Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Wycieczki po paszport z mikroprocesorem

0

Paszporty wydawane od 28 sierpnia będzie można odebrać tylko w czterech miejscach na Podkarpaciu - w Rzeszowie, w Krośnie, w Przemyślu i w Tarnobrzegu. Mieszkańcy innych miejscowości będą więc musieli jeździć po odbiór dokumentu. Czasem daleko. Dlaczego wprowadzając nowoczesne paszporty utrudniono życie ludziom?

- Powody są dwa - wyjaśnia Stanisław Łyszczek, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. - Przy odbiorze paszportu jego posiadacz będzie musiał sprawdzić poprawność danych zawartych w mikroprocesorze. Stanowisko wydawania paszportów musi być więc wyposażone odpowiedni czytnik. Stać nas na zainstalowanie takich urządzeń tylko w urzędzie wojewódzkim w Rzeszowie i w delegaturach w dawnych miastach wojewódzkich. Powodem drugim jest to, że informacja o wydaniu paszportu jest w tym samym momencie przekazywana do centralnego rejestru i do służb granicznych. Wymaga do uruchomienia bezpiecznego internetowego połączenia punktu wydawania paszportów z Warszawą. Również ze względów finansowych możliwe jest to tylko w czterech miastach na Podkarpaciu.

Za kilka miesięcy będzie jeszcze gorzej

Na razie tylko po paszporty trzeba będzie jeździć daleko. Wnioski o ich wydanie nadal można składać w dotychczasowych punktach paszportowych, których na Podkarpaciu jest 21.

Jednak za kilka miesięcy paszportowy chip będzie zawierał nie tylko zdjęcie i dane osobowe posiadacza dokumentu, lecz również jego odciski palców. Biura przyjmowania wniosków będą więc musiały zostać wyposażone w odpowiednie do tego urządzenia. Czy wtedy zostaną zlikwidowane terenowe punkty przyjmowania wniosków paszportowych i do delegatur urzędu wojewódzkiego będzie trzeba jeździć dwukrotnie?

- Jest to bardzo możliwe - przyznaje Stanisław Łyszczek

Nowoczesność kosztem obywateli

Wprowadzanie nowoczesności kosztuje. Urzędnicy przerzucili ten koszt na ludzi i to podwójnie. Biometryczny paszport jest aż o 40 zł droższy od dotychczasowego. Oznacza to, że rocznie od mieszkańców Podkarpacia wpłynie do państwowej kasy o 4 mln zł więcej. Za te pieniądze można by wyposażyć wszystkie punkty paszportowe w konieczny sprzęt. Ludzie nie musieliby tracić czasu i pieniędzy na paszportowe podróże.

- Ale te pieniądze trafiają nie do kasy urzędu wojewódzkiego, tylko do centralnego budżetu - wyjaśnia Stanisław Łyszczek. - A za wyposażenie biur paszportowych musimy zapłacić ze środków urzędu.KRZYSZTOF ROKOSZ


****

Komentarz

Stanisław Łyszczek, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim:

- Ci, którzy złożą wnioski o paszport w ciągu najbliższych dwóch tygodni dostaną dokumenty bez mikrorpocesora. Zapłacą starą cenę, a dokument będą mogli odebrać w jednym z dwudziestu jeden biur paszportowych, najbliżej miejsca zamieszkaniaSuper Nowości z dnia 14_08_2006
Napisany dnia: 14.08.2006, 10:16
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Grzechem nie sprawdzić świata zza dużych szyb. Blisko. Bliżej. Pod Maglem.

   

  Niewiele wysiłku trzeba włożyć, żeby znaleźć domek, który zachwyca swym położeniem. Można nie wychodzić z zachwytu, że po pierwsze blisko, po drugie z ceną, na którą Was stać.

 • Zderzenie trzech pojazdów w Zarzeczu. Jedna osoba została poszkodowana

   

  Dzisiaj około godziny 11. w Zarzeczu na drodze wojewódzkiej nr 992 doszło do zderzenia z udziałem trzech pojazdów. W zdarzeniu ucierpiała jedna osoba. Droga jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

 • Bezinwazyjny lifting twarzy bez igieł, skalpela czy botoksu? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak…

   

  Tak, to możliwe! A wszystko dzięki japońskiej technice masażu twarzy Kobido, która zyskuje coraz większą popularność wśród osób poszukujących naturalnych metod poprawy wyglądu skóry bez konieczności poddawania się zabiegom medycyny estetycznej. 

 • W czasie niemieckiej okupacji ryzykowali życie ratując Żydów. W Jaśle upamiętniono ich pełną poświęcenia postawę

   

  Polityka zagraniczna hitlerowskich Niemiec w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku odcisnęła tragiczne piętno na historii wielu narodów zamieszkujących Europę. Nazistowski plan bezwzględnej eksterminacji poszczególnych grup etnicznych w sposób szczególny dotknął europejskich Żydów,

 • Oferta Edukacyjna Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle to bezpieczne miejsce stworzone specjalnie dla dzieci, w którym mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności w komfortowych warunkach!

 • Trwa proces jasielskiego przedsiębiorcy oskarżonego o niewłaściwe postepowanie z odpadami. Biegły z Krakowa nie dopatrzył się szkody w środowisku&l

  Prokurator wnioskował o przesłuchanie biegłego z Krakowa, który wydał opinie główną i uzupełniającą w sprawie zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz wód podziemnych na działce w Zimnej Wodzie, na której w ubiegłym roku były składowane i zakopywane odpady. Zdaniem oskarżyciela publicznego biegły pominął istotne dla sprawy kwestie, w szczególności nie udzielił odpowiedzi, czy doszłoby do obniżenia jakości wody, gdyby do tych prac naprawczych podjętych przez oskarżonego Grzegorza S. nie doszło.

 • Policja na tropie podpalaczy

  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców podpaleń. Pożary wiat śmietnikowych przy ul. Lenartowicza oraz Chopina, a także w podcieniu bloku przy ul. Jagiełły w Jaśle miały miejsce w krótkich odstępach czasu...

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • Dwa różne spojrzenia na rewitalizację parku w Skołyszynie

  Gmina Skołyszyn otrzymała 7,7 mln zł dofinansowania na rewitalizację parku podworskiego w Skołyszynie. Niedawno rozpoczęta wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod dalsze prace inwestycyjne została wstrzymana. Sprawie przygląda się jasielska policja i RDOŚ...

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Podpisano umowę na budowę drogi 5KDZ

   

  Miasto Jasło konsekwentnie inwestuje środki finansowe w rozwój infrastruktury drogowej na obszarze warzyckiej strefy inwestycyjnej. Kolejnym etapem realizacji tak nakreślonego celu jest budowa drogi 5KDZ. Po wielomiesięcznych perturbacjach związanych z rozstrzygnięciem przetargu na realizację tego zadania, w poniedziałek (20 marca br.) przedstawiciele jasielskich władz samorządowych oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle, wreszcie parafowali stosowną umowę.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657