Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Wakacyjny wirus HIV

0

- Człowiek raz zakażony, umiera zakażony – mówi Waldemar Burzyński, zastępca Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego – Z wirusem można żyć, ale on nigdy nie zniknie. Najwięcej zakażeń wirusem HIV odnotowuje się w czasie wakacji. Ludzie chcą odreagować stresy i odpocząć. Niestety, chwila niekontrolowanego szaleństwa może zakończyć się nawet śmiercią.

Podczas wakacji wzrasta liczba zakażeń wirusem HIV. Powinniśmy pamiętać o tym problemie nie tylko w okolicach 1 grudnia, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. W Polsce zakażonych jest ponad 10 tys. osób, w tym 174 mieszkańców Podkarpacia. 2/3 z nich to mężczyźni. 60 proc. ze wszystkich zakażonych stanowią ludzie w wieku do 30 lat.

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Rzeszowie już od 2 lat przeprowadza anonimowe badania na obecność wirusa, na które może zgłosić się każdy. Punkt diagnostyczno konsultacyjny jest czynny w czwartki w godz. 15.30 – 18. Wyniki można odebrać już po tygodniu. - Ta pora jest najbardziej dogodna dla ludzi. – mówi dyr. Burzyński. - Mogą przyjść po pracy. Poza tym w budynku są wtedy tylko lekarze i portier. To mniejszy stres dla pacjentów. Badanie nie kończy się tylko na pobraniu krwi, nasz personel rozmawia z pacjentami. Pacjentom trzeba doradzić, jak powinni się zachowywać, żeby uniknąć sytuacji, w której mogą być zagrożeni.

Najbardziej narażeni na zakażenie są narkomani, korzystający z tych samych strzykawek Na Podkarpaciu 100 osób zakaziło się podczas wstrzykiwania ''kompotu''. Zagrożeni są wszyscy, którzy uprawiają seks z nieznajomymi. Dotyczy to zarówno homo- jak i heteroseksualistów.

Zmarło już 14 osób

- Jedna na sto osób dowiaduje się że jest nosicielem wirusa HIV – mówi Waldemar Burzyński. - Pozostali, którzy się badali odczuwają ulgę. wychodzą z gabinetu lekarskiego i zapominają o wszystkim, co sobie obiecali. Na Podkarpaciu, od roku 1984 (kiedy zaczęto monitorować problem) z 26 osób chorych zmarło aż 14.

Badania określają liczbę ciał obronnych we krwi. Obecność wirusa można wykryć po 3 miesiącach od zakażenia. Obecnie chorych leczy się systemem HAART (podaje się równocześnie 3 leki, które zwalczają wirusa i hamują jego rozwój).

Zakażone matki

Dzieci można zakazić trzema drogami: poprzez zakażenie płodu, zakażenie podczas porodu oraz karmienia. Do roku 1994 15 –30 proc kobiet w ciąży zakażało swoje dzieci. Wprowadzenie odpowiednich procedur, obniżyło te statystykę do 1 proc. Obecnie kobietom w ciąży podaje się leki retrowirusowe, stosuje się cesarskie cięcie i noworodkowi podaje się leki o najmniejszej liczbie działań ubocznych. Osoby chore mogą leczyć się m.in. w Krakowie, Warszawie i Chorzowie.

Priorytetem na Podkarpaciu jest stworzenie banku leków dla kobiet rodzących i zabezpieczenie leków retrowirusowych. Są to leki podawane osobom mającym kontakt z ludźmi zakażonymi, np. pielęgniarkom, które ukłuły się igłą podczas zabiegu. Leki te powinny być podane do 72 godzin od zaistnienia ryzyka.

Liczbę zakażeń wirusem HIV monitoruje się w Polsce od 1984r. Na Podkarpaciu na badania w 2004 roku zgłosiło się 160 osób, w 2005 – 220, do końca czerwca 2006 – 120.



JULIA JUSZCZYK

Super Nowości z dnia 28_07_2006

Napisany dnia: 28.07.2006, 12:49

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657