Wspinaczka - pierwszy ruch wykonany
7
Zaplanowane naprędce spotkanie, poświęcone mobilizacji około-jasielskiego środowiska wspinaczkowego doszło do skutku. Pierwsze plany przyjęto, pierwsze kroki wykonano.

Ustalenia podsumować można następująco:
1. Co chcemy osiągnąć?
W krótkiej perspektywie, i w mniejszej skali, chcemy doprowadzić do powstania w (szeroko rozumianej) okolicy Jasła obiektu pozwalającego utrzymać formę wspinaczkową poza “sezonem”. Do tego celu potrzebne jest (co najmniej) ogrzewane, niekoniecznie wysokie, zamknięte pomieszczenie, które będzie można wyposażyć w chwyty i trenować w nim w zimie (tzw. “boulderownia”)
Dalej, chcielibyśmy doprowadzić do powstania w Jaśle lub którejś z okolicznych miejscowości sztucznej ścianki wspinaczkowej z prawdziwego zdarzenia, koniecznie w zamkniętym pomieszczeniu - nie wolno stojącej.
Ponadto, chcemy założyć i prowadzić stronę internetową zawierającą pełną informację na temat możliwości uprawiania wspinaczki w naszym regionie (szeroko rozumianym). Chcemy również gromadzić na tej stronie wiedzę nt. historii turystyki górskiej w regionie: informacje o miejscach, osobach, grupach, wydarzeniach związanych z Jasłem i górami.
2. Czego potrzebujemy?
Na razie przede wszystkim ludzi. Każdy kto chciałby nam pomóc lub włączyć się w działania proszony jest o kontakt z autorem niniejszego artykułu. Zwracamy się również do osób spoza Jasła, a nawet spoza powiatu jasielskiego.
3. Jak chcemy osiągnąć cel?
Istnieją dwie realne drogi do założonego celu. Pierwsza to zrzeszenie się i zebranie środków finansowych na samodzielne urządzenie obiektu (“boulderowni“), którym następnie stowarzyszenie będzie zarządzać. Druga to współpraca z władzami, które dysponują środkami na rozwój i promocję sportu w regionie. Możliwy jest też oczywiście wariant mieszany.
APEL wynikający z przykrego doświadczenia
Kochany Sołtysie, Wójcie, Burmistrzu, Starosto!
Jeśli planujesz stworzenie lub modernizację obiektu sportowego na Twoim terenie - co kosztuje - pamiętaj, że każdy niemal kawałek ścianki wspinaczkowej jaki zdecydujesz się ująć w projekcie - nawet bardzo tani, w stosunku do całości planowanej inwestycji - to:
1. Milowy krok do przodu - ponieważ w promieniu kilkudziesięciu kilometrów nie ma żadnego obiektu tego rodzaju;
2. Zagospodarowanie przestrzeni, która raczej nie znajdzie innego zastosowania (ścian);
3. Tani (dużo tańszy niż sądzisz) sposób na znakomite poszerzenie oferty sportowej skierowanej do dzieci i dorosłych;
4. Wypełnienie wspinaczkowej luki między Tarnowem, Rzeszowem i Nowym Sączem, którą prędzej czy później ktoś wypełni. Pytanie nie brzmi “Czy ktoś to zrobi?” lecz: “Kto to zrobi?”. Jaka będzie odpowiedź? Jasło? Gorlice? Krosno? Dębica?
Jeśli natomiast myślałeś już o ściance wspinaczkowej, pamiętaj, że
Obiekt na otwartym terenie jest świetną i rozwijającą rzeczą, jednak w naszym regionie istnieją naturalne miejsca, w których można i wolno wspinać się w lecie. Nie ma natomiast żadnej możliwości podtrzymywania formy poza sezonem i obiekt na otwartym terenie tego nie zmieni. Wspinaczka zaś - jako sport wymagający szalonej wręcz regularności - nigdy nie podniesie się u nas z pozycji leżącej nawet do siadu podpartego, jeśli nie powstanie obiekt zamknięty, umożliwiający trening poza sezonem. Dlatego, zanim zainwestujesz w obiekt na otwartym terenie, pomyśl najpierw o obiekcie zamkniętym!
Kamil Sokołowski
sokolowski@jaslo4u.pl

Ustalenia podsumować można następująco:
1. Co chcemy osiągnąć?
W krótkiej perspektywie, i w mniejszej skali, chcemy doprowadzić do powstania w (szeroko rozumianej) okolicy Jasła obiektu pozwalającego utrzymać formę wspinaczkową poza “sezonem”. Do tego celu potrzebne jest (co najmniej) ogrzewane, niekoniecznie wysokie, zamknięte pomieszczenie, które będzie można wyposażyć w chwyty i trenować w nim w zimie (tzw. “boulderownia”)
Dalej, chcielibyśmy doprowadzić do powstania w Jaśle lub którejś z okolicznych miejscowości sztucznej ścianki wspinaczkowej z prawdziwego zdarzenia, koniecznie w zamkniętym pomieszczeniu - nie wolno stojącej.
Ponadto, chcemy założyć i prowadzić stronę internetową zawierającą pełną informację na temat możliwości uprawiania wspinaczki w naszym regionie (szeroko rozumianym). Chcemy również gromadzić na tej stronie wiedzę nt. historii turystyki górskiej w regionie: informacje o miejscach, osobach, grupach, wydarzeniach związanych z Jasłem i górami.
2. Czego potrzebujemy?
Na razie przede wszystkim ludzi. Każdy kto chciałby nam pomóc lub włączyć się w działania proszony jest o kontakt z autorem niniejszego artykułu. Zwracamy się również do osób spoza Jasła, a nawet spoza powiatu jasielskiego.
3. Jak chcemy osiągnąć cel?
Istnieją dwie realne drogi do założonego celu. Pierwsza to zrzeszenie się i zebranie środków finansowych na samodzielne urządzenie obiektu (“boulderowni“), którym następnie stowarzyszenie będzie zarządzać. Druga to współpraca z władzami, które dysponują środkami na rozwój i promocję sportu w regionie. Możliwy jest też oczywiście wariant mieszany.
APEL wynikający z przykrego doświadczenia
Kochany Sołtysie, Wójcie, Burmistrzu, Starosto!
Jeśli planujesz stworzenie lub modernizację obiektu sportowego na Twoim terenie - co kosztuje - pamiętaj, że każdy niemal kawałek ścianki wspinaczkowej jaki zdecydujesz się ująć w projekcie - nawet bardzo tani, w stosunku do całości planowanej inwestycji - to:
1. Milowy krok do przodu - ponieważ w promieniu kilkudziesięciu kilometrów nie ma żadnego obiektu tego rodzaju;
2. Zagospodarowanie przestrzeni, która raczej nie znajdzie innego zastosowania (ścian);
3. Tani (dużo tańszy niż sądzisz) sposób na znakomite poszerzenie oferty sportowej skierowanej do dzieci i dorosłych;
4. Wypełnienie wspinaczkowej luki między Tarnowem, Rzeszowem i Nowym Sączem, którą prędzej czy później ktoś wypełni. Pytanie nie brzmi “Czy ktoś to zrobi?” lecz: “Kto to zrobi?”. Jaka będzie odpowiedź? Jasło? Gorlice? Krosno? Dębica?
Jeśli natomiast myślałeś już o ściance wspinaczkowej, pamiętaj, że
Obiekt na otwartym terenie jest świetną i rozwijającą rzeczą, jednak w naszym regionie istnieją naturalne miejsca, w których można i wolno wspinać się w lecie. Nie ma natomiast żadnej możliwości podtrzymywania formy poza sezonem i obiekt na otwartym terenie tego nie zmieni. Wspinaczka zaś - jako sport wymagający szalonej wręcz regularności - nigdy nie podniesie się u nas z pozycji leżącej nawet do siadu podpartego, jeśli nie powstanie obiekt zamknięty, umożliwiający trening poza sezonem. Dlatego, zanim zainwestujesz w obiekt na otwartym terenie, pomyśl najpierw o obiekcie zamkniętym!
Kamil Sokołowski
sokolowski@jaslo4u.pl
