Strona główna

W ZSM Nr 3 obchodzono Dzień Życzliwości

0
Napisany dnia: 19.12.2013, 16:46 , Tagi: Brak

We wtorek 17 grudnia uczniowie jasielskiego Zespołu Szkół Miejskich nr 3 obchodzili Dzień Życzliwości. Ideą cyklicznego już święta jest promocja postawy życzliwości, wzajemnego międzyludzkiego szacunku i tolerancji. 

Jak mówi znany aforyzm – chcesz zmienić świat, zacznij od siebie. Jest w nim dużo racji. Gdy jesteśmy zamknięci na drugiego człowieka, za ważne uznając tylko nasze potrzeby a za słuszne wyłącznie własne poglądy i prawdy trudno o dobre relacje z innymi. A te wcale wbrew pozorom nie wymagają wielkich poświęceń – małe gesty jak podanie dłoni, szczery uśmiech, miłe słowo wystarczą, by uczynić otaczający nas świat i życie innych ludzi przyjemniejszym. Obchodzony już po raz kolejny w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle Dzień Życzliwości ma na celu propagowanie postaw, które umożliwiają przełamywanie międzyludzkich barier, uprzedzeń czy stereotypów i służą budowaniu przyjaznego, żyjącego w zgodzie społeczeństwa.

Wtorkowe święto nie stanowiło dla uczniów jednodniowej mobilizacji do bycia życzliwym, gdyż związane z jego ideą działania realizowane były w szkole na przestrzeni całego roku. Sam Dzień Życzliwości – jak podkreślają zaangażowane w jego organizację pedagog Elżbieta Buglewicz i psycholog Anna Jagielska – jest swego rodzaju finałem i podsumowaniem różnych szkolnych przedsięwzięć. M.in. ściśle związanych z ideą Dnia Życzliwości konkursów plastycznych i literackich, w ramach których młodzież kształcąca się w Gimnazjum nr 2 przedstawiła swoje impresje na temat „Inny nie znaczy gorszy” a dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 wykonały prace odnoszące się do hasła „Bez złości mamy więcej życzliwości”. W Dzień Życzliwości odbyło się również – tradycyjnie już – wręczenie nagród uczniom, którzy wśród koleżanek i kolegów z klasy zostali uznani za najbardziej koleżeńskich, życzliwych, przyjaznych oraz chętnie służących pomocą w rozmaitych sytuacjach.

Dzień Życzliwości to dla uczniów Zespołu Szkół Miejskich nr 3 również okazja do uczestniczenia w ciekawych wydarzeniach, skorzystania z niecodziennych atrakcji. Tym, co w ostatni wtorek urozmaiciło i ubarwiło życie w szkole były przedstawienia zaprezentowane przez młodych artystów krakowskiego Teatru „Inspiracja”. Gimnazjaliści obejrzeli unaoczniający problem cyberprzemocy spektakl profilaktyczny „Wyjść poza schemat”, uczniowie szkoły podstawowej – wesołą ale pouczającą i podkreślającą istotę wartości przyjaźni inscenizację „Prawdziwy skarb”.

Życzliwość nie stanowi wrodzonego daru – uczymy się jej na drodze kontaktu z drugim człowiekiem, ludzkiej komunikacji, obserwacji postaw osób z najbliższego otoczenia. Wydawać by się mogło, że cechy takie jak uprzejmość, grzeczność, serdeczność wydają się naiwne w świecie, w którym większość dąży przede wszystkim do zaspokojenia własnych potrzeb i aspiracji – ale czy nie doskwiera nam ich deficyt w codzienności? Dobrze, że istnieją szkoły, które obok zaszczepiania w dzieciach i młodzieży zainteresowania wiedzą wskazują im również istotę wartości uniwersalnych. Bo życzliwości i dobra nigdy za wiele.

Jakub Hap

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Janusz Szewczyk nie jest już dyrektorem JDK-u

  Janusz Szewczyk od siedmiu lat był dyrektorem Jasielskiego Domu Kultury. Dzisiaj żegna się z pracą w instytucji kultury. Od jutra jego obowiązki będzie pełnić Helena Gołębiowska.

 • Sięgnij po zdrowie z Naszym Bio

   

  Zdrowie ma dla Polaków coraz większe znaczenie. Coraz częściej dbamy o to, co jemy poszukując produktów ekologicznych. Teraz są one dostępne na wyciągnięcie ręki. Od niedawna w Jaśle można kupić je w sklepie prowadzonym przez ekologiczne gospodarstwo rolne w Dębowcu.

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105