Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

W Jaśle uczczono pamięć żołnierzy niezłomnych

76

1 marca w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia wspomina się losy tych, którzy nie byli gotowi przystać na egzystencję pod stalinowskim jarzmem kontynuując walkę ze wschodnim ciemiężcą, za co gotowi byli zapłacić najwyższą cenę. W Jaśle również oddano hołd żołnierzom niezłomnym. Odrębne obchody zorganizowało Miasto Jasło oraz Starostwo Powiatowe w Jaśle.

Zobacz > FOTORELACJA

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został 9 lutego 2010 r. Obchodzony jest każdego roku 1 marca. Data ta nawiązuje do tragicznej śmierci ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa” oraz sześciu innych członków Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Wszyscy zostali zamordowani w więzieniu mokotowskim wiosną 1951 r. strzałem w głowę. Postać Łukasza Cieplińskiego stała się symbolem oporu Polaków wobec reżimu komunistycznego w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Ojczyźnie poświęcił wszystko. Walczył w wojnie obronnej 1939 r. W czasie okupacji hitlerowskiej kierował strukturami Armii Krajowej w rejonie Rzeszowa. Po jej zakończeniu kontynuował walkę nie godząc się z nową rzeczywistością geopolityczną, w której Polska znalazła się pod przemożnym wpływem Związku Radzieckiego. Wreszcie poświęcił to, co najcenniejsze, oddając swoje życie w imię wolności ukochanej ojczyzny. Do ostatnich chwil, pomimo okrutnego śledztwa, któremu został poddany przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa stalinowskiej Polski, nie utracił hartu ducha i wiary w wartości, którym hołdował przez całe swoje życie, czego dowodem są słowa, jakie w ostatnim swoim liście skierował do syna Andrzeja.

Za pomnikowymi postaciami stoi jednak olbrzymie cierpienie oraz ból potęgowane próbą wymazania przez władze PRL pamięci o żołnierzach niezłomnych. W tym roku po raz kolejny, w całej Polsce oddawany jest hołd tym, którzy nie składając broni zdecydowali się kontynuować nierówną walkę z władzą komunistyczną i jej aparatem represji. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych służy przywracaniu pamięci o tragicznych losach członków polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.

W Jaśle tegoroczne obchody, mieszkańcy miasta mogli obserwować w dwóch wariantach. Uroczystości zorganizowane przez Miasto Jasło tradycyjnie odbyły się pod pomnikiem Armii Krajowej, przy skwerze Uczestników Akcji Pensjonat. Starostwo Powiatowe w Jaśle z kolei zaprosiło mieszkańców do udziału w uroczystościach pod nieukończonym pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych.

Przed godziną 9. na wyłączonej z ruchu pojazdów części ul. Staszica w Jaśle, zaczęli gromadzić się uczestnicy miejskich odchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wśród nich znaleźli się samorządowcy, pracownicy jasielskiego magistratu, dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych, jak również młodzież szkolna. Obchody uświetniła swą grą Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta w Jaśle. Poczty sztandarowe wystawiły szkoły podstawowe. Wartę honorową wystawili harcerze Komendy Hufca ZHP w Jaśle im. Rodziny Madejewskich oraz strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2091 im. gen. Józefa Hallera w Trzcinicy.

Po dokonaniu wciągnięcia na maszt flagi państwowej, Wiesław Hap odczytał apel pamięci. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. -  Heroiczna walka żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego była kolejnym aktem zmagań Polaków o wolną ojczyznę. Wobec braku realnych szans powodzenia, dramatyzm tej nierównej walki przypomina sytuację znaną z historii powstańców styczniowych. Misja żołnierzy wyklętych była jednym z odruchów obronnych społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale tez przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali Europy, obejmującej nie tylko teren całej Polski, lecz także utracone Kresy Wschodnie. Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach. – mówił.  

Ryszard Pabian/fot. Marcin Dziedzic

Burmistrz podkreślił rolę żołnierzy podziemia niepodległościowego w kształtowaniu postaw patriotycznych późniejszych pokoleń. Wspomniał również nazwiska żołnierzy niezłomnych związanych z ziemią jasielską, w tym ppłk. Józefa Modrzejewskiego, Adama Piegłowskiego, Romana Myśliwca, Władysława Szewczyka, czy też Adama Droździewicza.   

O godzinie 17. w Jasielskim Domu Kultury odbędzie się prelekcja okolicznościowo o żołnierzach Polskiego Podziemia Niepodległościowego przygotowana przez Przemysława Misiołka z Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Obchody zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Jaśle odbyły się pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, który znajduje się przy placu Żwirki i Wigury, w pobliżu budynku Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, popularnego „Ekonomika”. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się parlamentarzyści ziemi jasielskiej, senator RP Alicja Zając oraz poseł na Sejm PR Bogdan Rzońca. Swoje poczty sztandarowe wystawiły szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu jasielskiego. Uroczystościom towarzyszyła asysta honorowa złożona z uczniów klas mundurowych. Po odczytaniu apelu pamięci, odegraniu hymnu państwowego oraz złożeniu kwiatów zgromadzeni mieli okazję do wysłuchania okolicznościowych przemówień.

Zaproszonych na uroczystość gości przywitał Adam Pawluś, starosta jasielski. W krótkim wystąpieniu odniósł się również do kwestii budowy niedokończonego pomnika. – Po raz pierwszy oddajemy dziś hołd żołnierzom wyklętym przy niedokończonym jeszcze obelisku. Jego projekt został wykonany przez znanego artystę rzeźbiarza, zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych, Andrzeja Pityńskiego. Według ostatnich informacji, które od niego uzyskałem, projekt rzeźby, która ma zwieńczać obelisk jest już prawie gotowy. Trwa ostatnia faza wykonania w gipsie skrzydeł. Następnym etapem będzie podzielenie na części i przygotowanie odlewu już w Polsce, na który potrzebować będziemy środków finansowych. Sam projekt jak również model gipsowy jest wykonywany nieodpłatnie. – mówił.

Adam Pawluś/fot. Marcin Dziedzic

Przemówienie wygłosił także poseł Bogdan Rzońca. – Obecnie do świadomości społecznej z opóźnieniem dociera prawda o walce i cierpieniu tysięcy żołnierzy wyklętych. Zbigniew Herbert napisał o nich, „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich nie pamięta”. Napisał wiele lat temu, ale dziś jest inaczej. Tutaj w Jaśle, pamięć o żołnierzach wyklętych nie zaginęła, choć nadal w wielu kręgach społecznych występuje wypaczony obraz, rozpowszechniony przez czterdzieści lat przez komunistyczną propagandę, która starała się najpierw zohydzić a później wymazać z pamięci narodu tych, którzy mieli odwagę przeciwstawić się złu i zdradzie. To przecież narzucone przez ZSRR władze komunistyczne okaleczyły nasz naród pozbawiając go najwartościowszych synów i odbierając prawo Polakom do decydowania o sobie – mówił.  

Bogdan Rzońca/fot. Marcin Dziedzic

W programie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowanych przez Starostwo Powiatowe w Jaśle znalazła się również konferencja naukowa poświęcona żołnierzom wyklętym, która odbyła się w auli Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle. Wieczorem, o godzinie 18. W Kolegiackiej Parafii pw. Wniebowzięcia Maryi Panny w Jaśle odprawiona zostanie msza święta w intencji żołnierzy niezłomnych.

MD

Napisany dnia: 01.03.2019, 16:07

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-1
@ (L)egia
dnia 10.03.2019, 21:41 · Zgłoś
armia krajowa, armia wyklęta to duma jest narodowa i będę zawsze o nich pamiętał. cześć i chwała cieplińskiemu.
Odpowiedz
1
@ wykl
dnia 03.03.2019, 19:27 · Zgłoś
Po co to organizować coś czego mieszkańcy nie popierają. Przykre z drugiej strony, że w tych uroczystościach nie było wogóle mieszkańców tylko ylita
Odpowiedz
1
@ stary
dnia 03.03.2019, 17:40 · Zgłoś
Nasz naród zawsze słynął z wielkich bohaterów, ale jeszcze bardziej z głupich polityków i zdrajców. Jak Niemcy byli pod Moskwą, to władze sowiecki nie uciekły z naczelnym dowództwem włącznie, jak wojska sowiecki podchodziły pod Berlin Hitler również nie uciekł.
A nasi? Po kilku dniach września w Polsce nie było już nawet z kim rozmów prowadzić, bo nasze władze tak uciekały, że omal gaci nie pogubiły. Walczcie i gińcie Polacy, ale jakby się wam udało wygrać, to my wrócimy przecież musi ktoś sprawować władzę. Czy my się kiedykolwiek czegoś nauczymy?
Odpowiedz
2
@ Pan Leszek Żebrowski
dnia 03.03.2019, 21:56 · Zgłoś
"my wrócimy przecież musi ktoś sprawować władzę." Już nie wrócicie. A takie [...], to możesz sobie opowiadać swoim towarzyszom w Moskwie, albo w Berlinie.
Odpowiedz
1
@ złoto
dnia 04.03.2019, 10:12 · Zgłoś
A co ze złotem wywiezionym początkiem września 1939 r. kilkunastoma ciężarówkami. Czy już wróciło do kraju?
Odpowiedz
1
@ stary
dnia 04.03.2019, 12:50 · Zgłoś
Przecież zostały przekazane na przechowanie Anglikom.
Odpowiedz
-1
@ Max
dnia 03.03.2019, 16:23 · Zgłoś
A w parku też ktoś świętował
Odpowiedz
12
@ Ja
dnia 03.03.2019, 13:37 · Zgłoś
Mam ogromny szacunek dla tych, którzy nie muszą uczestniczyć w takich uroczystościach, a biorą w nich udział. Mam tu na myśli Panów Wiesława Hapa i Jacka Smolika, którzy są prawdziwymi bezinteresownymi patriotami. I chwała im za to, że taki przykład dają przyprowadzanym tam ze sobą harcerzom.
Odpowiedz
3
@ Tryt
dnia 03.03.2019, 11:06 · Zgłoś
Jacy ,,bohaterowie,, takie obchody.
Odpowiedz
6
@ MrX
dnia 03.03.2019, 10:48 · Zgłoś
Na takie uroczystości pan wicestarosta jasielski powinien pofatygować się w swoim mundurze, jako kombatant Milicji Obywatelskiej.
Odpowiedz
-4
@ wsiur
dnia 02.03.2019, 19:53 · Zgłoś
Bogdan Bogdan prowadz do Europy
Odpowiedz
7
@ wsiur
dnia 02.03.2019, 19:55 · Zgłoś
poprzez zjazd z autostrady w Pilznie i nasze nowe obwodnice... lub koleja byle szybka
Odpowiedz
10
@ mama
dnia 02.03.2019, 16:02 · Zgłoś
Adas kto Ci zostal zdawnych Kolegow
Odpowiedz
6
@ byłi
dnia 03.03.2019, 06:46 · Zgłoś
Konfidenci i złodzieje?
Odpowiedz
10
@ jan
dnia 02.03.2019, 15:32 · Zgłoś
dlaczego byli milicjanci terz oddaja hold
Odpowiedz
5
@ K
dnia 02.03.2019, 09:25 · Zgłoś
Tłumy mieszkańców...
Odpowiedz
11
@ waw
dnia 02.03.2019, 09:13 · Zgłoś
szopki służące promocji lokalnych politykierów.. zainteresowanie wśród gawiedzi wręcz przeogromne.. ;)
Odpowiedz
6
@ 1Polska_pl + podziemnatv
dnia 02.03.2019, 07:30 · Zgłoś
Żołnierze Niezłomni walczyli ze "polskojęzyczną śmietanką" kominternu przywiezioną na miejsce wymordowanych Polaków w 1944r na ruskich czołgach i zainstalowanych jako "polskie elity". Ich potomstwo rządzi tym złodziejskim państwem III RP do dziś... Kto ciekawy niech poszuka pod hasłem "45 zasad zniewolenia narodu polskiego" to się przekona że wszystko z tej listy wcielono w życie.
Odpowiedz
-1
@ ...to były
dnia 03.03.2019, 12:08 · Zgłoś
konsekwencje zwrócenia się Rządu Londyńskiego do ZSRR o pomoc w usunięciu okupanta niemieckiego z terenów Polski - gdy ten (ZSRR) mógł zakończyć działania wojenne po odzyskaniu własnych ziem. A zatem, jak ktoś napisał "walka od 1944 do 1963 r. była niczym zawracanie Wisły kijem". Po co te walki bratobójcze i tysiące ofiar bez najmniejszej szansy na powodzenie. Historia pokazała, że należało metodą "małych kroczków" dążyć do upragnionego celu.
A tak na marginesie, proszę popatrzeć na pouczającą historię i zachowania Czechów, Słowaków. Narody te uzyskały niepodległość tak jak i Polska po drugiej wojnie światowej nie tracąc przysłowiowej "dachówki z dachów" ...i również oswobodziły się z wpływów ZSRR.
Odpowiedz
9
@ pop
dnia 02.03.2019, 07:25 · Zgłoś
tłumy jaślan
Odpowiedz
3
@ a.lechowski
dnia 02.03.2019, 00:36 · Zgłoś
"1 marca w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych". A w Jaśle obchodzimy dzień "Żołnierzy Niepodległych"
Ps. Czy członkowie "pzpr" to ofiary czy spadkobiercy "nkwd" i"ub"?
Odpowiedz
23
@ Minnesota
dnia 01.03.2019, 21:07 · Zgłoś
A gdzie 5 (Jasielska) kompania lekkiej piechoty ??? WOT owcy zaspali ??
Odpowiedz
7
@ Pan kulfon
dnia 02.03.2019, 01:40 · Zgłoś
Może i lepiej, że ich nie było... w kwesti regulaminów musztry są daleko w tyle za klasami mundurowymi z naszego powiatu. Szkoda by było narobić wstydu tej śmiesznej odnodze armii
Odpowiedz
10
@ Kiero
dnia 02.03.2019, 10:53 · Zgłoś
Nikt chyba ich nie zaprosił co uważam za kolejną Kompromitację władz. Wstyd, po prostu wstyd że nawet w takiej sprawie Jasło podzielone
Odpowiedz
36
@ BAT
dnia 01.03.2019, 20:41 · Zgłoś
W Jaśle żyje jeszcze wiele osób mających status "działacza opozycji antykomunistycznej", ale Adam Pawluś, który taki status też posiada nie zaprosił Ich, chyba z tej przyczyny, że są "drugiego sortu", natomiast jak widać zaprasza p osła Rzońcę, który zasłynął wybitnym wystapieniem sejmowym w obronie komunistycznego prokuratora stanu wojennego St. Piotrowicza, a przeciwko swojemu sąsiadowi Antoniemu Pikulowi, działaczowi opozycji antykomunistycznej oskarżanemu przez komunistycznego kolegę klubowego Rzońcy. Drogi Adamie Pawlusiu?! Nie idź ta drogą!!!
Odpowiedz
33
@ TAB
dnia 01.03.2019, 21:18 · Zgłoś
Przecież ta impreza nie była organizowana po to, żeby uhonorować opozycjonistów, tylko żeby po raz kolejny zeszmacić burmistrza i miasto. Spodziewasz się racjonalnych działań po ludziach chorych z nienawiści?
Odpowiedz
17
@ Rozgłos
dnia 01.03.2019, 23:50 · Zgłoś
No to Jasło zasłynie z takiej podzielności uroczystości.
Odpowiedz
18
@ dziwne
dnia 01.03.2019, 20:29 · Zgłoś
To wszystko dziwne, te osobne obchody. Cz Rzońcy nie zależy
na kliku tysiącach głosów zwolenników Pabiana ?
Odpowiedz
9
@ Znający temat
dnia 01.03.2019, 20:03 · Zgłoś
FOTO nr 3 Coś mi tu nie gra, jaka była komenda, kto jej nie wykonał. Dowódczyni pocztu sztandarowego z szablą w postawie „Na ramię” – chwyt szabli do długich marszów. Dowódczyni pododdziału i asysytujący pocztu w postawie „Spocznij” = Ślązak [...]ł by KASZANA.
Dziewczyny do musztry Komendę wydaje się w postawie zasadniczej, z miejsca z którego jest najlepiej odbierana. Zaleca się, aby prowadzący stawał przed frontem lub na prawym skrzydle szyku. Dowodzić należy z takiej odległości, aby móc objąć wszystkich wzrokiem. Komendy składają się z zapowiedzi i hasła lub z samego hasła. Zapowiedź zwraca uwagę, uprzedza wykonawców, co nastąpi; hasło jest znakiem wykonania. Na zapowiedź komendy przyjmuje się postawę zasadniczą, po haśle wykonuje polecenie. Zapowiedź podaje się wyraźnie, głosem donośnym, p r z e c i ą g a j ą c o s t a t n i ą z g ł o s k ę. Hasło podaje się po krótkiej przerwie, głośno, wyraźnie, krótko i dobitnie.
Odpowiedz
0
@ do@ Znający temat
dnia 02.03.2019, 10:39 · Zgłoś
Oj tam, oj tam za dużo wymagasz od dziewczyn ;)
Odpowiedz
3
@ ixi
dnia 01.03.2019, 19:57 · Zgłoś
Cześć I chwała bohaterom!
Odpowiedz
2
@ Ale jaja
dnia 02.03.2019, 23:10 · Zgłoś
Bohaterom owszem
Odpowiedz
20
@ Znający temat
dnia 01.03.2019, 19:48 · Zgłoś
No a na tym pomniku, orzeł nie miał być zwieńczeniem ???. Brakło funduszy !!!
Odpowiedz
-2
@ Januszo
dnia 01.03.2019, 19:43 · Zgłoś
Don Pawlito prezencja 11/10 to jest polityk
Odpowiedz
7
@ Ale jaja
dnia 01.03.2019, 19:41 · Zgłoś
Historia to taka zabawka jak widać
Odpowiedz
4
@ Grucha
dnia 01.03.2019, 19:26 · Zgłoś
Wszystko zrozumiem ale to wstyd nie dokończyć tego pomnika
Odpowiedz
10
@ Ale jaja
dnia 01.03.2019, 19:42 · Zgłoś
A po co on
Odpowiedz
-2
@ dragoness
dnia 03.03.2019, 15:02 · Zgłoś
Wstyd to dopuścić błąd ortograficzny.
Odpowiedz
19
@ ojej
dnia 01.03.2019, 19:07 · Zgłoś
Teraz bandyta bohaterem, a bohater bandytą. Chore czasy :(
Odpowiedz
2
@ Do ojej
dnia 01.03.2019, 22:35 · Zgłoś
,,Chore czasy" i zaśpiewał w amoku ,,Wróć wróć komuno ukochana"

Chore czasy.
Odpowiedz
5
@ do ojej
dnia 02.03.2019, 13:05 · Zgłoś
Ubecja swoje honory odbierała w czasach PRL-u, dla nich nagrodą powinno być to, że nie zgnili w pierdlu, tylko do końca swoich parszywych dni odbierali/odbierają nie małą emeryturkę. Faktycznie chore czasy :(
Odpowiedz
19
@ polok
dnia 01.03.2019, 18:40 · Zgłoś
Miłuj bliżniego swego , nowe przykazanie wam daję abyś się nawzajem miłowali,miasto katolickie , wszyscy chodzą do kościoła a nie żyją zgodnie z nauczaniem PANA.Czeka nas Sodoma i Gomora jeśli tak dalej będziemy postepowac.
Odpowiedz
9
@ Pa pa
dnia 01.03.2019, 16:57 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
10
@ spryciarz
dnia 01.03.2019, 17:31 · Zgłoś
módlmy się o to
Odpowiedz
-3
@ ksiądz Mateusz
dnia 01.03.2019, 18:19 · Zgłoś
Wiosna to ugrupowanie ludzi z Ruchu Palikota, trzeba mieć nieźle narypane pod deklem aby na nich głosować.
Odpowiedz
31
@ Przewrotny Bogdan
dnia 01.03.2019, 16:48 · Zgłoś
"To przecież narzucone przez ZSRR władze komunistyczne okaleczyły nasz naród pozbawiając go najwartościowszych synów i odbierając prawo Polakom do decydowania o sobie"

Co za śmiała i bezkompromisowa krytyka ludzi, którzy byli w PZPR i z nadania tej partii sprawowali wysokie stanowiska. Nie spodziewałem się po Rzońcy, że tak ostro potraktuje S. Piotrowicza i wielu innych kolegów z własnej partii. Brawo za odwagę!
Odpowiedz
12
@ PZPR walczący!
dnia 01.03.2019, 20:14 · Zgłoś
A sam gdzie był? warto to sprawdzić bo będzie udawał bohatera?
Odpowiedz
64
@ Woytazzz
dnia 01.03.2019, 16:25 · Zgłoś
poseł Bogdan Rzońca – Zbigniew Herbert napisał o nich, „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich nie pamięta”

Zbigniew Herbert pisał "Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy" NIEDOUKU!
Odpowiedz
-23
@ hi
dnia 01.03.2019, 17:35 · Zgłoś
Naprawdę - straszne przewinienie. Radzę sprawdzić, czy ów cytat rzeczywiście jest błędny. W wierszu jest jak Woytazzz napisał, cytat pierwszy też może byc poprawny, spod biura poety... Swoją drogą - jak się nie ma do czego przyczepić, to już do takiej bzdury nawet warto, right? :)
Odpowiedz
16
@ Do hi
dnia 01.03.2019, 23:37 · Zgłoś
Między zapomnieniem a milczeniem jest wielka różnica.
Odpowiedz
41
@ Tic-Tac
dnia 01.03.2019, 16:18 · Zgłoś
Chyba nie o takie Polakie walczono..Zniewolona, przezarta korupcja. Nasi pradziadowie walczyli ,na wielu frontach gineli , a kontyniatorzy wielu przestępstw już przefarbowani stają się wielkimi patriotami.
Odpowiedz
34
@ .
dnia 01.03.2019, 16:15 · Zgłoś
A nie można by zorganizować wspólnie uroczystości ??? Tylko miasto swoje a starostwo swoje ?
Odpowiedz
82
@ Woytazzz
dnia 01.03.2019, 16:31 · Zgłoś
Nie można - o honorze, wartościach i prawdzie najlepiej opowiadać [...]ąc się nawzajem. A to na konferencję prasową nie zaprosimy, a to konkurencyjne obchody zorganizujemy. A na naszej imprezie to był poseł a u nich nie, haha!

Rzygać się chce na widok tej bandy żałosnych hipokrytów. Tak żenujących ludzi na najwyższych stanowiskach Jasło jeszcze nie miało.
Odpowiedz
20
@ ...
dnia 01.03.2019, 17:14 · Zgłoś
Miasto organizuje obchody tej uroczystości od 2012 roku.
Odpowiedz
5
@ ciekawy
dnia 02.03.2019, 09:45 · Zgłoś
a kto takich ugodowych dobrych i skromnych ludzi wybrał ???
Odpowiedz
3
@ Podwójne oddawanie czci
dnia 03.03.2019, 00:31 · Zgłoś
Warto było porównać liczebność uczestników na obu uroczystościach.Czy jednocześnie się odbywały?Jaślanie mieli wię dylemat,na którą pójść-sytuacja skomplikowana-żal mi Pabiana,chce dobrze,a dzieje się,jak dzieje.
Odpowiedz
17
@ MC
dnia 01.03.2019, 16:12 · Zgłoś
Cześć i chwała bohaterom
Odpowiedz
-26
@ Nie
dnia 01.03.2019, 17:21 · Zgłoś
Najważniejsze święto w naszym kraju. Jedyny który potrafi się zachować to starosta. Rękawiczki na taką uroczystość wielka wojskowa klasa. Dla tych co nudzili się na lekcjach wos- dowódcy wojskowi latem nawet przy 35 stopniach są w rękawiczkach.
Odpowiedz
2
@ spryciarz
dnia 01.03.2019, 17:29 · Zgłoś
sam sobie to wymyśliłeś i sam o sobie tak napisałeś Adamie?
dowódca wojskowy ???
Odpowiedz
14
@ KOŚCIELNY
dnia 01.03.2019, 18:40 · Zgłoś
Przemówienie wygłosił ? Przeczytał raczej.
Odpowiedz
15
@ ulf
dnia 01.03.2019, 19:24 · Zgłoś
odmroził na Florydzie to teraz uważa
Odpowiedz
8
@ Do@Nie
dnia 01.03.2019, 20:47 · Zgłoś
Zapomniałeś dodać podczas uroczystości są w rękawiczkach. Taka mała uwaga, ale komentarz celny i spostrzegawczy.
Odpowiedz
0
@ rtyu
dnia 02.03.2019, 21:56 · Zgłoś
to że oficerowie i generałowie podczas upału noszą rękawiczki to kwestia wojskowych regulaminów, które wymagają zmian
Odpowiedz
1
@ Rozkaz
dnia 03.03.2019, 12:02 · Zgłoś
Nie było rozkazu coby zmienić umundurowanie na wiosenno-letnie to przyszedł w rynsztunku zimowym. Bez przesady, ubranie np. czapka nie jest najważniejsze - ważne co się znajduje pod czapką. Dobrze, że nie widać jak z bielizną: zimowa czy letnia?
Odpowiedz
8
@ Ja
dnia 03.03.2019, 13:40 · Zgłoś
Mam ogromny szacunek dla tych, którzy nie muszą uczestniczyć w takich uroczystościach, a biorą w nich udział. Mam tu na myśli Panów Wiesława Hapa i Jacka Smolika, którzy są prawdziwymi bezinteresownymi patriotami. I chwała im za to, że taki przykład dają przyprowadzanym tam ze sobą harcerzom.
Odpowiedz
1
@ mieszkaniec
dnia 08.03.2019, 09:25 · Zgłoś
szacunek dla bohaterów ! szacunek dla zenona soboty!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657