Wolontariat w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
Od 2013 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Jaśle w ramach projektu systemowego „Czas na aktywność w mieście Jaśle” realizowane jest wsparcie w ramach wolontariatu.

Wolontariat kierowany jest do uczestników projektu i ich otoczenia w ramach 3 Podprogramów Aktywności Lokalnej:
- dla osób niepełnosprawnych „Przełam bariery”
- dla rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci „Razem łatwiej”
- Podprogram Aktywności Lokalnej dla osób z problemami w sprawach opiekuńczo – wychowawczych „Razem pokonamy problemy”
Wolontariusze pomagają dzieciom i młodzieży w nauce, pobudzaniu zainteresowań, organizacji czasu wolnego, dotrzymują towarzystwa osobom niepełnosprawnym, pomagają im w załatwianiu spraw urzędowych.
Kto może zostać wolontariuszem?
Wolontariuszem może być każdy, kto działa świadomie na rzecz innych, przy czym świadomość ta rozumiana jest jako dobry stan psychiczny umożliwiający pozytywne działanie na rzecz własnego środowiska. Nie każdy może działać w każdej organizacji, instytucji, gdyż zależy to w dużej mierze od potrzeb danego programu oraz możliwości samego wolontariusza.
Dlaczego warto być wolontariuszem?
Powodów jest wiele, a wolontariat stwarza każdemu szansę na rozwój własnej osobowości.
Wolontariat pozwala na:
- Rozwijanie posiadanych umiejętności
- Nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni
- Odkrywanie poczucia sensu pomagania innym
- Uzyskanie poczucia satysfakcji
Wolontariat jest także ważny ponieważ:
- Uczy wrażliwości na drugiego człowieka
- Daje możliwość oderwania się od monotonii życia codzienne
Zanim zostaniesz wolontariuszem musisz odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań?
- Czy mam jeszcze wolny czas?
- Co chcę robić?
- Jak szukać miejsca, w którym mogę pracować?
- Co może robić wolontariusz?
Z każdym z wolontariuszy zawarte jest pisemne porozumienie określające zakres, sposób i czas wykonywania przez wolontariusza świadczeń. Wolontariusz może otrzymać zaświadczenie o swoim udziale w wolontariacie oraz referencje. Organizujemy również spotkania integracyjne oraz informacyjne. Do tej pory odbyły się dwa spotkania informacyjne dotyczące problematyki przemocy w rodzinie – przeprowadzone przez psychologa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz uzależnień – przeprowadzone przez Marzenę Lechwar – Dyrektora Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Jaśle.

Aby zostać wolontariuszem należy w pierwszej kolejności skontaktować się z koordynatorem wolontariatu lub pracownikiem projektu:
- telefonicznie po nr telefonu 134462006
- mailowo aleksandra.mrugal@mopsjaslo.pl
- lub osobiści w biurze projektu mieszczącym się przy ulicy Dworcowej 10 w Jaśle.
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy poświęcą swój wolny czas na pomoc potrzebującym mieszkańcom miasta.
MOPS Jasło.
