Wszyscy są zwycięzcami
6
Integracja, wspólna zabawa i wymiana doświadczeń były celem 8 Spartakiady Osób Niepełnosprawnych, która odbyła się w sobotę, 23 maja w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.



Impreza organizowana jest już od 8 lat i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. – Za każdym razem świetnie się bawimy i uczymy siebie nawzajem, m.in. po to organizowane są konkurencje sportowe. To są dzieci niepełnosprawne zarówno ruchowo, jak umysłowo i one przede wszystkim się bawią : są rzuty do kosza, strzały do bramki, kręgle, tory przeszkód. Tutaj każdy wygrywa i otrzymuje nagrodę – mówi Joanna Nawracaj, nauczyciel Zespołu Szkół Miejskich nr 3.
Spartakiada to pokonywanie również własnych słabości. Radość na twarzach dzieci, kiedy uda im się trafić piłką do kosza albo do bramki jest ogromna. A jeszcze kilka lat temu nie było dla nich miejsca, trudno było im wyjść z domu. Dzięki temu, że powstał oddział integracyjny przy Przedszkolu Miejskim nr 9, dzieci niepełnosprawne mogą przebywać razem z dziećmi zdrowymi, bawić się i uczyć. Dzięki temu stały się też bardziej otwarte i radosne. - To jest bardzo dobry pomysł, że dzieci i rodzice mogą się spotkać na takiej imprezie. Jest im to bardzo potrzebne, bo dorośli mogą porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, a dzieci miło spędzić czas – mówi Urszula Czyżowicz, zastępca dyrektora w Przedszkolu Miejskim nr 9 w Jaśle.



W przedszkolu od 1990 roku funkcjonuje oddział integracyjny, do którego uczęszczają dzieci zdrowe i te z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przedszkolaki w Spartakiadzie uczestniczą od samego początku, czyli od 8 lat. Do tradycji już należy przygotowanie programu artystycznego na tę okazję. - Jak co roku, naszym zadaniem jest przygotowanie części artystycznej, w której uczestniczą dzieci z orzeczeniem oraz dzieci zdrowe z grupy Motyli. Do tej Spartakiady przygotowujemy się przez cały rok, bo wiadomo, że te dzieci nie podołają tak szybkiemu przygotowaniu programu artystycznego. Ale zawsze bardzo się cieszą, że mogą uczestniczyć w niej uczestniczyć, spotkać się z innymi dziećmi – dodaje U. Czyżowicz.
Tegoroczna Spartakiada rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie uczestniczy przeszli do Zespołu Szkół Miejskich nr 3, gdzie odbyła się dalsza część programu.
Katarzyna Pacwa-Wilk
Zapraszamy do <Fotorelacji> .




Impreza organizowana jest już od 8 lat i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. – Za każdym razem świetnie się bawimy i uczymy siebie nawzajem, m.in. po to organizowane są konkurencje sportowe. To są dzieci niepełnosprawne zarówno ruchowo, jak umysłowo i one przede wszystkim się bawią : są rzuty do kosza, strzały do bramki, kręgle, tory przeszkód. Tutaj każdy wygrywa i otrzymuje nagrodę – mówi Joanna Nawracaj, nauczyciel Zespołu Szkół Miejskich nr 3.

Spartakiada to pokonywanie również własnych słabości. Radość na twarzach dzieci, kiedy uda im się trafić piłką do kosza albo do bramki jest ogromna. A jeszcze kilka lat temu nie było dla nich miejsca, trudno było im wyjść z domu. Dzięki temu, że powstał oddział integracyjny przy Przedszkolu Miejskim nr 9, dzieci niepełnosprawne mogą przebywać razem z dziećmi zdrowymi, bawić się i uczyć. Dzięki temu stały się też bardziej otwarte i radosne. - To jest bardzo dobry pomysł, że dzieci i rodzice mogą się spotkać na takiej imprezie. Jest im to bardzo potrzebne, bo dorośli mogą porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, a dzieci miło spędzić czas – mówi Urszula Czyżowicz, zastępca dyrektora w Przedszkolu Miejskim nr 9 w Jaśle.



W przedszkolu od 1990 roku funkcjonuje oddział integracyjny, do którego uczęszczają dzieci zdrowe i te z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przedszkolaki w Spartakiadzie uczestniczą od samego początku, czyli od 8 lat. Do tradycji już należy przygotowanie programu artystycznego na tę okazję. - Jak co roku, naszym zadaniem jest przygotowanie części artystycznej, w której uczestniczą dzieci z orzeczeniem oraz dzieci zdrowe z grupy Motyli. Do tej Spartakiady przygotowujemy się przez cały rok, bo wiadomo, że te dzieci nie podołają tak szybkiemu przygotowaniu programu artystycznego. Ale zawsze bardzo się cieszą, że mogą uczestniczyć w niej uczestniczyć, spotkać się z innymi dziećmi – dodaje U. Czyżowicz.
Tegoroczna Spartakiada rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie uczestniczy przeszli do Zespołu Szkół Miejskich nr 3, gdzie odbyła się dalsza część programu.
Katarzyna Pacwa-Wilk
