czepiają się wszystkich w około nie robi nic, nie daje nic od siebie jest nastowiona na odbiór, tylko brać.
@ Do ll
dnia 25.05.2023, 11:43
Ocena
komentarza:
6
A kto uczy hejtowania? TVP info tam sie to leje bez przerwy. A pasje dzieci i mlodziezy pochwalam i popieram.
@ Kapitan Wąs
dnia 25.05.2023, 11:46
Ocena
komentarza:
-1
[Komentarz nie na temat]
@ Tkt48
dnia 25.05.2023, 14:13
Ocena
komentarza:
5
Jako modelarz też popieram te pasję zresztą jak każdą inną. Problem jest w tym że takie pasję należy popierać cały czas bo tylko wtedy się rozwijają ,a nie tylko okazjonalnie od święta.
@ Mieszkaniec
dnia 25.05.2023, 17:46
Ocena
komentarza:
1
Świetne działanie!
@ łodyniec
dnia 25.05.2023, 22:52
Ocena
komentarza:
0
Kto ich tam na siłę wysłał ? Wiadomo, lepiej gdzieś wyjść niż na lekcjach siedzieć.
Ale reklama tego bezużytecznego przybytku słaba.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Minister Zbigniew Ziobro z wizytą w Jaśle

  W sobotę w Jasielskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, prezesem Suwerennej Polski. Pol przyjechał na spotkanie z mieszkańcami na zaproszenie posłanki Marii Kurowskiej. Podczas swojego wystąpienia mówił o polityce Niemiec, Donaldzie Tusku, a także o obronie polskich rolników.

 • Jasielscy strażacy obchodzili swoje święto

   

  Choć dzień Świętego Floriana, w którym strażacy obchodzą swoje święto minął kilka tygodni temu, to w Jaśle uroczyste obchody Dnia Strażaka odbyły się w miniony piątek (2 czerwca). Apel z udziałem strażaków jasielskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej tradycyjnie zorganizowano na placu przy siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Jaśle. T

 • Dofinansowanie na studnię głębinową - jak uzyskać?

   

  Studnią głębinową nazywamy sztucznie wykonane, pionowe ujęcie wody. W zależności od głębokości warstwy wodonośnej studnie bywają wiercone nawet do kilkudziesięciu metrów w głąb ziemi i zapewniają wodę bardzo dobrej jakości!

 • Ogród Jordanowski znów tętnił życiem. Najmłodsi jaślanie obchodzili dzisiaj swoje święto

   

  Datę 1 czerwca znają dosłownie wszyscy, bez względu na wiek. Nic w tym dziwnego. Tego dnia bowiem na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka. Najmłodsi jaślanie świętują swój dzień nie tylko w wąskim gronie rodzinnym. Od wielu lat chętnie odwiedzają również Ogród Jordanowski, gdzie czekają na nich atrakcje przygotowane przez pracowników jasielskich instytucji kultury.

 • Buduj i remontuj z "Pszczółką". Mega oferta cenowa na pustaki już czeka na Ciebie

  Budujesz dom? A może planujesz remont mieszkania? Zapraszamy do "Pszczółki" gdzie znajdziesz wszystko co niezbędne do wybudowania oraz remontu domu lub mieszkania.

 • Generator Nauki GEN zacieśnia współpracę z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie

   

  Miasto Jasło zawarło dzisiaj porozumienie z Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Dotyczy ono zacieśnienia współpracy pomiędzy instytutem a jasielskim Generatorem Nauki GEN w zakresie popularyzacji nauk ścisłych. Beneficjentami porozumienia mają być przede wszystkim uczniowie jasielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Już niebawem do Krakowa uda się pierwsza grupa młodych jaślan, głodnych naukowej wiedzy.

 • Ogromny zastrzyk finansowy dla Gminy Brzyska. W przyszłym roku powstanie boisko wielofunkcyjne

  Gmina Brzyska otrzymała blisko 3 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem. Inwestycja ma być realizowana przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzyskach w 2024 r.

 • Dębowiec: Usunięto awarię układu sterującego przepompowni ścieków

  Nieczystości ściekowe, które stwierdzili inspektorzy WIOŚ przy komorze zasuw zlokalizowanych w najniższym punkcie terenu w Dębowcu były przyczyną awarii układu sterującego przepompowni ścieków. Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej podjął działania naprawcze m.in. zamontowano monitoring pracy, dzięki któremu pracownicy będą mogli podjąć natychmiastową reakcję w przypadku stanu awaryjnego.

 • UNIMOT przejmuje jasielskie zakłady magazynowania i dystrybucji paliw oraz produkcji asfaltów

   

  Formalności stało się zadość. Po wielu miesiącach oczekiwania, w kwietniu 2023 r. spółka UNIMOT Investments sp. z o.o. zawarła z PKN Orlen S.A. umowę przeniesienia 100 proc. akcji Lotos Terminale S.A. Tym samym jasielskie zakłady Lotos Infrastruktura i Uni-Bitumen zmieniły właściciela. 

 • Wstęga została przecięta. Przy jasielskim „Chemiku” powstało nowe boisko sportowe

   

  Starostwo Powiatowe mogło dziś ogłosić z dumą, że realizacja programu - „Budowa infrastruktury sportowej jednostek oświatowych Powiatu Jasielskiego" wreszcie dobiegła końca. Dzisiaj, uroczyście oddano bowiem do użytku boisko wielofunkcyjne przy jasielskim „Chemiku”. Będzie ono służyć uczniom szkoły do gry w piłkę ręczną i tenisa. Wartość inwestycji wyniosła 935 238 zł.

 • Szukasz zacisznego miejsca do wypoczynku? Odwiedź „Siedlisko Sielska Dolina Nad Stawem”

   

  Masz dosyć miejskiego zgiełku? Szukasz miejsca, w którym mógłbyś odpocząć w bezpośrednim kontakcie z naturą? Koniecznie odwiedź „Siedlisko Sielska Dolina Nad Stawem”. To urokliwy i zaciszny zakątek w malowniczej wsi Potakówka na Podkarpaciu. Dwa piękne domki położone na terenie rekreacyjnym wraz z zarybionym stawem i zagrodą danieli to miejsce wprost idealne na spędzenie wakacyjnego urlopu lub weekendową ucieczkę na wieś.

 • Żołnierze Wojska Polskiego uczą jaślanki samoobrony

   

  Przystanek Kwiatowa w Jaśle stał się w ten weekend swoistego rodzaju poligonem treningowym dla kobiet, które chcą umieć bronić się przed różnego rodzaju zagrożeniami, a przede wszystkim przed agresją fizyczną. Technik samoobrony uczą się pod czujnym okiem doskonale wyszkolonych w zakresie walki wręcz żołnierzy – instruktorów. W sobotnich warsztatach udział wzięło czterdzieści pań.

 • Zespół młodych siatkarek w SP nr 4 w Jaśle sięgnął po srebro

   

  W piątek (26 maja) w hali MOSiR w Jaśle rozegrano turniej finałowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Dziewcząt na szczeblu wojewódzkim. Triumfowały w nim młode adeptki siatkówki z Rzeszowa. Uczennice Szkoły Podstawowej nr 33 w Rzeszowie pozostawiły w pokonanym polu zespoły reprezentujące Szkołę Podstawową nr 4 w Jaśle i Szkołę Podstawową w Dukli. Jaślanki pod wodzą trenera Grzegorza Janusza sięgnęły po srebro.

 • Strażacy interweniowali podczas Pikniku Rodzinnego. Z butli ulatniał się gaz

   

  Dzisiaj przed godziną 18. strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze butli z gazem propan-butan na terenie przedszkola przy ul. Sikorskiego w Jaśle. Do zdarzenia doszło w trakcie trwającego Pikniku Rodzinnego. Okazało się, że doszło do ulatniania się gazu, w związku z czym wyznaczona została strefa bezpieczeństwa.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657