Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Wydobyć czerwony granit

0
Ma około metr średnicy i ze dwa metry wysokości. Jest jednym z największych na Podkarpaciu głazów przyniesionych przez lodowiec około pół miliona lat temu. Od tamtej pory leży w potoku w Majscowej koło Jasła. Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Majscowej chce unikalny głaz ocalić od zapomnienia.

Blok czerwonego granitu odkryli dwaj uczniowie Szkoły Podstawowej w Majscowej, Patryk Jakubowski i Grzegorz Nowak.

- Zaintrygował nas duży kamień w płynącym przez pola potoku - opowiada Patryk. - W pobliżu nie ma tu takich skał. W dodatku ma inny kolor niż jakiekolwiek kamienie w okolicy. Jest czerwony. Dlatego o naszym odkryciu powiedzieliśmy nauczycielom.

Okazało się, że polodowcową pamiątkę odkrył i opisał pół wieku wcześniej mgr Jan Szary. Głaz ten przyniosło do Majscowej zlodowocanie krakowskie, które w dziejach ziemi sięgnęło najdalej na południe. Lądolód oparł się wówczas o północne stoki Karpat. Było to 530 - 430 tysięcy lat temu.

Podczas ocieplenia, topniejący lód pozostawił wiele odłamków granitu. Jednak kawałki granitu czerwonego są stosunkowo rzadkie i raczej niewielkie. Głaz w Majscowej jest więc znaleziskiem unikalnym.



Potok jednak wciąż zamula unikalny głaz. Dziś blok czerwonego granitu znów jest ledwo widoczny.

- Jeżeli czerwony granit pozostanie w potoku, to z czasem znów się o nim zapomni - uważa Anna Makowiec, dyrektorka szkoły w Majscowej. - A przecież może być swoistą atrakcją turystyczną i oryginalną lekcją historii ziemi. Chcę go wydobyć z potoku, oczyścić, ustawić na szkolnym podwórzu i odpowiedni opisać.

Oryginalny pomnik przyrody stanąłby tuż przy drodze z Jasła do Nowego Żmigrodu i Krempnej.

KRZYSZTOF ROKOSZ

Apelujemy do naszych Czytelników. Kto może pomóc w zorganizowaniu wydobycia unikalnego kamienia i przetransportowania go na szkolne podwórze? Chętni, dysponujący odpowiednim sprzętem lub mogący pomóc finansowo w tym przedsięwzięciu, proszeni są o kontakt z naszą redakcją: tel. (0-17) 747 08 41 lub 603 259 627. Można też skorzystać z poczty elektronicznej: [email protected]

Super Nowości z dnia 25_07_2006
Napisany dnia: 25.07.2006, 09:10

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657