Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Wycieczka na Cergową z KK-T JDK i PTTK

4

Zdobycie Cergowej (716 m n.p.m.) było celem pierwszej w tym roku wycieczki autokarowej, zorganizowanej przez Klub Kulturalno -Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i jasielski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. Wyprawa odbyła się 15 maja br.pod hasłem „Ścieżkami Jana Pawła II”.

W sobotni poranek 27 turystów pod przewodnictwem Józefa Kaczora wyruszyło w pobliski rejon Beskidu Dukielskiego, jak umownie nazywana jest środkowa część Beskidu Niskiego. Celem było zobaczenie miejsc bliskich sercu Ojca Świętego Jana Pawła II, czyli góry Cergowej i jej okolic, w tym Dukli. Późniejszy papież, jeszcze jako ks. Karol Wojtyła, nieraz odwiedzał te strony w celach turystyczno-pielgrzymkowych. Zauroczony był bowiem Łemkowszczyzną z jej łagodnymi krajobrazami, wspaniałą przyrodą i ciszą, a okolice Dukli nierozerwalnie wiązał z ulubionym świętym pustelnikiem Janem.

Jasielska grupa turystów przemierzyła część tzw. Szlaku Papieskiego, prowadzącego od Magury Wątkowskiej do Komańczy, a wytyczonego przez lokalną Organizację Turystyczną „Beskid Niski” w Krośnie. Obrana przez jaślan trasa prowadziła od wsi Jasionka na Cergową.

Sobotnia, aura okazała się łaskawa dla wędrowców, szczególnie po mocnych ulewach poprzedniego dnia. Pokonany w promieniach słońca trakt prowadził stromo pod górę przez obszar leśny Rezerwatu Tysiąclecia Cergowej. Otoczenie zielonego, majowego lasu, budząca się do życia przyroda dodawała wigoru wędrującym, którzy mierzyli się z pokonaniem znacznej górskiej wyniosłości. Niemal co krok na szlaku pojawiali się uczestnicy terenowego biegu górskiego Łemkowyna Ultra -Trail, którzy biegli w przeciwnym kierunku: z Chyrowej do Komańczy.

Po pewnym czasie zza wysokim drzew wyłoniła się drewniana wieża widokowa, stojąca na wierzchołku Cergowej. Jest to jedna z ciekawszych wież pod względem konstrukcyjnym. Nawiązuje w swoich proporcjach i budowie do kanadyjskich wież wiertniczych, które dominowały w krajobrazie tego regionu po odkryciach Łukasiewicza. Po dotarciu na szczyt, krótkim wytchnieniu i nacieszeniu oczu wspaniałą panoramą z wieży na Beskid Niski i Pogórze Karpackie, turyści wyruszyli z powrotem.

Do atrakcji w drodze powrotnej należała Złota Studzienka, miejsce wyjątkowe, gdzie Jan z Dukli rozpoczął pustelniczy żywot, który tak sobie upodobał. Wśród leśnej scenerii wyłonił się ołtarz polowy, niewielka kapliczka oraz ławeczki. To klimatyczne miejsce pozwoliło wędrowcom nasycić oczy majową, soczystą zielenią, zrelaksować się i złapać głębszy oddech po dłuższym okresie uciążliwych ograniczeń pandemicznych.

Przed powrotem do Jasła, wycieczka zajrzała jeszcze do Dukli, miasteczka zniszczonego w czasie walk o Przełęcz Dukielską w 1944 r. Turyści zwiedzili tę miejscowość, a w niej m.in. klasztor bernardynów (papież Jan Paweł II był w nim podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1997r.), miejsce przechowywania relikwii św. Jana z Dukli - główny ośrodek jego kultu oraz cmentarz wojskowy.

Udany, wiosenny wyjazd - po dłuższym pandemicznym przestoju - był dobrym wstępem do kolejnych planowanych wycieczek.

(JDK)

Napisany dnia: 19.05.2021, 12:57
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Dexter
dnia 19.05.2021, 15:49
Ocena
komentarza:
12
No i git. Dobrze, ze sie ludzie ruszaja.
@ łodyniec
dnia 19.05.2021, 16:10
Ocena
komentarza:
9
Bardzo dobrze,szkoda tylko że tak mało młodzieży. Gimbie to już się nic nie chce , wolą palcem po mapie zamiast samemu ruszyć litery .
@ Lelum
dnia 19.05.2021, 20:36
Ocena
komentarza:
2
Młodzież woli chodzić sama, niż w zorganizowanych wycieczkach :)
@ Natural Born Leader
dnia 19.05.2021, 16:28
Ocena
komentarza:
-4
Jakby to powiedział statystyczny jaślok:
" A komu to potrzebne?".
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105