Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Weź przykład z uczniów. Dzięki nim inni mogą cieszyć się życiem

20

W tym roku odnotowano znaczny spadek dawców krwi. Do dziś w tym roku krew oddało 250 osób mniej niż w roku poprzednim. Zauważa się, że wielu dawców wyjechało za granicę, a pozostałym pracodawcy szczególnie firm prywatnych niechętnie dają dzień wolny na odwiedzenie punktu krwiodawstwa. Członkowie Szkolnego Koła PCK i Honorowych Dawców Krwi przy Zespole Szkół Technicznych w Jaśle z roku na rok stają na wysokości zadania oddając 60 litrów krwi.

60 litrów krwi rocznie

Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, którzy dołączyli do Szkolnego Koła PCK i Honorowych Dawców Krwi oddali dzisiaj po raz pierwszy krew w Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Biorąc pod uwagę spadek liczby krwiodawców należy cieszyć się z zaangażowania młodzieży w tego typu akcje. Dzięki ich dobremu sercu wiele istnień ludzkich ma szansę przetrwać.

- Oddawanie krwi nie boli. Jest to bardzo potrzebne innym osobom. Można im pomóc zupełnie za darmo. Każdy w wieku 18 do 65 lat może to zrobić pod warunkiem, ze jest zdrowy i ma pozytywne wyniki badań krwi – uważa uczeń, który dziś zdecydował się oddać krew po raz pierwszy.

Uczniowie szkół chętnie oddają krew. Regularnie, co dwa miesiące pamiętają i niosą pomoc innym. Są kołem ratunkowym dla najbardziej potrzebujących. Rocznie oddają 60 litrów krwi. – Każdego roku w Rzeszowie odbywa się rozdawanie Świadectw Dojrzałości Społecznej dla krwiodawców, którzy w danym roku po raz pierwszy oddali krew. Rocznie przyjmujemy 40 nowych osób – podkreśla Agnieszka Pec, opiekun szkolnego Klubu Polskiego Czerwonego Krzyża i Klubu Honorowych Dawców Krwi.

250 krwiodawców mniej

Krew może oddać każda zdrowa osoba w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat. W porównaniu do ubiegłego roku znacznie mniej krwiodawców oddało krew. Co jest tego przyczyną? – Myślę, że główną przyczyną jest upadający przemysł w Jaśle. Pracodawcy niechętnie zgadzają się na to, aby krwiodawcy oddawali krew mając w zamian dzień wolny od pracy. Dużo osób szuka również pracy za granicą. Ludzie dużo podróżują i w Europie pojawiają się choroby tropikalne. Ich nosicieli eliminuje to z oddawania krwi na pewien okres czasu.– wyjaśnia Małgorzata Cisek – Prajsnar, Kierownik Oddziału Terenowego RCKK w Jaśle.

Jak podkreśliła kierownik Cisek-Prajsnar ludzie częściej przychodzą oddawać krew, jeżeli ma to związek z konkretną, bliską im osobą. Podawanie krwi następuje, gdy np. ktoś stracił jej dużo w wyniku wypadku czy przy zabiegu operacyjnym. Jest ona niezbędna również dla osób chorych na nowotwory. - Ich szpik kostny zniszczony w wyniku chemioterapii nie pracuje prawidłowo i właśnie dzięki krwi te osoby żyją – dodaje.

W Oddziale Terenowym RCKK w Jaśle prowadzona jest również rekrutacja na potencjalnych, niespokrewnionych dawców szpiku. - Pobierane są dwie próbki krwi po 4 ml do badań. Należy również wypełnić ankietę o stanie zdrowia i danych personalnych. Jeżeli ktoś chciałby zostać dawcą szpiku, w przyszłości również może się do nas zgłosić – podkreśla M. Cisek-Prajsnar.

(icz)/PP

Reklama

Komentarze: 20

Dodaj komentarz Widok:
0
@ qrewDAREMzycia
dnia 26.10.2013, 21:40 · Zgłoś
Wszystko fajnie i pięknie tylko ostatnio mam wątpliwości, a mianowicie, krew która oddajemy honorowo jest oddawana za oplata chyba, a co nie zejdzie to jest sprzedawana do firm farmakologicznych chyba. Druga sprawa, ulgi i odznaczenia. Chcąc je otrzymać trzeba się zapisać i uiścić składkę w PCK chyba. Trzecia sprawa to kobieta która od niedawna nakłuwa do oddania chyba. Wydaje mi się ze skoro nie za bardzo jej wychodzi, robi sińce i nie potrafi wejść odpowiednio w żyłę(być może się stresuje) to niech na początku zajmie się czymś innym żeby się oswoić chyba(np. badanie hemoglobiny). A poza tym to fajnie:)
Odpowiedz
-1
@ odlotypeel
dnia 25.10.2013, 20:57 · Zgłoś
Nie dosc ze placimy za ten panstwowy bajzej jak za mokre zboze to darmowej krwi im sie zachcialo. Kiedy do Was ludzie dotrze ze prywatny wlasciciel zrobi to samo i to kilka razy taniej !
Odpowiedz
0
@ Drapichrust
dnia 25.10.2013, 19:11 · Zgłoś
Ja też oddaję krew. Obsługa super, wszystko na plus oprócz tych [...] czekolad, które z czekoladą mają niewiele wspólnego. Pod tym względem tragedia.
Odpowiedz
6
@ aguska
dnia 25.10.2013, 14:23 · Zgłoś
podziwiam chlopakow i gratuluje odwagi oraz checi niesienia pomocy innym . sama oddaje krew juz mam oddanej prwie 32 litry .i kolegow zapraszamy na impreze 22 listopada HDK :)))
Odpowiedz
0
@ HDK
dnia 25.10.2013, 07:11 · Zgłoś
łodyniec kolego. jak byś oddawał to byś wiedział ze są klauzule które to regulują i możesz na to zgodę wyrazić albo nie. Wiec nie opowiadaj takich bzdur bo to śmieszne.

A co do płacenia za oddanie krwi jest taka możliwość, ale jak dany osobnik będzie później potrzebował krwi to również będzie musiał za nią zapłacić wiec raczej się nie opłaca.
Odpowiedz
-2
@ m
dnia 25.10.2013, 09:02 · Zgłoś
to nie o to chodzi zeby pacjent placil za krew.

tylko zeby tym ktorzy oddaja placic.

przychodzi pan x do punktu kriwodastwa i mowi:
dzien dobry chcialem sprzedac krew
pani mowi prosze oddac 5ml zbadamy czy moze pan sprzedac nam kraew i czy akurat taka grupe potrzebujemy.

za 10-20 min pani przychdzi i mowi tak potrzebujemy takiej krwi

prosze wypelnic kwestionariusz jak rowniez zeznanie podatkowe do urzedu skarbowego(proste max 3 rubryki)

potem pani pobiera krew ,na koniec placi panu 150zl(kwota pomniejszona o podatek do us).
pan wychodzi z bananem na ustach i kupuje rodzinie zakupy.

proste?

a pacjent dostaje krew na takiej samej zasadzie jak teraz.

i zadnych honorowych dawcow by nie trzeba bylo ,zadnych odpisow od podatkow itp
Odpowiedz
5
@ czytelnik
dnia 25.10.2013, 11:06 · Zgłoś
Idąc twoim tokiem myślenia trzeba dokończyć:

Skoro Tobie płacą za oddaną krew to leżąc na stole operacyjnym podchodzi do Ciebie pielęgniarka i pyta się czy zgadzasz się na przetoczenie krwi. Lekarz mówi, że potrzeba tyle i tyle i będzie Cię to kosztowało 300 zł... I wszystko w porządku jeśli masz kasę a jeśli jesteś np bezdomnym potrąconym przez samochód na ulicy to kto za Ciebie zapłaci??
Nikt nikomu nie nakazuje oddawania krwi, ale nie chciałbyś być w sytuacji kiedy Ty lub ktoś z rodziny umiera na stole operacyjnym bo zabrakło dla niego krwi...
Odpowiedz
-1
@ m
dnia 25.10.2013, 19:29 · Zgłoś
musisz oddzielic pozyskiwanie krwi od swiadczonia uslug medycznych
!!!

wiec nie idziesz tokiem mojego myslenia

nic w swiadceniach uslug medycznych by sie nie zmienilo

tylko pozyskiwanie krwi

bo zawsze jest z nia problem

jezeli placiloby sie za nia wtedy problem by zniknal

w sumie na zwrot podatku dla honorowych dawcow jak rowniez "gratisy "dla nich tez kosztuja i to nie malo.

a caly czas krwi brakuje,wiec cos nie gra

wlasnie to nie gra.czyli krew musi byc towarem

jestem pewien ze za pare lat ten problem sam zniknie poniewaz naukowcy wymysla substancje ktora zastapi krew(oczywiscie nie doslownie)ale np na pare dni zeby pozyskac na spokojnie naturalna krew.
Odpowiedz
15
@ dragoness
dnia 24.10.2013, 20:03 · Zgłoś
Brawo chłopcy! Tak trzymać!
Odpowiedz
4
@ łodyniec
dnia 24.10.2013, 20:20 · Zgłoś
a psorka też oddaje ?

ps. oddawałem do czasu aż się dowiedziałem jaką kasę za NASZĄ krew biorą szpitale handlując między sobą !!! Od tamtej pory nie oddałem ani kropli ,żadne [...] dyrktorki nie będą się na mojej krwi bogacić !!
Odpowiedz
2
@ m
dnia 24.10.2013, 19:54 · Zgłoś
[...]a mac ja mam prosty przyklad na krew,najprostszy na swiecie

placcie ludziom 150zl na reke za 450ml i sprawa sie rozwiaze!!!

czy to jest takie trudne?
Odpowiedz
-17
@ Tarzan-zan
dnia 24.10.2013, 20:08 · Zgłoś
Otóż to... krew bezcenna ale by ją za darmo chcieli, dadzą dwie stare przeterminowane czekolady z biedronki i cześć... Ciekawe czy ci uczniowie też mają za to dzień wolny ??? Pewnie musieli wrócić na lekcje jeszcze "przepisywać" od kolegów z zeszytów notatki żeby potem nie dostać "pały" za złe "prowadzenie zeszytu"... Śmiechu warte...
Odpowiedz
25
@ dragoness
dnia 24.10.2013, 20:20 · Zgłoś
Mają dzień wolny, a czekolad jest o wiele więcej i nie z Biedronki, osobniku o inteligencji w przedziale od 20 do 50. Życzę Ci, żebyś nigdy tej krwi nie potrzebował, bo nie kupisz jej za żadne pieniądze. A dla panów z ZST duży szacunek za to, co robią.
Odpowiedz
-4
@ dxfcgvhbj
dnia 25.10.2013, 00:53 · Zgłoś
bandziorm krwi sie nie oddaje!!! wszystko kosztuje w tym chorym [...]-mafijnym kraju
Odpowiedz
1
@ ggg
dnia 25.10.2013, 10:13 · Zgłoś
Możesz sobie odbić w ulgach jak się rozliczasz. Litr krwi - 130 zł, podobnie sprawa ma się z osoczem.
Odpowiedz
-1
@ Tarzan-zan
dnia 25.10.2013, 16:08 · Zgłoś
A jak ktoś jest bezdomnym albo bez dochodu i nie płaci podatku albo ma dochody ale nie płaci podatku bo pracuje na czarno - to dziękuję za takie "ulgi" :P
Odpowiedz
2
@ Krzekorz
dnia 25.10.2013, 21:56 · Zgłoś
Honorowy dawca krwi to nei dawca ktory chce hajs za to. A slyszalem ze jest cos takiego jak oddawanie krwi za cos musislabym sie dowiedziec dokladniej. Ale wtedy nie ejstes honorowym dawca krwi.
Osobiscie mi nie przeszkadza isc co 2 miesiace oddac krew, mam ja za darmo wiec nie bede za nia bral pieniedzy, a komuś się może przydać.
Odpowiedz
2
@ xyz
dnia 24.10.2013, 19:37 · Zgłoś
W Oddziale Terenowym RCKK w Jaśle można również oddać szpik kostny. - (icz)/PP kto ci takie bzdury naopowiadał? próbka do badań na szpik to nie to samo co oddanie szpiku

.
Odpowiedz
-13
@ Amon_Ra
dnia 24.10.2013, 18:03 · Zgłoś
żeby było jasne - nie chodzi mi o kciuka !
Odpowiedz
-15
@ Amon_Ra
dnia 24.10.2013, 17:41 · Zgłoś
Pewnie zbierali na tego chorego [...] od "zejus chytrus królem polski" - tego co zarabia kilkanaście tysięcy miesięcznie i tego który modlił się w sejmie o DESZCZ !! Widocznie nie wierzy on w siłę modlitwy ewentualnie uznał, że Stwórca ma takich [...] jak on w ... !! Sam zresztą, [...] l, głosował za likwidacją Stacji Krwiodawstwa bo stwierdził, że są one nieopłacalne i za DUŻO KOSZTUJĄ !! Powinniście, Szanowni Krwiodawcy, pokazać temu "panu" [...] albo po młodzieżowemu wystawić w jego kierunku jeden palec - u dłoni !!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.