Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Woda nas zalewa!

0
Tereny położone równoległe do drogi Jasło-Folusz od strony Wisłoki są narażone na zalewanie. Niektórzy z mieszkańców dziwią się, że są to miejsca uznane jako budowlane.

- Po prawej stronie, przy drodze gminnej wzdłuż łąk, znajdują się o wiele ładniejsze tereny, mniej wilgotne, gdzie bezpieczniej byłoby stawiać domy, ale są one przeznaczone pod uprawę - mówi Zofia Bemben, radna i mieszkanka Niegłowic.

Jak tłumaczy Ryszard Olbrot, kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej Urzędu Gminy w Jaśle, pod uprawę wybierane są przeważnie tereny o najlepszych warunkach i glebach.

- Poza tym po wnioskach, które ludzie składają do gminy, widzimy, gdzie oczekują obszarów rolniczych, a gdzie budowlanych - dodaje.

Żal po powodzi

Augustyn Libuszowski, postawił dom na terenach po lewej stronie, wzdłuż Wisłoki. Prace rozpoczął 2 lata temu. Żałuje tego, po niedawnej powodzi.

- Nikt mnie nie ostrzegł, że buduję się na terenie zalewowym. Pochodzę z Majscowej, skąd mogłem o tym wiedzieć? – mówi Libuszowski.

Andrzej Babiarz, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Jaśle objaśnia, że nie ma mowy o tym, aby ktoś dostał pozwolenie na budowę w terenie, na którym Plan Zagospodarowania Przestrzennego tego nie dopuszcza. Jednym z warunków wydania takiej zgody, jest otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy, wydawanej przez Gminę, w miejscu, które jak Niegłowice, nie ma takiego planu.

Wisłoka nigdy tak nie wylewała?

Zgodnie ze słowami Sławy Liniewskiej, architekta miejskiego UMJ, przy wydawaniu tej decyzji sporządzane są analizy miejsc, przeprowadzane na podstawie m.in. opracowań Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej na temat tego, jak kształtują się tereny, które zalewa woda.

- Jeśli działka wnioskowana do zabudowy, znajduje się w takim obszarze, to wydamy decyzję odmowną – dodaje.

Ostatnia powódź zaskoczyła jednak wszystkich, nawet tych, którzy jak A. Libuszowski budowali swoje domy w miejscach, gdzie nigdy dotąd Wisłoka aż tak nie wylewała.

Zrobić działki budowlane

Mieszkańcy Niegłowic zapowiadają, że spróbują wystąpić do Referatu Gospodarki Przestrzennej przy Urzędzie Gminy, aby tereny rolnicze po prawej stronie wciągnąć pod zabudowę i przynajmniej, wzdłuż drogi gminnej zrobić działki budowlane.

- Jeśli wpłynie odpowiedni wniosek, to przy sporządzaniu nowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego można go uwzględnić. Taki plan to jednak spore koszty, na które na razie nie stać Gminy – podsumowuje R.Olbrot.AGNIESZKA FRĄCZEK
Super Nowości z dnia 28_06_2006
Napisany dnia: 28.06.2006, 05:20
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Samorząd województwa mazowieckiego przekazał Jasłu 200 tys. zł na usuwanie skutków nawałnic

   

  Miasto Jasło otrzyma pomoc od samorządu województwa mazowieckiego. Uchwałę w tej sprawie 7. lipca podjął Sejmik Województwa Mazowieckiego. Na usuwanie skutków klęski żywiołowej w miejskiej infrastrukturze drogowej Jasło otrzyma 200 tys. zł. Dzisiaj w Warszawie umowę w tej sprawie parafowali przedstawiciele obydwu samorządów.

 • Większe miasta wspierają gminę Skołyszyn

  Miasto Szczecin, gmina i miasto Nowe Skalmierzyce oraz gmina Górowo Iławeckie zamierzają wesprzeć finansowo gminę Skołyszyn. Przekazane środki zostaną wykorzystane na odbudowę, a także przebudowę infrastruktury drogowej, która w wyniku nawałnicy została zniszczona. Jak podkreśla wójt Bogusław Kręcisz straty szacowane są na kilka milionów złotych.

 • Według badań exit poll – Nie da się wskazać zwycięzcy wyborów

  Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos Andrzej Duda zdobył 50,4% poparcia, a jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski 49,6%. Różnica poparcia między kandydatami wynosi jedynie 0,8 punktu procentowego. Frekwencja w drugiej turze wyborów jak wskazuje badanie wyniosła 68,9%.

 • Do godziny 17. gmina Brzyska z najwyższą frekwencją

  Druga tura wyborów prezydenckich zmobilizowała Polaków do wzięcia udziału w głosowaniu. We wszystkich gminach w powiecie jasielskim odnotowano wyższą frekwencję niż w pierwszej turze wyborów. Do godziny 17. najwięcej osób zagłosowało w gminie Brzyska.

 • Trwa głosowanie w II turze wyborów prezydenckich

   

  Polacy zdecydują dzisiaj o tym, który z dwóch kandydatów w wyborach prezydenckich sprawował będzie najwyższy urząd w państwie przez najbliższe pięć lat. Głosowanie trwać będzie do godziny 21. Frekwencja w Jaśle na godz. 12. wyniosła 24,1%.

 • Czarni żegnają się z pucharem. Skromne zwycięstwo Karpat w Jaśle

   

  W zaległym, półfinałowym meczu Okręgowego Pucharu Polski drużyna Czarnych Jasło przegrała z Karpatami Krosno 0:1. Tym samym to krośnianie mogli dzisiaj cieszyć się z awansu do finału, w którym zmierzą się ze Stalą Sanok. Gola na wagę zwycięstwa dla ekipy Karpat strzelił Szymon Dziadosz.

 • Sprawcy rozboju na młodym zawodniku Czarnych Jasło w rękach policji

   

  Dwóch mężczyzn, którzy w minioną sobotę pobili 17-letniego zawodnika Czarnych Jasło oraz zerwali z niego klubową koszulkę trafiło w ręce policji. To mieszkańcy powiatu gorlickiego. Usłyszeli już zarzut rozboju, za który grozi im od 2 do 12 lat więzienia. Najbliższe dwa miesiące spędzą w areszcie.

 • Ten zawód może okazać się strzałem w dziesiątkę!

   

  W ofertach szkół ponadpodstawowych znaleźć można mnóstwo ciekawych kierunków. Sęk w tym, aby obrać taką ścieżkę, w której wybrany zawód pozwoli nam patrzeć na z optymizmem na zawodową przyszłość. Spoglądając perspektywicznie na dostępne możliwości wybór może być znacznie prostszy. Takim przyszłościowym kierunkiem jest z pewnością technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZSUiS w Jaśle. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105