Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

W trosce o dobrą kondycję psychiczną uczniów, jasielskie podstawówki realizować będą program - „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”

33

Jasielskie szkoły podstawowe przystąpiły do realizacji programu, którego celem jest rozwijanie u uczniów umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami, a także kształtowanie postaw optymizmu, empatii, wytrwałości i wiary w siebie. „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej” to program skierowany do osób w wieku od 8 do 12 roku życia. Kluczowy wpływ na podjętą przez władze samorządowe Jasła decyzję o wdrożeniu programu, miał apel trzech uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, w którym domagali się oni podjęcia aktywnych działań w zakresie przeciwdziałania mowie nienawiści.

Fot. Pixabay.com

O tym, że troska o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest absolutnie kluczowym elementem w procesie rozwoju społecznego każdego młodego człowieka, nikogo nie trzeba przekonywać. Odpowiedzialność w tej materii spoczywa nie tylko na najbliższym środowisku ucznia, jakim jest rodzina. Równie istotne znaczenie w kontekście prawidłowego rozwoju psychicznego dziecka mają: szkoła rozumiana jako instytucja oświatowo-wychowawcza oraz społeczność szkolna, rówieśnicy.

Zaburzenia nastroju i depresja są obecnie jednymi z najpowszechniejszych przejawów złego stanu zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży szkolnej. Wśród wielorakich przyczyn problemów natury psychicznej, jakie obserwuje się u młodych ludzi znajduje się między innymi mowa nienawiści, zwana również hejtem, z którymi nieustannie stykamy się podczas aktywności nie tylko w świecie rzeczywistym, lecz również w Internecie. Kluczowym dla przeciwdziałania szkodliwemu z punktu widzenia higieny zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zjawisku może okazać się zastosowanie sprawdzonych mechanizmów i rozwiązań, dzięki którym młodzi ludzie zdolni będą do rozpoznawania własnych emocji oraz radzenia sobie w sytuacjach napięcia emocjonalnego.

Na problem mowy nienawiści i jej zgubnego wpływu na kondycję psychiczną młodych jaślan przed kilkoma miesiącami zwrócili uwagę uczniowie, którzy w poprzednim roku szkolnych uczęszczali do ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. Filip Hałucha, Jakub Reczek oraz Tymoteusz Kurek, którzy wzięli udział w kolejnej edycji Jasielskiej Naukowej Ligi z Lotosem, opracowali niezwykle interesujący projekt naukowo-badawczy. Pod lupę wzięli zjawisko hejtu. Projekt pn. „Chcieć to móc, więc stop i dość!" W jaki sposób pomóc młodym jaślanom wyplątać się z sieci mowy nienawiści i dezinformacji? okazał się najlepszy. Chłopcy postanowili wykorzystać odniesiony przez siebie sukces, kierując do władz samorządowych Miasta Jasła list otwarty, w którym wezwali burmistrza do zwrócenia szczególnej uwagi na problem hejtu, z jakim każdego dnia mierzy się coraz większa grupa młodych ludzi.

Odpowiedź Ryszarda Pabiana była natychmiastowa. Podczas gali finałowej Jasielskiej Naukowej Ligi z Lotosem zapowiedział on, że podejmie starania, aby już w kolejnym roku szkolnym wdrożyć w jasielskich szkołach podstawowych program dotyczący szeroko rozumianej profilaktyki zdrowia psychicznego. – Będzie to pierwszy, dobry krok w kierunku tego, aby nasza młodzież była bezpieczna – przekonywał w czerwcu bieżącego roku.

W związku z powziętym przez Ryszarda Pabiana zobowiązaniem, Miasto Jasło przystąpiło do realizacji programu pn. „Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej”, który rekomendowany jest między innymi przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Będzie on realizowany we wszystkich szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Jasło. Program skierowany jest do dzieci w wieku 8-12 lat.

Zasadniczym celem programu jest rozwijanie u uczniów umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami, a także kształtowanie postaw optymizmu, empatii, wytrwałości i wiary w siebie. Wśród celów szczegółowych programu znalazły się między innymi: budowanie poczucia własnej wartości i prawidłowej samooceny na podstawie świadomości własnych uczuć i potrzeb; uczenie koncentracji i uważnego, świadomego podejścia do otaczającej rzeczywistości, do siebie i do innych, czy też kształtowanie umiejętności nawiązywania i utrzymywania bliskich relacji z innymi.

Nauczyciele, których poszczególne szkoły delegowały do udziału w realizacji programu, w ubiegłym tygodniu przeszli już wymagane szkolenia. Zostali również zobowiązani do podpisania kontraktu, który zobowiązuje ich do realizacji programu w szkołach, w których są zatrudnieni. Koszt szkolenia wyniósł 7800 zł i zostanie pokryty ze środków z programu przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii.

Szczegółowe założenia programu dostępne są na stronie internetowej: programyrekomendowane.pl.

MD

Napisany dnia: 04.10.2022, 13:05
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ dobre sobie
dnia 04.10.2022, 13:41
Ocena
komentarza:
2
Projekt może w teorii dobry,a w praktyce to nauczyciele urządzą jakieś pogadanki i na tym się to cudo skończy.

Choć tyle dobrze,że w teorii rozszerzono to na "problemy psychiczne" zamiast tej całej bekowo-LGBTowskiej "mowy nienawiści".

Realnie problem jest i to również wśród uczniów:
https://ciekaweliczby.pl/proby_samobojcze_2021/

A wśród nas dorosłych nie jest lepiej;
https://www.money.pl/gospodarka/fatalne-statystyki-dotyczace-samobojstw-coraz-czesciej-powodem-sa-finanse-6667094492355456a.html
https://noizz.pl/spoleczenstwo/w-polsce-mezczyzni-popelniaja-samobojstwa-siedmiokrotnie-czesciej-niz-kobiety/rwg63kp ( z kolei kobiety podejmują częściej te mniej skuteczne próby)

I prawda jest taka,że odnośnie takiej choćby depresji profilaktyka czy pomoc w praktyce w naszym kraju nie istnieje,a u nas na Podkarpaciu to dalej pójście do psychiatry to "żółte papiery" i łatka świra. I nawet jak ktoś by mówił otwarcie,że chyba coś sobie zrobi to nikt nie traktuje tego poważnie do momentu gdy taka osoba rzeczywiście coś sobie zrobi - i wtedy wielkie zdziwienie i wielkie społeczne oburzenie na taką osobę i jej rodzinę. W takiej patologii żyjemy.

Co zaś do narkomanii - jak wielu nauczycieli i policjantów w powiecie udaje,że nie dostrzega problemu ? Część z dillerów można by łatwo wyłapać gdyby tylko odpowiedni ludzie zechcieli chcieć podziałać na serio a nie na niby.

A czy nauczyciele których podejście do ucznia bardzo często jest jakie jest - ludzie z których część to przyprawia uczniów o załamanie nerwowe ze względu na to,że nigdy nie powinni pracować w tym zawodzie i teraz gnębią te dzieciaki - mogą tu realnie coś zrobić dobrego ? Nauczyciele z których niektórych tak naprawdę te dzieciaki nie obchodzą ? Obawiam się,że nie.Obawiam się,że poza pracą nauczycieli z powołaniem (ilu takich mamy w Jaśle ?) nic z tego nie będzie.A szkoda.
@ do dobre sobie
dnia 04.10.2022, 14:44
Ocena
komentarza:
2
skoro rodzice mają w nosie swoje dzieci a choroby psychiczne czy jakieś inne poglądy starają się wyleczyć pasem. Jasło to dalej mentalna dziura, współczuje tym dzieciakom.

Co do nauczycieli to znam taką jedną od wosu/historii która sama powinna się leczyć, a nie przekladać swoje problemy na dzieci i je gnębić.
@ Urszula
dnia 04.10.2022, 14:50
Ocena
komentarza:
5
Nauczyciele zostali przeszkoleni za 7800 zł. Za te pieniądze można zrobić dwa rodzaje studiów podyplomowych i jeszcze zostanie 1800. Tu jakieś szkolenie za takie pieniądze.
@ ala
dnia 04.10.2022, 19:43
Ocena
komentarza:
23
Rodzice, poświecajcie wiecej czasu dzieciom. Siedzą w szkole od 7 do 16, a siedziałyby do 18 gdyby była taka możliwość. Trzylatki dają , na siłe do przedszkola, bo tam sie uczą i rozwijają i z głowy problem, w domu nie ma na zabawę czasu, bo mamumśki smartfon i galerie i kosmetyczki, tatusiowie często za granicą i jeszcze narzekanie na nauczycieli, którzy uczą nos utrzeć, buty wiązać, ale niestety wiedzy na siłe nie wbiją do głowy. Źle się dzieje. Unikanie odpowiedzialności za wychowanie, zwalanie na szkołę winę w razie problemów emocjonalnych, postawy roszczeniowe rodziców albo zupełny brak zainteresowania szkołą, traktowanie jako przechowalni. Zaznaczam, że nie jestem nauczycielem, ale obserwuję i słucham i nie dziwie sie, że wartościowi nauczyciele uciekają ze szkół. Boje się ze moje wnuki bedą uczone przez przypadkowych, nieprofesjonalnych, bo siłaczek w naszych czasach brak.
@ ja
dnia 04.10.2022, 20:40
Ocena
komentarza:
2
Sudia podyplomowe czyli eksperci od wszystkiego, czyli od niczego. Jak muzyk uczy historii, a matematyk sztuki to bedzie z tego owoc...
@ Mama do Ali
dnia 04.10.2022, 21:14
Ocena
komentarza:
1
Dużo prawdy jest w tym co Pani pisze ale niestety nie każdy może sobie pozwolić na niepracowanie i poświęcenie się na wychowanie dzieci. Pracować trzeba żeby dzieciom dać zjeść, ubrać je i wykształcić. Tak się jakoś dziwnie składa że większość pracodawców w Jaśle wymaga pracy od 7 do 15 i od 8 do 16. Pytam się więc gdzie mają wtedy być dzieci??? Muszą być w szkole lub na świetlicy. Niestety takie jest życie. Jedyne co możemy to poświęcać czas dzieciom po szkole ale wtedy dzieciaki zamiast odpoczywać i bawić się z rodzicami to musza odrabiać lekcje z 7 przedmiotów bo każdy z nauczycieli uważa swój przedmiot za najważniejszy. A wiadomo jest wszem i wobec że w życiu przyda się tylko nauka przedmiotów ścisłych i języków obcych. A nasze dzieci siedzą po nocach i rysują jakieś debilne rysunki na plastykę i klucze wiolinowe na muzykę
@ Odjazd
dnia 04.10.2022, 23:53
Ocena
komentarza:
5
W przekazanej informacji widać całkowity odjazd od rzeczywistości uczestników tego programu, czy "projektu" jak to teraz się nazywa sposób wydawania kasy na nieokreślone bliżej, niekonkretne cele:
- władza uważa, że przeznaczy kasę, wdroży program tj. wyszkoli kadrę, zleci zadania i młodzież pozbędzie się depresji, czy przestanie hejtować: z poziomu urzędu sprawa jest podjęta, zareagowano i stworzono tzw. system naprawczy,
- nauczyciele zostaną przeszkoleni, utworzą "apteczki", złożą sprawozdania z odbytych lekcji lub zajęć w temacie i też zgłoszą wykonanie zadania,
- rodzice odetchną z ulgą, że ktoś za nich wychowa dzieci, przejmie ich zadania (przecież nie mają na to czasu) i wskaże młodemu człowiekowi jak żyć.
Obawiam się, że ta kasa (jak wiele innych programów realizowanych "urzędowo")
będzie stracona, z prostej przyczyny: młodzi ludzie z właściwą młodości wrażliwością bacznie obserwują otaczające ich patologie w świecie dorosłych, tj. rodziców, polityków, urzędników, nauczycieli itd. Powielają te zachowania, w tym hejt i rozpowszechnioną nienawiść.
Wychowuje się głównie przykładem i głównie w rodzinie. Jeżeli tu jest rozjazd, to żaden urzędnik czy nauczyciel tego nie naprawi "apteczką", czy innym "programem".
@ Efekty
dnia 05.10.2022, 00:11
Ocena
komentarza:
7
Planowe, systematyczne niszczenie rodziny, autorytetów i szerzenie
nienawiści w życiu publicznym przynosi efekty.
Młodzież nie spadła przecież z księżyca i widzi jak ten świat
funkcjonuje.
Teraz naprawi to apteczka?
@ Brak czasu
dnia 05.10.2022, 00:28
Ocena
komentarza:
13
Brak czasu rodziców na wychowywanie swoich dzieci nie jest usprawiedliwieniem
ani wytłumaczeniem w oczach dziecka.
Dostarczenie dziecku kasy, obojętnie w jakiej wysokości, nie załatwi tematu, nawet
często pogarsza sprawę.
Na pytania o najważniejsze przyczyny problemów w rodzinie dzieci
najczęściej wskazują nieobecność rodziców, w sensie braku kontaktu
i czasu na nawet krótkie, niekoniecznie nawet codzienne rozmowy.
W czasie gdy byli najbardziej potrzebni dziecku zajęli się robieniem
kasy, a potem czują się zawiedzeni, że dziecko tego nie docenia.
"Apteczka" nie zastąpi kontaktu rodzica z dzieckem.
@ Abc
dnia 05.10.2022, 06:37
Ocena
komentarza:
2
Studia podyplomowe to zaledwie liźnięcie tematu. Profesjonalny pedagog specjalny studia 5 letnie z odpowiednią praktyką w różnych placówkach. Prawdziwi specjaliści pracują w fundacjach, szkołach specjalnych, ośrodkach konkretnych zaburzeń a nie w szkołach publicznych. Kto dba o swoje niepełnosprawne dziecko szuka pomocy w dużych ośrodkach typu Kraków a nie w szkole. Tam dwie godziny zajęć z pedagogiem po podyplomowe, który nie do końca się w tym odnajduje.
@ Lekarzu ulecz siebie
dnia 05.10.2022, 07:25
Ocena
komentarza:
6
Zamiar leczenia młodzieży ("apteczką" czy też bez niej) należy poprzedzić
leczeniem otoczenia wokół młodych, czyli poprawą relacji w każdej dziedzinie,
a przede wszystkim w polityce, gdzie dominuje szczucie, hejt i nienawiść.
Widać to w każdej propagandowej wiadomości, czy w programie tv.
Przykład idzie z góry, młodzież to widzi i powiela.
Gdzie ma szukać autorytetów? U duchownych, których sprowadzono
nagonkami do parteru, co widać to po braku powołań.
Żadna urzędowa "apteczka" emocjonalna lub nie nic tu nie pomoże.
Sama szumna nazwa nie uleczy, a przyczyna choroby tkwi w otoczeniu,
które "świeci" przykładem, tu akurat negatywnym.
Analogia: ten zamiar da ten sam skutek jak inkubator zmniejsza
bezrobocie. Tak, zmniejsza ale dla pracujących w nim.
@ do DO RODZICÓW
dnia 05.10.2022, 11:14
Ocena
komentarza:
1
Papier nawet renomowanej uczelni to jeszcze nie wszystko, papier sam nie naucza.
Może nieco zwiększa szansę na jakość nauczania ale nie zastąpi powołania do tego zawodu. Po studiach zaocznych można być dobrym fachowcem, równie dobrze jak po studiach dziennych nieudacznikiem.
Wszystko jak zawsze zależy od człowieka, nie dyplomu.
Zdarza się w każdym zawodzie, że uczony, szkolony a... gamoń.
Rodzice nie powinni oglądać się na dyplomowanego wychowawcę, że za nich wychowa dziecko jeżeli np. żyją w rodzinie dysfunkcyjnej, a nawet patologicznej.
Cudów nie ma, nie tylko w tej dziedzinie.
Nie pomogą dobre chęci, z piasku bicza nie ukręci.
@ Condor 7777
dnia 04.10.2022, 15:00
Ocena
komentarza:
9
Jasło to niestety dalej mentalny zaścianek gdzie zamiast wychowania i rozwoju stosuje się tresurę, a bezstresowe wychowanie utożsamiane jest z wychowaniem bez żadnych zasad.
Zamiast pozorować działania należałoby to zmienić plus usunąć pedofili z kadry nauczycielskiej w szkołach i od prowadzenia katechezy i będzie ok.
Pani ruda vice zamiast szukania kultury u rodziny Sz. i w disco polo i załatwiać interesy oraz pracę ziomkom mogłaby się tym zająć.
Byłoby miło.
@ Seba
dnia 04.10.2022, 15:14
Ocena
komentarza:
20
Zabrać telefon i wygnać na podwórko... później to już tylko lepiej.
@ do seba
dnia 04.10.2022, 16:07
Ocena
komentarza:
-3
No i takie seba ma pojęcie o chorobach psychicznych, jak

.
.
.
.
typowy seba XDD
@ Ddo Seba
dnia 05.10.2022, 07:37
Ocena
komentarza:
5
Wspaniały, stereotypowy wprost pogląd w temacie kto ma wychowywać młodych: podwórko, szkoła, samorząd (np. Apteczką),
księża (dla wierzących), psycholodzy, poradnie itp.
Wszyscy, oprócz rodziny, bo rodzice muszą zarabiać.
Nie idź tą drogą!
Prowadzi na manowce.
Wychowywać ma głównie rodzina, nie podwórko, czy szkoła.
Jezeli rodzina jest niewydolna, to jak dziecko będzie zdrowe?
@ Seba
dnia 06.10.2022, 06:12
Ocena
komentarza:
-1
Jak dorośniesz to zrozumiesz. A teraz do spania bl rano musisz wstać do szkoły...
@ Tukany na tropie
dnia 04.10.2022, 15:35
Ocena
komentarza:
11
Psycholożki zacierają ręce. Bezstresowe wychowanie (a w zasadzie hodowanie), odebranie władzy rodzicom przez państwowy aparat terroru, souszl midia i efekt jest prosty - banda mazgajów, która z byle głupstwem nie potrafi sobie sama poradzić. Jako cywilizacja staczamy się coraz bardziej i osobiście nie widzę odwrotu.
@ ?
dnia 04.10.2022, 15:41
Ocena
komentarza:
4
Dwa lata ,,Pandemii" zbierają żniwo.
@ Kate
dnia 04.10.2022, 16:19
Ocena
komentarza:
-13
Ja bym się najpierw zajęła edukacją nauczycieli.
Bo temu państwu się chyba wydaje że stoją ponad prawem .Zastanawia mnie jakoni kończyli te studia gdyż wiedzą o psychologii dziecka i pedagogice to u nich niestety w powijakach.
Poza tym nauczyć potrafią tylko niektórzy ...większosc ma to gdzieś i dopiero przykłada się na korkach ...wiadomo płacisz to masz.
@ abc
dnia 04.10.2022, 20:30
Ocena
komentarza:
7
To może prywatne szkoły i nauczyciel bedzie sie starał i rodzic jak zapłaci dzieciaka przypilnuje. Na korki uczęszczają dzieci z klas I -III, które ucza sie czytać bo rodzic nie ma czasu , cierpliwości a przede wszystkim chęci do przypilnowania swojej pociechy - to chore. Niestety, pewne umiejetności i sprawności trzeba wyćwiczyć równiez w domu - nie ma zmiłuj się.
@ Do Kate
dnia 04.10.2022, 21:08
Ocena
komentarza:
3
Droga Kate, najpierw to Tobie proponowałbym zająć się swoją edukacją, gdyż Twój styl pisania pozostawia wiele do życzenia. Pozdrawiam.
@ kate
dnia 04.10.2022, 22:41
Ocena
komentarza:
-2
Wiedziałam że zostanie mi zarzucony mój styl. Cóż pisałam z telefonie i w mojej wypowiedzi nie chodzi o styl ale o jej sens .
Pochodzę z rodziny nauczycielskiej, więc wiem o czym piszę i nie chodzi tutaj o to czy popełniłam błąd ortograficzny ( wszak mogę mieć dysgrafię ...:)
Problem polega na tym że w takim małym miasteczku jak Jasło nauczycielom wydaje się że są profesorami z Sorbony, wymagają Bóg wie co a sami nie potrafią przekazać wiedzy. Są wiecznie zmęczeni i roszczeniowi. Wiem co mówię mam dziecko w wieku szkolnym...Nie będę wspominała o korkach które w dziwny sposób są nieopodatkowane...i każdy udaje ze ich nie ma.
I niech mi nikt nie wpiera że dzieci na korki nie posyła...błagam.
Żeby nie było nie wszyscy nauczyciele są tacy znam kilku porządnych...kilku pewnie nie znam.
Dawanie minusów na forum niczego nie zmieni taka jest prawda .
Dziękuję za uwagę
@ Słownik
dnia 05.10.2022, 00:59
Ocena
komentarza:
6
@kate
Mylisz się. Dysgrafia to tzw. "brzydkie pismo" i tyczy się odręcznego pisania, a nie pisania na komputerze czy telefonie. Nawet nie jesteś w stanie odróżnić dysortografii od dysgrafii.
@ Do Kate
dnia 05.10.2022, 01:08
Ocena
komentarza:
7
Droga Kate, nauczyciele w szkołach wymagają od uczniów opanowania treści programowych, które zostały zawarte w podstawie programowej, a nie jak to nazwałaś "Bóg wie czego". Kolejno, to niestety rodzice częściej bywają roszczeniowi niż sami nauczyciele. A co do Twojego ostatniego zdania to jest to Twoja subiektywna opinia, a nie prawda. Pozdrawiam.
@ kate
dnia 05.10.2022, 11:39
Ocena
komentarza:
-2
fakt nie jestem w stanie po prostu nie jestem polonistą .Wykonuje zupełnie inny zawód i potrafię się przyznać do tego że czegoś nie wiem.
@ Psycholog
dnia 04.10.2022, 16:41
Ocena
komentarza:
17
Telefony niech rodzice schowają dzieciom
@ Makjaweli
dnia 04.10.2022, 16:48
Ocena
komentarza:
-3
O co chodzi z tym chowaniem telefonów?
Co one powodują, co to ma dać i wy nie używacie smartfonów?
@ do Psychologa
dnia 05.10.2022, 11:38
Ocena
komentarza:
0
Zalecenie epokowe, na miarę odkrycia Kopernika ale proste, a nawet prostackie.
Telefon to narzędzie ułatwiające kontakt i porozumiewanie się między ludźmi, tak jak np. nóż: może służyć do krojenia chleba ale też można nim pozbawić życia.
Co zatem? Zakazać używania noży?
Paranoja godna "psychologa".
@ Haha
dnia 04.10.2022, 17:13
Ocena
komentarza:
3
Znafcy jasielscy zabrali głos. Choć nie mają pojęcia o pedagogice, z namaszczeniem głoszą zwapniałe slogany i omszałe poglądy.
@ Psycholog
dnia 04.10.2022, 18:27
Ocena
komentarza:
9
Jak dobrze posłuchać mądrego
@ To ja !
dnia 04.10.2022, 22:12
Ocena
komentarza:
13
Jednak dzieciństwo bez internetu i telefonu komórkowego było dużo lepsze.
Każda przerwa w szkole przegadana , odpisać lekcję trzeba było iść do koleżanki,odwiedzić , kiedy nie było jej w szkole.A teraz tylko nos w telefonie w domu w szkole w autobusie.
@ 1979
dnia 04.10.2022, 22:50
Ocena
komentarza:
12
To prawda. Kiedyś jak poszedłeś do knajpy to do rana nie można się było nagadać z przyjaciółmi a teraz siedzą 4 małolaty przy stoliku i każdy z nosem w telefonie. W ogóle ze sobą nie rozmawiają. Coś strasznego
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Łężynach pijany kierowca samochodu ciężarowego wjechał do rowu

   

  W Łężynach ok. godz. 16:40 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu ciężarowego. Kierujący pojazdem obywatel Rumunii miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna z obrażeniami głowy trafił do jasielskiego szpitala.

 • Zainwestuj w ciepło z firmą JanDro. Skorzystaj z mikołajkowej oferty na instalacje grzewcze

 • Mikołajki tuż, tuż. Niespodzianki filmowe od kina Helios Krosno dla młodych kinomanów

   

  Krośnieńskie kino Helios nie przestaje zaskakiwać kinomanów ciekawymi propozycjami w ramach Projektów Specjalnych. W kolejnym tygodniu repertuarowym Helios Krosno pokaże na dużym ekranie film "Silent Twins". Z okazji mikołajek, kino przygotowało także solidną porcję filmów dla najmłodszych widzów.

 • Była pracownica DPS w Foluszu stanie przed sądem. Prokuratura postawiła kobiecie 32 zarzuty

   

  Przed tygodniem, do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko byłej pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. W efekcie prowadzonego od ponad roku śledztwa, Prokuratura Rejonowa w Jaśle postawiła kobiecie łącznie 32 zarzuty. Dotyczą one przestępstw fałszowania dokumentów oraz przywłaszczenia rzeczy.

 • Podwyżka opłat za odbiór śmieci stała się faktem

   

  Radni Rady Miejskiej Jasła podjęli decyzję w sprawie wysokości opłat z tytułu odbioru odpadów komunalnych na terenie miasta. Stawka wzrośnie z 29,17 zł do 35 zł od osoby. Podwyżka nie pozwoli jednak na pełne zbilansowanie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami. Miasto będzie musiało pokryć różnicę z dochodów własnych gminy, niepochodzących z pobranej opłaty a odbiór śmieci. Chodzi o kwotę 1 245 600 zł, którą urzędnicy muszą znaleźć w miejskiej kasie.

 • Ponowna decyzja w sprawie wysokości opłat za odbiór śmieci już jutro

   

  W ubiegłym tygodniu Rada Miejska Jasła nie zgodziła się na podniesienie opłaty za odbiór odpadów komunalnych z 29,17 zł na 39 zł od osoby. Przeciwko przyjęciu uchwały w sprawie podwyżek zagłosowało szesnastu radnych. Wszyscy mieli jednak świadomość tego, że przeprowadzone 21 listopada br. głosowanie, nie zamyka sprawy. Z istotnym dla miasta i jego mieszkańców problemem, radni zmierzą się ponownie już jutro. Tym razem magistrat zaproponował ustalenie stawki na poziomie 35 zł.

 • Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża

   

  Miło nam Państwa poinformować, że Muzeum Regionalne im. dr. S. Kadyiego w Jaśle finalizuje projekt związany z twórczością Antoniego Bolka z Załęża. Początki pasji Antoniego Bolka sięgają lat 60. Od tego czasu, za sprawą swojej niesłabnącej pracy twórczej stał się najbardziej rozpoznawalnym rzeźbiarzem regionu jasielskiego.

 • Odwiedź Planetę Psa ze swoim pupilem i korzystaj z rabatów

   

  Salon groomerski Planeta Psa zajmuje się kompleksową pielęgnacją psów wszystkich ras. Doświadczony zespół dba o to, aby każdy pupil cieszył się piękną i odżywioną sierścią. Odwiedzając Planetę Psa oszczędzisz również pieniądze. Już przy pierwszej wizycie w salonie, każdy klient otrzyma zniżkę -5% na kompleksową usługę pielęgnacji psa.

 • Niebywały sukces Tomasza Krupy i Szymona Białego. Uczniowie jasielskich szkół muzycznych pokazali klasę na międzynarodowym konkursie w Jastr

  Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jaśle zdobyli najwyższe laury na XIII Międzynarodowym Konkursie „Instrumenty Dęte” w Jastrzębiu Zdroju, do którego zgłosiła się rekordowa liczba 270 uczestników. 12-letni Tomasz Krupa grający na puzonie zajął I miejsce, z kolei 18-letni tubista Szymon Biały uplasował się na III miejscu...

 • Troje kandydatów walczyć będzie o urząd wójta gminy Tarnowiec

   

  Do przedterminowych wyborów wójta gminy Tarnowiec pozostało zaledwie kilka tygodni. Wyborcy pójdą do urn 8 stycznia 2023 r. O urząd ubiegać się będzie troje kandydatów.

 • Trwa remont drogi wojewódzkiej na odcinku od Kątów do Krempnej

   

  Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, przystąpił w listopadzie do realizacji zadania inwestycyjnego polegającego na przebudowie nawierzchni odcinka DW992 od Kątów do Krempnej. Prace rozpoczęły się dwa tygodnie temu. Potrwają do 15 grudnia br. Łącznie przebudowane zostanie około 3 km drogi.

 • Wały przeciwpowodziowe ochronią mieszkańców przed wielką wodą

  W Osobnicy powstał kolejny odcinek 1,5 km wałów przeciwpowodziowych rzeki Ropy. Inwestycja została zrealizowana w ciągu 10 miesięcy i kosztowała ponad 10 mln zł. Jest to drugi etap budowy wałów przeciwpowodziowych..

 • Matka i córka na ławie oskarżonych. Rozpoczął się proces w sprawie znęcania się nad kotami

  Małgorzata i Aleksandra Sz. prowadziły hodowlę kotów rasy maine coon w Jaśle. Po tym, jak inspektorzy OTOZ-u odkryli zaniedbania kobiet wobec zwierząt sprawa trafiła do sądu. W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok nakazowy, od którego odwołała się prokuratura i OTOZ. W końcu sprawa trafia przed sąd I instancji. W minioną środę rozpoczął się proces w tej sprawie.

 • Przeżyj mundialowe emocje z Jasielską Manufakturą Smaku

  Jasielska Manufaktura Smaku zaprasza do wspólnego kibicowania wszystkich fanów piłki nożnej w najlepszym, mundialowym wydaniu. Piłkarskimi emocjami możecie delektować się tutaj każdego dnia od godz. 14.

 • Licealiści zorganizowali charytatywny turniej piłkarski. Dochód z imprezy trafi na leczenie Paulinki Okarmy z Jasła

   

  Hala sportowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle stała się dzisiaj areną piłkarskich zmagań w ramach turnieju „Football for Charity”. Chodziło jednak nie tylko o sportową rywalizację i zabawę w gronie rówieśników.

 • Mieszkańcy Jasła zapłacą wyższe podatki od nieruchomości

   

  Od 1 stycznia 2023 r. w Jaśle obowiązywać będą nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości. Decyzję w tej sprawie, w miniony poniedziałek, podjęła Rada Miejska Jasła. W przypadku właścicieli budynków mieszkalnych stawka wzrośnie o 25%.

 • MKS w Jaśle otrzyma wsparcie finansowe na zakup autobusów

   

  Władze samorządowe Miasta Jasła podjęły decyzję o wydatkowaniu kwoty 188 500 zł z miejskiej kasy, na podniesienie kapitału zakładowego Miejskiej Komunikacji Samochodowej Spółka z o.o. Środki te przeznaczone zostaną na zakup trzech autobusów, które zasilą tabor miejskiego przewoźnika. W sumie, spółka zamierza zakupić pięć używanych pojazdów. Zastąpią one wysłużone Autosany.

 • Jesteś seniorem? Weź udział w projekcie - „Zakątek Seniora przy INNOVO”

   

  INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. oraz Spółdzielnia Socjalna „Radość” zapraszają do uczestnictwa w Projekcie „Zakątek Seniora przy INNOVO”. Realizowany Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

 • Rada Miejska Jasła przeciwko znacznej podwyżce opłat za odbiór odpadów

   

  Urząd Miasta w Jaśle, będzie musiał zrewidować swoje plany w sprawie ustalenia wysokości opłat za odbiór odpadów komunalnych. Na zaproponowaną przez magistrat stawkę w wysokości 39 zł (ocenie wynosi ona 29,17 zł), nie wyraziła dzisiaj zgody Rada Miejska Jasła. Przeciwko projektowi uchwały w sprawie podwyżek zagłosowała zdecydowana większość radnych.

 • „The Humans” na dużym ekranie kina Helios Krosno

   

  Krośnieńskie kino Helios zaprasza na kolejną filmową ucztę w ramach Projektów Specjalnych. Już jutro kinomani, będą mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie film "The Humans".

 • Strażacy ochotnicy nie zapominają o małych pacjentach onkologicznych

   

  Strażacy ochotnicy znów wkraczają do akcji, aby podarować odrobinę radości małym pacjentom Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Rzeszowie. Po raz szósty organizują więc zbiórkę zabawek, książek, gier i innych artykułów, które trafią do dzieci zmagających się z chorobami nowotworowymi.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657